Wysyłka zamówień złożonych do godziny 10:00 tego samego dnia!
[email protected]     668207098
język:   PolskiAngielskiNiemieckiRosyjski
waluta:  
Strona główna » Porady dietetyka - propozycje suplementów » Babka Płesznik - nasiona zdrowia!

Filtruj produkty

Kategorie

Babka Płesznik - nasiona zdrowia!

Data dodania: 22-02-2023
Babka płesznik jest substancją roślinną, której owoce posiadają niesamowite nasiona. To właśnie ten składnik wykazuje bardzo mocne działanie prozdrowotne. Działają one oczyszczająco, wspomagają pracę układu pokarmowego, odchudzają i polepszają stan naszej odporności. W dobie chemicznie przetwarzanych suplementów sportowcy, a także osoby chcące zadbać o swoje zdrowie coraz częściej sięgają po produkty pochodzenia roślinnego. Są one gwarancją naturalnego pochodzenia, które coraz częściej odgrywa rolę w zdrowej i zbilansowanej diecie. Dlaczego zatem warto poznać babkę płesznik?

Babka płesznik nazywana jest również jako „pchlica”, „płesznica” lub babka śródziemnomorska w związku z regionem z którego pochodzi. Zbudowana jest z łodygi, którą pokrywają owłosione listki. Najmocniejszym jej stężeniem charakteryzują się nasiona babki. Celem uzyskania tego surowca należy ściąć kwiatostany babki płesznik, a następnie osuszyć je w ciemnym i przewiewnym miejscu. Na szczęście w Polsce można dostać odpowiednio przetworzone i przebadane nasiona, które można stosować niemal od razu po otwarciu opakowania. Jaka jest cena babki płesznik oraz jej zalety? Czy na zaparcia babka płesznik pomaga? Na co działa babka płesznik? O tym piszemy poniżej!


 

NASIONA BABKI PŁESZNIK CZYM SĄ?


W elipsoidalnych owocach babki płesznik znajdują się nasiona z połyskiem, które charakteryzuje mały rozmiar, gładkość, podłużny kształt i ciemnobrązowe ubarwienie. Na pierwszy rzut oka są podobne do rośliny siemię lniane. Oprócz podobieństwa z wyglądu babkę płesznik charakteryzuje również podobne działanie, co siemie lniane. W razie kontaktu wody z nasionami babki płesznik dochodzi do wydzielenia z nich klejącej substancji. Taki kleik ma zbawienny wpływ na rozwiązanie problemów trawiennych.PŁESZNIK - DO CZEGO STOSOWAĆ?


Ze względu na swoje właściwości konstrukcyjne babkę płesznik (planago psyllium) należy przyjmować z dużą ilością wody. Nasiona nie powinny być poddawane jakiejkolwiek obróbce termicznej, ponieważ może to zaburzyć ich wartości odżywcze. Zdrowa żywność może być z powodzeniem uzupełniona o witaminy i minerały za pomocą nasion babki płesznik. Dodawać je można jako:

-dodatki do jogurtu,
-urozmaicenie musli,
-wzbogacenie koktajli warzywnych/owocowych,
-polepszenie jakości sałatek,
-dodatek do kompotu,
-wzbogacenie jakości wypiekanego chleba.
BABKA PŁESZNIK DAWKOWANIE


Nasiona babki płesznik najlepiej stosować od dwóch, do trzech razy na dobę. Najlepiej podawać ją w ilości 8 łyżeczek. Dotyczy to jednak osób dorosłych. Dla dzieci zalecana jest dawka czterokrotnie mniejsza – 2 łyżeczki nasion na porcję. Nasiona można spożywać samodzielnie lub dodając je do innych potraw. Nie można zapomnieć o tym, żeby przy stosowaniu nasion babki płesznik pić minimum 1.5 litra wody dziennie. Tylko wtedy zmaksymalizujemy jej efekt działania.

Dozwolone jest stosowanie tej dobroczynnej substancji na skórę. W takim wypadku najlepszą formą będzie przygotowanie naparu z kilku łyżeczek nasion i zamoczyć w nim okład. Ma on właściwości nawilżające oraz odżywcze. Polepszenie jakości skóry następuje zwykle po kilkutygodniowej kuracji z zastosowaniem okładów. Wartym podkreślenia jest fakt, że na chwilę obecną nasiona babki płesznik mogą spożywać dorośli oraz dzieci. Nie ma również przeciwwskazań do przyjmowania ich przez kobiety w ciąży.WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE BABKI PŁESZNIK


Właściwości babki płesznik są znane od lat. Babka płesznik pomaga na wiele schorzeń. Nasiona babki płesznik to bardzo dobre bogactwo błonnika. Na 100 gramów nasion znajdziemy 68 g błonnika. Pomijając kwestię błonnika pokarmowego jest ona również bogata w białko, sterole oraz aukubiny. Nasiona łączone z wodą tworzą żel, który ma zbawienne działania na złogi zalegające w jelitach, ułatwiając trawienie i wypróżnianie. 

Oprócz tego babka płesznik ma zastosowanie:

-przeciwkaszlowe,
-wykrztuśne,
-przeciwzapalne,
-osłonowe,
-odżywcze i nawilżające,
-moczopędne
-przeciwwirusowe,
-pobudzające perystaltykę jelit,
-wspomagające utratę wagi,
-antynowotworowe i wiele innych.BABKA PŁESZNIK - ZASTOSOWANIE MEDYCZNE


Prozdrowotna roślina posiada wiele właściwości, które mogą nam pomóc w przebiegu niektórych infekcji, bądź chorób. Doskonale działa ona na choroby jelit takie jak biegunki, zaparcia, wrzody, hemoroidy. Dzieje się tak, ponieważ nasiona poprawiają florę bakteryjną w jelitach, reguluje ich pracę, łagodzi bóle i świąd, a także zmniejsza krwotoki

Szczupła sylwetka zostanie szybciej osiągnięta podczas stosowania tej rośliny. Dzieje się tak, ponieważ zawiera ona w swoim składzie naturalny błonnik witalny, ograniczający wchłanianie tłuszczów, niwelujący uczucie głodu oraz usprawniający przemianę materii. Infekcje skórne takie jak atopowe zapalenie skóry, trądzik różowaty, łuszczyca mogą przebiegać mniej uciążliwie dzięki okładom nawilżającym z naparu wykonanego dzięki nasionom babki płesznik. Nasiona działają nawilżająco i odżywiająco.

Włosy mogą zostać zregenerowane, a łupież zniszczony dzięki regularnym okładom z maseczki wykonanej na bazie nasion babki płesznik. Działa ona w tym przypadku bardzo podobnie, jak w stosunku do chorób skóry, które stanowią podstawę do problemów z włosami.

Nasiona babki z pewnością obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, przy jednoczesnym polepszeniu poziomu cholesterolu dobrego. Jest to zjawisko niezwykle istotne dla ludzi, którzy borykają się z miażdżycą, chorobami serca, bądź innymi schorzeniami układu krążenia. Działanie LDL oparte jest na transporcie cholesterolu z wątroby do tkanek. W przypadku, gdy jego stężenie jest za wysokie, nadmiar lipoprotein o niskiej gęstości jest odkładany w tętnicach wieńcowych doprowadzając do złogów i zmian miażdżycowych. Frakcja HDL wykazuje działanie zapobiegające tworzeniu się złogów i zwężaniu tętnic, ponieważ transportuje ona cholesterol z komórek ciała do wątroby, powodując to, że jego nadmiar usuwany jest z organizmu. Takie działanie zapewnia zminimalizowanie ryzyka dla nadciśnienia, wylewów oraz zawałów serca.BABKA PŁESZNIK, A BADANIA NAUKOWE


Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości postanowiono przeprowadzić badania naukowe w zakresie analizy nasion tej wspanialej rośliny. Udowodniono, że substancje, które znajdują się w nasionach mają zdolność regulacji stężenia glukozy i insuliny we krwi. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ podwyższony poziom cukru w organizmie, bardzo często staje się przyczyną powstawania hiperglikemii, która jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i może doprowadzić do uszkodzenia nerwów lub niewydolności nerek.ODCHUDZANIE Z BABKĄ PŁESZNIK


Nasiona babki płesznik stanowią dobrą pomoc dla osób chcących zredukować tkankę tłuszczową. Wynika to z tego, że zawarty w nich błonnik pęcznieje pod wpływem wody i temperatury. Doprowadza to do „zapełnienia” żołądku człowieka, a pożywienie opuszcza żołądek dzięki temu później. Skutkiem tego jest długotrwałe uczucie sytości. Oprócz sytości warto wskazać na bardzo ważny element jakim jest oczyszczanie organizmu. Taki element zapewnia błonnik, który ograniczając wchłanianie przez organizm szkodliwych toksyn, jednocześnie ułatwia ich wydalanie. Unikatową substancją składową babki płesznik jest aukubina, która posiada właściwości przeciwwirusowe, bakteriobójcze oraz przeciwzapalne.BABKA PŁESZNIK SKUTKI UBOCZNE


Jako roślina prozdrowotna nie zawiera ona istotnych ograniczeń podmiotowych, które dyskwalifikują jej stosowanie. Wyjątek stanowią osoby, które cierpią na niedrożność jelit oraz bóle brzucha. Ze względu na swoje właściwości pęczniejące w żołądku może ona wzmocnić ewentualne problemy jelitowe w przypadku, gdy takie posiadamy. Bardzo ważny jest fakt, że wiele ziół nie powinno być stosowanych przez kobiety w ciąży. Babka Płesznik jest w tym wypadku wyjątkiem i może być stosowana przez kobiety w ciąży, nawet w okresie laktacji.Prozdrowotna roślina jak każda substancja nie powinna być stosowana nadmiernie. Przekraczanie zalecanych dawek może przynosić efekty odwrotne do pożądanych. Nadmiar błonnika może mieć dla organizmu negatywne działanie przeczyszczająceBABKA JAJOWATA - PRODUKT ZBLIŻONY DO BABKI PŁESZNIK


Babka jajowata jest rośliną mającą bardzo istostne zastosowanie w ziołolecznictwie. Podobnie jak Babka Płesznik stanowi cenne źródło błonnika rozwiązującego problemy z przewodem pokarmowym. Działanie lecznicze wykazują przede wszystkim jej nasiona i łupiny, zwane także łuskami. Ich właściwości prozdrowotne sprawiają, że babka jajowata jest wartościowym suplementem diety. Jej pochodzenie jest zbliżone do pochodzenia babki płesznik, ponieważ rośnie w Hiszpani przy basenie Morza Śródziemnego. Konstrukcyjne oparta jest o torebkę zawierającą jasnobrunatne i łódeczkowate nasiona.

Stanowią one źródła naturalnych antyoksydantów, a także zawierają:

-tłuszcze,
-proteiny,
-aukubinę,
-fitosterole.PŁESZNIK, A BABKA JAJOWATA- RÓŻNE WŁAŚCIWOŚCI 


Łupina babki jajowatej zawiera kwaśne związki śluzowe i działa przez to mocno przeczyszczająco. Babka Płesznik działa sycąco dzięki zapełnianiu uczucia sytości, a także usprawnia je przez błonnik. Łupina babki jajowatej działa pochłaniająco na wodę i toksyny-podobnie jak nasiona babki płesznik. Ponadto babka jajowata działa gdyż wchłania nadmiar płynów z masy jelitowej. Oprócz tego babka jajowata działa bardzo dobrze na hemoroidy, probiotycznie, niweluje żylaki. Różnica pomiędzy dwoma roślinami polega również na formie ich podawania. Babka jajowata stosowana jest bardzo często w formie sproszkowanej, w formie roztworu doustnego, w postaci granulek, albo tabletek farmakologicznych.

Oprócz tego można ją również podawać jak babkę płesznik w formie dodatku do zup, sosów, jogurtów, owoców i sałatek.

Różnica jest również w podawaniu suplementu:

-Babkę jajowatą stosuje się do trzech razy dziennie w porcjach po 10 g na porcję.
-Babkę Płesznik podaje się od dwóch do trzech razy na dobę po 8 g porcja.
-Obie formy suplementów nie zawierają przeciwwskazań dla osób zdrowych oraz kobiet w ciąży. W związku z swoim roślinnych pochodzeniem oba suplementy można kupićw sklepach zielarskich, a także przez Internet.


 

PROPOZYCJA SUPLEMENTACJI WSPIERAJĄCEJ PRACĘ JELIT:NOW FOODS Whole Psyllium Husks Powder (Błonnik) - 340 gram

alt

Doskonałe źródło błonnika. Rozpuszczalny błonnik z Babka Płesznik (Psyllium Seed Husk) jako część diety o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i cholesterolu, może zmniejszyć ryzyko chorób serca. Porcja Whole Psyllium Husks dostarcza 6 -7 gramów rozpuszczalnego błonnika, potrzebnych na dzień, aby uzyskać efekt poprawionego trawienia. Stosowany regularnie zapobiega chorobom układu pokarmowego.


ALINESS Maślan Sodu (Kwas Masłowy) - 100 Kapsułek Wegetariańskich

alt

Maślan Sodu (kwas masłowy) jest podstawowym materiałem energetycznym dla nabłonka przewodu pokarmowego. Zastosowanie technologii mikrokapsułek, w przeciwieństwie do standardowych form kwasu masłowego, zabezpiecza przed całkowitym uwolnieniem kwasu masłowego w górnym odcinku przewodu pokarmowego i pozwala na dostarczenie go do jelita cienkiego i grubego. Mikrokapsułka przechodzi z treścią pokarmową do jelita cienkiego i dalej do grubego, gdzie uwalniane są kolejne ilości maślanu sodu. Skład mikrokapsułki jest tak dobrany, aby proces uwalniania maślanu sodu odbywał się na całej długości jelita cienkiego i grubego.


ALINESS ProbioBALANCE Bifidobacterium FORTE Balance NO FOSS (Probiotyk) 60 kapsułek wegetariańskich
 

alt
 

Suplement diety ProbioBalance by Aliness® Bifidobacterium FORTE Balance NO FOSS zawiera 20 miliardów bakterii w każdej kapsułce. Każda bakteria została pokryta podwójną warstwą lipidową zapewniającą skuteczną barierę i umożliwiającą bezpieczne przechodzenie bakterii przez kwaśne środowisko żołądka, aby dotrzeć do jelit w stanie nienaruszonym, gdzie ma wykazywać swoją aktywność biologiczną. ProbioBALANCE to rewolucyjna i kompleksowa seria 10 produktów probiotycznych o specjalnie wyselekcjonowanych szczepach bakterii, dedykowanych do różnych grup wiekowych, wspomagająca prawidłowe funkcjonowanie jelit. Produkty zostały opracowane przez polskich i włoskich technologów.


 

ŹRÓDŁA:

1. Król D., Babka płesznik (Plantago psyllium L.) – wartościowa roślina lecznicza, „Postępy Fitoterapii” 2009, nr 4, s. 256–259,
2. Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, „Medycyna Rodzinna” 2015, nr 1, s. 18–22,
Skorzystaj ze zniżki:

alt

 

Autor:
Patryk Chodyniecki
Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

 

alt

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady dietetyka - propozycje suplementów
 • 6 PAK Nutrition
 • ActiKid
 • ACTIVLAB
 • ADAMED
 • AFLOFARM
 • Alfasigma
 • ALG Pharma
 • ALINESS
 • ALL NUTRITION
 • Allergy Research Group
 • Almiral
 • ALTO PHARMA
 • ALTRIENT LIVON LABS™
 • APPLIED NUTRITION
 • APU LABS
 • AQUASOOL
 • ARBONNE
 • Art of Nature Mastiha
 • ASEPTA
 • Aura Herbals
 • Aurovitas
 • AVITALE
 • BabyStart
 • BAUSCH & LOMB
 • BAYER
 • Best Joy
 • BESTLAB
 • Bio Botanical Research
 • Bio-Kult
 • BIOCODEX
 • BioGaia
 • BIOLATTE
 • BioLaven
 • Biolife
 • BIOMED
 • BIOTECH USA
 • BIOTON
 • bioU
 • BIOWEN
 • BLAST
 • BPS Pharma
 • BSN
 • by.herbs
 • Canaticann
 • CannabiGold
 • CANNADERM
 • CARLSON LABS
 • Carnomed
 • CEDERROTH
 • CELLUCOR
 • CHILDLIFE
 • COCONAUT®
 • COLFARM
 • COLWAY
 • COLYFINE
 • Crispy Natural
 • DASHRADE
 • DaVinci Laboratories
 • DEDICATED NUTRITION
 • DIET-FOOD
 • DOCTOR LIFE
 • Doctor's Best
 • DORIAN YATES
 • DR ENZMANN
 • DR JACOBS
 • DR Joint
 • Dr Meller
 • Dr. Mercola
 • Dr.OHHIRA®
 • Duo Life
 • DYMATIZE
 • Ecological Formulas
 • EkaMedica
 • ENERVIT
 • Enzymedica
 • ESTABIOM
 • EstroVita
 • Evogen Nutrition
 • FA NUTRITION
 • FARMA Białka
 • FLC PHARMA
 • FoodForce
 • Foods by Ann
 • ForMeds
 • FORMOTIVA
 • FOUR SIGMATIC
 • Franky's Bakery
 • Gaia Herbs
 • GARDEN OF LIFE
 • GASPARI NUTRITION
 • Genactiv
 • GENEXO
 • Gengigel
 • GEONATURALS
 • Global Health Trax
 • Good Health Naturally
 • Green Global Earth
 • GymBeam
 • HANOJU
 • Health Labs Care
 • Health Thru Nutrition
 • Hemanpower
 • HempKing
 • Hempley
 • HempWISH
 • HEPATICA
 • HERBAPOL Poznań
 • HIGH5
 • HIMALAYA
 • HIPP
 • Holistic
 • Holland & Barrett
 • Houston Enzymes
 • Immunotec
 • Imunoglukan P4H
 • INDIA COSMETICS
 • Integrative Therapeutics
 • INTENSON
 • Invent Farm
 • Invex Remedies
 • JARROW FORMULAS
 • Jell-O
 • Jordan
 • KFD
 • KIKI Health
 • KRKA-POLSKA Sp. z o.o.
 • LAB ONE
 • LABORELL
 • LABRADA
 • LABS212
 • LEVANN
 • LEVRONE
 • LIERAC
 • Life Extension
 • Living Food
 • LR
 • Manuka Health
 • MARINEX
 • MARS PROTEIN
 • MASS-ZONE
 • Medica Herbs
 • MEDICALINE
 • MEDVERITA
 • MERCK
 • MIRALEX
 • MITO – PHARMA®
 • MITOcare
 • Mollers Tran
 • MOTION NUTRITION
 • MRM
 • MUSCLETECH
 • MUSTELA
 • MUTANT
 • MY LABS
 • MY PROTEIN
 • MYLAN
 • MyVita
 • NARINE
 • NATROL
 • NATUR PRODUKT PHARMA
 • NATURE SCIENCE
 • NATURE'S ANSWER
 • Nature's Sunshine
 • NATURE'S WAY
 • NatVita
 • Navigator
 • NeoCell
 • NESTLE
 • NOBLE HEALTH
 • NORDIC NATURALS
 • NORSA PHARMA
 • NORSAN
 • NOW FOODS
 • NOW PETS
 • NUTRAMIGEN
 • NUTREND
 • NUTREX RESEARCH
 • NUTRICIA
 • NutriCology
 • NUTRILINEA
 • Nutropharma
 • OLEOFARM
 • OLI OLI
 • OLIMP
 • OPTIMUM NUTRITION
 • ORGANIC INDIA
 • Organique
 • ORKLA HEALTH
 • Osavi
 • OSTROVIT
 • Panaceo
 • Panaseus
 • PANDY PROTEIN
 • Pharma Nord
 • PHARMABEST
 • PHARMOVIT
 • PHOENIX NUTRITION
 • PHYTOCEUTIC
 • PiLeJe
 • PLATINUM CBD
 • POLPHARMA
 • Polski Lek S.A.
 • POWERBAR
 • Premicanna
 • Primabiotic
 • Progress Labs
 • PURE ENCAPSULATIONS
 • PURE LABS
 • Purely Inspired
 • PURITAN'S PRIDE
 • Puromedica
 • QPHARMA
 • QUICKSILVER SCIENTIFIC
 • Rainforest Foods
 • RCSS
 • ReadiSorb
 • Redfood
 • REVALID
 • RL9
 • Salus-Haus
 • SANDOZ
 • Sanofi Aventis
 • SANPROBI
 • SCI TEC
 • SCIENCE IN SPORT (SIS)
 • Scivation
 • SD Pharmaceuticals
 • SEEKING HEALTH
 • Sensi Hemp
 • SIMPLEDAY
 • SINGULARIS
 • SKARBY POLESIA
 • Skoczylas
 • SLAVITO
 • SMART PHARMA Sp. z o.o.
 • SOLARAY
 • SOLGAR
 • SOURCE NATURALS
 • SPORT DEFINITION
 • Sports Research
 • Sprout Living
 • STADA
 • STANLAB
 • Supmedica
 • SWANSON
 • SWISS MEDICUS
 • SYLVECO
 • TAKEDA Polska sp. z o.o.
 • TARGROCH
 • Teatone
 • TERRANOVA
 • Teva
 • THORNE RESEARCH
 • TISSERAND
 • TOTUM SPORT
 • Trace Minerals
 • TREC
 • UNIVERSAL NUTRITION
 • URSAPHARM ARZNEMITTEL
 • USP Zdrowie
 • Valentis
 • VIANEK
 • Vitacolloids
 • VITAL PROTEINS
 • Vitamins Because
 • VODAVODA
 • Warrior
 • WEIDER
 • WELLECO
 • WISH Pharmaceutical
 • YANGO
 • YumEarth
 • Yummy Sports
 • Zein Pharma
© 2021 mass-zone.eu
wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies oraz przetwarzanie danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności
Nie pokazuj więcej tego komunikatu