Wysyłka zamówień złożonych do godziny 10:00 tego samego dnia!
info@mass-zone.eu     668207098
język:   PolskiAngielskiNiemieckiRosyjski
waluta:  
kraj dostawy:  
Strona główna » Porady dietetyka - propozycje suplementów » Dna moczanowa

Filtruj produkty

Kategorie

Dna moczanowa

Data dodania: 01-08-2022

Lekarze zaklasyfikowali podagrę pod parasolem terminu "zapalenie stawów"-  czyli szerokiego zakresu chorób stawów i bólu stawów. Dna moczanowa jest częstą formą zapalenia stawów. Jest to spowodowane przez kwas moczowy. Dna moczanowa powoduje ból i obrzęk w jednym lub więcej stawów. Zazwyczaj dotyka dużego palca u nogi. Ale występuje również w innych stawach, w tym kolana, kostki, stopy, dłoni, nadgarstka i łokcia. Jakie są objawy dny moczanowej? Jakie jest prawidłowe stężenie kwasu moczowego we krwi i co powoduje nadmiar kwasu moczowego? Czy choroba może wywołać reumatoidalne zapalenie stawów? O tym piszemy poniżej!

 

Kogo dotyka podagra?


Dna moczanowa może dotknąć każdego. Zwykle pojawia się wcześniej u mężczyzn niż u kobiet. U kobiet pojawia się zazwyczaj po menopauzie. Mężczyźni mogą być trzykrotnie bardziej narażeni na zachorowanie niż kobiety, ponieważ przez większość życia mają wyższy poziom stężenia kwasu moczowego. Kobiety osiągają te poziomy kwasu moczowego po menopauzie. Z tego powodu zwiększone stężenie kwasu moczowego doprowadza do sytuacji, że w leczeniu dny moczanowej, częstszymi pacjentami są mężczyźni.

Ludzie są bardziej narażeni na podagrę, jeśli mają:
 

 • otyłość, lub dużo dodatkowej wagi,

 • niewydolność serca,

 • cukrzycę,

 • podagra może być dziedziczona,

 • nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi),

 • choroby nerek.

 
Jesteś również bardziej narażony na rozwój podagry, jeśli:
 

 • stosujesz  dietę o dużej zawartości białka zwierzęcego,

 • spożywasz znaczne ilości alkoholu,

 • przyjmujesz tabletki nawadniające (diuretyki).

 
 

Jakie są objawy podagry?


Epizod podagry nazywany jest atakiem podagry. Ataki podagry są bardzo bolesne i mogą wystąpić dość nagle, często w nocy. Podczas ataku podagry, objawy w dotkniętym stawie (stawach) mogą obejmować:
 

 • intensywny ból,

 • zaczerwienienie,

 • sztywność,

 • obrzęk,

 • tkliwość, nawet przy lekkim dotyku, np. prześcieradła,

 • ciepło lub uczucie, jakby staw "płonął".

 
 

Jak długo trwa atak podagry?


Atak podagry może trwać tydzień lub dwa. Pomiędzy atakami podagry możesz nie mieć żadnych objawów. 

 

Jak często zdarzają się ataki podagry?


Niektórzy ludzie mają ataki podagry często, podczas gdy u innych następują lata wyciszenia między epizodami. Jeśli dna moczanowa nie jest leczona, ataki mogą stać się częstsze i trwać dłużej. Ataki podagry mogą powtarzać się w tym samym stawie lub dotyczyć różnych stawów.

 

Kwas moczowy, a dna moczanowa


Kwas moczowy jest wytwarzany, gdy organizm rozkłada substancje chemiczne zwane purynami, które znajdują się w niektórych produktach spożywczych i napojach. Podczas oddawania moczu ten naturalny produkt uboczny przechodzi przez nerki i opuszcza organizm. Czasami organizm wytwarza zbyt dużo kwasu moczowego. Albo nerki sobie nie radzą. Kiedy organizm ma wysoki poziom kwasu moczowego lub hiperurykemię, kryształy kwasu moczowego mogą koncentrować się w stawach. Ostre, przypominające igły kryształy mogą powodować dnę moczanową. Jednak wiele osób z wysokim poziomem kwasu moczowego nigdy nie rozwija dny moczanowej.

 

Oznaki i objawy dny moczanowej


Dna moczanowa może objawiać się na różne sposoby, ale najczęstszym są nawracające epizody ostrego zapalenia stawów (zaczerwienienie stawów, tkliwość, ciepło i obrzęk). Najczęściej dotyczy to stawu śródstopno-paliczkowego u podstawy dużego palca, co stanowi połowę przypadków. Inne stawy, takie jak pięty, kolana, nadgarstki i palce, również mogą być zaatakowane. Ból stawów zwykle zaczyna się w nocy i nasila w ciągu 24 godzin od początku. Wynika to głównie z niższej temperatury ciała. Inne objawy, które rzadko występują w przypadku bólu stawów, to zmęczenie i wysoka gorączka. Przewlekły podwyższony poziom kwasu moczowego (hiperurykemia) może powodować inne objawy, w tym twarde, bezbolesne złogi kryształów kwasu moczowego zwane tophi. Rozległe guzki mogą prowadzić do przewlekłego zapalenia stawów z powodu erozji kości. Podwyższony poziom kwasu moczowego może również prowadzić do wytrącania kryształów w nerkach, co prowadzi do powstawania kamieni i późniejszej choroby nerek. Kryształy kwasu moczowego, zwykle związane ze stosunkowo wysokim poziomem we krwi, są podstawową przyczyną dny moczanowej. Może to być spowodowane dietą, predyspozycjami genetycznymi lub niewystarczającym wydalaniem kwasu moczowego. Niedobór kwasu moczowego w nerkach jest główną przyczyną hiperurykemii w około 90% przypadków, a hiperurykemii w mniej niż 10% przypadków. Około 10% osób z hiperurykemią w pewnym momencie swojego życia rozwinie dnę moczanową. Jednak ryzyko zależy od ciężkości hiperurykemii. Ryzyko wynosiło 0,5% rocznie dla poziomów od 415 do 530 μmol/l (7 do 8,9 mg/dl) i 4,5% rocznie dla poziomów powyżej 535 μmol/l (9 mg/dl).

 

Dna moczanowa, a styl życia


Przyczyny dietetyczne stanowią około 12% dny moczanowej, w tym te ściśle związane ze spożyciem alkoholu, napojów słodzonych cukrem, spożywaniem mięsa i owoców morza. Duże ilości kwasu moczowego są produkowane w produktach spożywczych o najwyższej zawartości puryn, takich jak suszone anchois, krewetki, podroby, suszone grzyby, wodorosty morskie i drożdże piwne. Kurczak i ziemniaki również wydają się być ze sobą spokrewnione. Inne wyzwalacze obejmują uraz fizyczny i operację. Badania na początku XXI wieku wykazały, że inne czynniki dietetyczne nie mają znaczenia. W szczególności umiarkowana dieta składająca się z warzyw bogatych w purynę, takich jak fasola, groch, soczewica i szpinak, nie była związana z dną moczanową. W diecie nie ma białka całkowitego. Picie alkoholu było silnie związane ze zwiększonym ryzykiem, przy czym wino było nieco mniej ryzykowne niż piwo czy napoje spirytusowe. Spożywanie odtłuszczonego mleka w proszku bogatego w glikomakropeptydy (GMP) i ekstrakt z tłuszczu maślanego G600 może zmniejszyć ból, ale może powodować biegunkę i nudności. Ćwiczenia, zdrowa waga, niskotłuszczowa nabiał oraz, w mniejszym stopniu, kawa i witamina C wydają się zmniejszać ryzyko dny moczanowej. Jednak przyjmowanie suplementów witaminy C nie wydawało się mieć znaczącego wpływu na osoby, które już cierpiały na dnę moczanową. Pomocne są również orzeszki ziemne, ciemny chleb i owoce. Uważa się, że jednym z powodów jest to, że pomagają zmniejszyć oporność na insulinę.

 

Dna moczanowa, a genetyka 


Dna moczanowa jest częściowo dziedziczna, powodując około 60% zmienność poziomu kwasu moczowego. Stwierdzono, że geny SLC2A9, SLC22A12 i ABCG2 są powszechnie związane z dną moczanową, a zmiany w tych genach mogą w przybliżeniu podwoić ryzyko. Mutacje powodujące utratę funkcji w SLC2A9 i SLC22A12 prowadzą do niskiego poziomu kwasu moczowego we krwi poprzez zmniejszenie wchłaniania moczanów i niezakłóconego wydalania moczanów. Rzadkie zaburzenia genetyczne w zespole Lescha-Nyhana Rodzinna młodzieńcza nefropatia hiperurykemiczna, rdzeniasta torbielowata choroba nerek, nadaktywność syntazy fosforybozylo-pirofosforanowej i niedobór fosforybozylotransferazy hipoksantynowo-guaninowej mogą być powikłane dną moczanową.

 

Jak zdiagnozować dnę moczanową? 


Dnę moczanową można zdiagnozować i leczyć bez dalszych badań u osób z hiperurykemią i klasycznym ostrym zapaleniem podstawy palucha (znanym jako podagra). W przypadku wątpliwości co do diagnozy należy przeprowadzić analizę mazi stawowej. Zwykłe zdjęcia rentgenowskie są co do zasady normalne i nie są przydatne do potwierdzenia diagnozy wczesnej dny moczanowej. Mogą wykazywać oznaki przewlekłej dny moczanowej, takie jak erozja kości.

 

Domowe sposoby na podagrę


Niektóre domowe środki zaradcze mogą pomóc obniżyć poziom kwasu moczowego i zapobiec atakom podagry. Następujące pokarmy i napoje zostały zasugerowane dla leczenia podagry:

 • cierpkie czereśnie

 • magnez

 • imbir

 • rozcieńczony ocet jabłkowy

 • seler

 • herbata z pokrzywy

 • mniszek lekarski

 • nasiona ostropestu plamistego


 

Leczenie podagry


Nieleczona podagra może w końcu doprowadzić do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów, która jest poważniejszą formą zapalenia stawów. Ten bolesny stan może pozostawić Twój staw trwale uszkodzony i spuchnięty. Plan leczenia zalecany przez lekarza będzie zależał od stadium i nasilenia podagry. Leki stosowane w leczeniu podagry działają na jeden z dwóch sposobów: łagodzą ból i obniżają stan zapalny, lub zapobiegają przyszłym atakom podagry poprzez obniżenie poziomu kwasu moczowego.

 

Leki łagodzące ból związany z podagrą obejmują:


Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAIDs), takie jak aspiryna (Bufferin), ibuprofen (Advil, Motrin), i naproksen (Aleve), kolchicynę (Colcrys, Mitigare), kortykosteroidy

 

Leki, które zapobiegają atakom podagry to:


inhibitory oksydazy ksantynowej, takie jak allopurynol (Lopurin, Zyloprim) i febuksostat (Uloric)
probenecid (Probalan)

Wraz z lekami, lekarz może zalecić zmiany stylu życia, aby pomóc zarządzać objawami i zmniejszyć ryzyko przyszłych ataków podagry. Na przykład, lekarz może zachęcić Cię do:

 • zmniejszenia spożycia alkoholu, 

 • schudnięcia, jeśli występuje nadwaga

 • rzucenia palenia, Operacja podagry

Podagra może być zazwyczaj traktowane bez operacji. Jednak po wielu latach, stan ten może uszkodzić stawy, rozerwać ścięgna i powodować infekcje w skórze nad stawami. Twarde złogi, zwane tophi, mogą gromadzić się na stawach i w innych miejscach, takich jak ucho. Guzki te mogą być bolesne i opuchnięte, a także mogą trwale uszkodzić stawy.

Dnę moczanową można leczyć trzema zabiegami chirurgicznymi:

 • operacja fuzji stawów,

 • operacja wymiany stawu,

 • operacja usztywnienia stawu.

To, którą z tych operacji zaleci lekarz, zależy od rozległości uszkodzenia, umiejscowienia guzków oraz osobistych preferencji pacjenta.

 

Przyczyny podagry


Gromadzenie się kwasu moczowego we krwi w wyniku rozkładu puryn powoduje podagrę. Niektóre warunki, takie jak zaburzenia krwi i metabolizmu lub odwodnienie, sprawiają, że organizm produkuje zbyt dużo kwasu moczowego. Problemy z nerkami lub tarczycą, albo zaburzenia dziedziczne, mogą utrudniać organizmowi usuwanie nadmiaru kwasu moczowego.

Jesteś bardziej narażony na wystąpienie podagry, jeśli:

 • jesteś mężczyzną w średnim wieku lub kobietą po menopauzie,

 • masz rodziców, rodzeństwo lub innych członków rodziny z podagrą,

 • pijesz alkohol,

 • przyjmujesz leki takie jak diuretyki i cyklosporynę,

 • cierpisz na choroby takie jak wysokie ciśnienie krwi, choroby nerek, choroby tarczycy, cukrzyca lub bezdech senny.

   

Żywność, której należy unikać


Niektóre pokarmy mają naturalnie wysoką zawartość puryn, które organizm rozkłada na kwas moczowy. Większość ludzi może tolerować pokarmy o wysokiej zawartości puryn. Ale jeśli Twój organizm ma problemy z uwalnianiem nadmiaru kwasu moczowego, możesz chcieć unikać pewnych pokarmów i napojów, takich jak:

 • czerwone mięsa

 • mięsa organiczne

 • niektóre owoce morza

 • alkohol

Napoje słodzone cukrem i żywność zawierająca cukier - fruktozę również mogą być problematyczne, mimo że nie zawierają puryn

Twój stan zdrowia może być również czynnikiem wpływającym na zaostrzenia. Wszystkie te warunki zostały powiązane z podagrą:

 • otyłość

 • cukrzyca lub stan przedcukrzycowy

 • odwodnienie

 • uraz stawu

 • infekcje

 • zastoinowa niewydolność serca

 • wysokie ciśnienie krwi

 • choroba nerek

Czasami może być trudno wskazać, który z tych czynników jest odpowiedzialny za atakami podagry. Prowadzenie dziennika jest jednym ze sposobów śledzenia diety, leków i zdrowia, aby pomóc w identyfikacji przyczyny objawów.

 

Podagra i alkohol


Alkohol, podobnie jak czerwone mięso i owoce morza, ma wysoką zawartość puryn. Kiedy organizm rozkłada puryny, proces ten uwalnia kwas moczowy. Więcej kwasu moczowego zwiększa ryzyko wystąpienia podagry. Alkohol może również zmniejszyć tempo, w jakim organizm usuwa kwas moczowy. Nie u każdego, kto pije, rozwinie się podagra. Ale wysokie spożycie alkoholu (więcej niż 12 drinków tygodniowo) może zwiększyć ryzyko - zwłaszcza u mężczyzn. Piwo jest bardziej prawdopodobne niż likier, aby wpłynąć na ryzyko.

 

Diagnoza podagry


Twój lekarz może zdiagnozować podagrę na podstawie przeglądu historii choroby, badania fizykalnego, i objawy. Lekarz prawdopodobnie postawi diagnozę na podstawie:

 • opisie bólu stawów

 • tego, jak często odczuwasz intensywny ból w stawie

 • stopnia zaczerwienienia lub obrzęku tego obszaru


 

Zapobieganie podagrze


Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby pomóc w zapobieganiu podagrze:

 • ogranicz ilość wypijanego alkoholu,

 • ogranicz ilość jedzenia bogatego w purynę, takiego jak skorupiaki, jagnięcina, wołowina, wieprzowina i mięso z organów,

 • spożywaj dietę niskotłuszczową, bez nabiału, bogatą w warzywa,

 • utrzymuj zdrową wagę,

 • unikaj palenia,

 • ćwicz regularnie,

 • zachowaj odpowiednie nawodnienie.

Jeśli masz warunki medyczne lub przyjmujesz leki, które zwiększają ryzyko wystąpienia podagry, zapytaj swojego lekarza, jak możesz obniżyć ryzyko wystąpienia ataków podagry.

 

Podagra z tofusem


Kiedy kryształy kwasu moczowego gromadzą się w stawach przez długi czas, wytwarzają twarde złogi zwane tophi pod skórą. Bez leczenia, te tophi może uszkodzić kości i chrząstki i zostawić stawy trwale oszpecone. Tophi to spuchnięte grudki wokół stawów, które wyglądają jak sęki na pniu drzewa. Występują one w stawach takich jak palce, stopy i kolana, a także na uszach. Topiki same w sobie nie bolą, ale stan zapalny, który powodują, może być bolesny. Czasami tofi tworzą się w tkance łącznej poza stawami.

 

Czy podagra jest bolesna?


Tak, podagra może być bolesna. W rzeczywistości, ból w dużym palcu u nogi jest często jednym z pierwszych objawów, które ludzie zgłaszają. Bólowi towarzyszą bardziej typowe objawy zapalenia stawów, takie jak obrzęk i ciepło w stawach. Ból podagry może różnić się w nasileniu. Ból w dużym palcu u nogi może być bardzo intensywny na początku. Po ostrym ataku, może ustąpić do tępego bólu. Ból, jak również obrzęk i inne objawy, są wynikiem uruchomienia przez organizm obrony (przez układ odpornościowy) przed kryształami kwasu moczowego w stawach. Ten atak prowadzi do uwolnienia substancji chemicznych zwanych cytokinami, które promują bolesne zapalenie.

 

Olejki eteryczne na podagrę


Olejki eteryczne są substancjami roślinnymi stosowanymi w aromaterapii. Uważa się, że niektóre olejki mają działanie przeciwzapalne, łagodzące ból i antybakteryjne. Niektóre z olejków eterycznych stosowanych w leczeniu podagry obejmują:

 • olejek z trawy cytrynowej

 • olejek z nasion selera

 • wyciąg olejowy z krwawnika

 • wyciąg z liści oliwnych

 • chiński cynamon

Przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek olejku eterycznego porozmawiaj z lekarzem. Pamiętaj, aby przestrzegać następujących środków ostrożności podczas stosowania olejków eterycznych:

Nie nakładaj olejków eterycznych bezpośrednio na skórę. Ważne jest, aby rozcieńczyć je najpierw z olejem nośnym, takim jak olej kokosowy lub olej jojoba. Na przykład, aby uzyskać 3-procentowe rozcieńczenie, zmieszaj 20 kropli olejku eterycznego z 6 łyżeczkami oleju nośnego.

Nie wkładaj olejków eterycznych do ust, ponieważ nie są one bezpieczne do spożycia.

Przechowuj olejki eteryczne i oleje nośnikowe w chłodnym, ciemnym miejscu, z dala od światła słonecznego i ciepła.


 

Czy podagra jest dziedziczna?


Podagra jest przynajmniej częściowo spowodowana dziedzicznością. Naukowcy znaleźli dziesiątki genów, które zwiększają podatność ludzi na podagrę, w tym SLC2A9 i ABCG2. Geny związane z podagrą wpływają na ilość kwasu moczowego, którą organizm zatrzymuje i uwalnia. Ze względu na czynniki genetyczne, podagra występuje w rodzinach. Osoby, których rodzic, rodzeństwo lub inny bliski krewny cierpi na podagrę, są bardziej narażone na zachorowanie. Jest prawdopodobne, że geny tylko ustawiają scenę dla podagry. Czynniki środowiskowe, takie jak dieta, faktycznie wyzwalają chorobę. Dna moczanowa występuje coraz częściej wśród kobiet i mężczyzn. Z tego powodu jeżeli mamy pierwsze objawy dny moczanowej, to warto udać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Leczenie dny moczanowej będzie skuteczniejsze o ile odpowiednio wcześnie zareagujemy na symptomy.


Suplementy mogące łagodzić objawy podagry:

NOW FOODS Essential Oil (Olejek Eteryczny) Trawa cytrynowa 30ml    

Foto

GREEN GLOBAL EARTH CBD Oil Premium 10% (Olej konopny) 10ml
Foto

YANGO Super C Antyoksydanty camu camu, aronia, acerola, acai - 60 kapsułek wegetariańskich
Foto


 

Skorzystaj ze zniżki:

 

alt
Źródła: 

 

 1. https://www.niams.nih.gov/health-topics/gout
 2. https://www.webmd.com/arthritis/ss/slideshow-gout
 3. https://www.healthline.com/health/gout
 4. https://www.nhs.uk/conditions/gout/

 


Autor:

 

Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

alt

 
 
 
 

 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady dietetyka - propozycje suplementów
 • 6 PAK Nutrition
 • ActiKid
 • ACTIVLAB
 • ADAMED
 • AFLOFARM
 • Alfasigma
 • ALINESS
 • ALL NUTRITION
 • Allergy Research Group
 • Almiral
 • ALTRIENT LIVON LABS™
 • APPLIED NUTRITION
 • APU LABS
 • AQUASOOL
 • ARBONNE
 • Art of Nature Mastiha
 • ASEPTA
 • Aura Herbals
 • Aurovitas
 • AVITALE
 • BabyStart
 • BAUSCH & LOMB
 • BAYER
 • Best Joy
 • BESTLAB
 • Bio Botanical Research
 • Bio-Kult
 • BIOCODEX
 • BioGaia
 • BIOLATTE
 • BioLaven
 • Biolife
 • BIOMED
 • BIOTECH USA
 • BIOTON
 • bioU
 • BIOWEN
 • BLAST
 • BPS Pharma
 • BSN
 • by.herbs
 • Canaticann
 • CannabiGold
 • CANNADERM
 • CARLSON LABS
 • Carnomed
 • CEDERROTH
 • CELLUCOR
 • CHILDLIFE
 • COCONAUT®
 • COLFARM
 • COLWAY
 • COLYFINE
 • Crispy Natural
 • DASHRADE
 • DaVinci Laboratories
 • DEDICATED NUTRITION
 • DIET-FOOD
 • DOCTOR LIFE
 • Doctor's Best
 • DORIAN YATES
 • DR ENZMANN
 • DR JACOBS
 • DR Joint
 • Dr Meller
 • Dr. Mercola
 • Dr.OHHIRA®
 • Duo Life
 • DYMATIZE
 • Ecological Formulas
 • EkaMedica
 • ENERVIT
 • Enzymedica
 • ESTABIOM
 • EstroVita
 • Evogen Nutrition
 • FA NUTRITION
 • FLC PHARMA
 • FoodForce
 • Foods by Ann
 • ForMeds
 • FORMOTIVA
 • FOUR SIGMATIC
 • Franky's Bakery
 • Gaia Herbs
 • GARDEN OF LIFE
 • GASPARI NUTRITION
 • Genactiv
 • GENEXO
 • Gengigel
 • GEONATURALS
 • Good Health Naturally
 • Green Global Earth
 • GymBeam
 • HANOJU
 • Health Labs Care
 • Health Thru Nutrition
 • Hemanpower
 • HempKing
 • Hempley
 • HempWISH
 • HEPATICA
 • HERBAPOL Poznań
 • HIGH5
 • HIMALAYA
 • HIPP
 • Holistic
 • Holland & Barrett
 • Houston Enzymes
 • Immunotec
 • Imunoglukan P4H
 • INDIA COSMETICS
 • Integrative Therapeutics
 • INTENSON
 • Invent Farm
 • Invex Remedies
 • JARROW FORMULAS
 • Jell-O
 • Jordan
 • KFD
 • KIKI Health
 • KRKA-POLSKA Sp. z o.o.
 • LAB ONE
 • LABORELL
 • LABRADA
 • LABS212
 • LEVANN
 • LEVRONE
 • LIERAC
 • Life Extension
 • Living Food
 • LR
 • Manuka Health
 • MARINEX
 • MARS PROTEIN
 • MASS-ZONE
 • Medica Herbs
 • MEDICALINE
 • MEDVERITA
 • MERCK
 • MIRALEX
 • MITO – PHARMA®
 • MITOcare
 • Mollers Tran
 • MOTION NUTRITION
 • MRM
 • MUSCLETECH
 • MUSTELA
 • MUTANT
 • MY LABS
 • MY PROTEIN
 • MYLAN
 • MyVita
 • NARINE
 • NATROL
 • NATUR PRODUKT PHARMA
 • NATURE SCIENCE
 • NATURE'S ANSWER
 • Nature's Sunshine
 • NATURE'S WAY
 • NatVita
 • Navigator
 • NeoCell
 • NOBLE HEALTH
 • NORDIC NATURALS
 • NORSA PHARMA
 • NORSAN
 • NOW FOODS
 • NOW PETS
 • NUTRAMIGEN
 • NUTREND
 • NUTREX RESEARCH
 • NUTRICIA
 • NutriCology
 • NUTRILINEA
 • Nutropharma
 • OLEOFARM
 • OLI OLI
 • OLIMP
 • OPTIMUM NUTRITION
 • ORGANIC INDIA
 • Organique
 • ORKLA HEALTH
 • Osavi
 • OSTROVIT
 • Panaceo
 • Panaseus
 • PANDY PROTEIN
 • Pharma Nord
 • PHARMABEST
 • PHARMOVIT
 • PHOENIX NUTRITION
 • PHYTOCEUTIC
 • PiLeJe
 • PLATINUM CBD
 • POLPHARMA
 • Polski Lek S.A.
 • POWERBAR
 • Premicanna
 • Primabiotic
 • Progress Labs
 • PURE ENCAPSULATIONS
 • PURE LABS
 • Purely Inspired
 • PURITAN'S PRIDE
 • Puromedica
 • QPHARMA
 • QUICKSILVER SCIENTIFIC
 • Rainforest Foods
 • RCSS
 • ReadiSorb
 • Redfood
 • REVALID
 • RL9
 • Salus-Haus
 • SANDOZ
 • Sanofi Aventis
 • SANPROBI
 • SCI TEC
 • SCIENCE IN SPORT (SIS)
 • Scivation
 • SD Pharmaceuticals
 • SEEKING HEALTH
 • Sensi Hemp
 • SIMPLEDAY
 • SINGULARIS
 • SKARBY POLESIA
 • Skoczylas
 • SLAVITO
 • SMART PHARMA Sp. z o.o.
 • SOLARAY
 • SOLGAR
 • SOURCE NATURALS
 • SPORT DEFINITION
 • Sports Research
 • STADA
 • STANLAB
 • Supmedica
 • SWANSON
 • SWISS MEDICUS
 • SYLVECO
 • TAKEDA Polska sp. z o.o.
 • TARGROCH
 • Teatone
 • TERRANOVA
 • Teva
 • THORNE RESEARCH
 • TOTUM SPORT
 • Trace Minerals
 • TREC
 • UNIVERSAL NUTRITION
 • URSAPHARM ARZNEMITTEL
 • USP Zdrowie
 • Valentis
 • VIANEK
 • Vitacolloids
 • VITAL PROTEINS
 • Vitamins Because
 • VODAVODA
 • Warrior
 • WEIDER
 • WELLECO
 • WISH Pharmaceutical
 • YANGO
 • YumEarth
 • Yummy Sports
 • Zein Pharma
© 2021 mass-zone.eu
wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies oraz przetwarzanie danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności
Nie pokazuj więcej tego komunikatu