Strona główna » Porady dietetyka - propozycje suplementów » Detoks - co to jest i na czym polega?
Porady dietetyka - propozycje suplementów Data dodania: 22-02-2023

Detoks - co to jest i na czym polega?

Detoks całego ciała to praktyka polegająca na wyeliminowaniu toksyn z organizmu. Mówiąc szerzej, detoksykacja całego ciała lub oczyszczanie to plan, który ludzie stosują w celu wyeliminowania toksyn z organizmu, które podobnie jak trucizny czy zanieczyszczenia, negatywnie wpływają na zdrowie. Detoks ma na celu zachęcać do nawyków, które mają poprawić normalne procesy detoksykacji organizmu, takie jak zdrowa dieta, wystarczająca ilość ćwiczeń i utrzymywanie nawodnienia. 

Detoks może również oznaczać przestrzeganie określonej diety, post, przyjmowanie suplementów, korzystanie z sauny, picie większej ilości wody lub soków, a nawet stosowanie irygacji okrężnicy, lewatywy czy środków przeczyszczających. 

Mimo, że organizm może samodzielnie usuwać różne toksyny i inne substancje poprzez wątrobę, nerki, układ pokarmowy i skórę, warto go dodatkowo wspomóc i przyspieszyć ten proces. Należy jednak pamiętać, że detoks wiąże się z ryzykiem, a niektóre produkty detoksykacyjne mogą być szkodliwe. 

W tym artykule przyjrzymy się, co pociąga za sobą detoks całego ciała, jakie są potencjalne korzyści i zagrożenia oraz jak bezpiecznie stosować detoks.


 

Czy oczyszczanie organizmu jest ważne? 

 
Chociaż niektórzy ludzie twierdzą, że detoksykacja całego ciała powinna być obowiązkiem, m.in dlatego, że zapewnia korzyści zdrowotne, to tak naprawdę nie jest ona konieczna dla większości ludzi, a czasem wręcz niewskazana, z uwagi na ewentualne ryzyko. Wynika to z faktu, że organizm, jak już wspomniano, posiada własny, wysoce skuteczny system detoksykacji i osoby zdrowe zazwyczaj nie wymagają dodatkowej pomocy.

Zdarza się jednak, że ludzie cierpią na schorzenia, które wymagają pomocy poprzez detoksykację np. osoby z zatruciem metalami ciężkimi mogą przejść terapię chelatującą, czyli proces sfokusowany na  wyeliminowaniu metali ciężkich z organizmu. 


 

Dlaczego warto stosować detoksykację organizmu? 

 
Detoks nie jest medycznie konieczny dla większości ludzi, ale w pewnych okolicznościach może oferować korzyści zdrowotne takie jak:

I. Utratę masy ciała: 

Diety detoksykacyjne mogą prowadzić do utraty wagi. Jednak naukowcy zauważają, że może to być spowodowane znacznym ograniczeniem spożywanych kalorii. Warto w tym wypadku skonsultować z lekarzem, bądź dietetykiem właściwe zastosowanie diety odchudzającej.

II. Zwiększenie spożycia owoców i warzyw

Wiele diet detoksykacyjnych może obejmować spożywanie owoców i warzyw. Te produkty wspierają proces usuwania toksyn z naszego organizmu. Dieta bogata w owoce i warzywa wspomaga trawienie i zwiększa perystaltykę jelit, czym pobudza przemianę materii.

III. Nawodnienie

Wiele detoksykacji całego ciała sprzyja również spożywaniu wody. Woda jest niezbędnym zaufanym źródłem dla zdrowia i pomaga organizmowi usuwać odpady poprzez pocenie się, oddawanie moczu i wypróżnienia, co pozytywnie wpływa na naturalne oczyszczenie organizmu. Odpowiednia podaż wody jest dla każdego człowieka istotna zawsze, a nie tylko podczas detoksykacji. 

IV. Przeciwutleniacze

Liczne badania wykazały, że niektóre diety detoksykacyjne mogą wspomagać funkcjonowanie wątroby, a niektóre pokarmy mogą zwiększać glutation jako przeciwutleniacz. Glutation może pomóc w usuwaniu z organizmu toksyn, takich jak metale ciężkie. Wątroba bierze znaczny udział w naszym organizmie w zakresie oczyszczania organizmu z toksyn. Glutation wspomaga pracę wątroby i polepsza zdrowie całego organizmu.

Ważne!

Wiele potencjalnych korzyści detoksykacji nie trwa długo i kończy się, gdy osoba powraca do normalnej diety. Obecnie badania nie potwierdzają 100% skuteczności stosowania diet detoksykujących ani w celu kontrolowania wagi, ani eliminacji toksyn.


 

Zagrożenia przy oczyszczaniu organizmu 

 
Niektóre badania wskazują, że detoks stwarza zagrożenie dla zdrowia, zachęcając ludzi do:
  • ograniczenia spożycia pokarmu, co prowadzi do niedoboru składników odżywczych w organizmie, 
  • picia dużej ilości soków lub herbat, co może przyczynić się do zaburzenia  równowagi elektrolitowej, 
  • picia soków zawierających spore ilości szczawianów, które niekorzystnie wpływają na nerki,
  • stosowania produktów detoksykacyjnych zawierających środki przeczyszczające, które mogą powodować ciężką biegunkę i odwodnienie,
  • wypróbowania diet, które w rzeczywistości zaostrzają podstawowe schorzenia np. cukrzycę.
W Stanach Zjednoczonych zarówno Źródło Żywności i Leków (FDA), jak i Federalna Komisja Handlu podjęły działania przeciwko firmom sprzedającym produkty detoksykacyjne, ponieważ niektóre zawierają szkodliwe lub nielegalne składniki. Złota zasada, którą należy zapamiętać brzmi: “przed wypróbowaniem suplementów, produktów detoksykacyjnych i nowych diet, obowiązkowo omów sprawę z lekarzem lub dietetykiem”. Podczas procesu oczyszczania organizmu należy pamiętać, że nasze zdrowie jest najważniejsze. 



Dieta, a pozbycie się zbędnych produktów przemiany materii  


Jeśli chodzi o oczyszczanie organizmu z szkodliwych toksyn, pamiętajmy, że jedzenie jest najlepszym lekarstwem. Zdziwisz się, gdy dowiesz się jak wiele twoich ulubionych potraw oczyszcza narządy detoksykacyjne organizmu, takie jak wątrobę, jelita, nerki czy skórę, zapobiegając gromadzeniu się szkodliwych toksyn. Poniżej przedstawiamy produkty spożywcze oraz produkty pochodzenia zwierzęcego, które należy spożywać chcąc wesprzeć organizm w detoksykacji:
 
  • Jabłka - Jabłka są bogate w pektyny, czyli rodzaj błonnika, który wiąże się z cholesterolem i metalami ciężkimi w organizmie. Jabłka pomagają w usuwaniu  toksyn i oczyszczają jelita.

  • Awokado - Rzadko myślimy o awokado jako o pożywieniu oczyszczającym, ale te odżywcze owoce obniżają poziom cholesterolu i rozszerzają naczynia krwionośne, jednocześnie blokując toksyczność niszczącą tętnice. Awokado zawiera składnik odżywczy zwany glutationem, który blokuje co najmniej trzydzieści różnych czynników rakotwórczych, jednocześnie pomagając wątrobie w detoksykacji syntetycznych substancji chemicznych i polepszają ogólne usunięcie toksyn. 

  • Buraki - Czas ugotować pyszny barszcz czerwony, ponieważ jego główny składnik tj. buraki, zawiera unikalną mieszankę naturalnych związków roślinnych, dzięki czemu doskonale oczyszczają krew i wątrobę, co z pewnością zostanie zauważone w każdym organizmie człowieka. 

  • Jagody i borówki - Jagody są jedną z najsilniejszych leczniczych potraw, ponieważ zawierają naturalną aspirynę, która pomaga zmniejszyć uszkadzające tkanki skutki przewlekłego stanu zapalnego, jednocześnie zmniejszając ból. Natomiast borówki działają jako antybiotyki, blokując bakterie w drogach moczowych, pomagając w ten sposób zapobiegać infekcjom, a ponadto mają właściwości przeciwwirusowe i pomagają blokować toksyny przed przekroczeniem bariery krew-mózg.

  • Kapusta - Kapusta zawiera liczne związki przeciwnowotworowe i przeciwutleniające oraz pomaga wątrobie rozkładać nadmiar hormonów. Kapusta oczyszcza również przewód pokarmowy i neutralizuje niektóre szkodliwe związki znajdujące się w dymie papierosowym (i dymie biernym). Wzmacnia również zdolność wątroby do detoksykacji.

  • Nasiona selera - Nasiona selera doskonale oczyszczają krew i zawierają wiele różnych związków przeciwnowotworowych, które pomagają w detoksykacji komórek rakowych z organizmu. Nasiona selera zawierają ponad dwadzieścia substancji przeciwzapalnych i szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku substancji detoksykujących znajdujących się w dymie papierosowym. Wykazują silne działanie antyoksydacyjne. 

  • Żurawina - Za pomocą żurawiny oczyścisz swój organizm ze szkodliwych bakterii i wirusów, które mogą zalegać w drogach moczowych, ponieważ zawiera ona substancje antybiotykowe i przeciwwirusowe.

  • Siemię lniane i olej lniany - Naładowane niezbędnymi kwasami tłuszczowymi, szczególnie Omega-3, siemię lniane i olej lniany są niezbędne dla wielu funkcji oczyszczających w całym ciele. Pomagają one także zrzucić zbędne kilogramy. 

  • Czosnek - Jedz czosnek, aby oczyścić organizm ze szkodliwych bakterii, pasożytów jelitowych i wirusów, zwłaszcza z krwi i jelit. Czosnek pomaga w oczyszczaniu naczyń krwionośnych oraz ma właściwości przeciwnowotworowe i przeciwutleniające, które pomagają w detoksykacji organizmu ze szkodliwych substancji. Dodatkowo wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych, usuwając nagromadzony śluz w płucach i zatokach. Dla korzyści zdrowotnych wybieraj tylko świeży czosnek, a nie proszek czosnkowy, który praktycznie nie ma żadnej z powyższych właściwości.

  • Grejpfrut - Dodaj do śniadania rubinowoczerwony grejpfrut, aby skorzystać z błonnika pektynowego, który wiąże się z cholesterolem, oczyszczając w ten sposób krew. Pektyna wiąże się również z metalami ciężkimi i pomaga wyprowadzić je z organizmu. Grejpfrut zawiera również związki przeciwwirusowe, które usuwają z organizmu szkodliwe wirusy i jest doskonałym środkiem odtruwającym jelita i wątrobę.

  • Jarmuż - Gotuj na parze jarmuż, aby skorzystać z jego silnych związków przeciwnowotworowych i przeciwutleniających, które pomagają oczyścić organizm ze szkodliwych substancji. Jarmuż jest również bogaty w błonnik, który wspomaga oczyszczanie przewodu pokarmowego i podobnie jak kapusta, pomaga neutralizować związki znajdujące się w dymie papierosowym, dodatkowo wzmacniając wątrobę.

  • Rośliny strączkowe - Dodaj garść ugotowanej fasoli do następnego posiłku, ponieważ zawiera błonnik, który pomaga obniżyć poziom cholesterolu, oczyścić jelita i uregulować poziom cukru we krwi. Rośliny strączkowe pomagają również chronić organizm przed rakiem.

  • Cytryny - Doskonałe detoksykatory wątroby, czyli cytryny, zawierają duże ilości witaminy C tj. witaminy potrzebnej organizmowi do wytwarzania ważnej substancji zwanej glutationem. Glutation pomaga wątrobie w detoksykacji szkodliwych substancji chemicznych.

  • Wodorosty - Wodorosty mogą być najbardziej niedocenianym warzywem w zachodnim świecie. Badania na Uniwersytecie McGill w Montrealu wykazały, że wodorosty morskie wiążą się z odpadami radioaktywnymi i metalami ciężkimi, aby pomóc wyeliminować je z organizmu. Ponadto są bogatym źródłem minerałów, w szczególności minerałów śladowych.

  • Rukiew wodna - Jeśli nie próbowałeś jeszcze rukwi wodnej, dodaj tę pyszną zieleń do następnej kanapki, ponieważ zwiększa ona enzymy detoksykacyjne i działa na komórki rakowe w organizmie. W badaniu przeprowadzonym w Norwich Food Research Centre w Wielkiej Brytanii palacze, którym podawano 170 gramów rzeżuchy dziennie, wydalali z moczem większe niż przeciętne ilości substancji rakotwórczych, tym samym eliminując je z organizmu.

  • Karczochy - Karczochy dostarczają szerokiej gamy składników odżywczych dla twojej krwi i wątroby. Składniki odżywcze znajdujące się w karczochach pomagają wątrobie wytwarzać żółć, która jest ważna w trawieniu tłuszczów.

  • Szpinak - Szpinak jest niskokaloryczny, ale pełen składników odżywczych m.in zawiera witaminy A, C, E i K, a także tiaminę, kwas foliowy, wapń, żelazo i magnez. Flawonoidy zawarte w szpinaku pomagają zapobiegać utlenianiu cholesterolu w organizmie, działając jako przeciwutleniacze.



Jakie zasady wdrożyć do detoksu?

 
Istnieje wiele sposobów na dietę detoksykacyjną – od głodówek po prostsze modyfikacje żywności. Diety detoksykacyjne różnią się intensywnością i czasem trwania oraz obejmują co najmniej jedno z poniższych zachowań:
  • post przez 1-3 dni,
  • picie świeżych soków owocowych i warzywnych, koktajli, wody i herbaty,
  • picie tylko określonych płynów, takich jak osolona woda lub sok z cytryny,
  • eliminację pokarmów bogatych w metale ciężkie, zanieczyszczenia i alergeny,
  • przyjmowanie suplementów lub ziół,
  • unikanie wszystkich alergizujących pokarmów, a następnie powolne i ponowne ich wprowadzanie,
  • stosowanie środków przeczyszczających, oczyszczanie jelita grubego lub lewatywy,
  • regularne ćwiczenia,
  • całkowitą eliminację alkoholu, kawy, papierosów i rafinowanego cukru.

Produkty powiązane z artykułem




Jakie toksyny są eliminowane?

 
Diety detoksykacyjne rzadko identyfikują konkretne toksyny. Niejasne są również mechanizmy, za pomocą których działają. Mimo tego, że twoje ciało jest zdolne do samooczyszczania się poprzez wątrobę, kał, mocz i pot, to istnieje kilka chemikaliów, które nie tak łatwo usunąć przez naturalne procesy m.in dotyczy to trwałego zanieczyszczenia organicznego (POP), ftalanów, bisfenolu A (BPA) i metali ciężkich. Wynika to z faktu, że wskazane substancje mają tendencję do gromadzenia się w tkance tłuszczowej lub krwi przez wiele lat. 

 

Czy dieta na oczyszczenie organizmu rzeczywiście działa? 


Niektórzy ludzie twierdzą, że czują się bardziej skoncentrowani i energiczni podczas i po przeprowadzeniu detoksu. Jednak poprawa samopoczucia może być po prostu spowodowana wyeliminowaniem z diety przetworzonej żywności, alkoholu i innych niezdrowych substancji. Są jednak osoby, które zgłaszają bardzo złe samopoczucie w okresie detoksykacji.

Jak wielokrotnie wspomniano, detoks może mieć wpływ na utratę wagi. Podczas gdy niektórzy ludzie mogą szybko stracić na wadze, efekt ten wydaje się być spowodowany utratą zapasów płynów i węglowodanów, a nie tłuszczu. Należy jednak wskazać, że waga może być szybko odzyskiwana po wyjściu z oczyszczania. 

W jednym badaniu na koreańskich kobietach z nadwagą zbadano dietę detoksykacyjną z cytryną, która ogranicza się do mieszanki organicznych syropów klonowych lub palmowych i soku z cytryny przez 7 dni. U badanych stwierdzono znacznie mniejszą masę ciała, BMI, niski procent tkanki tłuszczowej, mniejszy stosunek talii do bioder, obwód talii oraz niski poziom markerów stanu zapalnego, insulinooporności i krążącej leptyny. Inne badania na kobietach wykazały, że zarówno 48-godzinny post, jak i 3-tygodniowy okres zmniejszonego spożycia kalorii może zwiększyć poziom hormonu stresu.

Nie wolno zapomnieć, że detoks może być stresującym doświadczeniem, ponieważ wiążą się z opieraniem się pokusom i odczuwaniem skrajnego głodu. 


 

Na co uważać podczas oczyszczania organizmu?

 
Przed wykonaniem jakiegokolwiek detoksu, ważne jest rozważenie możliwych skutków ubocznych. Kilka diet detoksykacyjnych zaleca post lub poważne ograniczenie kalorii. Krótkotrwały post i ograniczone spożycie kalorii mogą powodować zmęczenie, drażliwość i nieświeży oddech. Długotrwały post może skutkować niedoborami energii, witamin i minerałów, a także zaburzeniami równowagi elektrolitowej, a następnie śmiercią. Co więcej, metody oczyszczania jelita grubego, które są czasami zalecane podczas detoksykacji, mogą powodować odwodnienie, skurcze, wzdęcia, nudności i wymioty. Niektóre diety detoksykacyjne mogą również stwarzać ryzyko przedawkowania suplementów, środków przeczyszczających, moczopędnych, a nawet wody.

 

Przeciwwskazania 

 
Niektóre osoby nie powinny rozpoczynać żadnych detoksykacji lub programów ograniczających kalorie bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Wśród grup zagrożonych wymienia się przede wszystkim dzieci, młodzież, osoby starsze, osoby niedożywione, kobiety w ciąży lub karmiące piersią oraz osoby, które mają problemy z poziomem cukru we krwi z uwagi na cukrzycę lub zaburzenia odżywiania.

Pamiętajmy o tym, że detoks przeprowadzony w sposób prawidłowy nie będzie szkodliwy dla naszego ciała. Prawidłowa dieta sprawi, że będziemy pełni energii, usuniemy szkodliwe substancje, a także uruchomimy działanie antyoksydacyjne. Ponadto detoks odkwasza organizm, polepsza układ odpornościowy, poprawia funkcjonowanie całego ciała, wpływa na usunięcie zbędnych produktów przemiany materii oraz detoksykację organizmu.

Kolejną zaletą detoksu jest fakt, że pomoże on nam pozbyć się zbędnych kilogramów. Żaden suplement diety nie jest w stanie zadbać o 100% oczyszczenie organizmu z toksyn, gdyż w tym aspekcie ważna jest prawidłowa dieta i styl życia oraz aktywność fizyczna.


Suplementy wspierające detox organizmu

QUICKSILVER SCIENTIFIC Liposomal Glutathione Complex (Glutation - Detoksykacja Organizmu) 100ml


alt

SWANSON Milk Thistle 500mg (Ostropest plamisty, Detoksykacja organizmu) 100 Kapsułek

               alt

LEVANN Detoks (Oczyszczanie organizmu, Witalność) 60 Kapsułek
alt

Źródła: 

 
  1. https://www.healthline.com/nutrition/detox-diets-101 (dostęp 10 listopada 2021r.) 
  2. https://faseb.onlinelibrary.wiley.com/journal/15306860?ck=nck (dostęp 10 listopada 2021 r.) 
  3. http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/4576574.stm (dostęp 10 listopada 2021r) 
  4. https://www.webmd.com/diet/a-z/detox-diets (dostęp 10 listopada 2021r) 
 

Autor:

 

Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

 

alt

AUTOR
Gosia
Komentarze (0)

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle