Data dodania: 20-11-2021

Czym jest adrafinil?

Adrafinil to lek, który ma sprawiać, że ludzie, którzy go stosują będą czuć się obudzeni i czujni. Ze względu na rzekomo niski wskaźnik skutków ubocznych i brak regulacji prawnych, stał się dość popularny jako lek „nootropowy” czyli „wzmacniający funkcje poznawcze”. Ale ile tak naprawdę wiemy o skuteczności i bezpieczeństwie tego leku? W tym poście omówimy to, co nauka ma do powiedzenia na temat działania adrafinilu, jego zalet i niektórych potencjalnych zastosowań medycznych, które zostały dla niego zaproponowane - zapraszamy do lektury!


Adrafinil to lek, który ma sprawiać, że ludzie, którzy go stosują będą czuć się obudzeni i czujni. Ze względu na rzekomo niski wskaźnik skutków ubocznych i brak regulacji prawnych, stał się dość popularny jako lek „nootropowy” czyli „wzmacniający funkcje poznawcze”.

 

Ale ile tak naprawdę wiemy o skuteczności i bezpieczeństwie tego leku? W tym poście omówimy to, co nauka ma do powiedzenia na temat działania adrafinilu, jego zalet i niektórych potencjalnych zastosowań medycznych, które zostały dla niego zaproponowane - zapraszamy do lektury!

 

 

CO TO JEST ADRAFINIL? 

 

Adrafinil to syntetyczny lek, który jest często reklamowany w celu promowania długotrwałego pobudzenia psychicznego. Uznawany jest za psychostymulant nieamfetaminowy, który zmniejsza senność, ale co istotne, nie zwiększa przy tym częstotliwości akcji serca.

 

Jeśli chodzi o działanie „wzmacniające funkcje poznawcze”, stanowisko to nie zostało zatwierdzone medycznie, a nauka stojąca za jego potencjalnym wpływem na funkcje poznawcze jest wciąż na bardzo wczesnym etapie, z bardzo zróżnicowanymi (i często sprzecznymi) wynikami. Efekty i mechanizmy adrafinilu są najprawdopodobniej identyczne z modafinilem, chociaż względny brak badań nad adrafinilem oznacza, że ​​pewne znaczące różnice są nadal możliwe. 

 

Adrafinil został pierwotnie stworzony do leczenia narkolepsji i zaburzeń uwagi u osób starszych. Był sprzedawany we Francji pod nazwą Olmifon, ale został wycofany w 2011 roku, ponieważ był słabszy niż modafinil i wymagał wyższych dawek, aby osiągnąć podobny efekt.


 

ADRAFINIL DZIAŁA NA UKŁAD NERWOWY 

 

Adrafinil w swojej początkowej postaci jest nieaktywny. Uaktywnia się poprzez konwersję do modafinilu w wątrobie, a to oznacza, że jest jego „prolekiem”. Zaznaczyć trzeba jednak, że tylko niewielka ilość adrafinilu przekształca się w modafinil, podczas gdy większość staje się całkowicie nieaktywna. 

 

Adrafinil ma krótki biologiczny okres półtrwania tj. czas, w którym substancja traci połowę swojej aktywności biologicznej, wynoszący zaledwie 1 godzinę. Natomiast część wykorzystana do przemiany w modafinil jest dłużej aktywna, ponieważ okres półtrwania modafinilu trwa od 12 do 15 godzin. Oznacza to, że pacjent może nadal odczuwać jego efekty wiele godzin po pierwszym spożyciu.


 

ADRAFINIL WSPOMAGA PRACĘ UKŁADU NERWOWEGO 

 

Teoretycznie adrafinil wywołuje efekty przy użyciu tych samych mechanizmów, co modafinil. 

 

Niektóre z tych potencjalnych mechanizmów obejmują zwiększenie:

 

  • dopaminy
  • serotoniny
  • noradrenaliny
  • uwalniania histaminy poprzez oreksynę
  • poziomu glutaminianu i zmniejszenie GABA

 

 

ADRAFINIL, TO KONIEC NIEPRZESPANEJ NOCY 

 

Zaproponowano kilka potencjalnych zastosowań medycznych adrafinilu, chociaż wynika to głównie z jego podobieństwa do modafinilu, który został znacznie lepiej zbadany.
Poniżej przedstawiamy zastosowania medyczne adrafinilu, które mogą być wdrożone przez wiele osób: 

 

I.    Narkolepsja i inne zaburzenia zmęczeniowe

 

Teoretycznie adrafinil może być stosowany w leczeniu niektórych z tych samych stanów, w których zatwierdzono modafinil, takich jak narkolepsja, zaburzenia snu związane z pracą i inne stany związane ze zmęczeniem. Przeszkodą jest jednak to, że adrafinil jest mniej zbadany – a modafinil jest już oficjalnie uznanym lekiem na takie schorzenia. Ponadto adrafinil jest ogólnie słabszy niż modafinil, co oznacza, że ​​lekarze musieliby stosować większe dawki, aby uzyskać takie same efekty, jak przy użyciu mniejszych – a zatem ogólnie bezpieczniejszych – ilości modafinilu.

 

II.    Depresja

 

Podczas badań w 1999 roku po raz pierwszy zasugerowano potencjał adrafinilu w leczeniu depresji. Według kontrolowanego badania klinicznego z udziałem 70-ciu starszych pacjentów z depresją, będącego metodą placebo, po 2 miesiącach leczenia adrafinilem ​​zauważono u pacjentów poprawę w ocenie nasilenia objawów depresji w Skali Oceny Depresji Hamiltona (HAM-D) i innych powszechnych badaniach klinicznych depresji.

 

Jednak to badanie ma pewne poważne ograniczenia, o których należy pamiętać. Po pierwsze, przypadki leczonej depresji nie były „pełną” depresją, ale po prostu jej łagodniejszą podformą, często występującą u osób starszych. Po drugie, wpływ adrafinilu na ocenę nasilenia depresji był najprawdopodobniej spowodowany poprawą niektórych „psychomotorycznych” objawów depresji, takich jak spowolnione ruchy, a nie jakimkolwiek rzeczywistym wpływem na objawy nastroju. Wreszcie, chociaż autorzy badania doszli do wniosku, że adrafinil może mieć pewien potencjał w leczeniu depresji, wydaje się, że niewiele prac kontrolnych zostało wykonanych od czasu badania z 1999 roku. Co najwyżej, w kilku przeprowadzonych badaniach uzupełniających stwierdzono, że adrafinil może częściowo zmniejszać objawy depresji


Doniesiono również, że Adrafinil zmniejsza objawy depresji podobnie jak lek przeciwdepresyjny tj. klomipramina, mimo że grupa otrzymująca klaropaminę zgłaszała częste działania niepożądane, to adrafinil był stosunkowo dobrze tolerowany.

 

 

INNE POTENCJALNE ZASTOSOWANIA I EFEKTY

 

Poniższe badania podkreślają niektóre z doświadczeń przeprowadzonych na adrafinilu, jednakże jak wspomniano już wcześniej, wszelkie odkrycia są nadal bardzo wstępne i nie stanowią silnego uzasadnienia naukowego dla powszechnego stosowania adrafinilu. 

 

Wśród innych zastosowań adrafinilu wymienia się m.in to, że:

 

1.    Może usprawnić funkcje psychiczne i fizyczne

 

Według jednego z badań, adrafinil zwiększał zdolność uczestników do wykonywania codziennych czynności. Doniesiono również, że adrafinil jest bardziej skuteczny w leczeniu zaburzeń psychomotorycznych niż leki przeciwdepresyjne. Należy zaznaczyć, że wczesne dowody z badań na zwierzętach wykazały, że adrafinil zwiększa ruch i ogólne zachowanie eksploracyjne u myszy, szczurów, małp i psów.

 

2.    Może poprawić świadomość i skupienie

 

Według wielu badań stwierdzono, że adrafinil zwiększał uwagę, koncentrację i czujność u osób starszych, a także zmniejszał aktywność mózgu związaną ze snem, jednocześnie zwiększając aktywność mózgu związaną z „zaangażowaniem w teraźniejszość”. Aby w pełni potwierdzić powyższe efekty, konieczne byłoby przeprowadzenie znacznie większej ilości badań klinicznych na ludziach.

 

3.     Może wpływać na niektóre funkcje poznawcze

 

Wstępne badania na starszych zwierzętach m.in psach wykazały pewien potencjalny wpływ adrafinilu na funkcje poznawcze, takie jak uczenie się i pamięć.

 

 

POTENCJALNA PRZEWAGA ADRAFINILU NAD INNYMI STYMULANTAMI

 

Wiele środków pobudzających powoduje częste skutki uboczne, takie jak utrata apetytu, problemy ze snem i zaburzenia nastroju, a na dodatek, substancje te mogą również silnie uzależniać. Zdaniem części specjalistów adrafinil może mieć pewną przewagę nad bardziej powszechnymi lekami pobudzającymi – chociaż ogólnie rzecz biorąc, dowody nie są wystarczająco mocne, aby sformułować jakiekolwiek ostateczne wnioski, ponieważ mało jest badań w tym zakresie. 

 

 

SKUTKI UBOCZNE

 

Większość badań wskazuje, że adrafinil jest stosunkowo dobrze tolerowany. Niewielka liczba uczestników zauważyła zwiększony stres i agresję, nudności, nieregularne bicie serca, suchość w ustach, ból brzucha i podrażnienie skóry. 

 

Jako że adrafinil przekształca się w modafinil w wątrobie, istnieje obawa, że ​​może on podnieść poziom enzymów wątrobowych lub spowodować uszkodzenie wątroby - przy czym badania na ludziach nie potwierdzają tego twierdzenia. 

 

W literaturze nie zgłoszono żadnych innych interakcji leków, choć zdarzały się przypadki występowania u pacjentów przyspieszonej akcji serca, przy czym zaznaczyć trzeba, że część z badanych pacjentów przyjmowała leki na nadciśnienie. 

 

 

FORMY I DAWKOWANIE

 

Na wstępie pragniemy zaznaczyć, że dane zawarte w tej sekcji opisują obecnie dostępne informacje dotyczące niektórych dawnych medycznych zastosowań adrafinilu - nie jest to przewodnik po zastosowaniach rekreacyjnych lub innych zastosowaniach niemedycznych. 

 

Adrafinil często występuje w postaci proszku lub tabletek. Standardowa zalecana dawka to 600 do 1200 mg. Była to sugerowana dawka leku na receptę Olmifon (300 mg adrafinilu na tabletkę) do leczenia narkolepsji. Jednak informacje o skutecznych dawkach w innych stanach i skutkach nie są powszechnie dostępne – ponownie w dużej mierze z powodu braku odpowiednich badań klinicznych. 

 

Jeżeli chcemy zaopatrzyć się w jakiekolwiek suplementy, to warto skonsultować ich spożywanie z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem. Po spożyciu tego suplementu zwiększy się nasza czujność, jednak musimy pamiętać, że wiele produktów stosowanych nieroztropnie może doprowadzić do odwrotnych efektów. 



Sprawdź produkty, które wykazują podobne właściwości jak adrafinil


ALINESS Caffeine 200mg + Guarana 100 Kapsułek wegetariańskich

alt

LEVANN Energia (Pobudzenie, Skupienie) 60 Kapsułek
alt

ESSENCE Nutrition Caffeine (Kofeina) 200mg 120 Tabletek
alt
 

Skorzystaj ze zniżki:

alt
 

Źródła:
 

  1. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1644/adrafinil-%5Bfast-facts%5D

  2. https://examine.com/supplements/adrafinil/

  3. https://www.modafinil.com/adrafinil-review/

  4. https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/adrafinil



AUTOR:

 

Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

alt

Oceń tekst

Komentarze (0)

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle