Co to jest kwas stearynowy?
Kwas stearynowy jest naturalnie wytwarzanym, niesyntetycznym kwasem tłuszczowym. Możesz znaleźć w nim niektóre produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Produkty jak mydło do kąpieli, masło kakaowe, balsam, pastele olejne, to tylko niektóre z produktów, gdzie go znajdziemy. Dlaczego kwas stearynowy jest tak istotny? O tym piszemy w niniejszym artykule!
Produkty z kwasy stearynowego
Kwas stearynowy pomaga mydłom, balsamom i innym kosmetykom zachować swój kształt.
Mydło nie byłoby tak łatwe w użyciu bez swojego kształtu kostki, a pastele olejne byłyby okropną masą płynnych kolorów bez utwardzacza, który sprawia, że lepiej się nimi maluje. Jednak to nie jedyna zaleta kwasu stearynowego. Jest to związek, który pomaga wodzie przywierać do oleju i tłuszczu oraz spłukiwać je (w przypadku mydła). W przypadku większości produktów pomaga jednak połączyć składniki w gładszą, gęstszą mieszankę.
Kwas stearynowy jest czasami nazywany również kwasem oktadekanowym. Jest nasyconym długołańcuchowym kwasem tłuszczowym.
Inne produkty w których występuje kwas stearynowy
Zastosowania kwasu stearynowego obejmują:
-
Wytwarzanie mydła i środków czyszczących (jeden z najczęstszych sposobów jego używania na całym świecie)
-
Poprawa skuteczności i tekstury środków myjących, balsamów i produktów do pielęgnacji skóry/włosów, w tym szamponu i odżywki
-
Robienie kosmetyków/makijażu
-
Stabilizująca konsystencję kremów i smarów do golenia
-
Tworzenie detergentów, środków do czyszczenia domu i zmiękczaczy tekstylia
-
Formowanie i zmiękczanie tworzyw sztucznych
-
Robienie świec
-
Robienie gumy do żucia
-
Robienie suplementów/tabletek
Czy kwas stearynowy jest składnikiem naturalnym?
Tak, dlatego zamiast składników chemicznych występuje w wielu naturalnych produktach do pielęgnacji/urody skóry. Występuje on naturalnie w tłuszczu zwierzęcym, zwłaszcza tłuszczu wieprzowym, a także w niektórych roślinach zawierających tłuszcz, bądź olej. Źródła te są podgrzewane i poddawane ciśnieniu w celu wyizolowania i usunięcia kwasu stearynowego.
Następnie przechodzi proces, który obejmuje destylację, gotowanie na parze i chłodzenie w celu wytworzenia gotowego produktu stężonego kwasu stearynowego, który zwykle jest substancją woskową. Dodatkowo znajduje się w niektórych suplementach, w tym w stearynianie magnezu, który jest połączeniem kwasu stearynowego i mineralnego magnezu.
Chociaż spożywanie komercyjnych tłuszczów uwodornionych nie jest zalecane, ponieważ znajdują się one w przetworzonej żywności, to kwas stearynowy jest również używany do tworzenia tych tłuszczów.
Kwas stearynowy, a weganizm
Ponieważ kwas stearynowy jest czasami pozyskiwany ze zwierząt, nie zawsze jest odpowiedni dla wegan. Organizacje związane z żywieniem wskazują, że jest to substancja pochodzenia zwierzęcego, ponieważ pochodzi z wytopionego tłuszczu zwierząt gospodarskich. Jednak niektóre jego rodzaje są pozyskiwane z roślin, takich jak np. kokos.
Zastosowania i zalety kwasu stearynowego
Poniżej przedstawiamy zalety związane z wykorzystaniem kwasu stearynowego:
Naturalny środek do mycia i smarowania skóry - Jak działa kwas stearynowy na skórę? Pomaga usunąć brud, bakterie i inne substancje z powierzchni skóry. Dodatkowo nadaje również kremowy i „woskowy” charakter produktom do pielęgnacji ciała. Może blokować wilgoć i suchość, chroniąc powierzchnię skóry przed utratą wody i tworząc woskową barierę ochronną. W rzeczywistości obecność kwasu jest częściowo tym, co nadaje produktom nawilżającym, takim jak masło kakaowe i masło shea, gęstszą konsystencję i działanie natłuszczające. Mimo że jest to kwas tłuszczowy, nie powinien on zatykać porów na skórze. W rzeczywistości może pomóc w oczyszczeniu porów z nadmiaru oleju i substancji, które mogą gromadzić się, tworząc zaskórniki. Ponadto kwas stearynowy jest uważany za bezpieczny dla większości ludzi nawet dla starzejącej się skóry i podczas noszenia go na słońcu.
Środek powierzchniowo czynny - Środek powierzchniowo czynny zmniejsza napięcie między dwiema substancjami. Jedną z najważniejszych zalet kwasu stearynowego jest jego zdolność do ułatwiania mieszania wody i oleju w produktach. Jest nierozpuszczalny w wodzie, ale staje się nieco rozpuszczalny w alkoholu. Co ważniejsze, pomaga obniżyć napięcie powierzchniowe oleju, pozwalając mu lepiej łączyć się z wodą, więc razem oba mogą być używane do dokładnego zmywania drobnoustrojów ze skóry, włosów itp. Jako środek powierzchniowo czynny może również przyciągać olej, brud i inne zanieczyszczenia, które gromadzą się na skórze i na innych powierzchniach.
Naturalny emulgator - Kwas stearynowy służy do zapobiegania rozdzielaniu się składników w różnych typach produktów. Służy do zagęszczania, utwardzania formuł i łączenia składników, dzięki czemu nie rozdzielają się one na płynne i oleiste warstwy. Wydłuża to trwałość produktów, takich jak balsamy, kosmetyki, odżywki itp. Z tego powodu znajdziesz również kwas stearynowy w suplementach, takich jak stearynian magnezu. Jest tam dodawany, aby zapobiec rozpadaniu się stałych składników i pomóc w prawidłowym uwalnianiu składnika aktywnego po połknięciu suplementu.
Żywność zawierająca kwas stearynowy
Źródła w żywności, gdzie znajdziemy znaczne stężenia kwasu stearynowego to:
-
Smalec i łój (wytopione tłuszcze krów i świń, które zawierają do 30 procent kwasu stearynowego)
-
Tłuste mięso, takie jak wieprzowina lub wołowina
-
olej kokosowy
-
olej palmowy
-
Czekolada (masło kakaowe)
Czy kwas stearynowy jest bezpieczny?
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uważa kwas stearynowy za bezpieczny zarówno do spożycia jako dodatek do żywności, jak i do miejscowego stosowania w produktach do pielęgnacji skóry w ograniczonych ilościach. Kwas stearynowy nie jest fotouczulający (nie powoduje oparzeń słonecznych), nie podrażnia oczu i nie jest rakotwórczy. Większość ludzi ma niskie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych kwasu stearynowego podczas stosowania go na skórze, biorąc pod uwagę, że jest to naturalny kwas tłuszczowy występujący u ludzi. Jednak niektóre osoby o wrażliwej skórze mogą odczuwać łagodne reakcje alergiczne.
Kwas stearynowy ma szerokie zastosowanie. Służy do produkcji mydeł, pełni funkcję emulgatora, zapewnia kosmetykom barierę lipidową, topi się w wysokiej temperaturze, nadaje kształt wielu produktom. W mniejszym stopniu ten kwas ma zastosowanie do produkcji suplementów diety, chociaż jego działanie sprawia, że tabletka trafiająca do organizmu rozpuszcza się dopiero po czasie - zapewniają prawidłowe wchłanianie i uwalnianie substancji. Niemniej jednak jest to produkt wyjątkowo istotny i naturalny, który warto posiadać w swojej kuchni do przygotowania potraw, bądź jako dodatek do kosmetyków.
Przykłądowe suplementy i kosmetyki wykorzystujące kwas stearynowy:
ALINESS Maślan Sodu (Kwas Masłowy) - 100 Kapsułek Wegetariańskich
SWANSON Black Cumin Seed Oil (Olej z nasion czarnuszki) 60 Kapsułek płynnych wegetariańskich
NOW SOLUTIONS Shea Nut Oil (Olej z orzechów shea) 473ml
Skorzystaj ze zniżki:
Źródła:
-
https://www.sciencedirect.com/topics/chemical-engineering/stearic-acid
-
https://rawchemistry.com/blogs/news/what-are-the-benefits-of-stearic-acid
- https://www.byrdie.com/what-is-stearic-acid-5120216
Autor:
Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.