Patryk Chodyniecki
Date Added: 20-11-2021
Update date: 28-08-2024

What is sucralose?

Sukraloza jest sztucznym słodzikiem o zerowej kaloryczności, wytwarzanym z cukru w ​​wieloetapowym procesie chemicznym, w którym trzy grupy wodorowo-tlenowe są zastępowane atomami chloru. Substancja została odkryta w 1976 roku, kiedy naukowiec z brytyjskiego college'u rzekomo źle usłyszał instrukcje dotyczące testowania substancji. Sukraloza jest około 600 razy słodsza od cukru i nie ma gorzkiego posmaku, jak wiele innych popularnych słodzików.


Sukraloza jest sztucznym słodzikiem o zerowej kaloryczności, wytwarzanym z cukru w ​​wieloetapowym procesie chemicznym, w którym trzy grupy wodorowo-tlenowe są zastępowane atomami chloru. Substancja została odkryta w 1976 roku, kiedy naukowiec z brytyjskiego college'u rzekomo źle usłyszał instrukcje dotyczące testowania substancji. Sukraloza jest około 600 razy słodsza od cukru i nie ma gorzkiego posmaku, jak wiele innych popularnych słodzików.

 

 

JAK POWSTAJE SUKRALOZA?

 

Sukraloza jest wytwarzana w procesie, który rozpoczyna się od zwykłego cukru stołowego tj. sacharozy. Jednak sukraloza sama w sobie nie jest cukrem. Trzy wybrane grupy hydroksylowe w cząsteczce sacharozy są zastąpione trzema atomami chloru. Struktura sukralozy zapobiega rozkładaniu jej przez enzymy w przewodzie pokarmowym, co jest nieodłączną częścią jej bezpieczeństwa.

 

CO SIĘ DZIEJE Z SUKRALOZĄ PO SPOŻYCIU?

 

Większość, bo aż 85% spożywanej sukralozy jest wydalana z organizmu w postaci niezmienionej z kałem. Z niewielkiej ilości, która jest wchłaniana tj. około 15 %, żadna nie jest rozkładana na energię, co powoduje, że sukraloza nie dostarcza żadnych kalorii. Cała wchłonięta sukraloza jest szybko wydalana z moczem.


 

SUKRALOZA, A ILOŚĆ CUKRU WE KRWI 

 

Przyjmuje się, że sukraloza ma niewielki wpływ na poziom cukru we krwi i insulinę albo też nie ma go wcale. Jedno badanie z udziałem 17 osób z ciężką otyłością, które nie spożywały regularnie tych słodzików, wykazało, że sukraloza podwyższyła poziom cukru we krwi o 14%, a poziom insuliny o 20%. Kilka innych badań na osobach o średniej wadze, które nie miały żadnych istotnych schorzeń, nie wykazało natomiast żadnego wpływu na poziom cukru we krwi i insuliny. Co istotne, wszelkie badania obejmowały osoby, które regularnie zażywały sukralozę.

 

Wniosek jest zatem prosty: jeśli sukraloza nie jest spożywana regularnie, istnieje możliwość, że jej stosowanie przyniesie zmiany poziomu cukru we krwi i insuliny. Jednak, jeśli jesteś przyzwyczajony do jej jedzenia, prawdopodobnie nie odniesie ona wpływu na poziom cukru.

 

 

CZY SPOŻYWANIE SUKLAROZY JEST BEZPIECZNE? 

 

Odpowiedź brzmi: tak. Po przeprowadzeniu ponad 100 badań w zakresie bezpieczeństwa stwierdzono, że sukraloza jest bezpieczna. W 1998 roku FDA zatwierdziła jej stosowanie jako słodzika w 15 określonych kategoriach żywności. Z kolei w 1999 roku FDA rozszerzyła swoje przepisy, uznając sukralozę za „słodzik ogólnego przeznaczenia”, co oznacza, że ​​została ona dopuszczona do stosowania w każdym rodzaju żywności lub napojach. Wiodące światowe organy ds. zdrowia, takie jak Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Wspólny Komitet Ekspertów FAO/WHO ds. Dodatków do Żywności (JECFA), doszły do ​​wniosku, że sukraloza jest bezpieczna dla jej zamierzonego zastosowania - bezpieczeństwo produktu zostało potwierdzone także przez Japońskie Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej, Standardy żywności - Australia Nowa Zelandia oraz organizację Zdrowie Kanady. 

 

Jeśli chodzi o dawkowanie, FDA ustaliło dopuszczalne dzienne spożycie (ADI) sukralozy na 5 miligramów (mg) na kilogram (kg) masy ciała na dzień. 

 

 

CZY DZIECI MOGĄ SPOŻYWAĆ SUKLAROZĘ?

 

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby dzieci również spożywały suklarozę. Organy ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, takie jak FDA i JECFA, doszły do ​​wniosku, że sukraloza jest bezpieczna dla dorosłych, ale również i dla dzieci. 

 

Sukraloza może dodawać słodyczy do jedzenia i napojów dziecka, nie przyczyniając się do spożywania kalorii lub dodawania cukrów. Sukraloza nie jest próchnicogenna ani podatna na fermentację jak cukry, więc nie zwiększa ryzyka próchnicy zębów. 

 

 

CZY KOBIETY W CIĄŻY I KARMIĄCE PIERSIĄ MOGĄ SPOŻYWAĆ SUKRALOZĘ?

 

Zdaniem EFSA, FDA i JECFA spożywanie niskokalorycznych słodzików w ramach odpowiednich ADI jest bezpieczne dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Badania wykazały, że sukraloza nie ma negatywnego wpływu na płód i nie są znane żadne skutki uboczne spożywania sukralozy. Z uwagi na to, że tylko niewielkie ilości sukralozy są wchłaniane do krwiobiegu, jej ilość w mleku matki jest niewielka. Wszystkie kobiety w ciąży lub karmiące potrzebują niezbędnych składników odżywczych i kalorii do optymalnego wzrostu i rozwoju dziecka, przy czym należy uważać, aby nie przekraczać swoich potrzeb.

 

 

CZY OSOBY Z CUKRZYCĄ MOGĄ SPOŻYWAĆ SUKRALOZĘ?

 

Pokarmy i napoje zawierające sukralozę są często polecane osobom chorym na cukrzycę, jako alternatywa dla pokarmów i napojów słodzonych cukrem oraz jako sposób na zaspokojenie apetytu, przy jednoczesnym kontrolowaniu spożycia węglowodanów. Szeroko zakrojone badania pokazują, że sukraloza nie podnosi poziomu glukozy we krwi, ani w żaden inny sposób nie wpływa na zarządzanie poziomem glukozy we krwi. Zdaniem ekspertów w dziedzinie żywienia, medycyny, aktywności fizycznej i zdrowia publicznego niskokaloryczne słodziki mają neutralny wpływ na hemoglobinę A1C, insulinę oraz glikemię na czczo i po posiłkową, a ich stosowanie przez chorych na cukrzycę może przyczynić się do lepszego zarządzania glikemią.


 

WPŁYW SUKRALOZY NA ZMNIEJSZENIE MASY CIAŁA 

 

Zastąpienie żywności i napojów słodzonych niskokalorycznych słodzikami takimi jak sukraloza może odgrywać rolę w utracie wagi i/lub kontroli wagi, co wykazano w licznych badaniach klinicznych. Należy zauważyć, że utrata i utrzymanie masy ciała wymaga wielu jednoczesnych działań. Dokonanie pojedynczej zmiany, takiej jak zastąpienie niskokalorycznymi słodzikami pełnokalorycznych produktów zawierających cukier, to tylko jeden składnik. 

 

Styl życia i praktyki behawioralne m.in. zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia, wystarczająca ilość snu i utrzymywanie sieci wsparcia społecznego są ważnymi czynnikami w osiąganiu celów związanych z utratą wagi i utrzymaniem wagi.

 

Wszystkie rodzaje żywności i napojów, w tym te zawierające sukralozę, mogą mieć swoje miejsce w wielu zdrowych nawykach żywieniowych. Sukraloza została zatwierdzona przez FDA jako dodatek do żywności od dwóch dekad, a jej bezpieczeństwo zostało uznane przez wiele międzynarodowych organów ds. zdrowia. 

Skutki uboczne 

 

 

ZAGROŻENIA

 

Jeśli chodzi o zagrożenia związane z sukralozą, to przyjmuje się, że sukraloza może wpływać na zdrowie jelit. Badania na gryzoniach wskazują, że sukraloza może modyfikować mikroflorę jelitową i może eliminować niektóre z tych dobrych bakterii, prowadząc do zapalenia narządów wewnętrznych, takich jak wątroba. 

 

Badania in vivo pokazują, że sukraloza może zmieniać także poziom hormonów w przewodzie pokarmowym, prowadząc do nieprawidłowości, które z kolei mogą przyczyniać się do zaburzeń metabolicznych, takich jak otyłość, a nawet cukrzyca typu 

 

2. Badania pokazują również, że zmiany metaboliczne spowodowane sukralozą mogą prowadzić do nietolerancji glukozy, co jednocześnie zwiększa ryzyko cukrzycy. Konieczne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć związek między sukralozą a zdrowiem jelit, w tym więcej badań na ludziach.

 

Wskazuje się także, że niebezpieczne może być również gotowanie z sukralozą. W wysokich temperaturach — takich jak gotowanie lub pieczenie — sukraloza może rozpadać się, tworząc potencjalnie toksyczne związki chlorowane.

 

Słodziki i sukraloza mogą bardzo dobrze zastępować cukier. Należy jednak pamiętać, że słodkie pokarmy w nadmiarze - niezależnie od tego, czy są słodzone cukrem, czy słodzikami, to mogą być szkodliwe. Pamiętajmy o tym, że cukier występuje wśród wielu produktów spożywczych. Warto zatem zadbać o to, by spożywać go jak najmniej. 


Inne niskokaloryczne zamienniki cukru:

INTENSON Erytrytol (Słodzik niskokaloryczny) 500g


 

DIET-FOOD Super Ksylitol Fiński 500g


NOW FOODS Better Stevia Extract Powder (Ekstrakt ze Stewii w Proszku) 28g wegański

 

Skorzystaj ze zniżki:



Źródła:

  1. https://www.webmd.com/diet/what-to-know-about-sucralose#1
  2. https://health.clevelandclinic.org/is-sucralose-splenda-bad-for-you/
  3. https://www.healthline.com/nutrition/sucralose-good-or-bad

 

AUTOR:

 
Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.
 
alt
 
 

Rate the text

Average rating: 5.0 (1)
AUTHOR
Patryk Chodyniecki
Comments (0)

© 2023 mass-zone.eu. All rights reserved
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle