Co to jest Cheat Day?
Wiele rozmaitych diet narzuca dla naszego organizmu konkretny rygor, który powinien zapewnić Nam utratę zbędnych kilogramów. W ciągu całej doby bardzo często jesteśmy kuszeni przez niezdrowe przekąski i produkty, które zapełniają nie tylko witryny sklepowe, lecz również pojawiają się w telewizji i internecie. To powoduje, że z czasem mamy coraz większą ochotę na jakiekolwiek odstępstwo od diety i zjedzenie tego, na co akurat mamy ochotę, mimo, że znamy szkodliwość produktu. Rozwiązaniem dla psychologicznych rozterek jest tzw. Cheat Day.
Wiele rozmaitych diet narzuca dla naszego organizmu konkretny rygor, który powinien zapewnić Nam utratę zbędnych kilogramów. W ciągu całej doby bardzo często jesteśmy kuszeni przez niezdrowe przekąski i produkty, które zapełniają nie tylko witryny sklepowe, lecz również pojawiają się w telewizji i internecie. To powoduje, że z czasem mamy coraz większą ochotę na jakiekolwiek odstępstwo od diety i zjedzenie tego, na co akurat mamy ochotę, mimo, że znamy szkodliwość produktu. Rozwiązaniem dla psychologicznych rozterek jest tzw. Cheat Day.
Głównymi założeniami większości diet są zakazy dotyczące spożywania jakichkolwiek innych pokarmów, niż te, które mają nam zapewnić odpowiednią sylwetkę. Strategia wprowadzenia Cheat Day jest trochę inna w swoim założeniu. Gdy zwyczaje żywieniowe są monotonne i niepraktyczne, to bardzo ciężko realnie wprowadzić je w swoje życie. Należy w takim wypadku uświadomić sobie, że dieta nie powinna być katorgą stosowaną przez krótki czas, lecz sposobem na prowadzenie zdrowego stylu życia.
Inaczej nasza utrata kilogramów, a następnie powrót do złych nawyków żywieniowych doprowadzi do efektu jo-jo oraz do wzrostu masy ciała. Cheat Day daje nam możliwość odczucia, że nie jesteśmy "więźniami" naszej diety. W takim dniu możemy sobie pozwolić na każdy rodzaj pokarmu, który powinien być podawany w określonej częstotliwości.
Spożywanie "niewłaściwych" produktów przez jeden dzień w tygodniu jest dużo lepszym rozwiązaniem, niż codzienne odstępstwa od diety. Cheat day daje możliwość zjedzenia przez jeden dzień swoich ulubionych potraw, o ile w pozostałe dni odżywiamy się w sposób zdrowy i inteligentny. Ugruntowało się przekonanie zwane "80:20" z którego wynika zasada, że 80% czasu poświęcanego na spożywanie zdrowego pokarmu daje nam swobodną możliwość do spożytkowania pozostałych 20% czasu na pokarm niewłaściwy.
KORZYŚCI STOSOWANIA DIETY CHEAT DAY
Zalety stosowania tego rodzaju "oszustwa" mają charakter nie tylko psychologiczny, ale również praktyczny. Dzięki temu, że przez 6 dni w tygodniu trzymamy odpowiednią dietę, możemy cheat day potraktować jako "nagrodę" za zachowywany rygor. Dzięki temu w ciągu tygodnia nie będą nas kusiły inne niezdrowe produkty, ponieważ mamy świadomość, że niebawem i tak będziemy mogli je spożyć. Po zjedzeniu "niezdrowej" żywności i przestrzeganiu przez większość czasu zdrowej diety, nie będziemy odczuwać poczucia winy. Nasz organizm sam daje nam odpowiednie znaki na produkty, które potrzebuje. Dzięki metodzie Cheat Day mamy raz w tygodniu uzupełnione wszelkie niedobory witamin, tłuszczy i cukrów, których domagały się nasze mięśnie. Świadomość polegająca na tym, że można jeść każdy produkt przez jeden dzień w tygodniu z pewności wyeliminuje obsesję na punkcie niezdrowego jedzenia.
JAK STOSOWAĆ CHEAT DAY?
Przede wszystkim taka forma rekompensaty powinna zostać zaplanowana. W ciągu całego tygodnia należy ustalić stały jeden dzień, który daje nam przyzwolenie na wszystko. Warto określić sobie dzień spożywania niezdrowych pokarmów na jakąś specjalną okazję typu urodziny, święta itp, ponieważ naturalnie zapewni nam to normalne funkcjonowanie. Błędnym przekonaniem jest to, że zastosowanie takiego odstępstwa od diety doprowadzi do wzrostu wagi. Zdrowe odżywianie zmienia odczuwanie smaku. Słodycze mogą zdawać się słodsze niż dotychczas, a produkty smażone na głębokim oleju odczuwane będą jako ciężkie i sycące.
Cheat Day doprowadza do pobudzenia metabolizmu i wspomagania spalania tkanki tłuszczowej. W celu osiągnięcia takiego efektu nie musimy przez cały dzień spożywać "niezdrowych" pokarmów. Wystarczy jeden odrębny posiłek, który zapewni nam odpowiednie "podkręcenie" metabolizmu.
Skuteczność oszukanego dnia zwiększa się w przypadku, gdy poprzedniego dnia spożyjemy coś z zakresu posiłków wysokowęglowodanowych - w takim przypadku mechanizm spalania tłuszczu stanie się z pewnością efektywniejszy.
Samo spożywanie "zakazanych posiłków" nie zwalnia nas od zachowywania pewnych reguł dietetycznych, które są następujące:
- nie należy spożywać jednej potrawy dłużej, niż godzinę, co pozwoli nam ograniczyć jej porcję,
- w przypadku uzyskania odczucia sytości należy przerwać jedzenie,
- odstępy czasowe pomiędzy posiłkami powinny wynosić 3-4 godziny,
- w dniu Cheat Day można wstać wcześniej, niż zwykle. Takie działanie zapewni nam odpowiednie stężenie hormonów głodu i sytości,
- nie można doprowadzać do przejedzenia.
Strategia takiej diety jest dobrym rozwiązaniem dla sportowców, którzy są w trakcie przygotowań do zawodów. Podanie tłuszczy i cukrów zapewni zapasy glikogenu potrzebne do ciężkiego wysiłku fizycznego.
JAKIE SĄ WADY STOSOWANIA CHEAT DAY?
Sama forma spożywania takiego rodzaju posiłków zdaje się z pozoru nie być szkodliwa. Jak każda dieta, ta również nie jest przeznaczona dla wszystkich osób. Ludzie, którzy cierpią na insulinooporność, przez jedno odstępstwo dietetyczne są narażeni na zniszczenie wszelkich efektów stosowania całomiesięcznej i zdrowej diety. Każda dieta dozwolona jest dla organizmów zdrowych, których przeciążenie nie spowoduje zbyt nadmiernych efektów ubocznych. Nawet dla osób, które nie posiadają mankamentów zdrowotnych cheat day może zadziałać obciążająco na przewód pokarmowy. Samo wydalenie tych produktów może trwać nawet tydzień.
Zbyt duża ilość spożytych tłuszczy i cukrów może doprowadzić do pogorszenia samopoczucia przez cały dzień. Obfite pokarmy mogą również zwiększyć objętość żołądka, co rozreguluje wcześniej kontrolowany apetyt. Wynikiem tego będzie brak zaspokajania odczucia sytości przy podawaniu mniejszych porcji żywności. Rozciągnięte ściany żołądka odpowiadają za wysłanie sygnału do mózgu, że człowiek jest syty. Powiększenie ich jednorazowo doprowadzi do efektu o którym wspomniano powyżej.
Duża ilości kalorii przyjęta z pożywieniem w sposób jednorazowy doprowadza do odłożenia energii w tkankę tłuszczową. Wyrzut insuliny w przypadku spożycia słodyczy jeszcze bardziej spotęguje ten proces.
Co prawda spożycie dużej ilość pokarmu spowoduje wytworzenie leptyny (hormon usprawniający przemianę materii), lecz nadmierna ilość kalorii i tak przekroczy możliwości metaboliczne organizmu, co w efekcie końcowym doprowadzi do powstania tkanki tłuszczowej.
CHEAT DAY - JAK CZĘSTO MOŻNA GO STOSOWAĆ?
Zmiana diety jest długotrwałym procesem, który skoncentrowany jest nie tylko na spożywaniu określonego rodzaju posiłków, lecz także na silnej woli odparcia wszechobecnych pokus. Słodycze, alkohol, fast foody to dosyć popularnie występujące pożywienia, które towarzyszą spotkaniom ze znajomymi, bądź biznesowymi. W związku z tym pojawia się pytanie o to, ile razy możemy pozwolić sobie na odstępstwo od naszej standardowej diety? Zachowanie proporcji 80% czasu - dieta zdrowa, 20% czasu - brak diety wydaje się być odpowiednim stosunkiem matematycznym, który powinien zagwarantować nam sukces. Uważać należy na to, żeby cheat day nie trwał dłużej, niż powyższy stosunek procentowy, czyli np. 2 dni w tygodniu, zamiast 1 dnia. Na korzyść jest jednak stosowanie cheat daya w odstępie dłuższym np. raz na 10 dni albo raz w miesiącu.
JAKIE POSIŁKI SPOŻYWAĆ?
Podczas odpoczywania od diety rodzaj posiłków nie odgrywa większej roli. Powinno się chociaż w średnim stopniu patrzeć na ilość spożywanych kalorii. Jeżeli jednak naruszymy ich ilość, to nie powinniśmy się tym martwić o ile faktycznie w pozostałym zakresie dieta jest przestrzegana.
Dla przykładu można wskazać, że organizm potrzebujący 2000 kalorii może w ciągu Cheat Daya zjeść następujące posiłki:
- na śniadanie 2 kromki pszenne z czekoladą rozpuszczoną,
- deser składający się ciastek, lodów, lub chipsów,
- obiad: pierogi ruskie z cebulką, lub kotlet schabowy z mizerią i ziemniakami,
- kolacja: stek z małą ilością frytek.
Osoby, które na co dzień przestrzegają diety mogą nie być w stanie przyswoić w ciągu jednego dnia takiej ilości niezdrowych posiłków bez skutków ubocznych w postaci niestrawności, czy innych problemów żołądkowych. W takim przypadku nie jest obowiązkiem to, żeby się "przejadać". Wprowadzony Cheat Day i tak nie zepsuje rezultatów uzyskanych na podstawie zdrowej diety. Należy zwrócić uwagę, że taka forma jest skuteczna dla osób, które mają problem z restrykcyjnym przestrzeganiem diety, bądź dla ludzi, których proces odchudzania jest w stagnacji.
CHEAT MEAL, CZYLI POSIŁEK OSZUKANY
Różnica pomiędzy Cheat Day, a Cheat Meal polega na zakresie odstępstwa od diety. Cheat day dotyczy spożywania ulubionych pokarmów przez cały dzień, natomiast cheat meal pozwala na skosztowanie ulubionego jednego posiłku w ciągu całego tygodnia diety. Jest to zatem bardziej restrykcyjna wersja Cheat Day'a. Jego formą może być potrawa wysokokaloryczna składająca się z dużej ilości cukrów, bądź tłuszczów. Sensowne wprowadzenie tego odstępstwa od diety daje lepsze efekty, niż Cheat Day.
Posiłek oszukany ma duży wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu. Dzięki niemu następuje wydzielanie insuliny, leptyny, hormonów tarczycy i greliny. Każdy z wymienionych hormonów pełni odmienną funkcję w organizmie, jednak wszystkie mają wpływ na metabolizowanie składników odżywczych. Wpływ ten jest jednak znikomy w zakresie odkładania tkanki tłuszczowej i spowolniania metabolizmu (hormon leptyny oraz greliny).
Kolejną różnicą pomiędzy Cheat Day, a Cheat meal jest ilość kalorii, które są obejmowane w tym zakresie. W ciągu całego dnia odstępstwa od diety przyjęto regułę, żeby spożyć około 2000-2500 kalorii. Cheat meal ze względu na ograniczenie do jednego posiłku pozwala na jednorazowe spożycie maksymalnie do 1000 kcal. Taka forma odstępstwa od diety również działa na naszą psychikę pozytywnie - analogicznie, jak Cheat Day.
CHEAT MEAL W PRAKTYCE
Oszukany posiłek można stosować raz na tydzień, bądź raz na dwa tygodnie. Ważne jest przy tym to, aby nie był on śniadaniem lub posiłkiem, który kończy dzień. W związku z tym najlepszą opcją jest spożycie „niezdrowego” obiadu. Po spożyciu takiego posiłku, kolejna porcja normalnej strawy powinna trafić do naszego organizmu dopiero w momencie odczucia faktycznego głodu. W dniu następnym po spożyciu oszukanego posiłku nasza waga może lekko wzrosnąć, jednak nie trzeba tym się przejmować, bo wróci ona do normy na przestrzeni kilku kolejnych dni.
Inną formą Cheat Meal’a jest Clean Cheat Meal, który polega jedynie na zwiększeniu porcji posiłku w dotychczasowej diecie. Oznacza to, że jemy posiłki takiej samej wartości i jakości, jednak raz w tygodniu jedna z tych potraw podana będzie w większym wydaniu. Jako przykład można wskazać dołożenie do tradycyjnego obiadu: piersi z kury, indyka, bądź ziemniaków. Nie jest to jednak forma „oszustwa”, która zaspokoi fana słodyczy, bądź Fast foodów dlatego występuje dosyć rzadko.
Każde wyżej wymienione odstępstwo od diety daje jej urozmaicenie, organizmowi zapewnia dopływ ewentualnych braków witamin/minerałów/tłuszczy, a naszej psychice spokój. Wiele osób ma problemy z przestrzeganiem rygorystycznej diety i dzięki tej formie jej „zachwiania” może okazać się, że niskim kosztem wiele osób osiągnie wymarzoną sylwetkę. Należy jednak pamiętać o tym, aby Cheat Meal lub Day Cheat nie doprowadziły do długotrwałych odstępstw od klasycznej diety, co w efekcie doprowadzi nasz organizm do zasady Cheat Life i nasza redukcja tkanki tłuszczowej nigdy nie będzie mieć miejsca.
W TRAWIENIU POSIŁKÓW OSZUKANYCH POMOGĄ:
Doctor's Best Proteolytic Enzymes (Enzymy Trawienne) - 90 kapsułek wegetariańskich
Doctor's Best Proteolytic Enzymes to szeroko rozpowszechniony formuła enzymu proteolitycznego o szerokim spektrum działania, który obejmuje różne proteazy roślinne, bakteryjne i grzybowe. Celem było stworzenie mieszanki, która działa na różnych poziomach pH, aby wspierać enzymatyczne potrzeby organizmu. Utrzymanie optymalnej funkcji enzymatycznej jest kluczowym czynnikiem wspierającym zdrowie i dobre samopoczucie. Proteazy - rodzaje enzymów, których funkcją katalityczną jest hydroliza (przerwanie) wiązań białkowych. Proteazy różnią się zdolnością do hydrolizy różnych wiązań peptydowych. Proteazy bakteryjne są ogólnie optymalnie aktywne w warunkach alkalicznych, proteazy grzybowe w bardziej kwaśnych warunkach, a obojętne proteazy (z bakterii) są aktywne przy neutralnych wartościach pH.
LAB ONE N°1 ProBiotic (Probiotyk) - 30 kapsułek wegańskich
N°1 ProBiotic to suplement diety, który powstał pod okiem specjalistów, co potwierdzają przeprowadzone badania. Produkt jest w 100% bezpieczny, może być podawanym dzieciom od 3 roku życia.
Działanie:
Kompleksowa odbudowa naturalnej mikroflory jelitowej
Łagodzenie zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, zespół jelita drażliwego
Niwelowanie negatywnych następstw antybiotykoterapii (dysbioza jelitowa)
Poprawa procesu trawienia i wchłaniania składników odżywczych
Zmniejszenie nasilenia reakcji alergicznych
Regulacja pracy układu immunologicznego
Poprawa wydolności i witalności organizmu
ALINESS Maślan Sodu (Kwas Masłowy) - 100 Kapsułek Wegetariańskich
Maślan Sodu (kwas masłowy) jest podstawowym materiałem energetycznym dla nabłonka przewodu pokarmowego. Zastosowanie technologii mikrokapsułek, w przeciwieństwie do standardowych form kwasu masłowego, zabezpiecza przed całkowitym uwolnieniem kwasu masłowego w górnym odcinku przewodu pokarmowego i pozwala na dostarczenie go do jelita cienkiego i grubego. Mikrokapsułka przechodzi z treścią pokarmową do jelita cienkiego i dalej do grubego, gdzie uwalniane są kolejne ilości maślanu sodu. Skład mikrokapsułki jest tak dobrany, aby proces uwalniania maślanu sodu odbywał się na całej długości jelita cienkiego i grubego.
Źródła:
1. J. Marion., The Cheat to Lose Diet. Cheat BIG with the foods you love, lose fat faster than ever before, and enjoy keeping it off, Albig 2007.
2. M. Meadows., Jak zbudować samodyscyplinę. Oprzyj się pokusom i osiągnij długoterminowe cele, 2017.
3. H. Pasternak., E. Boldt, 5-Factor Fitness. The Diet and Fitness Secret of Hollywood's A-List, New York 2004.
4. E. Poehler's., Low-Carb Diet Hacks, New York 2017.
Skorzystaj ze zniżki:
Autor:
Patryk Chodyniecki
Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.