Refluks żołądkowy, czyli schorzenie układu pokarmowego
Nie ulega wątpliwości, że dolegliwości związane z układem pokarmowym nie należą do przyjemnych, co więcej mogą nie tylko spowodować poważne szkody w organizmie, ale również wprawić nas w zakłopotanie. Jeżeli zdarza Ci się odczuwać kwaśność w ustach, efekt palenia w gardle bądź odruchy wymiotne, oznacza to, że możesz cierpieć na refluks żołądkowo-przełykowy.
- REFLUKS ŻOŁĄDKOWY, CZYLI SCHORZENIE UKŁADU POKARMOWEGO
- CO TO JEST REFLUKS?
- PRZYCZYNY I ELEMENTY WPŁYWAJĄCE NA REFLUKS ŻOŁĄDKOWY
- OBJAWY, KTÓRE MOGĄ ZWIASTOWAĆ CHOROBĘ REFLUKSOWĄ
- JAK LECZYĆ REFLUKS?
- Jak wyleczyć refluks domowymi sposobami? Odpowiedź na to pytanie jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje. Refluks żołądkowy przełykowy, niezależnie od stadium rozwoju, nie należy do chorób nieuleczalnych. Oczywistym jest, że w przypadku gdy zmiana nawyków żywieniowych oraz trybu życia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, koniecznym rozwiązanie będzie podjęcie się specjalistycznego leczenia. Refluks żołądka można wyleczyć farmakologicznie lub chirurgicznie.
- Leczenie farmakologiczne polega na zażywaniu leków, których zadaniem jest, obniżenie produkcji wydzielania kwasu żołądkowego. Taką substancją pomocną w leczeniu refluksu jest m.in. esomeprazol, lanzoprazol, omeprazol, pantoprazol i rabeprazol. Wspomniane leki należy zażywać na czczo, raz na dzień, po uprzedniej konsultacji z lekarzem co do dawki.
- W przypadku braku efektów po upływie okresu stosowania, lekarz może zwiększyć dawkę leku wraz z uzupełnieniem kuracji o zażywanie leków z grupy blokerów receptorów histaminowych H2, które również mają za zadanie oddziaływać na kwas żołądkowy aby wyleczyć refluks.Z kolei leczenie chirurgiczne zalecane jest jedynie w przypadku niepowodzenia leczenia farmakologicznego i powinno być traktowane jako ostateczność, przy czym zaznaczyć trzeba, że aż połowa chorych po poddaniu się operacji w dalszym ciągu wymaga leczenia farmakologicznego.
- Decydując się na określony sposób leczenia refluksu żołądkowego, pamiętać należy, że nieco odmiennie ma się sytuacja kobiet ciężarnych. Kobietom w ciąży zaleca się w pierwszej kolejności leczenie niefarmakologiczne, polegające na zmianie stylu życia i zastosowaniu odpowiedniej diety. Ewentualne zażywanie leków powinno trwać możliwie jak najkrócej, przy jak najmniejszych dawkach. Z uwagi na ciążę, kobiety powinny przyjmować takie substancje, które nie przedostają się do krwiobiegu. Oczywistym jest, że kobiety będące w ciąży, ale również i wszyscy inni cierpiący na refluks, zanim podejmą się leczenia farmakologicznego, wizyta u lekarza winna być ich obowiązkiem.
- CZY LECZENIE SPECJALISTYCZNE JEST JEDYNYM ROZWIĄZANIEM?
- JAKIE OWOCE NA REFLUKS, CZYLI DIETA REFLUKSOWA
- CZY REFLUKS BĘDZIE DOSKWIERAŁ MI CAŁE ŻYCIE?
REFLUKS ŻOŁĄDKOWY, CZYLI SCHORZENIE UKŁADU POKARMOWEGO
Nie ulega wątpliwości, że dolegliwości związane z układem pokarmowym nie należą do przyjemnych, co więcej mogą nie tylko spowodować poważne szkody w organizmie, ale również wprawić nas w zakłopotanie. Jeżeli zdarza Ci się odczuwać kwaśność w ustach, efekt palenia w gardle bądź odruchy wymiotne, oznacza to, że możesz cierpieć na refluks żołądkowo-przełykowy. Odpowiedź na pytanie: czym tak naprawdę jest refluks, jak z nim walczyć, jakie są objawy choroby i czym grozi nieleczony refluks - odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.
CO TO JEST REFLUKS?
W największym skrócie refluks żołądkowo-przełykowy jest chorobą układu pokarmowego, polegającą na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, w wyniku nieprawidłowej pracy zwieracza dolnego przełyku, co w efekcie tworzy w błonie śluzowej przełyku stan zapalny. Oznacza to, że występuje w tym momencie także zapalenie przełyku. W większości przypadków towarzyszy temu zgaga, uczucie pieczenia w gardle lub mostku, bóle brzucha czy uczucie kwaśności w jamie ustnej. Z przeprowadzonych badań wynika, że w krajach o wysokim poziomie cywilizacyjnym, aż u 1/5 populacji objawy refluksu żołądkowego występują raz na tydzień. Wskazać również należy, że podatność człowieka na refluksy żołądka zwiększają się wraz z wiekiem, tj. im jesteśmy starsi, tym szanse na zachorowanie są niestety większe, przy czym nie ma tutaj znaczenia płeć, albowiem problem ten dotyczy w takim samym stopniu kobiet, jak i mężczyzn.
PRZYCZYNY I ELEMENTY WPŁYWAJĄCE NA REFLUKS ŻOŁĄDKOWY
Pamiętać należy, że o ile w części przypadków, wystąpienie pewnych schorzeń ma podłoże genetyczne, to jednak w dużej mierze styl życia, może w większym lub mniejszym stopniu wpływać na zdrowie naszego organizmu i przyczynić się do zwiększenia ryzyka zachorowania.
W przypadku refluksu żołądkowego do czynników, które w sposób szczególny zwiększają ryzyko jego wystąpienia należy ciąża, otyłość, problemy z wydalaniem oraz zaburzenia dolnego zwieracza przełyku.
Ryzyko zachorowania na refluks zwiększa się również wśród osób chorujących na cukrzycę, stwardnienie skóry, jak również wśród uzależnionych od alkoholu czy też u osób z zaburzeniami hormonalnymi. Szczególnie podatne na refluks są również osoby, które stosują doustne preparaty antykoncepcyjne, leki na chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, a nawet choroby płuc.
OBJAWY, KTÓRE MOGĄ ZWIASTOWAĆ CHOROBĘ REFLUKSOWĄ
Jak w przypadku każdej choroby, niezwykle ważnym elementem jest diagnoza, albowiem przeprowadzona odpowiednio wcześniej, pozwoli na podjęcie właściwej kuracji. Wśród najczęstszych symptomów, które mogą wskazywać na to, iż dana osoba cierpi na refluks wymienia się zgagę, bóle brzucha, uczucie kwaśności w jamie ustnej, odczuwanie pieczenia w mostku, bóle klatki piersiowej, a także suchy kaszel czy ból w okolicach mostka. Nie oznacza to jednak, że tylko takie objawy świadczą o chorobie refluksowej.
Do poważniejszych znaków, których wystąpienie zobliguje do wizyty u specjalisty należy m.in. krwawienie z przełyku, wyraźna utrata masy ciała, trudności z przełykaniem pokarmów. Na intensywność dolegliwości towarzyszących refluksowi wpływ ma również rodzaj spożywanego posiłku, ponieważ zazwyczaj tłuste i obfite posiłki zwiększają siłę objawów.
JAK LECZYĆ REFLUKS?
Jak wyleczyć refluks domowymi sposobami? Odpowiedź na to pytanie jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje. Refluks żołądkowy przełykowy, niezależnie od stadium rozwoju, nie należy do chorób nieuleczalnych. Oczywistym jest, że w przypadku gdy zmiana nawyków żywieniowych oraz trybu życia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, koniecznym rozwiązanie będzie podjęcie się specjalistycznego leczenia. Refluks żołądka można wyleczyć farmakologicznie lub chirurgicznie.
Leczenie farmakologiczne polega na zażywaniu leków, których zadaniem jest, obniżenie produkcji wydzielania kwasu żołądkowego. Taką substancją pomocną w leczeniu refluksu jest m.in. esomeprazol, lanzoprazol, omeprazol, pantoprazol i rabeprazol. Wspomniane leki należy zażywać na czczo, raz na dzień, po uprzedniej konsultacji z lekarzem co do dawki.
W przypadku braku efektów po upływie okresu stosowania, lekarz może zwiększyć dawkę leku wraz z uzupełnieniem kuracji o zażywanie leków z grupy blokerów receptorów histaminowych H2, które również mają za zadanie oddziaływać na kwas żołądkowy aby wyleczyć refluks.
Z kolei leczenie chirurgiczne zalecane jest jedynie w przypadku niepowodzenia leczenia farmakologicznego i powinno być traktowane jako ostateczność, przy czym zaznaczyć trzeba, że aż połowa chorych po poddaniu się operacji w dalszym ciągu wymaga leczenia farmakologicznego.
Decydując się na określony sposób leczenia refluksu żołądkowego, pamiętać należy, że nieco odmiennie ma się sytuacja kobiet ciężarnych. Kobietom w ciąży zaleca się w pierwszej kolejności leczenie niefarmakologiczne, polegające na zmianie stylu życia i zastosowaniu odpowiedniej diety. Ewentualne zażywanie leków powinno trwać możliwie jak najkrócej, przy jak najmniejszych dawkach. Z uwagi na ciążę, kobiety powinny przyjmować takie substancje, które nie przedostają się do krwiobiegu. Oczywistym jest, że kobiety będące w ciąży, ale również i wszyscy inni cierpiący na refluks, zanim podejmą się leczenia farmakologicznego, wizyta u lekarza winna być ich obowiązkiem.
CZY LECZENIE SPECJALISTYCZNE JEST JEDYNYM ROZWIĄZANIEM?
Czy ktoś wyleczył się z refluksu sam? Oprócz leków przepisanych nam przez specjalistę, możemy również w walce z refluksem przyjmować te lekarstwa, których uzyskanie nie wymaga posiadania recepty. Wymienia się wśród nich wszelkiego rodzaju leki zobojętniające sok żołądkowy, zawierające różne kombinacje związków glinu, wapnia, magnezu i kwasu alginowego. Wskazać jednak należy, że ten rodzaj kuracji może przynieść jedynie tymczasowe ukojenie, a ich długotrwałe zażywanie, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem może przysporzyć więcej szkód dla organizmu, aniżeli korzyści.
Leczenie farmakologiczne lub też chirurgiczne nie jest jedynym sposobem na walkę z refluksem żołądkowym. W przypadku wystąpienia pierwszych objaw refluksu, należy dokładnie przeanalizować dotychczasową dietę i tryb życia, a następnie dokonać stosownych modyfikacji.
Warto przestrzegać następujących reguł i zaleceń:
- posiłki powinny być stosunkowo mniejsze, ale częstsze.
- należy unikać późnych posiłków tj. jedzenia chwilę przed snem.
- koniecznym będzie wyeliminowanie z diety takich produktów jak: pokarmy tłuste, ostre, kawa, czekolada, cytrusy oraz napoje gazowane, albowiem z uwagi na swoje właściwości, przyczyniają się one do zwiększenia wydzielania hormonów zmniejszających napięcie mięśnia zwieracza przełyku, którego nieprawidłowa praca jest przyczyną choroby refluksowej.
- obowiązkowo należy odstawić wszelkiego rodzaju używki tj. papiery, a także alkohol.
- jeżeli przyczyną wystąpienia refluksu jest nadwaga bądź otyłość rozwiązaniem będzie zrzucenie zbędnych kilogramów (proste, ale prawdziwe).
- warto zrezygnować również z noszenia ciasnych ubrań oraz pasków, które mogą uciskać okolice brzucha.
- należy odstawić także słodycze, ponieważ mogą przyczyniać się do powstania uczucia zgagi.
JAKIE OWOCE NA REFLUKS, CZYLI DIETA REFLUKSOWA
Wiedząc już jakich potraw należy unikać, warto wiedzieć też co warto spożywać. Wśród produktów zalecanych w przypadku wystąpienia refluksu żołądowko-przełykowego wymienia się potrawy z chudego drobiu oraz gotowane wędliny. Korzystnym rozwiązaniem będzie również spożywanie gotowanych warzyw w szczególności marchwi, pietruszki, brokułów, cukinii, kalafiora, jak również dyni.
Jeśli chodzi natomiast o owoce, przede wszystkim należy spożywać te, które nie są kwaśne lub są mało kwaśne tj. banany, gruszki, brzoskwinie, mango, melon. Dobrym składnikiem będą również odpowiednie produkty zbożowe, do których zalicza się kaszę i płatki zbożowe. Dieta bogata w powyższe produkty spowoduje, że cofanie się treści żołądkowej do przełyku będzie dla każdego czymś rzadkim lub praktycznie niewystępującym.
CZY REFLUKS BĘDZIE DOSKWIERAŁ MI CAŁE ŻYCIE?
Takie pytania zadają sobie głównie Ci, którzy rozważają poddanie się leczeniu chirurgicznemu, ponieważ dotychczasowa terapia farmakologiczna nie przynosi zamierzonych rezultatów. Brak jest jednak stuprocentowych informacji, że dolegliwość ta jest całkowicie do wyleczenia. Pamiętać należy, że choroba refluksowa przełyku jest chorobą przewlekłą, przebiegającą z okresami zaostrzeń i remisji.
Jedynym ze skutków ubocznych może być tzw. przełyk Barretta, czyli stan przedrakowy, wymagający stałej kontroli endoskopowej z badaniem histopatologicznym. Nie ma jednak co wpadać w panikę, ponieważ wystąpienie przełyku Barreta, nie jest częstym zjawiskiem (badanie wykazało, że jedynie 10% osób cierpi na to schorzenie).
Należy pamiętać jednak, że samo zakończenie leczenia farmakologicznego, bądź też chirurgicznego, nie zwalnia nas od zachowania odpowiednich nawyków żywieniowych i prowadzenia zdrowego trybu życia. Po skończonej kuracji zaleca się stosowanie leczenia niefarmakologicznego, czyli utrzymanie dokonanych wcześniej modyfikacji w diecie i sposobie życia oraz unikanie leków obniżających ciśnienie, w obrębie dolnego zwieracza przełyku, a w szczególności leków przepisywanych osobom chorym m.in. na nadciśnienie.
THORNE Pepti-Guard - Wsparcie Żołądka - 120 kapsułek wegetariańskich
Pepti-Guard firmy Thorne został opracowany, aby wesprzeć szczególnie pożądaną florę znajdującą się w górnym odcinku przewodu pokarmowego, szczególnie w żołądku. Jego formuła zawiera lukrecję i organiczny aloes w celu uzyskania właściwości leczniczych. Stosowany jest tylko wysokiej jakości aloes z wnętrza liścia aloesu, ponieważ łagodzi on i leczy wrażliwe błony śluzowe przewodu pokarmowego, nie powodując zaburzeń żołądkowych ani efektu przeczyszczającego. Chlorowodorek berberyny i cytrynian bizmutu pomagają zapewnić zdrową równowagę mikrobiologiczną. Łatwy protokół ośmiotygodniowy wymaga tylko czterech kapsułek dziennie.
Doctor's Best Betaine HCl Pepsin & Gentian Bitters (Betaina HCl) - 360 kaps
Betaina HCl jest formą chlorowodorku betainy stosowaną jako substancja odżywcza do uzupełnienia własnej produkcji kwasu chlorowodorowego lub kwasu żołądkowego w żołądku. Kwas żołądkowy jest zwykle wytwarzany przez komórki okładzinowe żołądka, a funkcją kwasu żołądkowego jest rozkładanie żywności, która dostaje się do żołądka na mniejsze fragmenty i składniki odżywcze. Wykazano, że betaina HCl obniża pH żołądka, co może potencjalnie pomóc w wchłanianiu składników odżywczych podczas okresu podchlorynu lub braku kwasu żołądkowego.
HEPATICA Curcumin C3 Complex (Wsparcie Trawienia i Wątroby) 90 kapsułek roślinnych
Curcumin C3 Complex zawiera w swoim składzie standaryzowany wyciąg z kłącza ostryżu długiego (Curcuma longa). Kurkuma wspomaga trawienie m. in. poprzez zwiększenie wydzielania płynów żołądkowych, oraz przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania jelit. Wpływa korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie wątroby i pomaga w fizjologicznym wydzielaniu żółci. Pomaga w utrzymaniu zdrowych stawów i wspomaga ich elastyczność. Jest naturalnym antyoksydantem, który pomaga chronić komórki organizmu przed działaniem wolnych rodników.
JARROW FORMULAS Saccharomyces Boulardii + MOS (Probiotyk) - 90 kapsułek wegetariańskich
Saccharomyces Boulardii + MOS zawiera probiotyczne drożdże Saccharomyces boulardii, które przeżywają przejście przez kwas żołądkowy i trafiają do przewodu pokarmowego. Ten szczep pomaga w ochronie i utrzymaniu normalnej mikroflory jelitowej. MOS (MannanOlesoSacharydy) to oligosacharyd ze ścian komórkowych S. cerevisiae, który może zniechęcić bakterie do przylegania do komórek nabłonka i zmniejszyć ich proliferację. Saccharomyces Boulardii + MOS nie wymaga chłodzenia i może być przechowywany w temperaturze pokojowej. Chłodzenie zwiększy jednak okres przydatności do spożycia. Unikaj temperatur powyżej 77 ° F (25 ° C).
1. Wiesław Tarnowski, Krzysztof Bielecki. Refluks żołądkowo-przełykowy. „Postępy Nauk Medycznych”. 2, s. 68–76, 200 Wydawnictwo Medyczne Borgis.
Skorzystaj ze zniżki:
Autor:
Patryk Chodyniecki
Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.