Strona główna » Porady dietetyka - propozycje suplementów » Sposoby na radzenie sobie ze stresem
Patryk Chodyniecki
Patryk Chodyniecki
Data dodania: 26-09-2019

Sposoby na radzenie sobie ze stresem

W dobie coraz większej liczby obowiązków i niepewności dnia jutrzejszego, to stres uznawany jest, za reakcję obronną organizmu. Wiele osób nie wie o tym, że istnieją różne i proste sposoby na radzenie sobie ze stresem w pracy, szkole, domu i innych środowiskach. Stres występuje w momencie, gdy równowaga i zdolność skutecznego radzenia sobie z wydarzeniami, nie jest możliwa do osiągnięcia. Istnieją jednak przebadane naukowo przyczyny powstawania stresu, a także metody radzenia sobie z tym zjawiskiem.


CZY ISTNIEJE PROSTY SPOSÓB NA STRES?

W dobie coraz większej liczby obowiązków i niepewności dnia jutrzejszego, to stres uznawany jest, za reakcję obronną organizmu. Wiele osób nie wie o tym, że istnieją różne i proste sposoby na radzenie sobie ze stresem w pracy, szkole, domu i innych środowiskach. Stres występuje w momencie, gdy równowaga i zdolność skutecznego radzenia sobie z wydarzeniami, nie jest możliwa do osiągnięcia. Istnieją jednak przebadane naukowo przyczyny powstawania stresu, a także metody radzenia sobie z tym zjawiskiem.

 

STRESORY - POZNAJ PRZYCZYNY STRESU!

 

Wszelkie czynniki, negatywnie wpływające na stan naszego organizmu, nazywamy stresorami. Źródła stresów mogą być: pochodzenia fizycznego (choroby, katastrofy, hałas) lub społecznego (bezrobocie, problemy rodzinne, nieszczęśliwa miłość). Stresory możemy podzielić również ze względu na siłę, z jaką  działają na nasz organizm.

-Pierwszym poziomem są stresory codzienne, które możemy spotkać w każdej sytuacji. Ich siła nie jest duża, jednak częstotliwość oraz powszechność może doprowadzać do wyczerpania organizmu.       

-Drugim poziomem są stresory poważne, które charakteryzują zmiany życiowe. Związane są z ważnymi dla naszego życia wydarzeniami, takimi jak zmiana pracy, ślub, narodziny dzieci.

-Ostatnim poziomem są stresory katastrofalne. Jest to najgorszy rodzaj stresorów, ponieważ ich działania obejmują grupy ludzi, którzy znajdują się w dramatycznym położeniu. Z reguły aktywują się w przypadku wojen, katastrof naturalnych oraz zamachów. Uderzają w podstawowe wartości ludzkie tj. zdrowie, życie, bezpieczeństwo.     
   
Stres może mieć dwojaki charakterach. Jednym z nich jest stres mobilizujący, który pojawia się, gdy oczekuje się od nas, wykonania skomplikowanej i trudnej rzeczy. Ma on charakter pozytywny i zachęca do podejmowania określonych działań. W prehistorii taki rodzaj stresu pomagał podczas walki z dzikimi zwierzętami. Jak poradzić sobie ze stresem tego rodzaju? Najlepszym rozwiązaniem jest stawienie czoła aktualnemu wyzwaniu, tworzącemu stresory.  Drugi rodzaj stresu dotyczy stałych bodźców stresowych, które w nadmiarze działają destrukcyjnie na organizm zarówno w aspekcie fizycznym jak i psychicznym. Poradzenie sobie ze stresem w takim charakterze, może okazać się bardziej problematyczne.


 

JAKIE SĄ OBJAWY PRZEWLEKŁEGO STRESU?

 

Stres wywołuje bardzo negatywne konsekwencje dla naszego organizmu. Stres działa destrukcyjnie na naszą psychikę i ciało. W zależności od sytuacji warto wiedzieć, jak radzić sobie ze stresem.

W przeciwnym razie konsekwencje mogą być następujące:

-chroniczne bóle głowy,
-choroby serca i układu krążenia - np. nadciśnienie,

-osteoporoza,
-cukrzyca,
-bóle kręgosłupa,
-problemy trawienne,
-wrzody powstające na żołądku i dwunastnicy,
-otyłość,
-problemy z cerą oraz włosami
-
rozregulowanie cyklu u kobiet.
Analizując powyższe zagrożenia warto znać działania, bądź metody radzenia sobie ze stresem.

 

METODY RADZENIA SOBIE ZE STRESEM

 

Punktem wyjściowym, który powinien nakierować nas na odpowiednie tory, jest zrozumienie przyczyny stresu. Jeżeli znany jest nam powód, przez który tak bardzo się stresujemy, to powinniśmy spróbować znaleźć wszelkie rozwiązania naszych problemów. Mnóstwo problemów, którymi się stresujemy najczęściej nigdy nie mają miejsca, a jeżeli mamy pewność ich zdarzenia - istnieje możliwość, że wcześniej się na nie przygotujemy.

Wiele osób podczas trudnych sytuacji życiowych bardzo często ucieka, w słuchanie muzyki. Jest to słuszne rozwiązanie, ponieważ melodia i nuty pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Słuchając ulubionego utworu, nasz organizm się uspokaja i odpręża. Specjaliści w zakresie leczenia stresu zalecają, odsłuchiwanie nagrań szumu fal, lub innych dźwięków natury. Przeprowadzone badania wskazują, że regularne słuchanie muzyki, przyczynia się do zwalczania nawet chronicznego stresu.            

Trzecią metodą dotyczącą walki ze stresem, jest aktywność fizyczna. W przypadku dużego napięcia, warto zrobić trening siłowy, pobiegać lub popływać. Wybrana aktywność powinna być dla nas przyjemnością, nie obowiązkiem. Robiąc to, co lubimy,  poziom endorfin w naszym organizmie na pewno wzrośnie. Początkowo treningi mogą wydawać się nudne i monotonne, jednak regularne ich uprawianie, z pewnością polepszy nasze zdrowie oraz kondycję psychofizyczną. Dzięki uprawianiu sportu, bardzo dobrze dotleniamy nasz organizm, a endorfiny sprawiają, że odczuwamy szczęście. Pamiętajmy, że istnieją również problemy, które wymagają porady i spojrzenia na nie z innej strony.                               

Czwartą metodą walki ze stresem, jest rozmowa z bliską osobą, która spojrzy na nasz problem z innej perspektywy. Jeżeli zależy nam na profesjonalnym podejściu do sprawy, warto udać się do psychologa lub psychoterapeuty, który codziennie ma do czynienia z takimi przypadkami. Problematyczne chwile w życiu mogą zdarzyć się każdemu, zawsze i  niespodziewanie. Warto wtedy spróbować szukać ich rozwiązania u bliskich nam osób lub lekarzy.              

Niesłychanie ważnym elementem naszego cyklu dobowego jest sen. Każdy człowiek powinien spać od 7 do 8 h dziennie. Chodzenie spać o regularnych porach i pilnowanie powyższej dawki snu sprawia, że stres się zmniejsza. Sen działa regenerująco na organizm, a jego właściwe rozplanowanie sprawia, że nasze ciało odczuwa pełną harmonię pomiędzy pracą i odpoczynkiem.

Niektóre metody mogą nie być wystarczające w walce ze stresem. Środowisko, które produkuje stresory, będzie nadal stresogenne dla naszego organizmu. Z tego powodu czasem najlepszą metodą walki jest zmiana miejsca pracy, czy zamieszkania. Są to kroki ostateczne, które najlepiej stosować w momencie, kiedy wyczerpaliśmy już klasyczne metody odreagowania stresu. Każda czynność, która nas uszczęśliwia jest w stanie, w dużej mierze załagodzić poziom stresu. Wyjście na kawę, zakupy czy do kina, to czynności, które wiele nas nie kosztują, a z pewnością polepszą nasze poczucie humoru. Ciężka praca przez 8h dziennie, obowiązki domowe, następnie 8h snu sprawiają, że nie mamy  czasu, na rozładowanie swoich problemów. Warto czasem spróbować, oderwać się od pogoni za ciągłymi obowiązkami i pracą, żeby móc nabrać siły i energii na kolejne wyzwania.

Dorosły człowieka składa się z około 70% wody. Nic dziwnego, że pełni ona niezwykle ważną rolę w naszym organizmie. Picie wody mineralnej w sposób regularny, zapobiega powstawaniu kortyzolu (hormon stresu). Odwodnienie doprowadza do zwiększenia jego poziomu. Oprócz wody warto spożywać dużą ilość owoców i warzyw, które dostarczą wszelkich witamin i minerałów do naszego organizmu, przy jednoczesnym nikłym obciążeniu układu trawiennego.

Przyjemności dostarczyć może też ciepła kąpiel, która rozluźni mięśnie człowieka. Eteryczne olejki dodane do wanny, pozwolą nabrać wigoru, jednocześnie odprężą nasze ciało i zregenerują je do dalszych wyzwań. Oprócz wyżej wymienionych metod warto zastosować odpowiednie ćwiczenia, które pomogą nam w walce ze stresem.


 

JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM?

 

Radzenie sobie ze stresem, nie jest łatwą czynnością. Aby zadbać o nasze zdrowie w tym zakresie, warto poznać sposoby, które dzięki prostym ćwiczeniom pomogą nam uporać się ze stresem.

Wyróżnić możemy kolejne ćwiczenia:

1. Rozciągnięcie ciała - trening uzależniony od miejsca w którym się znajdujemy. Spokojnie można przeprowadzić go siedząc za biurkiem. Rozciąganie mięśni, powinno być powtórzone kilkukrotnie z prawidłowym oddychaniem. Rozciągnięcie ramion i wzięcie głębokiego oddechu, z pewnością dotleni wiele komórek w naszym organizmie.
2. Strząsanie napięcia - proste ćwiczenie, które powinno być wykonywane stojąc. Przeprowadza się je w taki sposób, że podnosimy ramiona do góry z jednoczesnym wdechem, a następnie podczas wydechu strząsamy ramionami w dół.     
3. Skupienie - bardzo ważna metoda walki ze stresem. Dzisiejsza technologia stale rozprasza naszą pracę, skupiając na sobie całą uwagę. Era smartfonów i sprzętu komputerowego często przeszkadza w skupieniu się na jednym i konkretnym zadaniu. Z tego względu warto odstawić telefon i wszelkie stresory na bok, celem skupienia się na wykonaniu zadania.
4. Działanie w sposób nieschematyczny i kreatywny - niektóre czynności powtarzane przez nas w sposób stały, mogą budzić w nas monotonność, a także stresować. Wykonywanie pracy w sposób nowy i kreatywny sprawia, że dochodzi do przełamania automatycznych reakcji. Konsekwencją tego jest, znalezienie innego pola do reakcji emocjonalnej i ruchowej.

5. Uśmiech - prosta metoda, która stosowana nawet w sposób wymuszony, polepsza nasze samopoczucie. Udowodniono w badaniach, że uśmiechanie się, zmniejsza poziom kortyzolu, a zwiększa poziom odporności. Naturalny uśmiech przyniosą nam wspomnienia przyjemnych historii z przeszłości.   

Metody ćwiczeń, które mają pomóc w walce ze stresem są różne i uzależnione od tego, czy stosujemy je regularnie i pozbywamy się właściwych stresorów. Jeżeli problem jest na tyle duży, że przekracza wydajność powyższych metod, warto udać się do specjalisty, który z pewnością nam pomoże.


 

PROPOZYCJA SUPLEMENTÓW:


THORNE Adrenal Cortex - Wsparcie Nadnerczy - 60 kapsułek wegetariańskich

alt

Hormony wytwarzane w korze nadnerczy są niezbędne do metabolizmu glukozy, funkcji odporności, normalnego ciśnienia krwi i innych. * W dzisiejszym świecie "wysokiego stresu", nawyki żywieniowe, które pozbawiają nas odpowiedniego odpoczynku i ćwiczeń, wraz z nawykami żywieniowymi obarczonymi kofeiną i rafinowanymi cukrami, mogą, z czasem, odcisnąć swoje piętno na nadnerczach. Ekstrakty z tkanki kory nadnerczy mogą odgrywać cenną rolę we wspieraniu zdrowych nadnerczy - i pomagać w utrzymaniu funkcji odpornościowej i promować energetyczne uczucie. * Ekstrakty gruczołów również wspierają zdrowy poziom kortyzolu. * Adrenal Cortex Thorne'a dostarcza wyciągi z tkanki kory nadnerczy w celu skupienia wsparcia prawidłowej czynności nadnerczy. *


NOW FOODS Super Cortisol Support (Wsparcie Kortyzolu) - 90 kapsułek wegańskich

alt

Mieszanka pochodzenia roślinnego i odżywczego, naturalnie wspomagająca zdrową reakcję na stres nadnerczy.  Nadnercza pomagają ciału reagować i dostosowywać się do fizycznych, psychicznych i emocjonalnych stresorów poprzez produkcję kortyzolu.  Kiedy stres staje się częścią codziennego życia, kortyzol i cukier we krwi, a w konsekwencji apetyt i masa ciała, mogą stać się trudne do opanowania.
NOW® Super Cortisol Support łączy czynniki odżywcze, takie jak witamina C, kwas pantotenowy i chromocelamitowy® z Relora®, kombinacja ziołowa, wspomagająca zdrową funkcję nadnerczy, łagodząca stres i promująca zdrowe wzorce odżywiania. 

THORNE Stress B-Complex (Kompleks Witamin B) - 60 kapsułek wegetariańskich

alt

Kontrola stresu - Zdrowe gruczoły nadnercza odgrywają ważną rolę w kontrolowaniu stresu. Kwas pantotenowy (witamina B5), który jest częścia kompleksu witamin B od Thorna, jest niezbędny do metabolizmu tłuszczów i hormonu nadnerczy. Zwiększenie odporności - Witamina B6 jest bardzo ważna w procesie budowania odporności naszego organizmu. Stymuluje ona nasze ciało do tworzenia przeciwciał, a one chronią nasz organizm. Pamiętać należy też o jej udziale w funkcjonowaniu układu nerwowego. Wsparcie odpowiedniego poziomu cholesterolu - Zawarta w tym suplemencie niacyna (Wit. B3) obniża produkcję cholesterolu LDL w wątrobie oraz jest pomocna w leczeniu problemów z gospodarką lipidową. Jakby tego było mało, witamina B3 pomaga podnosić też poziom frakcji HDL cholesterolu.

SANPROBI Stress 20 kapsułek

alt


Zawierają unikalną kompozycję dwóch szczepów bakterii probiotycznych. SANPROBI® Stress utrzymuje zawartość bakterii probiotycznych w organizmie oraz wspiera mikrobiotę. Ta seria akurat dedykowana jest dla osób, które mają dużą ilość stresu w trakcie dnia.


 

Bibliografia:

1. H. Selye, Stres życia, PZWL, Warszawa 1960.
2. Źródła stresu, red. J.F. Terelak, Wydawnictwo Akademii Teologii Katolickiej, Warszawa 1999, s. 13–89.
3. M. Fąfrowicz, T. Marek, Verońska koncepcja źródeł stresu, w: Źródła stresu, red. J.F. Terelak, Wydawnictwo Akademii Teologii Katolickiej, Warszawa 1999, s. 13–22.
4. A. Biela, Ekonomiczna koncepcja źródeł stresu, w: Źródła stresu... , s. 23–41

Oceń tekst

AUTOR
Patryk Chodyniecki
Patryk Chodyniecki
Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.
Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.
Komentarze (0)

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle