Strona główna » Porady dietetyka - propozycje suplementów » Jak obniżyć ciśnienie krwi?
Porady dietetyka - propozycje suplementów Data dodania: 22-02-2023

Jak obniżyć ciśnienie krwi?

JAK OBNIŻYĆ CIŚNIENIE KRWI?

 

Ciśnienie tętnicze krwi stanowi jeden z podstawowych parametrów pozwalających na określenie czy organizm jest zdrowy czy chory. Nadciśnienie tętnicze krwi negatywnie wpływa na cały układ krwionośny oraz ogólny stan organizmu. Terapia farmakologiczna nadciśnienia jest skuteczna, jednak warto wesprzeć ją w oparciu o odpowiednie zioła na obniżenie ciśnienia. Należy jednak zapoznać się z tymi, które są rzeczywiście skuteczne. Osoby, które cierpią na nadciśnienie potrzebują właściwej opieki lekarskiej. Wiele preparatów pochodzenia naturalnego może unormować ciśnienie krwi. Skuteczność ziół została potwierdzona różnymi badaniami. W chwili obecnej coraz więcej tabletek bądź mieszanek, które są dostępne w aptekach, obniżają skutecznie ciśnienie krwi i wspomagają układ krążenia. Samodzielnie można określić zioła, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi.

 

 

JAK OBNIŻYĆ CIŚNIENIE KRWI ?- ZIOŁA

 

Zioła obniżające ciśnienie krwi są bardzo często niedocenione. Wiele z nich jest w stanie zahamować choroby układu krążenia, a także skutecznie wesprzeć działanie niektórych lekarstw. Regularne i odpowiednie zastosowanie ziół przynosi dobre rezultaty. Wiele z nich kojarzonych jest ze stosowaniem przy innych dolegliwościach. Zdarza się, że połączenie różnych ziół w jednej tabletce powoduje wzmocnienie efektu obniżenia ciśnienia.

 

Zioła, które obniżają ciśnienie są następujące:

 • głóg – wzmacnia nasz układ krwionośny i serce,
 • skrzyp polny – działa moczopędnie i obniża ciśnienie,  
 • melisa – działająca uspokajająco, więc zmniejsza ciśnienie krwi,
 • rumianek – sprzyja wyciszeniu organizmu,
 • jemioła – usuwa sód z organizmu. Nadmiar sodu jest przyczyną nadciśnienia,
 • dzika róża – zmniejsza ciśnienie krwi,
 • ruta – działa podobnie do dzikiej róży.
 • serdecznik pospolity – wzmacnia organizm i pracę serca.  


 

CO OBNIŻA CIŚNIENIE KRWI?

 

Zioła, które są bardzo łatwo dostępne w aptekach w połączeniu z niektórymi produktami skutecznie obniżają ciśnienie tętnicze.

 

Podstawowe produkty kulinarne są następujące:

 • Ryby morskie.

Zawierające zdrowe tłuszcze i witaminy, które skutecznie obniżają ciśnienie krwi. Z tego powodu warto wprowadzić je do naszej diety. Najlepiej spożywać następujące gatunki ryb:   halibut, dorsz, łosoś, pstrąg, makrela, śledź oraz tuńczyk. Wszystkie gatunki, które zostały wymienione zawierają w swoim składzie kwasy omega-3, odpowiadające za rozrzedzenie krwi, co wiąże się ze zmniejszeniem jej ciśnienia.

 • Produkty bogate w potas.

Ta substancja obniża skutecznie ciśnienie krwi, jednak bardzo mało jest go w naszej codziennej diecie. Możemy jednak zwiększyć jego ilość spożywając: banany, pomidory, brokuł, groszek, rodzynki, śliwki oraz ziemniaki. Jeżeli nasza dieta jest uboga w te produkty, warto wzbogacić ją o potas w postaci suplementów diety.

 • Czekolada.

Jest to dobra informacja dla łasuchów, ponieważ gorzka czekolada zawiera flawonole, które zapobiegają skurczom naczyń krwionośnych. Codzienne spożywanie gorzkiej czekolady, zawierającej w sobie 70% kakao skutecznie obniża ciśnienie krwi. Ilość która powinniśmy spożywać wynosi 60 gram.

 

 

JAK DOBRAĆ WŁAŚCIWE ZIOŁA NA NADCIŚNIENIE?

 

Wszelkie produkty ziołowe pomagające obniżyć ciśnienie powinny być dobrane w sposób indywidualny. Taki dobór jest szczególnie ważny w przypadku osób starszych oraz dzieci.

 

Wynika to z faktu, że osoby w starszym wieku nie mogą przyjmować wszystkich ziół, ponieważ mają problemy z wątrobą lub nerkami. Ponadto leki na nadciśnienie mogą powodować u tych osób utratę potasu bądź magnezu z ich organizmu. Z tego powodu zwykłe zioła są lepszą alternatywą dla tej grupy pacjentów.

 

W przypadku dzieci największą liczbę schorzeń w związku z podwyższonym ciśnieniem możemy znaleźć wśród grupy chorującej i cierpiącej na nadwagę, choroby nerek, czy choroby serca. Podanie dzieciom ziół pomagających na obniżenie ciśnienia warto skonsultować z lekarzem. W przypadku dzieci zioła uzupełniają z reguły główny lek na obniżenie ciśnienia krwi. Niektóre z nich mają również dodatkową zaletę w postaci uspokojenia oraz zrelaksowania dziecka. Leczenie dzieci za pomocą ziół należy stosować niezwykle rozważnie, ponieważ w jednym momencie oddziałują na nie substancje farmakologiczne oraz ziołowe.

 

 


Produkty powiązane z artykułem

Brak danych do wyświetlenia

ZIOŁA NA NADCIŚNIENIE - JAK DZIAŁAJĄ?

 

Zioła działają na szerokie spectrum problemów związanych z układem krążenia. Ich skuteczność polega przede wszystkim na zmniejszeniu nadpobudliwości serca, co przekłada się na leczenie nadciśnienia. Działają one również w sposób uspokajający, dzięki czemu sprzyjają stabilizacji ciśnienia. Zioła wspomagające obniżenie ciśnienia krwi zmniejszają również cholesterol. Suplementacja ziołami w połączeniu z odpowiednią dietą oraz ruchem na świeżym powietrzu bardzo szybko daje efekt w postaci uzyskania właściwego ciśnienia krwi. Z tego względu, należy zadbać o każdy aspekt naszej diety i zdrowia, celem zmaksymalizowania działania ziół na nadciśnienie tętnicze.

 

 

JAK NATURALNIE OBNIŻYĆ CIŚNIENIE?

 

Regularna aktywność fizyczna skutecznie obniża ciśnienie krwi. Wzmacnia serce, które z pewnością po wysiłku będzie lepiej pompowało krew. Lepsze pompowanie krwi sprawia, że dochodzi do skuteczniejszego dotlenienia komórek w organizmie.

 

Należy ograniczyć spożycie soli. Osoby, które cierpią na nadciśnienie tętnicze powinny spożywać maksymalnie pół łyżeczki soli 1/2 razy dziennie. Wiele żywności przetworzonej  w postaci konserw, wędlin lub dań gotowych zawiera w sobie dużą ilość soli. Z tego względu nie zaleca się spożywania ich dla osób cierpiących na nadciśnienie

 

Koniecznością jest ograniczenie, bądź całkowita rezygnacja z używek. Papierosy, alkohol oraz kawa mają istotny wpływ na podwyższenie ciśnienia krwi, ponieważ m.in niszczą i osłabiają naczynia krwionośne. Nikotyna doprowadza do sytuacji, w której serce pompuje więcej krwi niż jest to potrzebne. Alkohol można spożywać w niewielkich ilościach, ponieważ może on nawet zredukować nadciśnienie. Zaleca się spożywanie lampki wina bądź małe piwo do obiadu. Warto zamienić kawę na jej bezkofeinowy odpowiednik.

 

Picie ziołowych herbat skutecznie pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Herbaty, które możemy polecić to herbaty z:   

 • hibiskusa,         
 • dziurawca,        
 • lipy
 • głogu.     

Dwukrotne spożywanie takich wywarów w ciągu dnia sprawia, że nasze naczynia krwionośne rozszerzają się, a to powoduje wzmocnienie pracy serca.         
 

Ilość informacji, na temat metod leczenie nadciśnienia jest bardzo duża. Niestety obecne wiadomości nie interweniują w sprawie przepracowania się osób, co powoduje, że wiele z nich choruje na serce. Leczenie nadciśnienia z powodu przepracowania jest stosunkowo proste.

 

Przeprowadzono badania z których wynika, że osoby pracujące powyżej 41 godzin tygodniowo mają zwiększone ryzyko zachorowania na nadciśnienie o 15% w stosunku do osób, które pracują do 40 godzin tygodniowo. Nadgodziny nie powinny być codziennością w przypadku, gdy chcemy zadbać o prawidłowe ciśnienie krwi. Zioła na nadciśnienie mogą okazać się niewystarczające, jeśli nie zmienimy trybu naszej pracy.

 

Istnieje możliwość zaopatrzenia się w leki na nadciśnienie bez recepty. Takie produkty zawierają w swoim składzie substancje czynne, które zmniejszają ryzyko miażdżycy, zawału serca oraz udaru mózgu i nadciśnienia. Każdy lek na nadciśnienie bez recepty należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Warto jednocześnie przyjrzeć się jego składowi i spytać specjalistę o to, czy właściwym jest łączenie go z ziołami, celem wzmocnienia leczenia. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, to całą kurację możemy z powodzeniem łączyć.

 

Pamiętajmy jednak, że stosowanie suplementacji bez zmiany trybu życia przynosi mały efekt, stąd warto usystematyzować swój cykl dobowy, gdyż lepiej jest działać profilaktycznie, niż doprowadzić do konieczności leczenia nadciśnienia.


NOW FOODS Hawthorn Extract 600 mg (Ekstrakt z Głogu - Zdrowe Serce) 90 Kapsułek Wegańskich

alt

Liście, kwiaty i jagody głogu są używane przez zielarzy od pokoleń jako środek wzmacniający układ sercowo-naczyniowy. Głóg wspomaga zdrowie układu sercowo-naczyniowego poprzez wspieranie napięcia mięśniowego serca i integralności naczyń.  Ekstrakt z głogu wykazuje również silną aktywność pozbywania się wolnych rodników. Ekstrakt z głogu NOW® jest standaryzowany do 1,8% vitexin-2 ”-O-ramnozydu, który wraz z innymi naturalnymi składnikami okazał się wspomagać prawidłowy przepływ krwi i może pomóc utrzymać ciśnienie krwi już w jego zdrowym zakresie. 

SEEKING HEALTH Optimal Potassium (Układ nerwowy) Lemon-Lime 204g
 

alt

Optimal Potassium Seeking Health zapewnia 500mg potasu na szufelkę o odświeżającym smaku cytryny i limonki. Potas jest niezbędnym minerałem i elektrolitem znajdującym się we wszystkich tkankach i narządach organizmu. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni, nerwów, serca i nerek.


ALINESS Krill Oil NKO Omega 3 EPA DHA (Olej z Kryla) 500mg - 60 kapsułek żelowych

alt

Olej z kryla w opatentowanej technologii kanadyjskiej NKO posiada najwyższą zawartość tłuszczu - 98%, dużą dawkę omega 3, która dzięki zawartości fosfolipidów 2,5 x lepiej jest przyswajalna przez organizm niż oleje rybie gdyż kwasy omega 3 zawarte w oleju z kryla przenoszone są przez fosfolipidy, dzięki czemu są one łatwiej rozpoznawalne przez nasz organizm.


Źródła: 
1. Marcin Świerad (red.): Jak obniżyć ciśnienie krwi. Warszawa: 2007.    

2. Jan Macků, Jindřich Krejča: Atlas roślin leczniczych. Zakł. Nar. im. Ossolińskich, 1989.
3. Anna Mazerant: Mała księga ziół. Warszawa: Inst. Wyd. Zw. Zawodowych, 1990.Skorzystaj ze zniżki:

alt

 

Autor:
Patryk Chodyniecki
Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

 

alt

Komentarze (0)

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe - Interium.com.pl
testgoogle