Termin „Elektrolit” w żywieniu odnosi się do niezbędnych minerałów znajdujących się we krwi, pocie i moczu. Kiedy te minerały rozpuszczają się w płynie, tworzą elektrolity - jony dodatnie lub ujemne wykorzystywane w procesach metabolicznych. Elektrolity są potrzebne do różnych procesów zachodzących w organizmie, w tym do prawidłowego funkcjonowania nerwów i mięśni, utrzymywania równowagi kwasowo-zasadowej i utrzymywania nawodnienia.
Termin „Elektrolit” w żywieniu odnosi się do niezbędnych minerałów znajdujących się we krwi, pocie i moczu. Kiedy te minerały rozpuszczają się w płynie, tworzą elektrolity - jony dodatnie lub ujemne wykorzystywane w procesach metabolicznych.
Elektrolity znajdujące się w twoim ciele obejmują:
-Sód,
-Potas,
-Chlorek,
-Wapń,
-Magnez,
-Fosforan,
-Dwuwęglan.
JAKIE FUNKCJE PEŁNIĄ ELEKTROLITY?
Elektrolity są potrzebne do różnych procesów zachodzących w organizmie, w tym do prawidłowego funkcjonowania nerwów i mięśni, utrzymywania równowagi kwasowo-zasadowej i utrzymywania nawodnienia.
OBJAWY NIEDOBORU ELEKTROLITÓW
Brak równowagi elektrolitowej często występuje z powodu odwodnienia spowodowanego nadmiernym ciepłem, wymiotami lub biegunką. Dlatego należy pamiętać o uzupełnieniu wszelkich utraconych płynów, gdy jest gorąco lub gdy jesteś chory. Niektóre choroby, w tym choroba nerek, zaburzenia odżywiania i urazy, takie jak poważne oparzenia, również mogą powodować zaburzenia równowagi elektrolitowej. Jeśli masz łagodne zaburzenia elektrolitów, prawdopodobnie nie wystąpią żadne objawy.
Jednak poważniejsze zaburzenia równowagi elektrolitowej mogą powodować objawy takie jak:
-Zmęczenie,
-Szybkie lub nieregularne bicie serca,
-Drętwienie i mrowienie,
-Zamieszanie,
-Osłabienie i skurcze mięśni,
-Bóle głowy,
-Drgawki.
NATURALNE ŹRÓDŁA ELEKTROLITÓW
Najlepszym sposobem na osiągnięcie i utrzymanie równowagi elektrolitowej jest zdrowa dieta. Głównym źródłem elektrolitów w pożywieniu są owoce i warzywa. Jednak w diecie zachodniej powszechnym źródłem sodu i chlorków jest sól kuchenna.
Poniżej znajdują się pokarmy, które dostarczają elektrolitów:
-Sód: marynowane potrawy, ser i sól kuchenna.
-Chlorek: sól kuchenna.
-Potas: owoce i warzywa, takie jak banany, awokado i słodkie ziemniaki.
-Magnez: nasiona i orzechy.
-Wapń: produkty mleczne, wzbogacone produkty mleczne i zielone warzywa liściaste.