Agmatyna jest organicznym związkiem chemicznym, metabolitem naturalnie występującym, który jest zdekarboksylowaną formą L-argininy i ma nazwę cząsteczkową 4-aminobutyloguanidyny. Wcześniej została określona jako „substancja wypierająca klonidynę”, ponieważ odkryto, że wypiera ona klonidynę z receptora. Ze względu na ekspresję enzymu, który powoduje eliminowanie agmatyny z argininy w bakteriach, agmatyna uznawana jest za bakteryjny produkt uboczny i jako taki znajduje się w sfermentowanej żywności m.in w:
- winie
- piwie
- sake
- kawie
- produktach mięsnych
- rybach
Produkty spożywcze, które nie mają wykrywalnego stężenia agmatyny, obejmują zieloną i paloną kawę, mąkę oraz zarówno sos sojowy, jak i sok z kapusty. Agmatynę można znaleźć w produktach spożywczych, którym towarzyszą inne poliaminy, przy czym stężenie występujące w tego rodzaju żywności jest znacznie niższe niż standardowe dawki uzupełniające.
NEUROLOGIA
Agmatyna jest uważana za nowy neuroprzekaźnik, który poprawia koncentrację i jest regulowany w neuronach i w nich przechowywane. Po transporcie do zakończeń nerwowych, agmatyna jest uwalniana po depolaryzacji neuronu, co jest obowiązkowe dla neuroprzekaźników. Agmatynę można również pobierać i przechowywać w astrocytach.
Agmatyna działa również na różne receptory w mózgu, w tym także nikotynowych receptorów acetylocholiny, co może mieć różne korzyści dla zdrowia mózgu. Jest to prawdopodobnie związane z obserwacjami z których wynika, że agmatyna może pozytywnie modulować sygnalizację poprzez receptor NMDA tj. putrescynę, receptory α2 adrenergiczne czy receptory serotoninergiczne np. 5-HT1A/1B.
JAKIE SĄ ZALETY SUPLEMENTÓW AGMATYNOWYCH?
Istnieje wiele teorii na temat działania agmatyny. Oto niektóre z wielu zalet agmatyny – a także prawda. Dzięki nim możesz dowiedzieć się, czy suplement jest odpowiedni dla Ciebie.
1. Polepszenie pompy mięśniowej i produkcji tlenku azotu
Agmatyna, znana również jako siarczan agmatyny, zwiększa przepływ krwi poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, co jest kluczowe dla poprawy efektywności treningowej. Zwiększa pompę mięśniową poprzez zwiększenie produkcji tlenku azotu (NO) w mięśniach. Wzrost NO w mięśniach oznacza większy przepływ krwi, a tym samym lepszą „pompę”, która zwiększa dostarczanie składników odżywczych do pracujących mięśni, a ponadto wspiera syntezę białek, w wyniku której dojdzie do szybszego wzrostu mięśni.
Agmatyna może również wpływać na ciśnienie krwi, co jest ważne dla osób z dysfunkcjami organizmu. Może także wpływać na wydzielanie adrenaliny i optymalizować poziomy kortyzolu, co jest kluczowe dla zdrowia ogólnego i efektywności treningowej.. Beta-endorfiny są uwalniane, gdy mózg i ciało napotykają na coś trudnego, na przykład ćwiczenia, aby pomóc w stępieniu percepcji bólu i poprawie nastroju. Kiedy odczuwasz mniejszy ból, masz dobrą pompę i ogólnie cieszysz się z tego, co robisz i zwiększasz koncentrację i wydajność na treningach.
Ponadto pamiętajmy, że oprócz walorów treningowych agmatynę warto stosować dla następujących zalet.
Badania wielokrotnie wykazały, że agmatyna działa przeciwko podklasie receptorów glutaminianu, które regulują sposób odczuwania bólu poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i aktywności neuronalnej. Uważa się zatem, że agmatyna zmniejsza plastyczność neuronów i oddziałuje z receptorami opioidowymi. Jedno z badań na ludziach wykazało, że zaledwie 2,67 grama agmatyny dziennie może zmniejszyć ból związany z uciskiem nerwów. Jednakże i w tym przypadku zachodzi konieczność przeprowadzenia większej ilości badań, aby stwierdzić, celem jak najlepiej udokumentowanego efektu.
2. Ulepszona funkcja poznawcza
Agmatyna działa w mózgu jak neuroprzekaźnik, ponieważ wiąże się z kilkoma receptorami. W rzeczywistości istnieją znaczne dowody na to, że agmatyna występuje naturalnie w mózgu i jest niezbędna do funkcji poznawczych.
3. Zmniejszona depresja
W wyniku badań z udziałem ludzi stwierdzono, że osoby otrzymujące agmatynę miały mniej objawów depresyjnych. Zmianę tę przypisuje się temu, że agmatyna jest obecna w mózgu i wiąże się z receptorami, które uważane są za odpowiedzialne w występowaniu depresji. Z tego samego powodu przyjmuje się, że agmatyna odgrywa również rolę w zmniejszaniu poziomu stresu i lęku.
4. Kontrola poziomu glukozy we krwi i insuliny
Agmatyna jest również badana pod kątem jej potencjalnej zdolności do poprawy glikemii, co jest kluczowe dla osób z problemami z poziomem cukru we krwi. W badaniach stwierdzono, że agmatyna przyłącza się do receptorów imidazolinowych, pomagając tym samym w obniżeniu poziomu glukozy we krwi i jednocześnie zwiększając produkcję endorfin.
STOSOWANIE AGMATYNY EFEKTY
Kiedy patrzysz na zalety agmatyny, trudno jest podjąć decyzję o tym, jakie jednoznaczne wyniki możesz uzyskać przy jej stosowaniu. Przekonujące dowody opierają się głównie na eksperymentach na szczurach, którym podawano agmatynę w celach badawczych. Mimo początkowych efektów, prawdziwe i przejrzyste odpowiedzi pojawią się dopiero po przeprowadzeniu badań na ludziach.
Jeśli agmatyna rzeczywiście podnosi poziom NO i zmniejsza ból, nie można wykluczyć, że twoje treningi na tym skorzystają. Dodatkowo, jeśli odczuwasz mniejszy stres i depresję, możesz być bardziej skłonny do ćwiczeń. W tej chwili najlepszą radą jest wypróbowanie agmatyny i sprawdzenie, jak działa dla Ciebie. Kto wie? Może to być suplement, którego potrzebowałeś do realizacji wyznaczonych celów.
Nigdy nie było żadnego powodu, aby zakładać, że agmatyna jest niebezpieczna lub toksyczna dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Jednak niektóre testy wykazały, że istnieją pewne skutki uboczne w jej stosowaniu.
CZY AGMATYNA ZNAJDUJE SIĘ W ZWYKŁYCH PRODUKTACH SPOŻYWCZYCH?
Z uwagi na to, że agmatyna jest produktem ubocznym bakterii, można ją znaleźć w każdej sfermentowanej żywności. Produkty, gdzie znajdziemy tę substancję to piwo, wino i niektóre kawy rozpuszczalne. Jednak stężenie agmatyny w tych pokarmach jest tak niewielkie, że w zasadzie, można je pomijać.
ILE AGMATYNY MOGĘ PRZYJMOWAĆ DZIENNIE?
Badania wykazały, że agmatyna nie jest toksyczna, jeśli przyjmuje się ją w odpowiednich dawkach. W czasie badań założono, że ludzie wykorzystują 2,6 grama dziennie agmatyny lub nieco więcej.
Zalecane dawkowanie agmatyny oparte jest przede wszystkim na wadze ciała:
Należy pamiętać, że agmatyna jest zwykle wymieniona na etykietach żywieniowych jako „siarczan agmatyny” - ilości wahają się między 250-1000 mg na miarkę. Wiele suplementów zawierających siarczan agmatyny będzie koncentrować się na przedtreningówce lub indukowaniu tzw. “pompy”, więc zwykle zaleca się spożycie około 1-2 gramów dziennie.
Nie ma nic złego w eksperymentowaniu z różnymi suplementami, aby sprawdzić, czy działają na Ciebie, o ile są one uważane za bezpieczne i postępujesz zgodnie z instrukcjami dawkowania. Pamiętaj tylko, że potencjalne wyniki to nie to samo, co sprawdzone wyniki - wobec tego zanim zdecydujesz się na suplementy z agmatyną warto uprzednio skonsultować je z lekarzem, dietetykiem lub farmaceutą.
Jednym zdaniem - agmatyna to produkt, który oferuje wzrost pompy mięśniowej, zwiększenie działania funkcji poznawczych i ogólne polepszenie pracy organizmu.
Produkty działające podobnie do agmatyny
Biotech AAKG 1000 - 100 tabletek
JARROW FORMULAS Arginine (Arginina) 1000mg - 100 tabletek wegańskich
OLIMP AAKG 1250 Extreme Mega Caps - 120 kapsułek
Skorzystaj ze zniżki:
Źródła:
-
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1562/agmatine
-
https://mri-performance.com/agmatine-sulfate-benefits
-
https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Agmatine#section=GC-MS
-
https://examine.com/supplements/agmatine/
AUTOR:
Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.