Gosia
Date Added: 07-03-2022

What is stearic acid?



Kwas stearynowy jest naturalnie wytwarzanym, niesyntetycznym kwasem tłuszczowym. Możesz znaleźć w nim niektóre produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Produkty jak mydło do kąpieli, masło kakaowe, balsam, pastele olejne, to tylko niektóre z produktów, gdzie go znajdziemy. Dlaczego kwas stearynowy jest tak istotny? O tym piszemy w niniejszym artykule!

 

Produkty z kwasy stearynowego 


Kwas stearynowy pomaga mydłom, balsamom i innym kosmetykom zachować swój kształt. 

Mydło nie byłoby tak łatwe w użyciu bez swojego kształtu kostki, a pastele olejne byłyby okropną masą płynnych kolorów bez utwardzacza, który sprawia, że ​​lepiej się nimi maluje. Jednak to nie jedyna zaleta kwasu stearynowego. Jest to związek, który pomaga wodzie przywierać do oleju i tłuszczu oraz spłukiwać je (w przypadku mydła). W przypadku większości produktów pomaga jednak połączyć składniki w gładszą, gęstszą mieszankę.

Kwas stearynowy jest czasami nazywany również kwasem oktadekanowym. Jest nasyconym długołańcuchowym kwasem tłuszczowym. 


 

Inne produkty w których występuje kwas stearynowy


Zastosowania kwasu stearynowego obejmują:

  • Wytwarzanie mydła i środków czyszczących (jeden z najczęstszych sposobów jego używania na całym świecie)

  • Poprawa skuteczności i tekstury środków myjących, balsamów i produktów do pielęgnacji skóry/włosów, w tym szamponu i odżywki

  • Robienie kosmetyków/makijażu

  • Stabilizująca konsystencję kremów i smarów do golenia

  • Tworzenie detergentów, środków do czyszczenia domu i zmiękczaczy tekstylia

  • Formowanie i zmiękczanie tworzyw sztucznych

  • Robienie świec

  • Robienie gumy do żucia

  • Robienie suplementów/tabletek


 

Czy kwas stearynowy jest składnikiem naturalnym?


Tak, dlatego zamiast składników chemicznych występuje w wielu naturalnych produktach do pielęgnacji/urody skóry. Występuje on naturalnie w tłuszczu zwierzęcym, zwłaszcza tłuszczu wieprzowym, a także w niektórych roślinach zawierających tłuszcz, bądź olej. Źródła te są podgrzewane i poddawane ciśnieniu w celu wyizolowania i usunięcia kwasu stearynowego.

Następnie przechodzi proces, który obejmuje destylację, gotowanie na parze i chłodzenie w celu wytworzenia gotowego produktu stężonego kwasu stearynowego, który zwykle jest substancją woskową. Dodatkowo znajduje się w niektórych suplementach, w tym w stearynianie magnezu, który jest połączeniem kwasu stearynowego i mineralnego magnezu.

Chociaż spożywanie komercyjnych tłuszczów uwodornionych nie jest zalecane, ponieważ znajdują się one w przetworzonej żywności, to kwas stearynowy jest również używany do tworzenia tych tłuszczów.


 

Kwas stearynowy, a weganizm 


Ponieważ kwas stearynowy jest czasami pozyskiwany ze zwierząt, nie zawsze jest odpowiedni dla wegan. Organizacje związane z żywieniem wskazują, że jest to substancja pochodzenia zwierzęcego, ponieważ pochodzi z wytopionego tłuszczu zwierząt gospodarskich. Jednak niektóre jego rodzaje są pozyskiwane z roślin, takich jak np.  kokos.

 

Zastosowania i zalety kwasu stearynowego


Poniżej przedstawiamy zalety związane z wykorzystaniem kwasu stearynowego: 

Naturalny środek do mycia i smarowania skóry - Jak działa kwas stearynowy na skórę? Pomaga usunąć brud, bakterie i inne substancje z powierzchni skóry. Dodatkowo nadaje również kremowy i „woskowy” charakter produktom do pielęgnacji ciała. Może blokować wilgoć i suchość, chroniąc powierzchnię skóry przed utratą wody i tworząc woskową barierę ochronną. W rzeczywistości obecność kwasu jest częściowo tym, co nadaje produktom nawilżającym, takim jak masło kakaowe i masło shea, gęstszą konsystencję i działanie natłuszczające. Mimo że jest to kwas tłuszczowy, nie powinien on zatykać porów na skórze. W rzeczywistości może pomóc w oczyszczeniu porów z nadmiaru oleju i substancji, które mogą gromadzić się, tworząc zaskórniki. Ponadto kwas stearynowy jest  uważany za bezpieczny dla większości ludzi nawet dla starzejącej się skóry i podczas noszenia go na słońcu.

Środek powierzchniowo czynny - Środek powierzchniowo czynny zmniejsza napięcie między dwiema substancjami. Jedną z najważniejszych zalet kwasu stearynowego jest jego zdolność do ułatwiania mieszania wody i oleju w produktach. Jest nierozpuszczalny w wodzie, ale staje się nieco rozpuszczalny w alkoholu. Co ważniejsze, pomaga obniżyć napięcie powierzchniowe oleju, pozwalając mu lepiej łączyć się z wodą, więc razem oba mogą być używane do dokładnego zmywania drobnoustrojów ze skóry, włosów itp. Jako środek powierzchniowo czynny może również przyciągać olej, brud i inne zanieczyszczenia, które gromadzą się na skórze i na innych powierzchniach.

Naturalny emulgator - Kwas stearynowy służy do zapobiegania rozdzielaniu się składników w różnych typach produktów. Służy do zagęszczania, utwardzania formuł i łączenia składników, dzięki czemu nie rozdzielają się one na płynne i oleiste warstwy. Wydłuża to trwałość produktów, takich jak balsamy, kosmetyki, odżywki itp. Z tego powodu znajdziesz również kwas stearynowy w suplementach, takich jak stearynian magnezu. Jest tam dodawany, aby zapobiec rozpadaniu się stałych składników i pomóc w prawidłowym uwalnianiu składnika aktywnego po połknięciu suplementu.


 

Żywność zawierająca kwas stearynowy 


Źródła w żywności, gdzie znajdziemy znaczne stężenia kwasu stearynowego to:

  • Smalec i łój (wytopione tłuszcze krów i świń, które zawierają do 30 procent kwasu stearynowego)

  • Tłuste mięso, takie jak wieprzowina lub wołowina 

  • olej kokosowy

  • olej palmowy

  • Czekolada (masło kakaowe)


 

Czy kwas stearynowy jest bezpieczny?


Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uważa kwas stearynowy za bezpieczny zarówno do spożycia jako dodatek do żywności, jak i do miejscowego stosowania w produktach do pielęgnacji skóry w ograniczonych ilościach. Kwas stearynowy nie jest fotouczulający (nie powoduje oparzeń słonecznych), nie podrażnia oczu i nie jest rakotwórczy. Większość ludzi ma niskie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych kwasu stearynowego podczas stosowania go na skórze, biorąc pod uwagę, że jest to naturalny kwas tłuszczowy występujący u ludzi. Jednak niektóre osoby o wrażliwej skórze mogą odczuwać łagodne reakcje alergiczne.


Kwas stearynowy ma szerokie zastosowanie. Służy do produkcji mydeł, pełni funkcję  emulgatora, zapewnia kosmetykom barierę lipidową, topi się w wysokiej temperaturze, nadaje kształt wielu produktom. W mniejszym stopniu ten kwas ma zastosowanie do produkcji suplementów diety, chociaż jego działanie sprawia, że tabletka trafiająca do organizmu rozpuszcza się dopiero po czasie - zapewniają prawidłowe wchłanianie i uwalnianie substancji. Niemniej jednak jest to produkt wyjątkowo istotny i naturalny, który warto posiadać w swojej kuchni do przygotowania potraw, bądź jako dodatek do kosmetyków. 


Przykłądowe suplementy i kosmetyki wykorzystujące kwas stearynowy:

ALINESS Maślan Sodu (Kwas Masłowy) - 100 Kapsułek Wegetariańskich



SWANSON Black Cumin Seed Oil (Olej z nasion czarnuszki) 60 Kapsułek płynnych wegetariańskich



NOW SOLUTIONS Shea Nut Oil (Olej z orzechów shea) 473ml



Skorzystaj ze zniżki:

 


 

Źródła: 

 

  1. https://www.sciencedirect.com/topics/chemical-engineering/stearic-acid

  2. https://rawchemistry.com/blogs/news/what-are-the-benefits-of-stearic-acid

  3. https://www.byrdie.com/what-is-stearic-acid-5120216


 

Autor:

 

Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

 

Rate the text

AUTHOR
Gosia
Comments (0)

© 2023 mass-zone.eu. All rights reserved
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle