Strona główna » Porady dietetyka - propozycje suplementów » Cytrulina – bezpieczny aminokwas wspomagający treningi
Patryk Chodyniecki
Patryk Chodyniecki
Data dodania: 24-03-2019
Data aktualizacji: 23-09-2024

Cytrulina – bezpieczny aminokwas wspomagający treningi

Budowanie sylwetki nie opiera się jedynie na zwiększaniu masy mięśniowej, ale również na polepszeniu ogólnej formy organizmu. W przypadku prowadzenia intensywnego programu treningowego połączonego ze zoptymalizowaną dietą nasze włókna mięśniowe powinny być na bieżąco „naprawiane” po występowaniu ich uszkodzeń. Niestety powstające w naszym organizmie zakwasy bardzo często doprowadzają do obniżenia siły oraz wytrzymałości na treningu, a co za tym idzie do zmniejszenia jego jakości. Jest jednak suplement, który odpowiada za polepszenie regeneracji potreningowej nawet w przypadku skrajnie wyczerpujących ćwiczeń. Substancją, która może być remedium na tego typu dolegliwość jest Cytrulina.



CZYM JEST CYTRULINA?

Cytrulina (L-cytrulina) to niebiałkowy aminokwas, który ma powszechne zastosowanie w sporcie oraz medycynie. Jest to jedna z trzech substancji (obok ornityny i argininy), która bierze czynny udział w mocznikowym cyklu Krebsa. Oznacza to, że dzięki niej dochodzi do przekształcenia amoniaku w mocznik - zatem zmniejsza się możliwość wystąpienia zakwasów

Zastosowania tego suplementu w sporcie, używana jest również jako lekarstwo m.in. na:

-demencję,
-osłabione mięśnie,
-zmęczenie,
-choroby serca,
-anemię sierpowatą,
-nadciśnienie tętnicze oraz cukrzycę.

Pierwsze wyizolowanie cytruliny zostało przeprowadzone z arbuza. Dzięki swoim właściwościom cytrulina przyczynia się do wytworzenia argininy, która implikuje utworzenie tlenku azotu (NO). Konsekwencją tego jest polepszony przepływ krwi, a co za tym idzie, szybsze dostarczenie substancji do mięśni.

Tlenek azotu jest substancją bardzo reaktywną. Oznacza to, że bardzo łatwo ulega rozpadowi. Cytrulina dociera do naczyń krwionośnych w większych stopniu, niż arginina, która również odpowiada za zwiększenie tlenku azotu.

Zaznaczyć należy, że arginina w dużej mierze rozkładana jest przez wątrobę, zanim w ogóle trafi do krwioobiegu. Cytrulina dzięki swoim właściwościom sprawia, że w naszym organizmie zwiększa się poziom argininy na dłuższy czas. Aminokwas cytruliny doprowadza również do zwiększenia poziomu aminokwasu ornityny.

 

 

W JAKICH FORMACH WYSTĘPUJE CYTRULINA ?

 Obecny rynek suplementacji daje możliwość kupienia cytruliny w dwojakiej postaci:

-L-cytruliny,
-jabłczanu cytruliny.

Zarówno L-Cytrulina jak i Jabłczan Cytruliny są formami skutecznymi dla wspomagania treningów wysiłkowych, jednak jabłczan uznawany jest za substancję skuteczniejszą, która w sposób bardziej korzystny zwiększa „pompę” mieśniową, a także polepsza wydolność organizmu. Warto zaznaczyć, że obie formy mają inny czas działania.

L-Cytrulina działa w sposób natychmiastowy, natomiast jabłczan wykazuje działanie powolniejsze. Istotną kwestią jest dostosowanie odpowiedniej dawki suplementacji tą substancją w zależności od tego, jaką formę wybierzemy. Zarówno L-cytrulina jak i jabłczan cytruliny mają bardzo zbliżone działanie.


 

DZIAŁANIE CYTRULINY

 

Samo zastosowanie cytruliny nie ma wpływu na proces budowy mięśni w sposób bezpośredni. Zaznaczyć jednak należy, że suplementacja tą substancją wspomaga jakość treningów, a co za tym idzie, w sposób pośredni polepszy naszą sylwetkę.

 

Cytrulina jako element biorący udziału w cyklu Krebsa sprawia, że w naszym organizmie dochodzi do przekształcenia szkodliwego amoniaku w mocznik. Forma Jabłczanu sprawia, że w naszym organizmie dochodzi do przemian energetycznych, które zachodzą w każdej komórce. Połączenie Cytruliny z kwasem Jabłkowym w jeden suplement daje zatem najlepsze efekty zarówno dla zawodowych sportowców jak i amatorów. Cytrulina w praktycznej formie swojego działania doprowadza do zmniejszenia poziomu bólu mięśniowego oraz zmęczenia. Poprzez wytwarzanie argininy dochodzi do powstania tlenku azotu (NO).

Natomiast NO wpływa na hipertrofię mięśniową, czyli powszechnie nazywaną „pompę mięśniową”, dzięki czemu zwiększa się przepływ krwi w mięśniach. Dzięki temu dochodzi do poprawy sprawności metabolizmu i skrócenia czasu regeneracji potreningowej.

Samo zjawisko pompy mięśniowej polega na tym, że podczas treningu dochodzi do pobudzania wydzielania się tlenku azotu za pośrednictwem neuronów i nerwów. Na skutek wytwarzania tej substancji dochodzi do rozluźnienia mięśni wyściełających naczynia krwionośne. Takie działanie prowadzi do powstania procesu zwanego „cyklazą guanylową”, który tworzy molekułę cGMP. Wymieniona molekuła powoduje jeszcze większe rozluźnienie mięśni oplatających naczynia krwionośne i co za tym idzie-jeszcze większe napełnienie mięśnia krwią. Krew przenosi do każdej tkanki wszelkie substancje odżywcze, zatem spowodowanie większego dopływu krwi do mięśni prowadzi do zwiększenia dostarczenia im wszelkich potrzebnych substancji.

Oprócz „pompy mięśni” podawanie cytruliny prowadzi również do zwiększenia hormonu wzrostu po treningu, zwiększenia możliwości wykorzystywania aminokwasów dostarczanych do mięśni podczas treningu lub po nim.

Ten aminokwas spełnia jeszcze szereg innych funkcji w naszym organizmie i jego stosowanie wpływa na:

- skurcz włókien mięśniowych,
-zmniejszenie nasilonego rozpadu tkanki mięśniowej,
-obniżenie wydalania przez organizm istotnych pierwiastków np. magnez, potas, wapń,
-stymulację tlenowego wytwarzania energii przez mięśnie podczas treningu.

Cytrulina nie ma jednak zastosowania podczas procesu syntezy białek.


 

JAK STOSOWAĆ CYTRULINĘ?

Suplementacja Cytruliną, jak każdą substancją sportową powinna być dostosowana indywidualnie do danego człowieka. Inaczej bowiem używa się formy L-Cytruliny,a inaczej u Cytruliny. Dawkowanie tego suplementu powinno mieścić się w przedziale od 4 do 6 gram na dobę. Przeprowadzone badania na sportowcach wskazują, że cytrulinę warto łączyć z argininą celem wzmocnienia działania tego suplementu w aspekcie pompy mięśniowej.

Większość opinii na temat kwestii czasowej stosowania tego suplementu wskazuje, że dawkowanie powinno nastąpić w momencie okołotreningowym, przy czym najlepszą metodą jest zastosowanie go przed treningiem oraz tuż po ćwiczeniach. Organizm adaptuje się do ilość L-Cytruliny w krwioobiegu i jeżeli nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych, to można ją stopniowo zwiększać.

Cytruliny ze względu na swój odmienny skład, niż L-Cytrulina powinien być stosowany w dawkach odmiennych. Przyjęto powszechnie, że formę jabłczanu należy stosować od 4 do 8 gram dziennie. Oprócz samej cytruliny bardzo często na rynku suplementacji zdarza się, że ta substancja występuje w postaci zestawu połączonego z kreatyną oraz argininą. Takie połączenie nie jest złe w swojej konstrukcji, jednak największe stężenie i skuteczność samej cytruliny znaleźć można głównie w jej wyłącznych postaciach, które nie są łączone z innymi suplementami.


 

SKUTKI UBOCZNE STOSOWANIA CYTRULINY

Bardzo dobrą informacją dla sportowców jest to, że w przypadku suplementacji cytruliną nie stwierdzono w badaniach jakichkolwiek skutków ubocznych. Istotną kwestią jest to, że w przypadku cytruliny nie występują skutki uboczne nawet w przypadku zastosowania dawki powyżej 10g/24h. Odmienne wnioski stwierdzono w przypadku minimalnego przekroczenia poziomu argininy oraz ornityny. Minimalne przedawkowanie tej substancji prowadziło niejednokrotnie do występowanie uporczywych biegunek. Z tego względu cytrulina jest uznawana za bezpieczną dla naszego organizmu w przypadku, gdy stosowana jest zgodnie z zalecanymi dawkami oraz czasem jej przyjmowania.

Pomimo braku stwierdzonych skutków ubocznych istnieją przeciwwskazania dotyczące stosowania cytruliny, które mogą dotyczyć określonej grupy ludzi. Suplementacja nie jest wskazana dla ludzi, którzy mają jakiekolwiek problemy z układem krążenia lub dysfunkcjami układu pokarmowego. Wynika to z samego działania suplementu, który w przypadku zastosowania u osoby cierpiącej na nadciśnienie może zwiększyć tę dolegliwość. Zwiększenie działania metabolizmu w organizmie w przypadku chorób układu pokarmowego może doprowadzić do zaostrzenia objawów związanych z tymi chorobami. Jeżeli jednak osoba zdecyduje się na suplementację tym specyfikiem, pomimo problemów związanych ze swoim organizmem, to wskazana jest uprzednio wizyta u lekarz lub dietetyka.



 

JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA CYTRULINY?

Suplementacja cytruliną, choć generalnie uznawana za bezpieczną, nie jest pozbawiona przeciwwskazań. Osoby z niedociśnieniem tętniczym powinny zachować szczególną ostrożność, gdyż cytrulina może dodatkowo obniżyć ciśnienie krwi, potencjalnie prowadząc do zawrotów głowy czy omdleń. 

Pacjenci przyjmujący leki na nadciśnienie również powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji, ze względu na możliwe interakcje. 

Cytrulina jest przeciwwskazana u osób z ciężkimi chorobami nerek lub wątroby, ponieważ może zaburzyć metabolizm azotu w organizmie. 

Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny unikać suplementacji ze względu na brak wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa w tych grupach. 

Warto zaznaczyć, że u niektórych osób cytrulina może powodować łagodne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, szczególnie przy dawkach przekraczających 10 g dziennie. 

Osoby z alergią na arbuzy (naturalne źródło cytruliny) również powinny zachować ostrożność. W przypadku planowanych zabiegów chirurgicznych, zaleca się przerwanie suplementacji na co najmniej 2 tygodnie przed operacją, ze względu na potencjalny wpływ cytruliny na ciśnienie krwi i krzepliwość.


 

BADANIA NAUKOWE PRZEPROWADZONE NA CYTRULINIE

Jako przykład prozdrowotnego działania L-Cytruliny można wskazać testy tego suplementu przeprowadzana na Uniwersytecie Purdue. W tym ośrodku dokonywano sprawdzenia właściwości tego aminokwasu na myszach. Regularne przyjmowanie soku z arbuza (który zawiera w sobie cytrulinę) doprowadziło do spowolnienia odkładania cholesterolu o ponad 50%!

Inne badania wskazały, że stosowanie dawki około 2 g przez 8 dni doprowadziło do znaczącego wzrostu siły, wydajności oraz zużycia tlenu. Substancja L-Cytruliny ma najlepsze zastosowanie w sportach wytrzymałościowych, które doprowadzają do intensywniejszego niszczenia tkanki mięśniowej.

Oprócz przeanalizowania samej L-Cytruliny badacze postanowili przyjrzeć się jej formie w postaci jabłczanu. Pracownicy laboratorium stwierdzili, że regularne przyjmowanie dawki jabłczanu w wysokości 6g/24h poprawia wychwyt zwrotny wodorowęglanów w czasie suplementacji tą substancją. Oznacza to, że polepszała się praca nerek, która doprowadzała do usprawnienia balansu kwasowo-zasadowego organizmu.

Jeżeli osoba zajmująca się sportem w sposób amatorski lub profesjonalny ma w swoim zamyśle zwiększenie nie tylko masy mięśniowej i wyrzeźbienie sylwetki, to z pewnością powinna sięgnąć po ten suplement. Podawanie cytruliny ze względu na brak skutków ubocznych, jej skuteczność oraz zbawienne wartości regeneracyjne sprawia, że na chwilę obecną jest to jeden z najpopularniejszych środków zwiększających wytrzymałość organizmu. Cytrulina jak brać ją by była maksymalnie wykorzystana? Citrulline, bądź l-cytrulina, to suplement diety, który z pewnością usprawnia funkcjonowanie metabolizmu i zmniejsza nasilenie rozpadu tkanki mięśniowej. Jako produkt odpowiadający za produkcję tlenku azotu powinna być ona stosowana zgodnie z zaleceniami dietetyka, bądź lekarza.


 

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O CYTRULINIE DO ZAPAMIĘTANIA:

- Cytrulina to niebiałkowy aminokwas występujący w dwóch formach: L-cytrulina i jabłczan cytruliny

- Bierze udział w cyklu mocznikowym Krebsa, przekształcając amoniak w mocznik, co zmniejsza ryzyko zakwasów

- Przyczynia się do wytworzenia argininy i tlenku azotu (NO), poprawiając przepływ krwi i dostarczanie substancji odżywczych do mięśni

- Wspomaga regenerację potreningową i zwiększa "pompę mięśniową"

- Zmniejsza poziom bólu mięśniowego i zmęczenia

- Zalecana dawka to 4-6 g dziennie dla L-cytruliny i 4-8 g dziennie dla jabłczanu cytruliny

- Najlepiej stosować ją przed treningiem i tuż po ćwiczeniach

- Nie stwierdzono znaczących skutków ubocznych, nawet przy dawkach powyżej 10 g na dobę

- Przeciwwskazania obejmują problemy z układem krążenia, choroby nerek i wątroby, ciążę i karmienie piersią

- Może wchodzić w interakcje z lekami na nadciśnienie

- Osoby z alergią na arbuzy powinny zachować ostrożność

- Zaleca się przerwanie suplementacji na co najmniej 2 tygodnie przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi

- Badania wykazały, że cytrulina może spowalniać odkładanie cholesterolu o ponad 50%

- Poprawia wydajność w sportach wytrzymałościowych, zwiększając siłę, wydajność i zużycie tlenu

- Jabłczan cytruliny poprawia wychwyt zwrotny wodorowęglanów, usprawniając pracę nerek i balans kwasowo-zasadowy organizmu

- Cytrulina zwiększa poziom hormonu wzrostu po treningu

- Wpływa na skurcz włókien mięśniowych i zmniejsza nasilony rozpad tkanki mięśniowej

- Obniża wydalanie przez organizm istotnych pierwiastków, takich jak magnez, potas i wapń

- Stymuluje tlenowe wytwarzanie energii przez mięśnie podczas treningu

- Często występuje w suplementach w połączeniu z kreatyną i argininą, choć najskuteczniejsza jest w czystej formie 




 

 

POLECANE PRODUKTY Z CYTRULINĄ

 

Poniżej podajemy kilka polecanych produktów z naszej oferty.

 

NOW FOODS L-Citrulline (L-Cytrulina) 750mg - 90 kapsułek wegańskich


alt
 

Cytrulina jest aminokwasem, który jest ważnym półproduktem w cyklu mocznikowym, działającym wraz z innymi aminokwasami w celu uwolnienia organizmu z amoniaku, produktu ubocznego metabolizmu białka.  Cytrulina również odgrywa ważną rolę w procesie gojenia i utrzymanie zdrowego układu odpornościowego. 



NOW FOODS Sport Arginine & Citrulline 500/250 (Arginina i Cytrulina) 120 kapsułek wegetariańskich

alt

Arginina i cytrulina to dwa aminokwasy, które są integralną częścią metabolizmu i wykorzystania białek, a także do utrzymania tkanki mięśniowej. * Oba są kluczowymi produktami pośrednimi w cyklu mocznikowym, gdzie uczestniczą w detoksyfikacji amoniaku poprzez produkcję mocznika. * Ponadto arginina nieprzekształcona na mocznik wchodzi do ogólnego obiegu, gdzie jest rozprowadzana do różnych tkanek i metabolizowana do innych zastosowań, takich jak synteza białek.



OSTROVIT Supreme Pure Citrulina 210g

alt>

OstroVit Citrulline (Supreme Pure) to najwyższej klasy jednoskładnikowy i idealnie rozdrobniony jabłczan cytruliny. Chroni mięśnie przed zmęczeniem i pomaga w odzyskaniu pełni sił po ciężkich i intensywnych treningach. Nasilając syntezę tlenku azotu pozwala na lepszy przepływ krwi oraz istotnie lepszy transport tlenu oraz substancji odżywczych do komórek.
210 g jabłczanu cytruliny w opakowaniu.
70 porcji w opakowaniu.
1/2 miarki przed treningiem.
Tylko jeden składnik, bez zbędnych substancji wypełniających.


Ornityna jest aminokwasem, który odgrywa kluczową rolę w cyklu mocznikowym, działając wraz z argininą i cytruliną, aby pozbyć się amoniaku, produktu ubocznego metabolizmu białka.  Ponieważ ornityna jest przekształcana w argininę, może pomóc ona w utrzymaniu zdrowego poziomu argininy w organizmie.  Ornitynę może również przekształcić się w inne aminokwasy, takie jak cytrulina, prolina i glutaminian, a także kreatynę, ważne źródło energii mięśniowej. 

Ten produkt jest czysty i ponieważ nie stosuje się środków przeciwzbrylających, może wystąpić zbrylanie. Ten produkt zawiera chlorowodorek, kwas normalnie występujący w żołądku, który działa stabilizująco na L-ornitynę.

Bibliografia:

1. "Żywienie i suplementacja w sporcie" - Artur Langier, Wydawnictwo AW, 2020

2. Pérez-Guisado J, Jakeman PM. Citrulline malate enhances athletic anaerobic performance and relieves muscle soreness. J Strength Cond Res. 2010;24(5):1215-1222.

3. Suzuki T, Morita M, Kobayashi Y, Kamimura A. Oral L-citrulline supplementation enhances cycling time trial performance in healthy trained men: Double-blind randomized placebo-controlled 2-way crossover study. J Int Soc Sports Nutr. 2016;13:6.

4. Czarnocińska J, Jeżewska-Zychowicz M. Rola L-cytruliny w żywieniu sportowców. Probl Hig Epidemiol. 2018;99(3):242-247.

5. Kłosiewicz-Latoszek L, Cybulska B. Cytrulina – nowy suplement diety o potencjalnych właściwościach prozdrowotnych. Chor Serca Naczyń. 2016;13(4):217-222.

6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5078520/ (Allerton TD, et al. L-Citrulline Supplementation: Impact on Cardiometabolic Health)

7. https://www.mdpi.com/2072-6643/11/7/1581 (Gonzalez AM, Trexler ET. Effects of Citrulline Supplementation on Exercise Performance in Humans: A Review of the Current Literature)

8. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/226414,cytrulina-wlasciwosci-i-zastosowanie (Portal Medycyna Praktyczna)

9. https://dietetycy.org.pl/cytrulina-wlasciwosci-i-zastosowanie/ (Polskie Stowarzyszenie Dietetyków)

Oceń tekst

Średnia ocena: 5.0 (1)
AUTOR
Patryk Chodyniecki
Patryk Chodyniecki
Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć  na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje  się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.
Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć  na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje  się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

Powiązane artykuły

Komentarze (4)
qwertyuiop 08-11-2019 17:17:23
Przydatny artykuł, dzieki za wskazówki !
Odpowiedź sklepu:Polecamy się na przyszłość :)
Mega 24-07-2020 11:11:52
Bardzo pomocny artykuł. Chcialam jeszcze zapytać od jakiego wieku można stosować te suplementy? Chłopiec 16 lat koszykarz, miał naderwany mięsień co Pan poleci? Przyznam, że cytrulina mnie zainteresowała
[email protected] 04-09-2020 13:13:12
Konkretny artykuł,co jeszcze polecisz pod SW, dynamika/wytrzymałość/siła? Pozdrawiam Adam.
Daimos 16-03-2021 12:12:56
Wartościowy artykuł. Dobra robota!

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle