Dietitian Tips - Supplement Suggestions Date Added: 22-02-2023

Dieta w autyzmie

DIETA W AUTYZMIE

 

Autyzm uznawany jest za jedno z zaburzeń o charakterze neurologicznym, które tkwi najczęściej w genetyce danego człowieka. Zaburzenie to może wystąpić zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. W przypadku dzieci pierwsze objawy autyzmu mogą pojawić się w bardzo wczesnym okresie życia, bo już u kilkumiesięcznych niemowląt, choć zwykle rozpoznaje się go około 3 roku życia.

 

Chorobie tej towarzyszą często inne dolegliwości i schorzenia jak np.  zaburzenia koncentracji (ADD), zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) czy zespół Aspergera. Nie oznacza to, że objawy u każdego dziecka są identyczne, wręcz przeciwnie, mogą całkowicie się od siebie różnić. Aby rozpoznać schorzenie, należy przyjrzeć się uważnie relacjom dziecka z innymi dziećmi m.in. jak się z nimi komunikuje i czy się bawi. Jeżeli zachowaniu dziecka towarzyszy m.in. znikomy lub całkowity brak reakcji na polecenia, unikanie zabawy z rówieśnikami oraz trudności komunikacyjne m.in. w wyrażaniu uczuć czy rozmowie, mogą to być objawy autyzmu.

 


Products related with article


 

DZIECI Z AUTYZMEM – DLACZEGO DIETA?

         

Liczne badania wskazują, że osoby dorosłe cierpiące na autyzm, ale również dzieci z tymi zaburzeniami, mają zmienioną mikroflorę jelitową. Oznacza to, że powinny stosować odpowiednią dietę, która nie tylko wspomoże ich w codziennym funkcjonowaniu, ale również zapobiegnie wystąpieniu określonych dolegliwości.
 

W pierwszej kolejności wykluczyć trzeba takie produkty jak:

 

  • cukier,
  • laktoza,
  • kazeina,
  • a przede wszystkim gluten,

albowiem obecność tych składników w diecie działa niekorzystnie na układ  trawienny.

 

Z uwagi na charakter choroby, dzieci autystyczne mogą cierpieć na schorzenia układu pokarmowego jak np.:

 

  • chorobę refluksową przełyku,
  • zaburzenia trawienia i równowagi mikrobiologicznej jelita,
  • częste biegunki i zaparcia związane np. z zapaleniem fragmentu przewodu pokarmowego,
  • alergie oraz nietolerancje pokarmowe.

 

Tym samym dzieci cierpiące na autyzm powinny ustalać swój jadłospis z dietetykiem, który przygotuje dla nich specjalną i dostosowaną do potrzeb dietę. Dieta ta powinna być uzupełniona odpowiednim leczeniem farmakologicznym, jak również  terapią zachowawczą, która pozwoli zminimalizować problemy dziecka. Udowodniono, że prawidłowo zbilansowana dieta stanowczo poprawia stan zdrowa dziecka, ponieważ chroni jego zaburzony układ nerwowy, przed oddziaływaniem czynników neurotoksycznych.

 

 

AUTYZM DIETA – DOZWOLONE PRODUKTY

 

Dzieciom z autyzmem zaleca się stosowanie diety bezglutenowej, której głównym założeniem jest unikanie lub całkowita eliminacja produktów spożywczych wytworzonych z ziaren, tj. pszenicy, owsa, żyta czy też jęczmienia.


W chwili obecnej w sklepach oraz marketach możemy znaleźć szereg produktów przeznaczonych dla osób chorych na celiakię. Tym samym pozbycie się z diety glutenu jest dzisiaj bardzo łatwe.

 

Do bezglutenowych produktów będących świetnymi substytutami wspomnianych wyżej ziaren zalicza się m.in.:

  • ryż,
  • kukurydzę,
  • proso,
  • a także skrobię pszenną.

 

Podobnie jak w przypadku ziaren, dieta dla dzieci z autyzmem powinna być pozbawiona wszelkiego rodzaju produktów mlecznych, a nawet takich, w których mleko jest jedynie uzupełnieniem, ponieważ w większości przypadku dzieci cierpią na niedobór laktazy, czy też upośledzone trawienie kazeiny.

 

Ważnym elementem diety dzieci z autyzmem powinna być natomiast odpowiednia ilość białka, albowiem jego niedobór prowadzi do niedożywienia, które w konsekwencji może stać się początkiem dla takich dolegliwości jak np.:

  • zachwianej lub ograniczonej odporności,
  • problemów z metabolizmem,
  • cienkimi włosami
  • czy znaczącym obniżeniem masy mięśniowej.

 

Dieta dla dzieci ze wspomnianymi zaburzeniami powinna być bogata w takie witaminy jak: B6, C czy w minerały typu magnez, które mają za zadanie zmniejszać symptomy autyzmu.

 

Przygotowując specjalistyczną i dopasowaną do indywidualnych potrzeb dietę dla dzieci z autyzmem, pamiętać należy, że warunkiem wręcz koniecznym jest zmiana produktów tłuszczowych.

 

  • Powinniśmy usunąć z diety: słodycze i wszelkiego rodzaju produkty cukiernicze oraz żywność typu fast food, które zawierają w sobie dużo izomerów trans.

 

  • Obowiązkowe składniki każdej dobrej diety to: ryby morskie m.in. łosoś, śledzie czy sardynki, orzechy włoskie i migdały, gdyż są one cennym źródłem kwasów omega–3, czyli kwasów niezwykle istotnych.

 

Na marginesie wspomnieć trzeba, że jeżeli u dziecka z autyzmem stwierdzono także ataki padaczki, skutecznym rozwiązaniem będzie dieta ketogenną, która charakteryzuje się dostarczeniem organizmowi produktów o dużej zawartości tłuszczu, przy jednoczesnej minimalizacji innych, podstawowych składników. Nie wolno zapominać, że stosując tego typu dietę, powinniśmy wyeliminować z diety potrawy smażone oraz produkty wzdymające, a to z uwagi na to, że nie potrzeba nam dodatkowej ilości tłuszczu, jeżeli jego dużą ilość dostarczymy w samych potrawach.

 

W diecie dzieci autystycznych należy także ograniczyć spożycie przetworzonych produktów, ponieważ obecnie przyjmuje się, że im dłuższy, tj. zawierający sporą ilość wzmacniaczy, barwników itp. jest skład produktu na etykiecie, tym bardziej jest on toksyczny dla dziecka z autyzmem.

 

Wśród takich „dodatków”, które nie powinny znaleźć się w diecie stosowanej przez dzieci z autyzmem wymienia się:

  • cukier,
  • aspartam,
  • sacharynę,
  • ascesulfam K,
  • syrop kukurydziany
  • oraz glutaminian sodu.

 

Choć mogłoby wydawać się mało istotne, warto zaznaczyć, że w diecie dziecka cierpiącego na autyzm rolę odgrywa także tekstura pokarmu. Nie jednak ze względu na właściwości czysto zdrowotne, lecz głównie z uwagi na aspekt psychologiczny.

 

Po dokonaniu licznych badań i obserwacji, zauważono, że jeżeli dziecku choremu na autyzm zaserwujemy posiłek o teksturze nie do końca przez niego lubianej, to może to doprowadzić chorującego do napadu agresji. Jako że autyzm jest schorzeniem neurologicznym, należy pamiętać, że każdy element diety wpływa na postrzeganie i humor chorującego dziecka.

 

Przyjmuje się, że dzieci autystyczne nie przepadają za ostrymi potrawami. To też warto wykluczyć z jadłospisu potrawy, w których elementem jest chrzan, pieprz lub chili.

 

Nie licząc potraw, składników i przypraw, których należy unikać, lub które należy stosować, warto pamiętać także o produktach, których obecność jest fakultatywna. Do takich należą m.in. produkty o wysokiej ilości błonnika pokarmowego lub też o niskim indeksie glikemicznym.

 

Źródła:

1. Ocena sposobu żywienia i stanu odżywienia dzieci z autyzmem. Badania wstępne, Sadowska J. Cierebiej M., Pediatria Współczesna. Gastroenterologia. Hepatologia i Żywienie Dziecka 2011
2. Hanna Jaklewicz, Całościowe zaburzenia rozwojowe, [w:] Psychiatria dzieci i młodzieży, wyd. 2, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2012, s. 119-131
3. Rosemary Kessick. Autyzm i dieta. O czym warto wiedzieć. Wydawnictwo Fraszka Edukacyjna. Warszawa 2010.
4. Celine Schweizer, Erik J. Knorth, Marinus Spreen, Art therapy with children with autism spectrum disorders: a review of clinical case descriptions on ‘what works’, „The Arts in Psychotherapy”, 41 (5), 2014
Comments (1)
Nauczyciel 25-09-2021 8:08:23
Przydatny artykuł, polecam

© 2023 mass-zone.eu. All rights reserved
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle