CZYM JEST TEOBROMINA?
Teobromina to alkaloid ksantyny występujący naturalnie w kakao, z którego wytwarzana jest czekolada. Teobromina może być zdrowszą wersją kofeiny i może faktycznie zapewniać korzyści zdrowotne związane z funkcjami poznawczymi i układem sercowo-naczyniowym. Tutaj przyjrzymy się źródłom, korzyściom, skutkom oraz mechanizmom, które powodują, że jest to substancja godna uwagi.
CO TO JEST TEOBROMINA?
Teobromina to związek występujący w największych ilościach w kakao (theobroma cacao), z którego wytwarzana jest czekolada. Teobromina jest alkaloidem ksantyny o budowie i działaniu podobnym do kofeiny. Podobnie jak teobromina jest alkaloidem purynowym. Teobrominę można znaleźć w mniejszych ilościach w orzechach kola, guaranie, yerba mate i niektórych liściach herbaty.
Sama teobromina jest białym lub białawym krystalicznym proszkiem. Co ciekawe, to ona nadaja gorzki smak czekoladzie. Ciemniejsza czekolada o większej zawartości kakao jest bardziej gorzka ze względu na wyższą zawartość teobrominy.
W dawnych czasach była ona wykorzystywana jako środek do leczenia chorób serca, środek działający moczopędnie, a także przeciw astmie. Powyższa substancja działa diuretycznie i spazmolitycznie. Stosowano ją również z sukcesem w leczeniu miażdżycy, a także podczas problemów z nerkami.
W chwili obecnej jej główne zastosowanie, to pobudzenie organizmu i zwiększenie dopływu krwi do organów człowieka. Niniejszy alkaloid wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, jednak może okazać się szkodliwy dla psów oraz kotów.
TEORBOMINA - JAK DZIAŁA I NA CO POMAGA?
Teobromina działa na tym samym mechanizmie co kofeina - hamuje receptory adenozyny, usprawniające w ten sposób czuwanie i czujność.
OCHRONA SERCA- Badania sugerują, że teobromina może pomóc chronić serce na kilka sposobów. Na początek naturalnie obniża ciśnienie krwi. To z kolei zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia. Istnieją również dowody na to, że teobromina może obniżać „zły” cholesterol i poprawiać „dobry” cholesterol. Dodatkowo substancja może poprawiać ukrwienie organizmu, wspomagając pracę serca.
ZWIĘKSZONA ENERGIA - Jak wspomniano powyżej, teobromina ma dość podobną strukturę do kofeiny; więc nie może dziwić, że teobromina jest znanym środkiem pobudzającym. Oznacza to, że spożywanie teobrominy może skutkować zarówno wzrostem energii fizycznej, jak i psychicznej. Teobromina różni się jednak od kofeiny tym, że jej pobudzające działanie może być łagodniejsze i dłużej utrzymujące się.
ULEPSZONA FUNKCJA POZNAWCZA - Ponieważ teobromina działa jako środek pobudzający, może zapewnić krótkotrwałe wzmocnienie funkcji mózgu. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że pobudza przepływ krwi do mózgu, co może pomóc ludziom poczuć się bardziej czujnym i skoncentrowanym po zjedzeniu czekoladowej przekąski.
ZDROWE ZĘBY - Wstępne badania sugerują, że teobromina może pomóc wzmocnić zęby, chroniąc szkliwo zębów przed zniszczeniem. W tym procesie teobromina może pomóc w ochronie przed próchnicą. Jeszcze bardziej imponujące? Teobromina może być silniejszym środkiem zwalczającym próchnicę niż fluor, który jest substancją chemiczną wzmacniającą zęby, znajdującą się w większości past do zębów i płynów do płukania ust.
DOBRY HUMOR - Badania w tej dziedzinie są mieszane, ale istnieją dowody na to, że spożywanie teobrominy może powodować poprawę nastroju w postaci większego odprężenia i bardziej pozytywnego stanu ducha. Chociaż potrzebne są dalsze badania, uważamy, że większość ludzi zgodzi się z tym, że jedzenie wysokiej jakości czekolady, potrafi wywołać uśmiech na ich twarzy!
DZIAŁANIE PRZECIWKASZLOWE - Chociaż kuszące jest sięgnięcie po syrop na kaszel, gdy czujesz, że towarzyszy mu pociągnięcie nosem, lepiej zamiast tego zjeść trochę czekolady. Niektóre badania sugerują, że teobromina może działać jako środek przeciwkaszlowy. Istnieją nawet dowody na to, że teobromina jest skuteczniejsza niż kodeina, jeśli chodzi o łagodzenie nieprzyjemnego kaszlu.
ZDROWY UKŁAD ODDECHOWY - Dowody sugerują, że teobromina może rozszerzać drogi oddechowe organizmu i rozluźniać tkankę mięśni gładkich w całym ciele, w tym tkankę mięśni gładkich znajdujących się w płucach. To z kolei zwiększa przepływ powietrza do płuc - co pomaga wyjaśnić przyczynę, dlaczego teobromina może być skutecznym lekiem przeciwkaszlowym (jak wspomniano powyżej), jak i dlaczego teobromina może być użyteczna w leczeniu astmy i innych chorób układu oddechowego.
ZMNIEJSZANIE STANÓW ZAPALNYCH - Jak pokazują korzyści opisane powyżej, istnieją mocne dowody sugerujące, że teobromina może być silnym środkiem przeciwzapalnym. Dzieje się tak głównie dlatego, że substancja ma właściwości przeciwutleniające, co pomaga zredukować stres oksydacyjny do poziomu komórkowego.
SKUTKI UBOCZNE TEOBROMINY
Skutki uboczne teobrominy są rzadkie i zależne od dawki i podobnie jak kofeina obejmują bóle głowy i nudności.
ŹRÓDŁA TEOBROMINY
Poniżej przedstawiamy Państwu naturalne źródła Teobrominy, które pomogą uzupełnić jej niedobór. Z pewnością ich spożywanie wpłynie pozytywnie na właściwą pracę naszego organizmu i zdrowie.
Teobromina w czekoladzie - Teobromina występuje w największych stężeniach w ziarnie kakaowym, z którego wytwarzana jest czekolada. Czekolada z wyższą zawartością kakao (stopniowo ciemniejsza) ma wyższy poziom teobrominy, przy czym surowy proszek kakaowy jest najwyższy przy 20 mg / g. Czekolada mleczna zawiera 2mg teobrominy na 1g czekolady. Ciemna czekolada zawiera średnio 9 mg / g 20,22. Biała czekolada zawiera tylko śladowe ilości teobrominy, ponieważ nie zawiera kakao.
Teobromina w kawie - Teobromina znajduje się w bardzo małych stężeniach (0,2%) w ziarnach zielonej kawy, herbacie i yerba mate, ale nie występuje w „normalnej” czarnej kawie.
Teobromina w żywności - Teobromina znajduje się w następujących produktach spożywczych, od największego do najmniejszego stężenia:
-surowe ziarna kakaowca,
-przetworzone produkty z kakao i gorzkiej czekolady,
-czekolada mleczna,
-czarna herbata,
-budyń czekoladowy, płatki zbożowe, ciasto, cukierki, lody, syrop itp.
TEOBROMINA VS KOFEINA
Teobromina i kofeina są znane jako metyloksantyny. Teobromina jest w rzeczywistości produktem ubocznym metabolizmu kofeiny. Obie wywierają działanie wzmacniające ośrodkowy układ nerwowy poprzez hamowanie receptorów adenozyny, jednak teobromina działa słabiej niż kofeina. Jako taka, teobromina powinna wykazywać mniejszą tolerancję i mniej niepożądanych skutków ubocznych, niż kofeina. Prawdopodobieństwo, że teobromina przekracza barierę krew-mózg, jest mniejsze, a zatem ma mniejszy wpływ na OUN.
Teobromina ma również mniejszy wpływ na układ sercowo-naczyniowy niż kofeina, a wpływ teobrominy na układ sercowo-naczyniowy jest ogólnie pozytywny, podczas gdy kofeina jest generalnie ujemna. Wpływ teobrominy na ośrodkowy układ nerwowy jest łagodniejszy i działa dłużej niż kofeina.
Teobromina i utrata wagi - Tabletki odchudzające coraz częściej zawierają teobrominę w swoich preparatach, prawdopodobnie z powodu ekstrapolacji znalezionej w jednym z badań naukowych. W doświadczeniach wykazano, że stosowanie Teobrominy u szczurów skutkowało potencjalną utratą wagi i poprawą metabolizmu lipidów. Nie ma wystarczających dowodów, aby sugerować, że teobromina może być przydatna w utracie wagi u ludzi.
Jakość snu - W ankiecie przeprowadzonej wśród 5587 osób posiadających problemy ze snem, 30 mg suplementów teobrominy przyczyniło się do utrzymania snu przez długi czas. W porównaniu z innymi produktami zawierającymi kofeinę - kakao może zapewnić bardziej spokojny sen ze względu na wyższą zawartość teobrominy i niższą zawartość kofeiny
TEOBROMINA - PRZECIWWSKAZANIA
Przede wszystkim warto skupić się na interakcjach, które substancja może wywołać przy stosowaniu z innymi lekami. Stosowanie produktu w połączeniu z niektórymi lekami może być niebezpieczne, a w rzadkich przypadkach nawet zagrażające życiu. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed suplementacją i poinformuj go o wszystkich lekach i suplementach, których używasz lub rozważasz. Teobromina oddziałuje z kofeiną, zwiększając częstość akcji serca, czujność i rozszerzanie naczyń krwionośnych bardziej niż każda substancja przyjmowana osobno. Z tego samego powodu teobromina może teoretycznie wchodzić w interakcje z lekami wpływającymi na tętno i ciśnienie krwi, takimi jak diuretyki, beta-blokery, blokery kanału wapniowego itp.
JAK STOSOWAĆ TEOBROMINĘ?
Standardowa dzienna dawka stosowania tego produktu waha się w okolicy 350 do 500 mg na dobę. Najlepiej spożywać ją wraz z posiłkiem. Suplement może zostać zastąpiony czekoladą. Pamiętajmy, że znajdziemy ją również w ziarnach kawy oraz kakaowca. Zaleca się przyjmowania od 25 do 40 g czekolady dziennie. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie może doprowadzić do wzrostu wagi.
BIBLIOGRAFIA:
-
Irwin J. Polk All about Asthma: Stop Suffering and Start Living New York 1997. Insight Books
-
Ashihara Hiroshi, Crozier Alan. Biosynthesis and catabolism of purine alkaloids. „Advances in Botanical Research”. 68, s. 111–138, 2013. DOI: 10.1016/B978-0-12-408061-4.00004-3
-
LJ. Dorfman, ME. Jarvik. Comparative stimulant and diuretic actions of caffeine and theobromine in man. „Clin Pharmacol Ther”. 11 (6), s. 869-872, 1970. DOI: 10.1002/cpt1970116869
AUTOR:
Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.