ZAMOWIENIE20
Wysyłka zamówień złożonych do godziny 14:00 tego samego dnia!
język:   PolskiAngielskiNiemieckiRosyjski
waluta:  
kraj dostawy:  
Strona główna » Porady dietetyka - propozycje suplementów » Cytrulina – bezpieczny aminokwas wspomagający treningi

Filtruj produkty

Kategorie

Cytrulina – bezpieczny aminokwas wspomagający treningi

Data dodania: 24-03-2019

Budowanie sylwetki nie opiera się jedynie na zwiększaniu masy mięśniowej, ale również na polepszeniu ogólnej formy organizmu. W przypadku prowadzenia intensywnego programu treningowego połączonego ze zoptymalizowaną dietą nasze włókna mięśniowe powinny być na bieżąco „naprawiane” po występowaniu ich uszkodzeń. Niestety powstające w naszym organizmie zakwasy bardzo często doprowadzają do obniżenia siły oraz wytrzymałości na treningu, a co za tym idzie do zmniejszenia jego jakości. Jest jednak suplement, który odpowiada za polepszenie regeneracji potreningowej nawet w przypadku skrajnie wyczerpujących ćwiczeń. Substancją, która może być remedium na tego typu dolegliwość jest Cytrulina.

 

CZYM JEST CYTRULINA?

 

Cytrulina (L-cytrulina) to niebiałkowy aminokwas, który ma powszechne zastosowanie w sporcie oraz medycynie. Jest to jedna z trzech substancji (obok ornityny i argininy), która bierze czynny udział w mocznikowym cyklu Krebsa. Oznacza to, że dzięki niej dochodzi do przekształcenia amoniaku w mocznik - zatem zmniejsza się możliwość wystąpienia zakwasów

Zastosowania tego suplementu w sporcie, używana jest również jako lekarstwo m.in. na:

-demencję,
-osłabione mięśnie,
-zmęczenie,
-choroby serca,
-anemię sierpowatą,
-nadciśnienie tętnicze oraz cukrzycę.

Pierwsze wyizolowanie cytruliny zostało przeprowadzone z arbuza. Dzięki swoim właściwościom cytrulina przyczynia się do wytworzenia argininy, która implikuje utworzenie tlenku azotu (NO). Konsekwencją tego jest polepszony przepływ krwi, a co za tym idzie, szybsze dostarczenie substancji do mięśni.

Tlenek azotu jest substancją bardzo reaktywną. Oznacza to, że bardzo łatwo ulega rozpadowi. Cytrulina dociera do naczyń krwionośnych w większych stopniu, niż arginina, która również odpowiada za zwiększenie tlenku azotu.

Zaznaczyć należy, że arginina w dużej mierze rozkładana jest przez wątrobę, zanim w ogóle trafi do krwioobiegu. Cytrulina dzięki swoim właściwościom sprawia, że w naszym organizmie zwiększa się poziom argininy na dłuższy czas. Aminokwas cytruliny doprowadza również do zwiększenia poziomu aminokwasu ornityny.

 

 

W JAKICH FORMACH WYSTĘPUJE CYTRULINA ?

 

Obecny rynek suplementacji daje możliwość kupienia cytruliny w dwojakiej postaci:

-L-cytruliny,
-jabłczanu cytruliny.

Zarówno L-Cytrulina jak i Jabłczan Cytruliny są formami skutecznymi dla wspomagania treningów wysiłkowych, jednak jabłczan uznawany jest za substancję skuteczniejszą, która w sposób bardziej korzystny zwiększa „pompę” mieśniową, a także polepsza wydolność organizmu. Warto zaznaczyć, że obie formy mają inny czas działania.

L-Cytrulina działa w sposób natychmiastowy, natomiast jabłczan wykazuje działanie powolniejsze. Istotną kwestią jest dostosowanie odpowiedniej dawki suplementacji tą substancją w zależności od tego, jaką formę wybierzemy. Zarówno L-cytrulina jak i jabłczan cytruliny mają bardzo zbliżone działanie.


 

DZIAŁANIE CYTRULINY

 

Samo zastosowanie cytruliny nie ma wpływu na proces budowy mięśni w sposób bezpośredni. Zaznaczyć jednak należy, że suplementacja tą substancją wspomaga jakość treningów, a co za tym idzie, w sposób pośredni polepszy naszą sylwetkę.

 

Cytrulina jako element biorący udziału w cyklu Krebsa sprawia, że w naszym organizmie dochodzi do przekształcenia szkodliwego amoniaku w mocznik. Forma Jabłczanu sprawia, że w naszym organizmie dochodzi do przemian energetycznych, które zachodzą w każdej komórce. Połączenie Cytruliny z kwasem Jabłkowym w jeden suplement daje zatem najlepsze efekty zarówno dla zawodowych sportowców jak i amatorów. Cytrulina w praktycznej formie swojego działania doprowadza do zmniejszenia poziomu bólu mięśniowego oraz zmęczenia. Poprzez wytwarzanie argininy dochodzi do powstania tlenku azotu (NO).

Natomiast NO wpływa na hipertrofię mięśniową, czyli powszechnie nazywaną „pompę mięśniową”, dzięki czemu zwiększa się przepływ krwi w mięśniach. Dzięki temu dochodzi do poprawy sprawności metabolizmu i skrócenia czasu regeneracji potreningowej.

Samo zjawisko pompy mięśniowej polega na tym, że podczas treningu dochodzi do pobudzania wydzielania się tlenku azotu za pośrednictwem neuronów i nerwów. Na skutek wytwarzania tej substancji dochodzi do rozluźnienia mięśni wyściełających naczynia krwionośne. Takie działanie prowadzi do powstania procesu zwanego „cyklazą guanylową”, który tworzy molekułę cGMP. Wymieniona molekuła powoduje jeszcze większe rozluźnienie mięśni oplatających naczynia krwionośne i co za tym idzie-jeszcze większe napełnienie mięśnia krwią. Krew przenosi do każdej tkanki wszelkie substancje odżywcze, zatem spowodowanie większego dopływu krwi do mięśni prowadzi do zwiększenia dostarczenia im wszelkich potrzebnych substancji.

Oprócz „pompy mięśni” podawanie cytruliny prowadzi również do zwiększenia hormonu wzrostu po treningu, zwiększenia możliwości wykorzystywania aminokwasów dostarczanych do mięśni podczas treningu lub po nim.

Ten aminokwas spełnia jeszcze szereg innych funkcji w naszym organizmie i jego stosowanie wpływa na:

- skurcz włókien mięśniowych,
-zmniejszenie nasilonego rozpadu tkanki mięśniowej,
-obniżenie wydalania przez organizm istotnych pierwiastków np. magnez, potas, wapń,
-stymulację tlenowego wytwarzania energii przez mięśnie podczas treningu.

Cytrulina nie ma jednak zastosowania podczas procesu syntezy białek.


 

JAK STOSOWAĆ CYTRULINĘ?

 

Suplementacja Cytruliną, jak każdą substancją sportową powinna być dostosowana indywidualnie do danego człowieka. Inaczej bowiem używa się formy L-Cytruliny,a inaczej u Cytruliny. Dawkowanie tego suplementu powinno mieścić się w przedziale od 4 do 6 gram na dobę. Przeprowadzone badania na sportowcach wskazują, że cytrulinę warto łączyć z argininą celem wzmocnienia działania tego suplementu w aspekcie pompy mięśniowej.

Większość opinii na temat kwestii czasowej stosowania tego suplementu wskazuje, że dawkowanie powinno nastąpić w momencie okołotreningowym, przy czym najlepszą metodą jest zastosowanie go przed treningiem oraz tuż po ćwiczeniach. Organizm adaptuje się do ilość L-Cytruliny w krwioobiegu i jeżeli nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych, to można ją stopniowo zwiększać.

Cytruliny ze względu na swój odmienny skład, niż L-Cytrulina powinien być stosowany w dawkach odmiennych. Przyjęto powszechnie, że formę jabłczanu należy stosować od 4 do 8 gram dziennie. Oprócz samej cytruliny bardzo często na rynku suplementacji zdarza się, że ta substancja występuje w postaci zestawu połączonego z kreatyną oraz argininą. Takie połączenie nie jest złe w swojej konstrukcji, jednak największe stężenie i skuteczność samej cytruliny znaleźć można głównie w jej wyłącznych postaciach, które nie są łączone z innymi suplementami.


 

SKUTKI UBOCZNE STOSOWANIA CYTRULINY

 

Bardzo dobrą informacją dla sportowców jest to, że w przypadku suplementacji cytruliną nie stwierdzono w badaniach jakichkolwiek skutków ubocznych. Istotną kwestią jest to, że w przypadku cytruliny nie występują skutki uboczne nawet w przypadku zastosowania dawki powyżej 10g/24h. Odmienne wnioski stwierdzono w przypadku minimalnego przekroczenia poziomu argininy oraz ornityny. Minimalne przedawkowanie tej substancji prowadziło niejednokrotnie do występowanie uporczywych biegunek. Z tego względu cytrulina jest uznawana za bezpieczną dla naszego organizmu w przypadku, gdy stosowana jest zgodnie z zalecanymi dawkami oraz czasem jej przyjmowania.

Pomimo braku stwierdzonych skutków ubocznych istnieją przeciwwskazania dotyczące stosowania cytruliny, które mogą dotyczyć określonej grupy ludzi. Suplementacja nie jest wskazana dla ludzi, którzy mają jakiekolwiek problemy z układem krążenia lub dysfunkcjami układu pokarmowego. Wynika to z samego działania suplementu, który w przypadku zastosowania u osoby cierpiącej na nadciśnienie może zwiększyć tę dolegliwość. Zwiększenie działania metabolizmu w organizmie w przypadku chorób układu pokarmowego może doprowadzić do zaostrzenia objawów związanych z tymi chorobami. Jeżeli jednak osoba zdecyduje się na suplementację tym specyfikiem, pomimo problemów związanych ze swoim organizmem, to wskazana jest uprzednio wizyta u lekarz lub dietetyka.


 

BADANIA NAUKOWE PRZEPROWADZONE NA CYTRULINIE

 

Jako przykład prozdrowotnego działania L-Cytruliny można wskazać testy tego suplementu przeprowadzana na Uniwersytecie Purdue. W tym ośrodku dokonywano sprawdzenia właściwości tego aminokwasu na myszach. Regularne przyjmowanie soku z arbuza (który zawiera w sobie cytrulinę) doprowadziło do spowolnienia odkładania cholesterolu o ponad 50%!

Inne badania wskazały, że stosowanie dawki około 2 g przez 8 dni doprowadziło do znaczącego wzrostu siły, wydajności oraz zużycia tlenu. Substancja L-Cytruliny ma najlepsze zastosowanie w sportach wytrzymałościowych, które doprowadzają do intensywniejszego niszczenia tkanki mięśniowej.

Oprócz przeanalizowania samej L-Cytruliny badacze postanowili przyjrzeć się jej formie w postaci jabłczanu. Pracownicy laboratorium stwierdzili, że regularne przyjmowanie dawki jabłczanu w wysokości 6g/24h poprawia wychwyt zwrotny wodorowęglanów w czasie suplementacji tą substancją. Oznacza to, że polepszała się praca nerek, która doprowadzała do usprawnienia balansu kwasowo-zasadowego organizmu.

Jeżeli osoba zajmująca się sportem w sposób amatorski lub profesjonalny ma w swoim zamyśle zwiększenie nie tylko masy mięśniowej i wyrzeźbienie sylwetki, to z pewnością powinna sięgnąć po ten suplement. Podawanie cytruliny ze względu na brak skutków ubocznych, jej skuteczność oraz zbawienne wartości regeneracyjne sprawia, że na chwilę obecną jest to jeden z najpopularniejszych środków zwiększających wytrzymałość organizmu.

 

Poniżej podajemy kilka polecanych produktów z naszej oferty.

 

NOW FOODS L-Citrulline (L-Cytrulina) 750mg - 90 kapsułek wegańskich

alt

Cytrulina jest aminokwasem, który jest ważnym półproduktem w cyklu mocznikowym, działającym wraz z innymi aminokwasami w celu uwolnienia organizmu z amoniaku, produktu ubocznego metabolizmu białka.  Cytrulina również odgrywa ważną rolę w procesie gojenia i utrzymanie zdrowego układu odpornościowego. 

NOW FOODS Sport Arginine & Citrulline 500/250 (Arginina i Cytrulina) 120 kapsułek wegetariańskichArginina i cytrulina to dwa aminokwasy, które są integralną częścią metabolizmu i wykorzystania białek, a także do utrzymania tkanki mięśniowej. * Oba są kluczowymi produktami pośrednimi w cyklu mocznikowym, gdzie uczestniczą w detoksyfikacji amoniaku poprzez produkcję mocznika. * Ponadto arginina nieprzekształcona na mocznik wchodzi do ogólnego obiegu, gdzie jest rozprowadzana do różnych tkanek i metabolizowana do innych zastosowań, takich jak synteza białek.

OSTROVIT Supreme Pure Citrulina 210g

>

OstroVit Citrulline (Supreme Pure) to najwyższej klasy jednoskładnikowy i idealnie rozdrobniony jabłczan cytruliny. Chroni mięśnie przed zmęczeniem i pomaga w odzyskaniu pełni sił po ciężkich i intensywnych treningach. Nasilając syntezę tlenku azotu pozwala na lepszy przepływ krwi oraz istotnie lepszy transport tlenu oraz substancji odżywczych do komórek.
210 g jabłczanu cytruliny w opakowaniu.
70 porcji w opakowaniu.
1/2 miarki przed treningiem.
Tylko jeden składnik, bez zbędnych substancji wypełniających.

NOW SPORTS L-Ornithine (L-Ornityna) - 227gOrnityna jest aminokwasem, który odgrywa kluczową rolę w cyklu mocznikowym, działając wraz z argininą i cytruliną, aby pozbyć się amoniaku, produktu ubocznego metabolizmu białka.  Ponieważ ornityna jest przekształcana w argininę, może pomóc ona w utrzymaniu zdrowego poziomu argininy w organizmie.  Ornitynę może również przekształcić się w inne aminokwasy, takie jak cytrulina, prolina i glutaminian, a także kreatynę, ważne źródło energii mięśniowej. 

Ten produkt jest czysty i ponieważ nie stosuje się środków przeciwzbrylających, może wystąpić zbrylanie. Ten produkt zawiera chlorowodorek, kwas normalnie występujący w żołądku, który działa stabilizująco na L-ornitynę.

 

Skorzystaj ze zniżki:Autor:

Patryk Chodyniecki
Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć  na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje  się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

 
 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady dietetyka - propozycje suplementów
 • 6 PAK Nutrition
 • ADAMED
 • ALINESS
 • ALTRIENT LIVON LABS™
 • APPLIED NUTRITION
 • AQUASOOL
 • Art of Nature Mastiha
 • ASEPTA
 • Aura Herbals
 • AVITALE
 • BabyStart
 • BAUSCH & LOMB
 • BAYER
 • BEBILON
 • Best Joy
 • Bio-Kult
 • BIOCODEX
 • BioGaia
 • BIOLATTE
 • BIOMED
 • BIOTECH USA
 • BIOTON
 • BPS Pharma
 • CannabiGold
 • CANNADERM
 • CARLSON LABS
 • Carnomed
 • CEDERROTH
 • CELLUCOR
 • CHILDLIFE
 • COCONAUT®
 • COLWAY
 • COLYFINE
 • CORAL CLUB
 • DASHRADE
 • DaVinci Laboratories
 • DEDICATED NUTRITION
 • DIET-FOOD
 • DOCTOR LIFE
 • Doctor's Best
 • DORIAN YATES
 • DR ENZMANN
 • DR JACOBS
 • DR Joint
 • Dr. Mercola
 • Dr.OHHIRA®
 • Duo Life
 • DYMATIZE
 • EkaMedica
 • ENERVIT
 • ENFAMIL
 • Enzymedica
 • ESTABIOM
 • EstroVita
 • FA NUTRITION
 • Ferring Pharmaceuticals
 • FLC PHARMA
 • FoodForce
 • ForMeds
 • FORMOTIVA
 • FOUR SIGMATIC
 • Franky's Bakery
 • Gaia Herbs
 • GARDEN OF LIFE
 • Genactiv
 • Gengigel
 • GEONATURALS
 • Good Health Naturally
 • HANOJU
 • Health Labs
 • HempWISH
 • HEPATICA
 • HERBAPOL Poznań
 • HIGH5
 • HIMALAYA
 • HIPP
 • Holistic
 • Immunotec
 • Imunoglukan P4H
 • INDIA COSMETICS
 • Integrative Therapeutics
 • INTENSON
 • Invent Farm
 • Invex Remedies
 • JARROW FORMULAS
 • Jell-O
 • KIKI Health
 • KRKA-POLSKA Sp. z o.o.
 • LAB ONE
 • LABORELL
 • LABS212
 • LIERAC
 • Life Extension
 • Living Food
 • LR
 • Manuka Health
 • MARINEX
 • MARS PROTEIN
 • MASS-ZONE
 • Medica Herbs
 • MEDICALINE
 • MEDVERITA
 • MERCK
 • MIRALEX
 • MITO – PHARMA®
 • MITOcare
 • Mollers Tran
 • MOTION NUTRITION
 • MRM
 • MUSCLETECH
 • MUSTELA
 • MUTANT
 • MY PROTEIN
 • MYLAN
 • NARINE
 • NATROL
 • NATURE SCIENCE
 • NATURE'S ANSWER
 • Nature's Sunshine
 • NATURE'S WAY
 • NeoCell
 • NESTLE
 • NORDIC NATURALS
 • NORSA PHARMA
 • NOW FOODS
 • NOW PETS
 • NUTRAMIGEN
 • NUTREND
 • NUTREX RESEARCH
 • NutriCology
 • Nutropharma
 • OLEOFARM
 • OLI OLI
 • OLIMP
 • OMNi-BiOTiC®
 • OPTIMUM NUTRITION
 • ORKLA HEALTH
 • OSTROVIT
 • Oura Labs
 • Panaseus
 • PANDY PROTEIN
 • Pharma Nord
 • PHARMABEST
 • PHARMOVIT
 • PHOENIX NUTRITION
 • PHYTOCEUTIC
 • PiLeJe
 • PLATINUM CBD
 • POLPHARMA
 • Polski Lek S.A.
 • POWERBAR
 • PURE ENCAPSULATION
 • PURE LABS
 • Purely Inspired
 • PURITAN'S PRIDE
 • QPHARMA
 • QUICKSILVER SCIENTIFIC
 • RCSS
 • Redfood
 • REVALID
 • Salus-Haus
 • SANDOZ
 • Sanofi Aventis
 • SANPROBI
 • SCI TEC
 • SCIENCE IN SPORT (SIS)
 • Scivation
 • SD Pharmaceuticals
 • SEEKING HEALTH
 • SINGULARIS
 • SKARBY POLESIA
 • SMART PHARMA Sp. z o.o.
 • SOLARAY
 • SOLGAR
 • SOURCE NATURALS
 • SPORT DEFINITION
 • Sports Research
 • STADA
 • STANLAB
 • Supmedica
 • SWANSON
 • TAKEDA Polska sp. z o.o.
 • TARGROCH
 • TERRANOVA
 • Teva
 • THORNE RESEARCH
 • TOTUM SPORT
 • TREC
 • UNIVERSAL NUTRITION
 • USP Zdrowie
 • VISANTO
 • VITAL PROTEINS
 • Vitamins Because
 • VODAVODA
 • Warrior
 • WEIDER
 • YANGO
 • Yummy Sports
 • Zein Pharma
© 2021 mass-zone.eu
wszelkie prawa zastrzeżone
wykonanie: interium.com.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies oraz przetwarzanie danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności
Nie pokazuj więcej tego komunikatu