What is a wine stone?
Kamień winny jest naukowo znany jako dwuwinian potasu (wodorowinian potasu) lub kamień potasu i pochodzi z procesu produkcji wina. Ten składnik jest powszechnie używany w zastosowaniach piekarniczych, ale może być również używany jako środek czyszczący do użytku domowego, jako produkt podobny do sody oczyszczonej. Jest on ubocznym elementem kryształu, który wytrąca się procesie fermentacji winogron, a nawet samego wina. W zastosowaniach kulinarnych służy do usztywniania piany, hamuje krystalizację cukru, zwiększa objętość białek jaj, a nawet używa się go jako zamiennik proszku do pieczenia i w domowej produkcji cukierków. Pełni on także rolę regulatora kwasowości. Oprócz zastosowań kulinarnych może być również stosowany jako część naturalnych środków leczniczych, szczególnie jako środek przeczyszczający.
Kamień winny cream of potas - korzyści
Potencjalny lek na trądzik - Potencjalna antytoksyna i antybakteryjna natura jaką posiada kamień winny oznacza, że spożywanie zaledwie niewielkiej ilości każdego dnia tej substancji może pomóc w zapobieganiu nieestetycznym objawom trądziku.
Potencjalny lek na zgagę - Podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej, spożywanie odpowiedniej ilości kremu kamienia winnego jest uważane przez niektórych za skuteczny sposób na złagodzenie objawów zgagi
Może pomóc w poprawie zapalenia stawów - Dla osób cierpiących na przewlekłe stany zapalne stawów kamień winny można stosować miejscowo. Składnik tego proszku można zmieszać z solą Epsom, aby uzyskać silną i łagodzącą ból kąpiel solną.
Zmniejsza obrzęk - warto stosować kamień winny w przypadku problemów z obrzękiem. Posiada on pewne właściwości moczopędne, które mogą usuwać nadmiar płynów z organizmu. Może to złagodzić niektóre objawy obrzęku. Dobrze jest zawsze porozmawiać z lekarzem przed użyciem kremu z kamienia do celów moczopędnych.
Może pomóc w utracie wagi - Częściowo ze względu na jego potencjalne właściwości moczopędne, istnieją doniesienia, że zmieszanie kamienia winnego z codzienną szklanką mleka może przyspieszyć odchudzanie.
Naturalny przeciwutleniacz pochodzenia roślinnego
Jest to produkt całkowicie naturalny i może pomóc nam przeciwdziałać chorobom związanym z wolnymi rodnikami. Potencjalne korzyści zdrowotne kremu z kamienia potasowego obejmują między innymi jego zdolność do łagodzenia infekcji dróg moczowych (ZUM), obniżania ciśnienia krwi i zwalczania zgagi. Pamiętajmy, że jest to naturalny przeciwutleniacz pochodzenia roślinnego.
Może pomóc rzucić palenie - kamień winny może pomóc w zerwaniu z nałogiem palenia. Mówi się, że w połączeniu z sokiem pomarańczowym ten produkt sprawia, że papierosy mają wyjątkowo nieprzyjemny smak.
Może działać jako lek na infekcje dróg moczowych - kamień winny zmienia poziom pH moczu, dzięki temu może pomóc w zmniejszeniu infekcji dróg moczowych (ZUM), uniemożliwiając rozwój bakterii.
Kulinaria
Kamień winny ma wiele zastosowań w codziennej diecie, m.in. jako składnik funkcjonalny w naszej kuchni. Może być zastosowany w kuchni, gdyż:
- służy do zwiększania objętości białek jaj jako naturalny środek spulchniający
- jest przydatny gdy chcemy zastąpić tradycyjny proszek do pieczenia (idealny zamiennik proszku do pieczenia)
- pomaga do wykonania domowej produkcji cukierków
- przydatny w zakresie usztywniania piany po jajkach,
- poprawia potrawy na bazie cukru, gdyż hamuje krystalizacje cukru.
Kamień winny ma również zastosowanie w gospodarstwie domowym i można go mieszać z białym octem lub sokiem z cytryny, aby uzyskać silną pastę, która może czyścić różnego rodzaju powierzchnie metalowe i inne. W połączeniu z nadtlenkiem wodoru może pomóc w usuwaniu rdzy z narzędzi. Jako środek domowy można go mieszać z sokiem z cytryny i solą Epsom oraz spożywać w niewielkich ilościach jako środek przeczyszczający.
Pamiętajmy, że może on zawierać śladowe ilości glutenu i śladowe ilości orzechów ziemnych.
Soda Oczyszczona vs Kamień winny
Chociaż soda oczyszczona (wodorowęglan sodu) i kamień winny (dwuwinian potasu) są chemicznie podobne i pełnią podobne funkcje w celach zdrowotnych i domowych, technicznie nie są tym samym.
Kamień ma działanie bardziej stabilizujące niż soda oczyszczona, a każdy z tych produktów służy do innego celu wypieku. Kamień można zmieszać z sodą oczyszczoną, aby uzyskać proszek do pieczenia. Kwas pomaga w powstawaniu sody oczyszczonej, a ten produkt uboczny śmietanki służy temu celowi. Jednak w cieście, które ma już kwaśny pierwiastek, kamień będzie zbędny.
Skutki uboczne
Istnieją pewne skutki uboczne spożywania kamienia winnego.
- Hiperkaliemia: W tym produkcie występuje bardzo wysoki poziom potasu, co może skutkować hiperkaliemią (nadmiarem potasu we krwi) u osób, które spożywają nadmierne ilości potasu lub nie są w stanie prawidłowo przetwarzać potasu (np. pacjenci z chorobami nerek).
- Odwodnienie: ta substancja ma również znane właściwości przeczyszczające i moczopędne, które mogą powodować utratę płynów w organizmie. Jak dobrze wiadomo, odwodnienie może mieć wiele negatywnych skutków ubocznych.
Składnik proszku z Kamienia winnego
Kamień Winny, to składnik powszechnie stosowany w wypiekach. Wartości odżywcze dla 1 łyżeczki (3g) tej substancji są następujące:
- Kalorie: 8
- Tłuszcz: 0g
- Sód: 1,56 mg
- Węglowodany: 1,84 g
- Włókno: 0g
- Cukry: 0g
- Białko: 0g
- Potas: 495 mg
- Węglowodany
Ponadto wodorowinian potasu zawiera 1,84 grama węglowodanów w 1 łyżeczce. Węglowodany zawarte w śmietance z kamienia winnego pochodzą z naturalnie pozyskanej skrobi. Warto podkreślić, że kamień winny nie zawiera białka.
Substancja zawiera śladowe ilości witamin i minerałów, w tym wapń, żelazo, magnez, fosfor, sód i cynk. Uwaga! Kamień potasu zawiera 495 miligramów potasu na każdą łyżeczkę. Ta ilość stanowi 14% do 19% zalecanej dziennej wartości spożycia potasu.
Kamień potasu należy przechowywać w suchym miejscu w temperaturze pokojowej w zamkniętym opakowaniu.
Suplementy mające podobne działanie moczopędne:
NOW FOODS Water Out™ (Wspiera Zdrowie Układu Moczowego) 100 kapsułek wegańskich
SCITEC Water Cut 100 kaps
SWANSON Water Pills (Wyrównuje poziom wody) 120 Tabletek
Skorzystaj ze zniżki:
- https://www.mcgill.ca/oss/article/general-science-history/cream-tartar (dostęp 1 grudnia 2021r)
- https://www.tartaric.com/cream-of-tartar/ (dostęp 1 grudnia 2021 r)
- https://draxe.com/nutrition/cream-of-tartar/ (dostęp 1 grudnia 2021 r)
Autor:
Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.