Lawenda lekarska (Lavandula angustifolia) należy do rodziny jasnotowatych, w której stanowi jedną z najbardziej aromatycznych roślin. Kwitnie od lipca do sierpnia, a jej kwiaty są fioletowe i drobne, zebrane w kłos.
LAWENDA W TRADYCJACH ŚWIATA
Choć dziś roślina ta kojarzona jest z dwiema charakterystycznymi cechami: kolorem i zapachem, kwiat lawendy i pochodzące z niego olejki eteryczne mają długą historię zastosowania w zielarstwie.
Najwcześniejsze wzmianki o jej użyciu sięgają starożytnego Egiptu, gdzie olejek lawendowy odgrywał istotną rolę w procesie mumifikacji.
Samo słowo lawenda pochodzi od łacińskiego „lavare”, co dosłownie oznacza „myć”. Jest to bliskie wykorzystaniu lawendy jako dodatku do kąpieli w kilku regionach - w tym w starożytnej Persji, Grecji i Rzymie. Kultury te przypisywały roślinie moc oczyszczania ciała i umysłu.
Tradycyjnie wierzono, że zapach lawendy przynosi szczęście i uśmierza smutek, a jej wiązki często przypinano kobietom w ciąży dla dodania sił i odwagi.
POMOC W ZASYPIANIU
Jeśli cierpisz na niespokojne noce, mamy dla Ciebie dobre wieści. Współczesne badania wskazują, że użycie lawendy pomaga w zasypianiu (1). Niedawne publikacje wspominają nawet o jej zbawiennym wpływie na jakość snu - w szczególności wydłużając odsetek snu głębokiego przy regularnym stosowaniu (2).
ŁAGODNE ODPRĘŻENIE
Prawdopodobnie najszerzej znanym dziś wykorzystaniem lawendy jest jej rola w zmniejszeniu napięcia i niepokoju. Badania pokazują, że lawenda może łagodzić stres i lęk (3). Wykazano także jej pozytywne działanie na ogólne samopoczucie i odprężenie.
POMOC TRAWIENNA
Lawenda od dawna jest używana jako środek wspomagający trawienie (4). Poprawia motorykę przewodu pokarmowego, ułatwiając transport pokarmu i łagodząc dyskomfort trawienny.
- Wsparcie trawienia
- Łagodnie odpręża i uspokaja
- Bez dodatków i wypełniaczy
- Kapsułki z celulozy roślinnej, delikatne dla żołądka odpowiednie dla wegan i wegetarian
(1) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24720812/
(2) https://www.nature.com/articles/s41598-020-80171-x
(3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3612440/
(4) https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/ajpgi.00327.2011
EAN: