Wysyłka zamówień złożonych do godziny 10:00 tego samego dnia!
info@mass-zone.eu     668207098
język:   PolskiAngielskiNiemieckiRosyjski
waluta:  
kraj dostawy:  
Strona główna » Porady dietetyka - propozycje suplementów » Jakie witaminy w czasie ciąży warto spożywać?

Filtruj produkty

Kategorie

Jakie witaminy w czasie ciąży warto spożywać?

Data dodania: 05-01-2022
W czasie ciąży twoje dziecko otrzymuje od Ciebie wszystkie niezbędne składniki odżywcze, co oznacza, że potrzebujesz ich więcej niż przed ciążą. Jednym z rozwiązań jest przyjmowanie prenatalnych witamin i spożywanie zdrowej żywności, co może pomóc w uzyskaniu wszystkich składników odżywczych potrzebnych Tobie i twojemu dziecku w czasie ciąży. Upewnij się, że zażywane przez Ciebie witaminy zawierają kwas foliowy, żelazo i wapń. Większość osób ma odpowiednią ilość każdego z nich. Porozmawiaj również ze swoim lekarzem, aby upewnić się, że każdego dnia otrzymujesz wystarczającą ilość witaminy D, DHA i jodu. Co najważniejsze, nie przyjmuj żadnych suplementów bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą.


W czasie ciąży twoje dziecko otrzymuje od Ciebie wszystkie niezbędne składniki odżywcze, co oznacza, że potrzebujesz ich więcej niż przed ciążą. Jednym z rozwiązań jest przyjmowanie prenatalnych witamin i spożywanie zdrowej żywności, co może pomóc w uzyskaniu wszystkich składników odżywczych potrzebnych Tobie i twojemu dziecku w czasie ciąży. Upewnij się, że zażywane przez Ciebie witaminy zawierają kwas foliowy, żelazo i wapń. Większość osób ma odpowiednią ilość każdego z nich. Porozmawiaj również ze swoim lekarzem, aby upewnić się, że każdego dnia otrzymujesz wystarczającą ilość witaminy D, DHA i jodu. Co najważniejsze, nie przyjmuj żadnych suplementów bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą.

 

Czym są witaminy dla kobiet w ciąży?


Witaminy prenatalne to multiwitaminy dla kobiet w ciąży lub kobiet, które starają się zajść w ciążę. W porównaniu ze zwykłymi multiwitaminami zawierają więcej składników odżywczych, które są niezbędne w czasie ciąży. Twój lekarz może wypisać Ci receptę z prenatalną witaminą, ale możesz ją kupić także bez recepty. Przyjmuj prenatalne witaminy codziennie podczas ciąży, a jeśli planujesz zajść w ciążę, zacznij brać witaminy prenatalne odpowiednio wcześniej. Jeśli jesteś w ciąży wielokrotnej (bliźnięta, trojaczki lub więcej), oczywistym jest, że będziesz potrzebować więcej składników odżywczych niż w przypadku ciąży z jednym dzieckiem.

Jeśli natomiast jesteś wegetarianką, masz alergie pokarmowe lub nie możesz jeść niektórych pokarmów, rozwiązaniem jest suplementacja. Przez suplement rozumie się produkt zawierający składniki odżywcze np. witaminę, D, żelazo lub wapń, których nie ma w spożywanym jedzeniu lub też jest ich niewielka ilość.


 

Kwas foliowy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe i inne składniki niezbędne w ciąży


Wszystkie składniki odżywcze są ważne, ale te sześć odgrywają kluczową rolę we wzroście i rozwoju twojego dziecka podczas ciąży:

 • kwas foliowy,
 • żelazo,
 • wapń,
 • witamina D,
 • DHA,
 • jod.


 

Dlaczego potrzebujemy kwasu foliowego?


Kwas foliowy to witamina B, której każda komórka w Twoim ciele potrzebuje do zdrowego wzrostu i rozwoju. Przyjmowanie kwasu foliowego przed i podczas wczesnej ciąży może pomóc w zapobieganiu wadom wrodzonym mózgu i kręgosłupa zwanym wadami cewy nerwowej. Niektóre badania dowodzą, że przyjmowanie kwasu foliowego może pomóc w zapobieganiu wadom serca i wadom wrodzonym w jamie ustnej dziecka, zwanych rozszczepem wargi i podniebienia.

Jeśli chodzi o kwas foliowy, pamiętaj o następujących zasadach:

 

 1. Przed ciążą zażywaj codziennie suplement witaminowy zawierający 400 mcg kwasu foliowego.

 2. Przyjmuj codziennie suplement witaminowy zawierający 400 mcg kwasu foliowego, nawet jeśli nie próbujesz zajść w ciążę.

 3. W czasie ciąży codziennie spożywaj prenatalne witaminy zawierające 600 mcg kwasu foliowego.

 4. Przed zakupem, sprawdź na etykiecie produktu, ile jest w nim kwasu foliowego.
   

Kwas foliowy, a NTD

Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi mózgu i kręgosłupa zwanym wadami cewy nerwowej (NTD), porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jak bezpiecznie przyjmować 4000 mcg kwasu foliowego każdego dnia, aby temu zapobiec. Zacznij przyjmować 4000 mcg co najmniej 3 miesiące przed zajściem w ciążę i przez pierwsze 12 tygodni ciąży. Jesteś narażona na wysokie ryzyko, jeśli:

 • w przeszłości miałaś ciążę z NTD,

 • Ty lub Twój partner ma NTD,

 • Twój partner ma dziecko z NTD.

Jeśli ryzyko urodzenia dziecka z NTD jest wysokie pamiętaj, by nie brać wielu multiwitamin lub witamin prenatalnych, ponieważ możesz doprowadzić do nadmiaru składników odżywczych w organizmie, co przyniesie więcej szkód niż korzyści dla Twojego zdrowia. W tej sytuacji obowiązkiem jest wizyta u lekarza, który pomoże Ci znaleźć najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na uzyskanie odpowiedniej ilości kwasu foliowego.

Nie zapominaj jednak, że kwas foliowy możesz dostarczyć do organizmu z pożywienia m.in owoce cytrusowe, zielone warzywa liściaste i fasola to doskonałe źródła kwasu foliowego. Niektóre produkty spożywcze takie jak płatki zbożowe, chleb, ryż i makaron również zawierają w sobie kwas foliowy. 

Kwas foliowy o wyższej dawce

Jeśli istnieje większe prawdopodobieństwo, że w ciąży wystąpią wady cewy nerwowej, zalecona zostanie większa dawka kwasu foliowego tj. 5 miligramów. Zostaniesz poproszony o przyjmowanie tego codziennie, aż do 12 tygodnia ciąży. Ryzyko ciąży z wadą cewy nerwowej zwiększa się, gdy:

 • Ty lub biologiczny ojciec dziecka macie wadę cewy nerwowej,

 • Ty lub biologiczny ojciec dziecka macie w rodzinie wady cewy nerwowej,

 • w przeszłości wystąpiła u Ciebie ciąża z wadą cewy nerwowej,

 • masz cukrzycę,

 • bierzesz leki przeciwpadaczkowe,

 • bierzesz lek przeciwretrowirusowy na HIV.

Jeśli którekolwiek z powyższych dotyczy Ciebie, porozmawiaj z lekarzem rodzinnym.

 

Czym jest żelazo?


Żelazo jest minerałem, wykorzystywanym przez twój organizm do wytwarzania hemoglobiny i białka, które pomaga przenosić tlen z płuc do reszty ciała. Podczas ciąży potrzebujesz dwa razy więcej żelaza niż przed ciążą, ponieważ twoje ciało jest odpowiedzialne za dostarczanie tlenu dziecku, a ono potrzebuje żelaza, aby wytworzyć własną krew. W czasie ciąży potrzebujesz 27 miligramów żelaza każdego dnia. Większość witamin prenatalnych ma taką ilość, ale żelazo można również pozyskać z pożywienia. Bogatym źródła żelaza jest:

 • chude mięso, drób i owoce morza,

 • płatki zbożowe, chleb i makaron z dodatkiem żelaza,

 • zielone warzywa liściaste,

 • fasola, orzechy, rodzynki i suszone owoce.

Pokarmy zawierające witaminę C mogą zwiększać ilość żelaza wchłanianego przez organizm. Dobrym pomysłem jest codzienne spożywanie pokarmów takich jak sok pomarańczowy, pomidory, truskawki i grejpfruty.

Natomiast wapń np. w produktach mlecznych, takich jak mleko oraz kawa, herbata, żółtka jaj, błonnik i soja mogą z kolei blokować wchłanianie żelaza przez organizm. Staraj się zatem unikać tych produktów.

Jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości żelaza w czasie ciąży, możesz być bardziej podatna na:

 • infekcje,

 • niedokrwistość - sytuacja, w której masz za mało żelaza we krwi,

 • zmęczenie,

 • przedwczesny poród tzn. narodziny dziecka przed 37 tygodniem ciąży,

 • niska waga po urodzeniu tj. dziecko waży mniej niż 2,5kg.


 

Co to jest wapń?


Wapń to minerał, który wspomaga rozwój kości, zębów, serca, mięśni i nerwów twojego dziecka. W czasie ciąży potrzebujesz 1000 miligramów wapnia dziennie. Możesz uzyskać tę ilość, przyjmując witaminy prenatalne i jedząc żywność, która zawiera dużo wapnia. Dobrym źródłem wapnia są m.in:

 • mleko, ser i jogurt,

 • brokuły i jarmuż,

 • sok pomarańczowy z dodatkiem wapnia.

Jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości wapnia w czasie ciąży, twoje ciało pobiera go z kości i przekazuje dziecku. Może to prowadzić do takich schorzeń jak osteoporoza, która powoduje, że kości stają się cienkie i łatwo pękają.

 

Co to jest witamina D?


Witamina D pomaga organizmowi przyswajać wapń, wspomaga pracę nerwów, mięśni i układu odpornościowego organizmu, a także przyczynia się do rozwoju kości i zębów dziecka. W czasie ciąży potrzebujesz 600 IU witaminy D każdego dnia. Możesz otrzymać tę ilość z pożywienia lub prenatalnej witaminy. Warto wskazać, że nasz organizm samodzielnie wytwarza witaminę D, gdy nasza skóra jest wystawiona na letnie światło słoneczne, czyli od końca marca/początku kwietnia do końca września. Jeśli długo przebywasz na słońcu, nie zapominaj o odpowiednim nakryciu głowy i ochronie skóry za pomocą kremów z filtrem UV. Bogatym źródłem witaminy D są:

 • tłuste ryby (takie jak łosoś, makrela, śledź i sardynki)

 • jajka,

 • czerwone mięso,

Witamina D jest dodawana do niektórych płatków śniadaniowych, tłuszczów do smarowania pieczywa i bezmlecznych zamienników mleka. Z uwagi na to, że występuje ona tylko w niewielkiej liczbie produktów spożywczych, zarówno naturalnych, jak i dodanych, trudno jest uzyskać jej wystarczającą ilość z samej żywności. Nie należy jednak przyjmować więcej niż 100 mikrogramów (4000 IU) witaminy D dziennie, ponieważ może to być szkodliwe. Możesz być szczególnie narażony na niedobór witaminy D, jeśli:

 • masz ciemną skórę,

 • zakrywasz skórę na zewnątrz lub spędzasz dużo czasu w pomieszczeniach


 

Co to jest DHA?


Kwas dokozaheksaenowy (DHA) to rodzaj tłuszczu, zwany inaczej kwasem tłuszczowym omega-3, który pomaga we wzroście i rozwoju organizmu. W czasie ciąży potrzebujesz DHA, aby wspomóc rozwój mózgu i oczu twojego dziecka. Nie wszystkie witaminy prenatalne zawierają wyżej wspomniany tłuszcz, więc przed udaniem się do apteki, skonsultuj się z lekarzem. W czasie ciąży zaleca się, aby kobiety spożywały co tydzień od 8 do 12 porcji owoców morza o niskiej zawartości rtęci, ponieważ są one dobrym źródłem DHA. Należą do nich:

 • ryby m.in : śledź, łosoś, pstrąg, halibut, sum, i tilapia

 • krewetki,

 • anchois,

 • sok pomarańczowy,

 • mleko i jajka z dodatkiem DHA.


 

Czym jest jod?


Jod jest minerałem, którego organizm potrzebuje do wytwarzania hormonów tarczycy, które z kolei pomagają i wykorzystywać i magazynować energię z pożywienia. W czasie ciąży jod jest niezbędny, aby wspomóc rozwój układu nerwowego dziecka tj. mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów, które pomaga dziecku poruszać się, myśleć i czuć.

Za dzienną, właściwą dawkę jodu podczas ciąży uznaje się 220 mikrogramów. Nie wszystkie witaminy prenatalne zawierają jod, więc upewnij się, że jesz pokarmy zawierające jod lub zapytaj lekarza o ewentualną suplementację. Jod znajdziesz w takich pokarmach jak:

 • ryba,
 • mleko, ser i jogurt,
 • wzbogacone płatki zbożowe i chleb,
 • sól jodowana.


 

Skąd wziąć suplementy ciążowe?


Suplementy można otrzymać w aptekach i supermarketach lub lekarz rodzinny może je po prostu przepisać na recepcie. Jeśli chcesz uzyskać kwas foliowy z tabletki multiwitaminowej, upewnij się, że tabletka nie zawiera witaminy A lub retinolu.


Dieta i pokarmy podczas ciąży

Białko - Białko jest niezwykle potrzebne w czasie ciąży, ale większość kobiet nie ma problemów z jego spożywaniem i uzupełnianiem w codziennej diecie. Białko pomaga budować ważne dla dziecka narządy, takie jak mózg i serce. Według Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco eksperci zalecają kobietom w ciąży spożywanie co najmniej 60 gramów białka dziennie. Źródłem pokarmowym białka będą: mięso, drób, ryby, suszona fasola i groch, jajka, orzechy, tofu. Warto skupić się na chudym mięsie, czyli mięsie o niższej zawartości tłuszczu, a zatem o niższej kaloryczności.

Aby zmaksymalizować żywienie prenatalne nie wolno zapominać o innych grupach pokarmów tj. owocach, warzywach, chudym białku, produkty pełnoziarniste i produkty mleczne. Zdaniem ekspertów połowę talerza należy zapełniać owocami i warzywami, jedną czwartą produktami pełnoziarnistymi, a jedną czwartą źródłem chudego białka. Ponadto do każdego posiłku warto dodawać produkty mleczne.

Owoce i warzywa - Zdrowa dieta ciążowa powinna zawierać dużo owoców i warzyw, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Zaleca codziennie spożywanie od pięciu do dziesięciu porcji produktu wielkości piłki tenisowej. Kolorowe owoce i warzywa są niskokaloryczne i wypełnione błonnikiem, witaminami i minerałami.

Produkty pełnoziarniste - Produkty pełnoziarniste są ważnym źródłem energii, a ponadto zawierają spore ilości błonnika, żelaza i witamin z grupy B. Co najmniej połowa węglowodanów spożywanych przez kobiety w ciąży każdego dnia powinna pochodzić z produktów pełnoziarnistych, takich jak płatki owsiane, pełnoziarnisty makaron lub pieczywo i brązowy ryż.

Produkty mleczne - Staraj się spożywać od trzech do czterech porcji produktów mlecznych dziennie. Produkty mleczne, takie jak mleko, jogurt i ser, są bowiem dobrym źródłem wapnia, białka i witaminy D.


 

Inne produkty żywieniowe podczas ciąży


Kofeina - Zdania są podzielone co do tego, czy kobiety w ciąży muszą odmawiać sobie filiżanki kawy lub herbaty. Zaleca się kobietom w ciąży ograniczenie kofeiny do 200 mg dziennie, co jest ilością znajdującą się w jednej filiżance kawy o pojemności 340 g.

Jednak niektóre niedawne badania sugerują, że nawet ten poziom może być powiązany z problemami urodzeniowymi, takimi jak zmniejszony wzrost. Na przykład badanie opublikowane w 2021 r. w czasopiśmie JAMA Network Open wykazało, że kobiety, które wypijały zaledwie pół filiżanki kawy dziennie, miały średnio nieco mniejsze dzieci niż kobiety, które nie piły kofeiny w czasie ciąży. Natomiast badanie przeglądowe z 2020 r., opublikowane w BMJ Evidence Based Medicine, sugerowało, że nie ma bezpiecznego poziomu spożycia kofeiny przez kobiety w ciąży lub przez kobiety, które próbują zajść w ciążę.

Ryby o niskim poziomie rtęci - Ryby są dobrym źródłem chudego białka, a niektóre ryby, w tym łosoś i sardynki, zawierają również kwasy tłuszczowe omega-3, czyli zdrowy tłuszcz, który jest dobry dla serca. Według ACOG kobiety w ciąży mogą bezpiecznie jeść od 225 do 340 g gotowanej ryby i owoców morza tygodniowo, o ile nie jest to ryba o wysokiej zawartości rtęci.

Alkohol - Alkohol we krwi matki może przedostać się bezpośrednio do dziecka przez pępowinę. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) intensywne spożywanie alkoholu w czasie ciąży wiąże się z zaburzeniami spektrum płodowego alkoholu, grupą schorzeń, które mogą obejmować problemy fizyczne, a także trudności w uczeniu się i zachowaniu u niemowląt i dzieci. Wiele kobiet pije alkohol, zanim dowiedzą się, że są w ciąży, a badanie opublikowane w 2021 r. w American Journal of Obstetrics and Gynecology wykazało, że ryzyko utraty dziecka przez kobietę wzrastało z każdym kolejnym tygodniem niskiego poziomu narażenia na alkohol. Wniosek jest prosty: odstaw alkohol na czas trwania ciąży, a także odpowiednio wcześniej jeśli zamierzasz zajść w ciążę.

Ryby o wysokim poziomie rtęci - Według Akademii Żywienia i Dietetyki owoce morza, takie jak miecznik, rekin, makrela królewska, marlin, gardłosz atlantycki, niektóre rodzaje tuńczyka mają wysoki poziom metylortęci, co oznacza, że należy ich unikać w czasie ciąży. Regularne spożywanie wyżej wymienionych ryb powoduje gromadzenie się rtęci w krwiobiegu, a w następstwie przekazanie jej dziecku kobiety, jeśli ta jest w ciąży. Nadmiar rtęci może z kolei uszkodzić rozwijający się mózg i układ nerwowy dziecka.


 

Żywność niepasteryzowana i surowe mięso


Kobiety w ciąży są narażone na wysokie ryzyko zachorowania z powodu dwóch różnych rodzajów zatruć pokarmowych: listeriozy, wywołanej przez bakterie Listeria oraz toksoplazmozy, czyli zakażenia wywołanego przez pasożyta Toxoplasma gondii. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Reviews in Obstetrics and Gynecology listerioza występuje około 20 razy częściej u kobiet w ciąży niż w pozostałej części populacji. Według ekspertów zakażenie Listerią może powodować poronienie, urodzenie martwego dziecka, przedwczesny poród oraz chorobę lub śmierć u noworodków. Aby uniknąć listeriozy zaleca się unikanie następujących pokarmów podczas ciąży:

 • niepasteryzowane (surowe) mleko i produkty z niego wytwarzane, takie jak feta, brie, camembert, sery z pleśnią, queso blanco i queso fresco,

 • hot dogi, mielonki i wędliny, chyba że zostaną podgrzane do gorącej pary przed jedzeniem, aby zabić bakterie,

 • kupione w sklepie sałatki delikatesowe, takie jak sałatka z szynką, sałatka z kurczakiem, sałatka z tuńczyka i sałatka z owoców morza,

 • niepasteryzowane, chłodzone pasty mięsne lub pasztety.

 

 

Nieporozumienia dotyczące diety ciążowej i przybieranie na wadze podczas ciąży


Jeśli chodzi o przyrost masy ciała w ciąży, przyszłe mamy zamiast martwić się liczbą na wadze, powinny skupić się na fakcie, że dziecko rośnie normalnie. Całkowita liczba kalorii potrzebnych na dzień w czasie ciąży zależy od wzrostu kobiety, jej wagi przed zajściem w ciążę oraz jej codziennej aktywności. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety z niedowagą potrzebują więcej kalorii w czasie ciąży, natomiast kobiety z nadwagą i otyłe potrzebują ich mniej. Według wytycznych Instytutu Medycyny (IOM) odnośnie całkowitego przyrostu masy ciała podczas ciąży zaleca się, aby:

 • kobiety z niedowagą, które mają wskaźnik masy ciała (BMI) poniżej 18,5, przytyły od 12,7 do 18,1 kg,

 • kobiety o normalnej wadze, które mają BMI od 18,5 do 24,9 przytyły od 11,3 do 15,9 kg,

 • kobiety z nadwagą, które mają BMI od 25,0 do 29,9, przytyły od 6,8 do 11,3 kg,

 • otyłe kobiety, które mają BMI 30,0 i więcej, przytyły od 5 do 9,1 kg.


 

Czy naprawdę kobiety w ciąży jedzą za dwoje?


Kiedy ludzie mówią, że kobieta w ciąży „je za dwoje”, nie oznacza to, że musi spożywać dwa razy więcej jedzenia lub podwoić liczbę kalorii. Tak naprawdę przez pierwsze trzy miesiące potrzeby kaloryczne kobiet w ciąży są takie same jak przed ciążą. Zwiększenie kalorii zaczyna się od drugiego trymestru, kiedy to zaleca się kobietom w ciąży dodanie 200 kalorii do ich zwykłej diety, a 300 kalorii w trzecim trymestrze, gdy dziecko szybko rośnie.

Kiedy przyszła mama cierpi na poranne mdłości, największym błędem, jaki może popełnić, jest myślenie, że jeśli nie będzie jadła, poczuje się lepiej. Dokładne przyczyny porannych mdłości nie są znane, ale zdaniem ekspertów może to być spowodowane po prostu zmianami hormonalnymi.

Pamiętajmy o tym, że dla kobiet w ciąży niezwykle istotne jest to aby spożywać:

 • kwas foliowy

 • wielonienasycone kwasy tłuszczowe,

 • witaminy w ciąży,

 • kwasy omega,

 • oraz kontynuowanie suplementacji zalecanej przez lekarza, bądź dietetyka.

Niezwykle ważne jest to, by m.in. na etapie planowania ciąży nie dopuścić do sytuacji gdzie występuje:

 • niedobór żelaza,

 • niedobory witaminy c

 • wadliwo prowadzoną suplementację kwasu foliowego i innych produktów.

Odpowiednia dieta i suplementacja skonsultowana z lekarzem sprawi, że zapobiegniemy takim problemom jak:

 • wad cewy nerwowej,

 • przedwczesnego porodu,

 • wystąpienie chorób immunologicznych,

 • powstanie chorób układu nerwowego oraz rozszczep kręgosłupa.

Odpowiednie stosowanie się do konsultacji medycznych z pewnością zapewni prawidłowy przebieg ciąży i prawidłowy rozwój mózgu oraz ciała naszego dziecka.


Polecane suplementy dla kobiet w ciąży:

SEEKING HEALTH Optimal Prenatal (Wsparcie dla kobiet w ciąży) - 240 kapsułek wegetariańskich


THORNE Basic Prenatal - Wsparcie w czasie ciąży i laktacji - 90 kapsułek wegetariańskich

Nordic Naturals Prenatal DHA 830mg (Omega-3 z Witaminą D3 400IU dla Kobiet w Ciąży) 180 kapsułek 

Skorzystaj ze zniżki:

 


 

Źródła:

 

 1. https://www.nhs.uk/pregnancy/keeping-well/vitamins-supplements-and-nutrition/
 2. https://www.pregnancybirthbaby.org.au/vitamins-and-supplements-during-pregnancy
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7071347/
 

Autor:

 

Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady dietetyka - propozycje suplementów
 • 6 PAK Nutrition
 • ActiKid
 • ACTIVLAB
 • ADAMED
 • AFLOFARM
 • Alfasigma
 • ALINESS
 • ALL NUTRITION
 • Allergy Research Group
 • Almiral
 • ALTRIENT LIVON LABS™
 • APPLIED NUTRITION
 • AQUASOOL
 • ARBONNE
 • Art of Nature Mastiha
 • ASEPTA
 • Aura Herbals
 • Aurovitas
 • AVITALE
 • BabyStart
 • BAUSCH & LOMB
 • BAYER
 • Best Joy
 • Bio-Kult
 • BIOCODEX
 • BioGaia
 • BIOLATTE
 • Biolife
 • BIOMED
 • BIOTECH USA
 • BIOTON
 • bioU
 • BLAST
 • BPS Pharma
 • by.herbs
 • CannabiGold
 • CANNADERM
 • CARLSON LABS
 • Carnomed
 • CEDERROTH
 • CELLUCOR
 • CHILDLIFE
 • COCONAUT®
 • COLFARM
 • COLWAY
 • COLYFINE
 • CORAL CLUB
 • Crispy Natural
 • DASHRADE
 • DaVinci Laboratories
 • DEDICATED NUTRITION
 • DIET-FOOD
 • DOCTOR LIFE
 • Doctor's Best
 • DORIAN YATES
 • DR ENZMANN
 • DR JACOBS
 • DR Joint
 • Dr Meller
 • Dr. Mercola
 • Dr.OHHIRA®
 • Duo Life
 • DYMATIZE
 • Ecological Formulas
 • EkaMedica
 • ENERVIT
 • Enzymedica
 • ESTABIOM
 • EstroVita
 • Evogen Nutrition
 • FA NUTRITION
 • FLC PHARMA
 • FoodForce
 • Foods by Ann
 • ForMeds
 • FORMOTIVA
 • FOUR SIGMATIC
 • Franky's Bakery
 • Gaia Herbs
 • GARDEN OF LIFE
 • GASPARI NUTRITION
 • Genactiv
 • GENEXO
 • Gengigel
 • GEONATURALS
 • Good Health Naturally
 • Green Global Earth
 • GymBeam
 • HANOJU
 • Health Labs Care
 • HempKing
 • Hempley
 • HempWISH
 • HEPATICA
 • HERBAPOL Poznań
 • HIGH5
 • HIMALAYA
 • HIPP
 • Holistic
 • Holland & Barrett
 • Houston Enzymes
 • Immunotec
 • Imunoglukan P4H
 • INDIA COSMETICS
 • Integrative Therapeutics
 • INTENSON
 • Invent Farm
 • Invex Remedies
 • JARROW FORMULAS
 • Jell-O
 • Jordan
 • KFD
 • KIKI Health
 • KRKA-POLSKA Sp. z o.o.
 • LAB ONE
 • LABORELL
 • LABRADA
 • LABS212
 • LEVANN
 • LEVRONE
 • LIERAC
 • Life Extension
 • Living Food
 • LR
 • Manuka Health
 • MARINEX
 • MARS PROTEIN
 • MASS-ZONE
 • Medica Herbs
 • MEDICALINE
 • MEDVERITA
 • MERCK
 • MIRALEX
 • MITO – PHARMA®
 • MITOcare
 • Mollers Tran
 • MOTION NUTRITION
 • MRM
 • MUSCLETECH
 • MUSTELA
 • MUTANT
 • MY PROTEIN
 • MYLAN
 • NARINE
 • NATROL
 • NATUR PRODUKT PHARMA
 • NATURE SCIENCE
 • NATURE'S ANSWER
 • Nature's Sunshine
 • NATURE'S WAY
 • NatVita
 • Navigator
 • NeoCell
 • NOBLE HEALTH
 • NORDIC NATURALS
 • NORSA PHARMA
 • NORSAN
 • NOW FOODS
 • NOW PETS
 • NUTREND
 • NUTREX RESEARCH
 • NUTRICIA
 • NutriCology
 • NUTRILINEA
 • Nutropharma
 • OLEOFARM
 • OLI OLI
 • OLIMP
 • OMNi-BiOTiC®
 • OPTIMUM NUTRITION
 • ORGANIC INDIA
 • Organique
 • ORKLA HEALTH
 • Osavi
 • OSTROVIT
 • Panaceo
 • Panaseus
 • PANDY PROTEIN
 • Pharma Nord
 • PHARMABEST
 • PHARMOVIT
 • PHOENIX NUTRITION
 • PHYTOCEUTIC
 • PiLeJe
 • PLATINUM CBD
 • POLPHARMA
 • Polski Lek S.A.
 • POWERBAR
 • Premicanna
 • Primabiotic
 • Progress Labs
 • PURE ENCAPSULATIONS
 • PURE LABS
 • Purely Inspired
 • PURITAN'S PRIDE
 • Puromedica
 • QPHARMA
 • QUICKSILVER SCIENTIFIC
 • Rainforest Foods
 • RCSS
 • ReadiSorb
 • Redfood
 • REVALID
 • RL9
 • Salus-Haus
 • SANDOZ
 • Sanofi Aventis
 • SANPROBI
 • SCI TEC
 • SCIENCE IN SPORT (SIS)
 • Scivation
 • SD Pharmaceuticals
 • SEEKING HEALTH
 • Sensi Hemp
 • SIMPLEDAY
 • SINGULARIS
 • SKARBY POLESIA
 • Skoczylas
 • SLAVITO
 • SMART PHARMA Sp. z o.o.
 • SOLARAY
 • SOLGAR
 • SOURCE NATURALS
 • SPORT DEFINITION
 • Sports Research
 • STADA
 • STANLAB
 • Supmedica
 • SWANSON
 • SWISS MEDICUS
 • SYLVECO
 • TAKEDA Polska sp. z o.o.
 • TARGROCH
 • TERRANOVA
 • Teva
 • THORNE RESEARCH
 • TOTUM SPORT
 • Trace Minerals
 • TREC
 • UNIVERSAL NUTRITION
 • URSAPHARM ARZNEMITTEL
 • USP Zdrowie
 • Valentis
 • Vitacolloids
 • VITAL PROTEINS
 • Vitamins Because
 • VODAVODA
 • Warrior
 • WEIDER
 • WISH Pharmaceutical
 • YANGO
 • Yummy Sports
 • Zein Pharma
© 2021 mass-zone.eu
wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies oraz przetwarzanie danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności
Nie pokazuj więcej tego komunikatu