język:   PolskiAngielski
waluta:  
Strona główna1 » Ranking suplementów2 » Suplementy diety wspomagające ochronę stawów

Filtruj produkty

KategorieKategorie

Suplementy diety wspomagające ochronę stawów

Data dodania: 24-07-2018 Stawy to inaczej połączenia maziowe, które tworzą najbardziej ruchome połączenia kości. Dla wykonywania prawidłowych funkcji, składają się one z torebek stawowych, powierzchni stawowych i jam stawowych. Dodatkowo większość stawów wzmocnionych jest poprzez więzadła, tak jak np. staw kolanowy zabezpieczony jest przez więzadła: krzyżowe, poboczne i więzadło rzepki. Kto choć raz miał uszkodzone któreś z tych więzadeł, wie, że regeneracja stawu kolanowego jest długotrwała i wymaga bardzo dużo terapeutycznej pracy. Prawidłowe funkcje stawów wspomagają również ścięgna mięśni, które chronią torebkę stawową. Dodatkową ochroną stawu jest maź, która wpływa na prawidłowe tarcie w stawie i odżywia chrząstkę stawową. Dzięki prawidłowemu wytwarzaniu mazi stawowej mamy możliwość wykonywania ruchów, bez zbędnego tarcia w stawie, które może z czasem uszkodzić strukturę kostną i doprowadzić do kontuzji. Nie jest dobrym pomysłem wykonywanie ćwiczeń, kiedy regularnie chociażby wykonując przysiad słyszymy „strzelające kolana”. Zalecamy w takim wypadku, poddać się kontroli lekarza, który poprzez analizę zdjęć RTG i USG będzie w stanie określić co jest przyczyną problemu.

Problem ze stawami dotyka wiele osób zarówno trenujących jak i tych mniej aktywnych. Głównymi przyczynami uszkodzeń stawów u osób uprawiających sport są przeciążenia, spowodowane często zbyt dużym wysiłkiem fizycznym podczas treningu. Mogą one wynikać z nieprawidłowej techniki wykonywanych ćwiczeń, niedoborowej diety, która nie dostarcza odpowiednich składników odżywczych, czy też z braku regeneracji potreningowej.
Problem ze stawami mają również osoby, które przeszły uszkodzenia mechaniczne, wynikające np. ze zdarzeń losowych, wypadków. Często stanowią one duży problem pacjenta, który nawet po odpowiedniej rehabilitacji nie może wrócić do pełni sprawności. 
Najbardziej naturalną i najczęściej występującą formę uszkodzeń stawowych obserwujemy u osób starszych. Zmiana struktury stawu, może doprowadzić do częstych zwichnięć czy złamań. Wraz z wiekiem chrząstka stawowa traci swoją sprężystość i powstają szczeliny, które doprowadzą do odsłonięcia zwapnionych części podchrzęstnej kości, a w konsekwencji do nieodwracalnych uszkodzeń w stawie.

Jak chronić swoje stawy?
1. Wykonując trening z ćwiczeniami wzmacniającymi układ mięśniowy, wraz z ćwiczeniami mobilizacyjnymi, zwiększającymi zakres ruchu w stawie,
2. Stosując odpowiedni sposób odżywiania, który będzie zapobiegał starzeniu się komórek i procesom degeneracyjnym,
3. Niezbędna może okazać się suplementacja na stawy, które podczas regularnego stosowania przynosi zakładane efekty,
4. Koniecznie stosując odpowiednią regenerację stawów, uważajmy na przeciążenia stawu wywołane długotrwałym, lub nieprawidłowym wysiłkiem.

Jakie suplementy na stawy wybrać?
Na rynku znajdziemy mnóstwo preparatów na stawy – czołowe produkty firm Jarrow, Yango, Doctor’s Best czy Swanson. Wymieńmy w takim razie substancje znajdujące się w tych preparatach, których działanie wspomaga regenerację i łagodzi stany zapalne Naszych stawów.

Kolagen – w Naszym ciele odpowiada za elastyczność i wytrzymałość tkanek. Występują różne typy kolagenu, gdzie Nas pod kątem ochrony stawów, najbardziej interesuje kolagen typu II, który jest składnikiem chrząstki stawowej. Dla ciekawostki kolagen odpowiedzialny za piękny wygląd skóry to kolagen typu I, który możemy kupić w postaci wielu kremów, balsamów czy proszku. Należy pamiętać, że podczas procesu starzenia, poziom kolagenu w organizmie, bardzo spada, także kolagen na stawy polecany jest w szczególności osobom starszym. 

Tak jak podają producenci, głównym źródłem dostępnego w suplementach kolagenu są bydlęta hodowlane, ryby (jest to jeden z nowych sposobów pozyskiwania kolagenu), czy też pozostałości po uboju trzody chlewnej. Często do suplementów z kolagenem dodaje się inne substancje, np. witaminy, minerały, czy też MSM, które wzmagają skuteczność preparatu na stawy. Kolagen zalecany jest przy takich chorobach jak reumatyzm, osteoporoza, czy też artretyzm, ponieważ łagodzi ból stawowy i odbudowuje tkanki. Producenci proponują Nam preparaty w formie tabletek, proszku, czy też płynu.
Zalecane dawkowanie kolagenu: opcjonalnie 10 g dziennie, zimą dawka może wzrosnąć do 15-20 g.
Ewentualne skutki uboczne przy stosowaniu kolagenu: Możliwe jest wystąpienie reakcji alergicznej skórnej spowodowanej uczuleniem na zwierzęta, z których zrobiony jest dany suplement (krowa, świnia, stworzenia morskie). W skrajnych przypadkach, zwiększania zalecanej dawki preparatu może wystąpić hiperkalcemia - nadmiar wapnia w organizmie.

Chondroityna – podstawowy składnik tkanki łącznej, dzięki której ma miejsce wytwarzanie naturalnej mazi stawowej, w szczególności jej głównego składnika, czyli kwasu hialuronowego. Często osoby z poważniejszymi uszkodzeniami stawów decydują się na ostrzykiwanie kwasem hialuronowym, co nie do końca ma długotrwały efekt. Często taką kurację należy powtarzać co kilka/kilkanaście miesięcy. Za to regularna suplementacja chondroityny najlepiej wraz z glukozaminą może doprowadzić do naturalnej reakcji Naszego organizmu, która wpłynie na naturalną reakcję wytwarzania mazi stawowej. Aby przybliżyć sobie rolę mazi w Naszym stawie, można ją przyrównać do roli oleju w silniku każdego z samochodów. Chondroityna w mazi stawowej znajduje się w postaci siarczanu i jest to najskuteczniejsza forma tego związku. Polecamy wybierać preparaty na stawy zwracając uwagę na to jaki rodzaj tej substancji znajduje się w produkcie, aby możliwie osiągnąć jak najlepsze efekty. Bardzo często chondroitynę w suplementach na stawy łączy się z glukozaminą i witaminą C, które potęgują jej działanie. Należy również wspomnieć, że jest to bezpieczny suplement do stosowania dla każdego.
Zalecane dawkowanie siarczanu chondroityny: doustna dawka terapeutyczna wynosi 800-1200 mg dziennie.
Ewentualne skutki uboczne przy stosowaniu siarczanu chondroityny: dobrze tolerowany, nie ma badań potwierdzających skutki uboczne.

MSM – organiczny związek siarki (inaczej siarka aktywna), która wpływa na łagodzenie dolegliwości bólowych, zmniejsza obrzęki i zwiększa elastyczność stawów, poprzez branie udziału w produkcji kolagenu. MSM wg niektórych badaniach, posiada również inne prozdrowotne właściwości, takie jak: neutralizacja wolnych rodników, wspomaganie pracy wątroby i układu trawiennego, przyspiesza proces gojenia ran i zapobiega pozostawaniu blizn. Siarka co prawda, jest śladowo występującym pierwiastkiem w Naszym ciele, ale to m.in. jej niedobór może powodować szereg chorób nazywanych cywilizacyjnymi, w tym: choroby nowotworowe, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby wątroby, czy też alergie.
Zalecane dawkowanie MSM: jest to kwestia indywidualna, przy dłuższym stosowaniu zaleca się utrzymywanie dawki 1g dziennie, choć często stosuje się system wysycania siarką, który zakłada zwiększenie dawki do 3-5 g, a następnie do 15g (w 3 porcjach po 5 g), Potem następuje zejście z dawki, ponownie do 3-5 g i powrót na stałe do dawki 1 g dziennie. Wysycanie stosujemy oczywiście, zakładając, że przy najmniejszej dawce czujemy się dobrze.
Ewentualne skutki uboczne przy stosowaniu MSM: zaburzenia pracy układu pokarmowego, alergia, wysypka skórna, bóle głowy.

Kwas hialuronowy – jedna z najczęściej stosowanych substancji ze względu na swoje funkcje regeneracyjne starzejącej się skóry.  Jego główną rolą jest wiązanie wody w skórze. Dzięki temu znalazł swoje zastosowanie w medycynie estetycznej i kosmetykach pielęgnacyjnych. 

Za to z Naszego sportowego punktu widzenia, kwas hialuronowy jest stosowany jako substancja lecznicza, która podawana jest iniekcyjnie do stawu, w którym następuje uszkodzenie panewek stawowych poprzez brak odpowiedniej ilości mazi. Najczęściej kuracja kwasem hialuronowym to obstrzykiwanie stawu co kilka/kilkanaście miesięcy, jednorazowy zabieg raczej nie przynosi efektu. Zastrzyki są dosyć drogie, dlatego istotna jest dobra diagnoza, która pokaże czy rzeczywiście to deficyt kwasu hialuronowego stanowi główny problem. Dzieje się tak jedynie w momencie, gdy przyczyną dolegliwości jest zmniejszenie objętości, czy też lepkości mazi. Kolejną formą dostarczenia kwasu hialuronowego jest jego suplementacja, należy jednak zwrócić uwagę, aby był on w formie małocząsteczkowej i pochodzenia naturalnego, powstałego z naturalnej fermentacji roślinnej. Aby zwiększyć skuteczność suplementacji kwasu hialuronowego należy udać się do fizjoterapeuty i kompetentnego trenera personalnego, którzy zajmą się zwiększeniem mobilności stawu, usprawnianiem ciała i zmniejszeniem wagi.
Zalecane dawkowanie siarczanu kwasu hialuronowego: dawka około 100 mg/dziennie w tabletkach, wydaje się bezpieczna.
Ewentualne skutki uboczne przy stosowaniu siarczanu kwasu hialuronowego: reakcja alergiczna, ból głowy.

Glukozamina – naturalnie występujący w organizmie związek chemiczny syntetyzowany z cząsteczki glukozy i glutaminy. Występuje w dużych ilościach w stawach i tkance łącznej. Praktycznie nie dostarczamy glukozaminy w pożywieniu (jedynie skorupiaki zawierają jej śladową ilość). Okazuje się więc, że jedyną skuteczną formą podniesienia jej poziomu w organizmie jest suplementacja lub iniekcja glukozaminą. Występuje kilka form glukozaminy, jednak najskuteczniejszą (i jedyną której skuteczność popierają badania) formą jest siarczan glukozaminy. Głównym atutem suplementacji jest łagodzenie stanów zapalnych w stawie, które występują chociażby u osób chorych na artretyzm. Badania wskazują również wyższą skuteczność w łagodzeniu bólu stawów kolanowych, łokciowych, czy też kręgosłupa w porównaniu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, które jedynie uśmierzają ból, ale nie wpływają na zahamowanie rozwoju choroby. Oczywiście przy stosowaniu NLPZ osiągniesz stosunkową szybką redukcję bólu, lecz będzie to efekt krótkotrwały. Jak pokazują badania siarczan glukozaminy okazuje się również skuteczny przy zwyrodnieniach stawu, w szczególności we wspólnej suplementacji z chondroityną. Należy mieć na uwadze, że podobnie jak w innych preparatach na stawy, skuteczność stosowania siarczanu glukozaminy widzimy przy regularnym jej stosowaniu w kuracji wielotygodniowej.
Zalecane dawkowanie siarczanu glukozaminy: najlepiej 3 razy dziennie po 500 mg do posiłku. U osób ze znaczącą otyłością, należy tą dawkę podnieść.
Ewentualne skutki uboczne przy stosowaniu siarczanu glukozaminy: rzadko spotykane są przypadki zaburzeń przewodu pokarmowego, reakcje alergiczne skórne, bóle głowy.

SAM-e – S-adenozylometionina, to substancja naturalnie występująca we wszystkich komórkach Naszego ciała, gdzie pełni szereg funkcji. W szczególności w medycynie znana jest jako preparat pomocny przy leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, nerwica, schizofrenia. Wpływa na poprawę samopoczucia i zmniejszenie agresji pacjentów, szczególnie skuteczna jest w parze z odpowiednią farmakologią. Badania naukowe dowodzą, że SAM-e nie tylko wpływa na zaburzenia natury psychiatrycznej, ale również na regenerację stawów. Uczestniczy w syntezie składników chrząstki stawowej.  W wielu krajach SAM-e stosuje się przy chorobie zwyrodnieniowej stawów (osteoartrozie), gdzie jej suplementacja osiąga praktycznie identyczne efekty co leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Naukowcy zwracają również uwagę, że SAM-e nie wywołuje skutków ubocznych, które mogą wystąpić przy użyciu NLPZ. SAM-e jest stosunkowo krótko na polskim rynku, a już zdobywa coraz większą liczbę zwolenników. Analizując dostępne badania okazuje się, że jest to jeden ze skuteczniejszych preparatów na stawy. 
Zalecane dawkowanie SAM-e: od 400 mg do 1600 mg, w zależności z jaką dolegliwością mamy do czynienia. Przy problemach ze stawami możemy przyjąć dawkę 600-1200 mg.
Ewentualne skutki uboczne przy stosowaniu SAM-e: przy utrzymaniu zalecanej dawki, żadne objawy nie występują. Gdy przekroczy się zalecaną dawkę mogą wystąpić m.in. wymioty, bóle głowy, bezsenność, nerwowość. Kobiety w ciąży i karmiące, powinny skonsultować branie suplementu z lekarzem.

Boswellia serrata – indyjska roślina, stosowana w tamtejszej medycynie od pokoleń. Znana jest głównie dzięki swoim przeciwzapalnym właściwościom, które potwierdzają badania. Boswellia zmniejsza ból i obrzęk przy zapaleniu stawów. Działa również świetnie wraz z terapią mającą na celu zwiększenie ruchomości w stawie kolanowym, jak również w sytuacji, gdy borykamy się z problemem obrzęku kolan. Poza właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi Boswellia okazuje się pomagać jako środek: antynowotworowy, przeciwstarzeniowy, przeciwalergiczny, przeciwgrzybiczny, przeciwbakteryjny, przeciwreumatyczny, jak również wspiera leczenie układu pokarmowego, czy przy chorobie Leśniowskiego-Crohn’a. 
Zalecane dawkowanie Boswellia serrata: od 600 mg do 1200 mg/dziennie, najlepiej rozbić sobie na 2-3 porcje.
Ewentualne skutki uboczne przy stosowaniu Boswellia serrata: Nie powinny jej stosować kobiety w ciąży, kobiety przy zaburzeniach miesiączkowania, czy też osoby mające problem z płucami, czy nerkami.Polecane preparaty na stawy:
 

JARROW FORMULAS Glucosamine + Chondroitin + MSM 240 kapsułek

alt


Glukozamina i siarczan chondroityny są podstawowymi składnikami tkanki łącznej zaangażowanymi w produkcję kwasu hialuronowego, który jest ważnym składnikiem mazi stawowej, "naoliwia" stawy oraz jest głównym składnikiem tkanki łącznej w skórze. 

Metylosulfonylometan (MSM) jest organicznym źródłem siarki, minerału przeciwutleniającego i krytycznego składnika strukturalnych tkanek ciała, takich jak chrząstka. Siarka z MSM jest włączana do tkanki łącznej jako glikozoaminoglikany (lub mukopolisacharydy), takie jak siarczan chondroityny i kwas hialuronowy. 

Witamina C i mangan są niezbędne do syntezy kolagenu i chrząstki. 

Siarka glukozaminy Jarrow Formulas® jest BEZ DODATKU SODU i jest stabilizowana chlorkiem potasu (KCI).

DAWKOWANIE: 

Zażywaj 4 kapsułki dziennie lub zgodnie z zaleceniami wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia.

 

Doctor's Best SAM-e 200

alt

Doctor’s Best SAM-e poprawia nastrój i promuje zdrowie poznawcze 
SAM-e jest niezbędny dla zdrowego metabolizmu głównych przekaźników mózgu, dopaminy, serotoniny i noradrenaliny 
Udowodniono, że SAM-e promuje odpowiednia pracę stawów, mobilność oraz wspomaga zdrowie wątroby i detoksykację 
Składniki farmaceutyczne
Bezglutenowe, wegetariańskie, wegańskie
Dawkowanie: 2 tabletki dziennie. Nie należy zwiększać podanej dawki do spożycia.

 

NATROL Glucosamine 1500mg Chondroitin 1200mg

alt

Glukozamina i chondroityna razem są dynamicznym duetem do regeneracji chrząstki stawów, smarowania stawów i zwiększenia mobilności.
Glukozamina i chondroityna są naturalnymi budulcami tkanki łącznej występującej w naszym organizmie. Ale naturalne poziomy glukozaminy i chondroityny spadają wraz z wiekiem, co prowadzi do stopniowego pogarszania się stawów.
Glukozamina, zwana także chitozaminą, jest naturalną substancją występującą w naszej chrząstce. Glukozamina jest najczęściej stosowana w celu złagodzenia bólu stawów spowodowanego zapaleniem stawów.
Chondroityna znajduje się również w naszych tkankach łącznych. Badacze z National Institutes of Health  stwierdzili, że ci, którzy przyjmują suplementy chondroityny, mniej wyczuwali ból, zwiększyła im się  ruchomość stawów i zmniejszyło zapotrzebowanie na środki przeciwbólowe.
Natrol Glucosamine and Chondroitin łączy te dwa silne składniki zdrowotne stawów w formule zaprojektowanej, aby utrzymać zdrowe i wygodne stawy.

Dawkowanie:  1 kapsułka trzy razy dziennie z jedzeniem.

 

YANGO Multiwitamina - Premium Kolagen 10 000 mg

alt

Kolagen w dawce 10 000 mg zadowoli najbardziej wymagające osoby. Dzięki niemu szybko i skutecznie uzupełnisz niedobory kolagenu, a przy długofalowej suplementacji będziesz w stanie odczuć całe spektrum działania najwyższej jakości kolagenu typu 1 oraz 3 na organizm. Regularne stosowanie kolagenu wspiera zdrowie skóry, włosów, kości i tkanki chrzęstnej.
 
Zachowaj młodość na dłużej!
Kolagen + Kwas hialuronowy + Krzem + Witaminy
Aż 10 000 mg kolagenu w dawce dziennej!
Wysoce przyswajalna formuła Pure Peptide®
Skuteczne połączenie kolagenu typu I oraz III
Zawarta witamina C i krzem wspomagają biosyntezę kolagenu
 
Kolagen to podstawowy budulec wielu narządów, takich jak skóra, chrząstki, ścięgna, kości i zęby. Bez niego poprawne funkcjonowanie organizmu byłoby niemożliwe. Kolagen zapewnia skórze odpowiednią regenerację i nawilżenie. Poprawia jej elastyczność i jędrność oraz zapobiega wiotczeniu. Dodatkowo kolagen wspomaga rozprawienie się z cellulitem.

Czy wiesz, że kolagen stanowi ponad połowę wszystkich białek skóry? Właśnie dlatego ma decydujący wpływ na jej wygląd i kondycję. Zbawienny wpływ kolagenu odczują również włosy, które przy odpowiednio wysokim jego stężeniu staną się mocniejsze i bardziej gęste. Kolagen zmniejsza też potencjał włosów do wypadania.

Kolagen Premium zawiera również 19 aminokwasów niezbędnych dla zachowania zdrowia.
 
DAWKOWANIE:

25 ml dziennie, wstrząsnąć przed użyciem. Po otwarciu przechowywać w lodówce. Spożyć w ciągu 2 miesięcy od otwarcia.

 

Doctor's Best Hyaluronic Acid + Chondroitin Sulfate

alt

Doctor’s Best Hyaluronic Acid wraz z Chondroitin Sulfate oraz BioCell Collagen® wspiera zdrową strukturę stawów i młodzieńczą skórę 
BioCell Collagen® to sprawdzony składnik dietetyczny, który zawiera opatentowaną kompozycję naturalnie występującego hydrolizowanego kolagenu typu II (60%), siarczanu chondroityny (20%) i kwasu hialuronowego (10%) w wysoce absorbowanej matrycy 
Klinicznie udowodniono, że pomaga utrzymać funkcję stawów.
Bezglutenowe, bez GMO
Dawkowanie: weź 2 tabletki do lub bez posiłku.Ranking został przygotowany na podstawie najlepiej sprzedających się suplementów diety na stawy. Sprawdź wszystkie produkty z kategorii Stawy i ścięgna

Skorzystaj ze zniżki:
Rabat 10%

Autor:
Martyna Wiśniewska, dietetyk kliniczny i doktorantka specjalizująca się w chorobach jelit. W swojej pracy naukowej zajmuje się leczeniem chorób stresozależnych przy pomocy odpowiedniej diety i świadomości ciała. W swojej praktyce dietetycznej podkreśla, że najważniejsze jest całościowe spojrzenie na pacjenta. Przede wszystkim stara się by pożywienie stało się lekarstwem. 

Jako dietetyk pomaga w dietoterapii klinincznej, pomaga nie tylko schudnąć, ale i poczuć się lepiej w swoim ciele. W gabinecie przyjmuje pacjentów którym pomaga w:  w leczeniu chorób dietozależnych jak cukrzyca,  insulinooporność, nadciśnienie, otyłość, miażdżyc, w terapii alergii i nietolerancji pokarmowych w dietoterapii chorób takich jak celiakia, choroba Hashimoto, Leśniowskiego-Crohna, Reumatoidalnym Zapaleniu Stawów, choroby tarczycy. Pacjenci, którzy cierpią na zaburzenia odżywiania, depresję, problemy ze snem, mają problem z przewlekłym stresem lub po prostu chcieliby mieć więcej siły w życiu, mogą liczyć na fachową pomóc

alt
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej
16
© 2018 mass-zone.eu
wszelkie prawa zastrzeżone
wykonanie: interium.com.pl