Data dodania: 18-11-2020

Czy pić mleko bez laktozy?

Ostatnio coraz większą popularność zdobywa mleko bez laktozy, które dostępne jest już niemal w każdym sklepie spożywczym. Jakie właściwości ma mleko bez laktozy? Czy dzięki niemu wspomożemy proces odchudzania i zgubimy zbędne kilogramy? A może to tylko chwilowy trend na zdrowe odżywianie i odchudzanie? Czy może wyłącznie elementy diety? Odpowiedzi na zadane pytanie znajdziesz w poniższym artykule!



CZY PIĆ MLEKO BEZ LAKTOZY?

 

Ostatnio coraz większą popularność zdobywa mleko bez laktozy, które dostępne jest już niemal w każdym sklepie spożywczym. Jakie właściwości ma mleko bez laktozy? Czy dzięki niemu wspomożemy proces odchudzania i zgubimy zbędne kilogramy? A może to tylko chwilowy trend na zdrowe odżywianie i odchudzanie? Czy może wyłącznie elementy diety? Odpowiedzi na zadane pytanie znajdziesz w poniższym artykule!

 

 

CO TO JEST LAKTOZA?

 

Jako, że nie każdy musi być specjalistą w dziedzinie żywienia czy biologii, zanim omówimy właściwości mleka bez laktozy, warto wyjaśnić czym jest sama laktoza i co zawiera. Laktoza to cukier złożony, powstały w wyniku połączenie dwóch cukrów prostych tj. glukozy i galaktozy.
 

Znajdziemy ją m.in. w mleku, kefirze, serach, lodach, maślance, jogurcie, a nawet w słodyczach. Warunkiem trawienia laktozy jest jej wcześniejsze rozłożenie przez cukry proste – w organizmie człowieka zadanie to spoczywa na enzymie o nazwie laktaza.

 

Przyjmuje się, że największą ilość laktazy posiadają dzieci, w szczególności noworodki oraz niemowlęta, a wynika to m.in. z faktu, że wraz z wiekiem stężenie laktazy w jelitach po prostu maleje, co z kolei może powodować trudności z przyswojeniem laktozy przez nasz organizm i w efekcie różne zaburzenia pokarmowe.

 

Nie można zapominać także, że problemy z laktozą mogą wynikać nie tylko ze starzenia się, ale też z ewentualnych schorzeń, jakim jest nietolerancja laktozy. Wtedy z pomocą przychodzą nam produkty bez laktozy m.in. omawiane mleko bez laktozy lub też sery bez laktozy, czy jogurty bez laktozy.

 

NIETOLERANCJA LAKTOZY

 

Z nietolerancją laktozy mamy do czynienia w sytuacji, gdy nasz organizm nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości enzymu laktazy lub też w ogóle go nie wytwarza, co w efekcie, powoduje, że ów cukier mleczny jakim jest laktoza nie ulega rozkładowi i z automatu zalega w przewodzie pokarmowym.

 

Natomiast brak rozkładu powoduje, że obecne w jelitach bakterii fermentują laktozę do gazów oraz kwasów, które powodować mogą:
 

¾ wzdęcia,

¾ gazy,

¾ bóle brzucha,

¾ kolki.

 

W medycynie wymienia się dwie możliwe przyczyny nietolerancji laktozy:
 

  1. pierwsza – to brak jakiejkolwiek aktywności enzymu,
  2. druga – to zmniejszenie jego działania, czyli tzw. hipolaktazja, która może wynikać z uwarunkowań genetycznych lub być spowodowana dojrzewaniem organizmu lub też powstać na skutek przechodzonych chorób jelitowych.


 

JAK POWSTAJE MLEKO BEZ LAKTOZY?

 

Zarówno mleko bez laktozy, jak i inne artykuły spożywcze jej pozbawione produkowane są w ten sposób, że dodaje się do nich enzym laktaza, który ma za zadanie rozłożyć laktozę na dwa łatwostrawne cukry proste tj. glukozę i galaktozę.

 

Mleko bez laktozy jest nieco ciemniejsze i jednocześnie słodsze niż zwykłe mleko, ponieważ smak cukrów prostych tj. glukozy i galaktozy jest słodszy niż smak samej laktozy.

 

Jeśli chodzi o ilość kalorii – tutaj nie mamy dobrych wiadomości dla osób chcących pozbyć się nadprogramowych kilogramów, ponieważ laktoza nie wpływa w żaden sposób na kaloryczność – mleko z laktozą, jak i bez niej, jest w gruncie rzeczy tak samo kaloryczne. Co więcej, dieta bez laktozy może przynieść skutek wręcz odwrotny niż odchudzanie tj. przysporzyć nam dodatkowych kilogramów, ponieważ produkty bez laktozy mają wyższy indeks glikemiczny, niż ich laktozowe odpowiedniki.

 

Wobec tego osoby cierpiące na cukrzycę, insulinooporność oraz chcące schudnąć powinny się dwa razy zastanowić, zanim uwzględnią powyższe produkty mleczne w codziennej diecie. Nie oznacza to jednak, że takie osoby nie mogą spożywać takich produktów, gdyż mleko bez laktozy nie tylko uznawane jest za bezpieczne dla zdrowia, ale również w szczególności polecane osobom cierpiącym na nietolerancję laktozy.


 

W JAKICH PRODUKTACH JEST NAJWIĘCEJ LAKTOZY?

 

Choć na wstępie zaznaczyliśmy, w jakich produktach mlecznych znaleźć możesz laktozę, warto również wiedzieć, gdzie jest jej najwięcej, a gdzie stosunkowo najmniej.

 

Wbrew powszechnej opinii, najwięcej laktozy wcale nie ma mleko zwykłe, ale serwatka, mleko w proszku, śmietanka do kawy oraz mleko skondensowane. Ściśle w zakresie mleka można wskazać, że każdy jego rodzaj tj. krowie, kozie lub owcze mają średnio 4-5 g laktozy na 100 g produktu. Natomiast najmniej laktozy obecne jest w różnego rodzaju serach np. serach pleśniowych, serze żółtym czy serze feta.


 

WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE

 

Mimo, że mleko bez laktozy jest słodsze od zwykłego mleka, jest ono również bogate w witaminy i minerały takie jak:
 

· witamina A,

· witamina D,

· witamina E,

· witaminy z grupy B,

· cynk,

· potas,

· fosfor,

· magnez

· oraz wapń.

 

Dzięki temu możemy uzupełnić niedobory niektórych składników odżywczych. Co istotne, mleko takie posiada również w swoim składzie białka mleka, więc jeśli jesteś uczulony na białka mleka, to produkt bezlaktozowy niestety nie jest dla Ciebie i Twoja dieta nie powinna go uwzględniać.

 

CZY WSZYSCY MOGĄ PIĆ MLEKO BEZ LAKTOZY?


Jak już wskazano – niestety nie. Mleka bez laktozy oraz innych tego typu artykułów bezlaktozowych powinni unikać alergicy na białko mleka. Produkty bezlaktozowe należy dozować z umiarem, ponieważ badania naukowe dowiodły, że niektóre osoby, które dotychczas nie miały problemów z trawieniem laktozy, po spożywaniu wyłącznie produktów bez laktozy doprowadziły do tzw. wtórnej nietolerancji tego cukru, czyli nabawiły się jej, stosując dietę składającą się wyłącznie z produktów mlecznych bez laktozy. Warto wiedzieć, że produkty bezlaktozowe zalecane są również osobom z nietolerancją laktozy, które co do zasady nie tolerująlaktozy lub tolerują jej niewielkie ilości tj. średnio 10-15 g – uznawane jest w przypadku takich osób za dawkę bezpieczną.

 

 

CZY ISTNIEJĄ JAKIEŚ SUBSTYTUTY?

 

Jeżeli komuś mleko bez laktozy nie odpowiada z uwagi na słodki smak oraz wyższy indeks glikemiczny i co za tym idzie większe ryzyko nabrania dodatkowych kilogramów, można zażyć suplementy. Jednym z nich będą leki np. laktaza w formie tabletek – dostępna m.in. aptekach. Niemniej, zanim wybierzemy suplementy, należy skorzystać z fachowej pomocy i udać się do lekarza specjalisty, które wskaże właściwe leki i dawkę w codziennej diecie. Dzięki temu unikniemy niepożądanych efektów gastrycznych.

 


ENZYMEDICA Lacto (Trawienie mleka) 30 Kapsułek

alt


MRM Gluten Aid (Wsparcie Trawienia Glutenu i Laktozy) - 60 kapsułek wegetariańskich
alt
 

 

Skorzystaj ze zniżki:

alt
 

Źródła:

 
  1. Tomasz Hutyra, Barbara Iwańczak. Nietolerancja laktozy: patofizjologia, objawy kliniczne, rozpoznanie i leczenie. „Pol. Merk. Lek.”. XXVI (152), s. 148, 2009
  2. Sabina Więcek, Halina Woś, Urszula Grzybowska-Chlebowczyk, Evaluation of diagnostic examinations of lactose intolerance in children, „Gastroenterology Review”, 2, s. 94–98


 

Badania:
 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6316316/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4555148/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6265758/

 

 

Autor:

Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

alt

Oceń tekst

Komentarze (0)

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle