Odpowiednie spożycie witamin, minerałów i składników odżywczych wspomaga wzrost, tworzenie i siłę nowych komórek paznokcia. Zmiana wyglądu, tekstury lub kształtu paznokci może wskazywać na niedobory składników odżywczych. Z tego powodu warto stosować witaminy na paznokcie, które pomogą nam polepszyć wygląd paznokci, wzmocnić paznokcie, polepszyć system naczyń krwionośnych skóry oraz płytkę paznokcia.
Odpowiednie spożycie witamin, minerałów i składników odżywczych wspomaga wzrost, tworzenie i siłę nowych komórek paznokcia. Zmiana wyglądu, tekstury lub kształtu paznokci może wskazywać na niedobory składników odżywczych. Z tego powodu warto stosować witaminy na paznokcie, które pomogą nam polepszyć wygląd paznokci, wzmocnić paznokcie, polepszyć system naczyń krwionośnych skóry oraz płytkę paznokcia. Poniżej przedstawiamy sytuacje, gdzie niedobór witamin może doprowadzić do osłabienia naszych paznokci:
Biotyna to witamina B-kompleks, znana również jako witamina B7, koenzym R i witamina H. Wspiera zdrowy wzrost komórek i pomaga w metabolizmie aminokwasów budujących białka, które są niezbędne do wzrostu paznokci. Pokarmy i suplementy bogate w biotynę mogą pomóc wzmocnić łamliwe paznokcie.
Inne witaminy z grupy B - inne witaminy z grupy B są również ważne dla zdrowia paznokci. Witamina B12 odgrywa rolę w wchłanianiu żelaza, a także w rozwoju czerwonych krwinek. Zarówno żelazo, jak i witamina B12 są niezbędne do utrzymania mocnych i zdrowych paznokci. Niedobór witaminy B12 może skutkować całkowicie niebieskimi paznokciami, niebiesko-czarnymi pigmentami z falistymi podłużnymi ciemnymi smugami i brązową pigmentacją Podobnie kwas foliowy lub witamina B9 jest ważny dla wzrostu i zdrowia paznokci, przyczyniając się do tworzenia czerwonych krwinek i rozwoju nowych komórek. Niedobór kwasu foliowego może powodować zmianę pigmentu w paznokciach i sprawić, że staną się sztywne i kruche
Żelazo - żelazo stanowi centrum czerwonych krwinek, które przenoszą tlen do twoich narządów i każdej komórki w twoim ciele – w tym paznokci. Bez żelaza tlen nie jest odpowiednio przenoszony do komórek. Ponieważ tlen jest potrzebny do budowy zdrowych paznokci, niedobór żelaza lub anemia mogą prowadzić do pionowych wypukłości na paznokciach lub paznokcie mogą znacznie się osłabić.
Magnez - Magnez jest minerałem zaangażowanym w ponad 300 reakcji w twoim ciele, w tym syntezę białek, która jest wymagana do wzrostu paznokci. Pionowe prążki na paznokciach mogą być oznaką niedoboru magnezu.
Kwasy tłuszczowe omega-3 - kwasy tłuszczowe omega-3 mogą pomóc w nawilżeniu paznokci, nadając im lśniący wygląd. Te kwasy tłuszczowe mogą również zmniejszać stan zapalny w łożysku paznokcia, który odżywia i wspiera zdrowie komórek, z których powstaje płytka paznokcia. Brak kwasów tłuszczowych omega-3 może przyczynić się do wysuszenia i łamliwości paznokci.
Witamina C - Witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu, białka, które nadaje kształt, siłę i integralność wielu tkankom i jest budulcem paznokci, włosów i zębów. Niedobór witaminy C może powodować łamliwe paznokcie, a także spowolniony wzrost paznokci. Witamina C jest niezbędnym składnikiem odżywczym i nie może być wytwarzana przez organizm. Mężczyźni wymagają podawania jej w ilości 90 mg, a kobiety 75 mg dziennie.
Cynk - Cynk jest niezbędny do wielu reakcji w organizmie, w tym do wzrostu i podziału komórek. Paznokcie składają się z komórek, które szybko rosną i dzielą się. Z powodu tej szybkiej produkcji potrzebna jest stała podaż cynku, aby wspierać zdrowy wzrost paznokci. Nieodpowiednie spożycie cynku może przyczynić się do zwyrodnienia płytki paznokcia, powodując pojawienie się białych plam.
Suplementy diety pomogą nam stworzyć piękne paznokcie. Witaminy na zdrowe paznokcie to produkty bezpieczne zawierające naturalne składniki, które zapewniają zdrowie i wygląd. Dzięki nim zwiększa się gładkość płytki paznokciowej, zachodzi wzmocnienie paznokci i płytki paznokciowej, co znacząco poprawia komfort w codziennym życiu. Pamiętajmy, że witaminy na paznokcie to suplementy, które powinniśmy stosować zgodnie z etykietą, zaleceniami dietetyka, bądź lekarza.