Strona główna » Porady dietetyka - propozycje suplementów » Cynara scolymus - dlaczego karczochy są tak wspaniałe?!
Porady dietetyka - propozycje suplementów Data dodania: 22-02-2023

Cynara scolymus - dlaczego karczochy są tak wspaniałe?!

Cynara scolymus, czyli popularne karczochy, to wieloletnia roślina cechująca się grubą, słabo rozgałęzioną łodygą, która wzrasta maksymalnie do 2 metrów oraz pokrytymi włoskami liśćmi o ząbkowanych brzegach, które są w stanie osiągnąć rozmiary do 70 cm długości oraz do 20 cm szerokości.

Roślina należy do rodziny roślin astrowatych i uznawana jest przez wielu za najstarsze uprawiane warzywo, albowiem jej hodowla sięga aż czasów starożytnych. Obecnie głównym miejscem jej upraw jest Europa oraz Ameryka Północna, przy czym zaznaczyć należy, że najczęstszym elementem zjadanym są liście, albowiem to w nich znajduje się najwięcej substancji aktywnych, które determinują właściwości terapeutyczne rośliny. Do wspominanych substancji zalicza się przede wszystkim pochodne fenolowe, m.in. kwas chlorogenowy, jabłkowy, a przede wszystkim cynarynę, flawonoidy m.in. cynarozyd oraz luteoliny, a także laktony seskwiterpenowe, do których zaliczyć można cynaratiol.

Należy wspomnieć także, że cynara scolymus już od wieków używana była jako produkt żywnościowy, lecz przełomem okazał się dopiero XIV wiek, ponieważ wówczas odkryto jej właściwości lecznicze. W lecznictwie karczochy zagościły na stałe w XVIII wieku, z kolei w latach 30. XX wieku wykonano pierwsze badania farmakologiczne i kliniczne ekstraktów z karczochów oraz wydzielonych z nich składników.



CYNARA SCOLYMUS- WŁAŚCIWOŚCI


Prozdrowotne właściwości karczochów wynikają głównie z zawartej w niej cynarynie, której zadaniem jest hamowanie procesu syntezy cholesterolu oraz związana z tym pomoc w jego usuwaniu wraz z żółcią oraz zwiększenie intensywności procesu przemiany cholesterolu w kwasy żółciowe. Udowodniono także, że cynaryna wspomaga organizm w walce z wszelkiego rodzaju schorzeniami układu pokarmowego, w szczególności przy występowaniu problemów trawiennych czy zespołu jelita drażliwego.Karczochy mają również pozytywny wpływ na wątrobę, przez co są one polecanym środkiem w procesie leczenia przeróżnych dolegliwości wątrobowych. Z pewnością pozytywny wpływ na wątrobę, należy do jednych z największych zalet karczochów zwyczajnych, ponieważ organ ten, z uwagi na pierwszoplanową rolę w metabolizmie toksyn, jest szczególnie podatny na wszelkie rodzaju uszkodzenia. Ponadto karczochy pełnią również funkcje ochronne, mianowicie roślina ta jest naturalną przeszkodą dla wolnych rodników.

Cynara scolymus oddziałuje także na inne układy organizmu człowieka, m.in. opóźnia procesy starzenia oraz stosowana jest w profilaktyce antynowotworowej m.in. po przeprowadzonych badaniach udowodniono, że poddawanie komórek nowotworowych wątroby 24-godzinnemu działaniu oleju z karczocha stanowczo ograniczyło ich żywotność, przy czym istotną rolę pełnił również rozmiar dawki. Wzbogacenie codziennej diety w karczochy z pewnością wyjdzie na dobre cukrzykom, albowiem zawarta w karczochach inulina sprawia, że mają one właściwości utrzymujące właściwy poziom cukru we krwi, dodatkowo istotną rolę pełni również kwas chlorogenowy, który zwiększa tolerancję glukozy we krwi, przy jednoczesnym zmniejszeniu liczbę cukrów wchłanianych przez przewód pokarmowy.

Z uwagi na niski indeks glikemiczny oraz niewielką wartość kaloryczną, karczoch zwyczajnypowinien być podstawowym składnikiem diety odchudzającej, za czym przemawia także obecna w nim niewielka ilośćtłuszczu oraz wysokie stężenie błonnika. Oprócz sfery wewnętrznej, cynara scolymus oddziałuje także na naszą sferę zewnętrzną, gdyż obecna w niej cynaryna działa także antybakteryjne i przeciwzapalne, co w konsekwencji prowadzi do tego, że wyciąg z karczochów dodawany jest do wielu kosmetyków mających na celu pielęgnację cery, w szczególności takiej ze skłonnością do trądziku. Istotną rolę pełnią również obecne w karczochach witaminy z grupy B, które zapobiegają powstawaniu łojotoku skórnego, przez co ekstrakt z cynary scolymus używany jest jako środek w walce z egzemą, łuszczycą oraz pokrzywką.


 

CYNARA SCOLYMUS - PRZECIWWSKAZANIA I SKUTKI UBOCZNE

 
Karczoch zwyczajny to warzywo niewywołujące, wśród przeważającej części spożywających, reakcji alergicznych. Znane są jednak cztery przypadki alergii na karczocha, które objawiały się obrzękiem języka i niedrożnością dróg oddechowych. Są to mimo wszystko sytuacje rzadko spotykane.

Mimo wszystko uzupełniając codzienną dietę o wskazaną roślinę pamiętać należy o podstawowych zasadach, które brzmią następująco:

 
  • Cynara scolymus nie jest przeznaczona dla kobiet w ciąży oraz karmiących, zatem przed jej spożyciem obowiązkiem jest konsultacja z lekarzem prowadzącym
  • Nie zaleca się spożywanie cynary przez dzieci poniżej 14 roku życia
  • Osoby chorujące na kamicę żółciową lub niedrożność dróg żółciowych również powinni uprzednio skonsultować stosowanie produktu z lekarzem.
  • Należy przestrzegać zalecanej dawki, albowiem w przypadku nadmiaru, możliwe jest wystąpienie łagodnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego
  • Rośliny spożywana zgodnie z zaleceniami nie wpływa niekorzystnie na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługę maszyn
 

CYNARA SCOLYMUS - DAWKOWANIE


Nie licząc sytuacji, w których codzienne posiłki wzbogacamy omawianą rośliną, istnieją również inne możliwości dostarczania jej do organizmu m.in. w formie tabletek.

W takiej sytuacji zasady dawkowania przedstawiają się następująco:
  • w przypadku niestrawności u dzieci i osób dorysłych przyjmować należy jednorazowo 2 tabletki na dobę;
  • w przypadku stosowania karczochów jako środek pomocniczy w hipercholesterolemii lub jako środek ochronny zaleca się ich przyjmowanie w myśl: 3 razy dziennie po 2 tabletki.
  • co do zasady cynarę scolymus należy przyjmować po posiłku
  • spożywanie powinno odbywać się w określonych cyklach, np. 6 tygodni stosowania – 2 tygodnie przerwy
 

Produkty powiązane z artykułem


PROPOZYCJA SUPLEMENTÓW:


SWANSON Artichoke Leaves Cynara Scolymus (Liście Karczocha - Wspomaga Trawienie) 60 kapsułek

alt

Ziołowe wsparcie dla wątroby, Swanson Artichoke Leaves dostarcza 500 mg w każdej kapsułce. Pomaga promować zdrowie wątroby, wspierając wzrost i reprodukcję zdrowych komórek wątroby. Liście karczocha stymulują również produkcję soków żółciowych w wątrobie, które pomagają rozkładać tłuszcze, co zwiększa wchłanianie składników odżywczych. Badania pokazują, że uczestnicy przyjmujący suplementy z karczocha czuli się bardziej komfortowo i lżej po zjedzeniu ciężkich pokarmów niż wtedy kiedy tych suplementów nie przyjmowali.


JARROW FORMULAS Artichoke (Ekstrakt z Karczocha - Zdrowie Wątroby) 180 kapsułek wegańskich

alt

Ekstrakt z karczocha jest standaryzowany, aby zawierał 5% wszystkich kwasów kawoilochinowych. Badania kliniczne udokumentowały następujące korzystne właściwości ekstraktu z karczocha:
-Wspiera funkcje wątroby - wspiera odpowiedni poziom glutationu. Stymuluje aktywność wątroby, promując krążenie w wątrobie.
-Wspiera funkcje sercowo-naczyniowe  - hamuje utlenianie cholesterolu LDL i pomaga utrzymać zdrowy poziom cholesterolu HDL (ochronnego) już w normalnym zakresie.
-Wspiera trawienie - stymuluje syntezę żółci, produktu wątroby, który wspomaga detoksykację i wchłanianie składników odżywczych rozpuszczalnych w tłuszczach. 


NOW FOODS Artichoke Extract 450mg (Ekstrakt z Karczocha - Wsparcie Trawienia) 90 kapsułek wegetariańskich

alt

Wyciąg z karczocha ma długą historię stosowania przez zielarzy jako tonik trawienny. Współczesne badania naukowe potwierdziły, że ekstrakt z karczocha może promować zdrową czynność trawienną poprzez jego zdolność do wspierania normalnego przepływu żółci i trawienia tłuszczów. Ponadto ekstrakt z karczocha zawiera flawonoidy (takie jak luteolina i apigenina), które, jak wykazano, wspierają zdrowy układ naczyniowy.


Źródła:
  1. Burdzenia O., Karczoch (Cynara scolymus) roślina lecznicza i przysmak, lekwpolsce.pl, vol. 24, nr 01’14 (273)
  2. Kulza M., Adamska K., Seńczuk-Przybyłowska M., Woźniak A., Wachowiak A., Miechowicz I., Horoszkiewicz M., Nowak G., Florek E., Karczoch zwyczajny – lek roślinny, Przegląd lekarski 69/10, 2012
  3. Michalak-Majewska M., Tetrycz D., 2018. Karczoch zwyczajny innowacyjny surowiec o szerokim zastosowaniu. Przemysł spożywczy, 7, 12–16, DOI: 10.15199/65.2018.7.7
  4. Waszkiewicz-Robak B., Kulik K., 2015. Inulina – właściwości fizykochemiczne i zdrowotne ważne w produkcji napojów. Przemysł Fermentacyjny i Owocowo-Warzywny 9

Skorzystaj ze zniżki:

alt

 

 

Autor:
Patryk Chodyniecki
Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

 

alt

Komentarze (0)

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle