Biotyna - dlaczego warto ją suplementować?
DLACZEGO WARTO SUPLEMENTOWAĆ BIOTYNĘ?
Biotyna, znana również jako witamina H, to jedna z witamin z grupy B, które pomagają organizmowi przekształcać żywność w energię. Słowo „biotyna” pochodzi od starożytnego greckiego słowa „biotos”, które oznacza „życie” lub „pożywienie”. Witaminy z grupy B, a zwłaszcza biotyna, pomagają utrzymać zdrową skórę, włosy, oczy, wątrobę i układ nerwowy. Biotyna jest również ważnym składnikiem odżywczym, a także świetnym źródłem podczas ciąży, ponieważ jest ważna dla rozwoju embrionalnego.
Biotyna bardzo często jest polecana dla zdrowia włosów. Ponieważ niedobór biotyny może prowadzić do przerzedzenia włosów. Zwolennicy twierdzą, że przyjmowanie suplementów biotyny - w postaci tabletek lub kapsułek - lub stosowanie szamponu i produktów do włosów wzbogaconych w biotynę może zagęścić włosy i stymulować ich wzrost, a także wzrost paznokci.
Większość ludzi spożywa biotynę, której nie potrafią skomponować w własnym jadłospisie. Wystarczy posiadać dobrze zbilansowaną i zdrową dietę, która zapewni nam dopływ wszystkich potrzebnych substancji dla naszego organizmu. Istnieje wiele twierdzeń, że zwiększenie ilości biotyny może regulować poziom cukru we krwi, wzmacniać i tworzyć zdrowe włosy, skórę i paznokcie oraz pomóc ciężarnym mamom mieć zdrowsze dzieci.
Ponadto należy wskazać, że Biotyna pomaga przy produkcji enzymów oraz w przebudowie węglowodanów, białek i tłuszczów. Takie działanie odnosi skutek na jakość naszych włosów, paznokci, skóry. Bez wątpienia pomaga również przetworzyć glukozę, co implikuje powstanie energii w naszym organizmie. Co ciekawe - Biotyna ma również wpływ na wydzielanie hormonów, a także pośredniczy w relacji - mózg - > układ nerwowy.
DLACZEGO WARTO STOSOWAĆ BIOTYNĘ?
Biotyna jest niezbędną witaminą, co oznacza, że organizm potrzebuje tego mikroelementu do prawidłowego funkcjonowania. Biotyna, którą spożywasz w pokarmie, pomaga Twojemu organizmowi przekształcić żywność, którą jesz (białko, węglowodany i tłuszcz) w energię.
Przyjmowanie suplementu biotyny jest prawdopodobnie skuteczne w leczeniu jej niedoboru w organizmie. Postanowiliśmy wymienić podstawowe zalety stosowania biotyny, które przemawiają za tym, by wdrożyć suplement do naszej diety.
Wzrost włosów - Czy więc przyjmowanie suplementu biotyny sprawia, że włosy rosną szybciej lub lepiej? Według National Institutes of Health (NIH) szampony, odżywki i olejki do włosów, maski lub kremy zawierające biotynę mogą zagęścić włosy, zwiększyć ich objętość i dodać blasku. Chociaż możesz chcieć zatrzymać wypadanie włosów, przyjmowanie tabletek lub suplementów biotyny bez odpowiedniej oceny lekarza stwarza ryzyko, że rozpoznanie i leczenie przyczyny zostanie opóźnione. Mimo, że niedobór biotyny jest uważany za częsty powód wypadania włosów, to jeśli masz objawy niedoboru biotyny lub myślisz o jej przyjęciu, porozmawiaj wcześniej o wyżej wymienionym fakcie z swoim lekarzem, który z pewnością ustali konkretną przyczynę takiego stanu rzeczy.
INNE KORZYŚCI
Inne możliwe korzyści biotyny obejmują leczenie:
- słabych paznokci. Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie biotyny doustnie przez okres do roku, może zwiększyć grubość paznokci u rąk i nóg u osób z łamliwymi paznokciami,
- łysienia plackowatego,
- cukrzycy,
- bólów cukrzycowych,
- bólów mięśniowych. Osoby poddawane dializie mają zwykle skurcze mięśni. Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie biotyny doustnie może zmniejszyć skurcze mięśni u tych osób.
OBJAWY NIEDOBORU BIOTYNY
Niski poziom biotyny we krwi może powodować przerzedzenie włosów i wysypkę wokół oczu, nosa i ust. Inne objawy to depresja, brak zainteresowania, halucynacje i mrowienie w rękach i nogach.
Niski poziom biotyny może wystąpić u kobiet w ciąży, po długotrwałym karmieniu, niedożywionych, u których nastąpiła szybka utrata masy ciała lub u których występuje szczególna choroba dziedziczna.
Palenie papierosów może również powodować niski poziom biotyny we krwi.
Wysokie dawki biotyny nie zmniejszają niepełnosprawności u osób ze stwardnieniem rozsianym. Wydaje się również, że nie wpływa to na ryzyko nawrotu. Osoby z tą chorobą doświadczają epizodów zmienionego stanu psychicznego i problemów z mięśniami. Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie biotyny z tiaminą nie zmniejsza objawów bardziej niż przyjmowanie samej tiaminy. Ale połączenie może skrócić czas trwania epizodów.
BIOTYNA - SKUTKI UBOCZNE
Suplementy biotyny mogą powodować problemy, jeśli spożywasz ich zbyt dużo. Skutki uboczne mogą obejmować wysypki skórne, zaburzenia trawienia, problemy z uwalnianiem insuliny i problemy z nerkami. Podobnie jak w przypadku każdego suplementu, bezpieczeństwo długotrwałego stosowania lub przyjmowania w dużych dawkach nie jest znane.
JAK STOSOWAĆ BIOTYNĘ?
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie ustaliła zalecanej diety (RDA) dla biotyny. Według Rady ds. Żywności i Żywienia Instytutu Medycyny, 30 mcg to dzienne i odpowiednie spożycie dla dorosłych w wieku 19 lat i starszych. Taką ilość można dostarczyć do organizmu za pomocą zbilansowanej diety. Chociaż nie ma zalecanej diety dla biotyny, zwolennicy często sugerują codzienne przyjmowanie 2 do 5 mg (2000 do 5000 mcg) biotyny w postaci suplementu, aby wzmocnić łodygi włosów i osiągnąć założone rezultaty.
W zakresie spożywania kapsułek przez osoby w wieku około 18 lat i dla kobiet w ciąży, a także karmiących piersią - warto przyjmować dawkę 35 mcg/dobę.
Jeżeli mówimy o stosowaniu Biotyny przez dzieci, to należy wskazać, że nie ma zalecanej jednej i stałej dawki tego suplementu dla dzieci. Odpowiednie spożycie (AI) biotyny wynosi 7 mcg dla niemowląt - 0-12 miesięcy, 8 mcg dla dzieci w wieku - 1-3 lat, 12 mcg dla dzieci - 4-8 lat, 20 mcg dla dzieci - w wieku 9-13 lat i 25 mcg dla nastolatków - 14-18 lat. Niedobór biotyny: u niemowląt stosowano do 10 mg dziennie.
SKUTKI I PRZYCZYNY NIEDOBORU BIOTYNY
Niedobór biotyny może wystąpić u osób, które nadmiernie piją alkohol lub spożywają duże ilości surowego białka jaja (które zawiera awidynę, białko blokujące wchłanianie biotyny). Udowodniono, że spożywanie dwóch lub więcej niegotowanych białek jaj dziennie przez kilka miesięcy będzie skutkować niedoborem biotyny.
Zaburzenia genetyczne związane z niedoborem biotyny (takie jak niedobór biotynidazy), dializa nerek i palenie również mogą zwiększać zapotrzebowanie na biotynę. Ponieważ biotyna jest wytwarzana w jelitach, osoby z nieswoistym zapaleniem jelit lub innymi schorzeniami, które mogą zakłócać równowagę bakterii w jelitach, mogą nie być w stanie odpowiednio wytwarzać biotyny.
Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy niedoboru, skonsultuj się z lekarzem. Objawy obejmują:
- przerzedzenie włosów,
- kruche paznokcie,
- sucha skóra,
- czerwona łuszcząca się wysypka (szczególnie wokół oczu, nosa i ust),
- zapalenie spojówek,
- depresja,
- wyczerpanie,
- halucynacje,
- drętwienie i mrowienie rąk i nóg.
Prawdopodobne jest, że w spożywanej żywności naturalnie dostarczysz wystarczającą ilość biotyny. Niedobór biotyny uważa się za rzadkość. Bakterie w jelitach zwykle dostarczają więcej niż dzienne zapotrzebowanie organizmu, a biotyna jest również obecna w wielu popularnych produktach spożywczych.
POKARMY BOGATE W BIOTYNĘ
Większość ludzi może zaspokoić swoje codzienne zapotrzebowanie na biotynę, spożywając pokarmy bogate w tę substancję.
Źródła biotyny w pożywieniu (w mikrogramach na 100 gramów) obejmują:
- Żółtka na twardo (53)
- Owies (27,0)
- Zarodki pszenicy (17,0)
- Białe grzyby (16)
- Szpinak (6,9)
- Ser, brie (6.2)
- Mleko (3,5)
- Wieprzowina (5,0)
- Marchew (5,0)
- Jabłko (4,5)
- Pomidor (4,0)
- Wołowina (3,0)
- Kurczak (2.0)
- Sałata (1,9)
W JAKIEJ FORMIE MOŻNA KUPIĆ SUPLEMENT?
Biotynę możemy kupić jako pojedynczy produkt, lub w preparatach multiwitaminowych. Główną jej postacią jest D-biotyna.
Biotyna jest do kupienia w postaci:
- kapsułek;
- tabletek;
- żelu;
- płynu.
ForMeds Bicaps® Biotin MAX (Zdrowa skóra i włosy) 60 Kapsułek roślinnych
ALINESS Biotyna 2500 mcg QualiBiotin® 120 Tabletek wegetariańskich
OSTROVIT Biotin Plus (Włosy, skóra, paznokcie) 100 Tabletek
Skorzystaj ze zniżki:
ŹRÓDŁA:
-
Biotyna (nr B4501) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) na obszar Polski. [dostęp 2021-01-23].
-
Witold Doroszewski (red.): biotyna. W: Słownik języka polskiego PWN [on-line]. [dostęp 2014-10-28].
-
Gryszczyńska, A. The B Vitamin Family–A Natural Sources, Role In The Body And Effects of Avitaminosis. PostępyFitoterapii. 4/2009, pp. 229-238.
AUTOR:
Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.Pa