MINERAŁY W CODZIENNYM ŻYCIU
Ciało potrzebuje wielu minerałów określanych inaczej jako niezbędne minerały, które czasami podzielone są na: główne minerały (makrominerały) i minerały śladowe (mikrominerały). Te dwie grupy minerałów są tak samo ważne, przy czym minerały śladowe są potrzebne w mniejszych ilościach niż główne minerały. Warto jednak podkreślić, że zapotrzebowanie na dany minerał w organizmie nie wskazują i nie odzwierciedla ich znaczenia. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni suplement diety, który pomoże nam zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
RODZAJE MINERAŁÓW
Zbilansowana dieta zazwyczaj dostarcza wszystkich niezbędnych minerałów. Poniżej zaprezentowane wyliczenie przedstawi minerały z podziałem na makro- i mikrominerały, ich działanie w organizmie tj. ich funkcje oraz ich źródła w pożywieniu.
MAKROMINERAŁY
7. Siarka
MINERAŁY ŚLADOWE (MIKROMINERAŁY)
Organizm potrzebuje mikroelementów w bardzo małych ilościach, za wyjątkiem żelaza, które chociaż jest uważane za minerał śladowy, potrzebna ilość jest nieco większa niż w przypadku innych mikrominerałów.
Inne śladowe składniki odżywcze, o których wiadomo, że są niezbędne w niewielkich ilościach, to nikiel, krzem, wanad i kobalt.
Minerały możemy dostarczać przy pomocy pożywienia, jednak jest ich tak dużo, że warto stosować suplementy diety, które pomogą nam uzyskać ich prawidłowe stężenie w organizmie i uzupełnić ich niedobór.