Strona główna » Porady dietetyka - propozycje suplementów » Era suplementów wspomagających ogólną pracę organizmu - Fosfatydyloseryna
Data dodania: 11-04-2019

Era suplementów wspomagających ogólną pracę organizmu - Fosfatydyloseryna

Odpowiednio zbilansowana gospodarka hormonalna stanowi podstawę do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Cały system nerwowy oparty o wiele komórek, które przekazują wszelkie informacji do naszego ciała uzależniony jest od odpowiednio zbilansowanej diety i wielu substancji odżywczych. Aby chronić nasze komórki i czuwać nad odpowiednim poziomem hormonalnym naszego organizmu warto zaopatrzyć się w suplement, który taką rolę spełni. Z pewnością jest nim fosfatydyloseryna.



Odpowiednio zbilansowana gospodarka hormonalna stanowi podstawę do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Cały system nerwowy oparty o wiele komórek, które przekazują wszelkie informacji do naszego ciała uzależniony jest od odpowiednio zbilansowanej diety i wielu substancji odżywczych. Aby chronić nasze komórki i czuwać nad odpowiednim poziomem hormonalnym naszego organizmu warto zaopatrzyć się w suplement, który taką rolę spełni. Z pewnością jest nim fosfatydyloseryna.

alt


CO TO JEST FOSFATYDYLOSERYNA ?

 

Fosfatydyloseryna to związek organiczny wywodzący się z grupy kwaśnych fosfolipidów. Ten składnik posiada ujemny ładunek cząsteczki i dzięki temu ma wpływ na zmianę aktywności związanych z białkami enzymatycznymi. Białka enzymatyczne uruchamiają wewnątrzkomórkowe szlaki sygnalizacyjne. Dzięki nim zachodzi do różnych procesów chemicznych w tym do powiększenia pompy sodowo-potasowej oraz regulacji płynności błony. Powyższe działanie doprowadza do wydłużenia życia komórek.


 

GDZIE WYSTĘPUJE FOSFATYDYLOSERYNA ?

 
Fosfatydyloseryna naturalnie występuje w błonach komórkowych organizmów żywych, a konkretniej w ich wewnętrznej warstwie. Zarówno w komórkach ssaków (również u człowieka) fosfatydyloseryna stanowi 10% wszelkich fosfolipidów. W szczególności znajduje się w komórkach związanych z centralnym układem nerwowym.

Największe stężenie zostało zarejestrowane na obszarze mózgu w tym w hipokampie, korze oraz opuszce węchowej. Ten preparat uzyskiwany był w pierwotny sposób na drodze wyodrębnienia go z wołowej kory mózgowej. Niestety taki sposób okazał się mało skuteczny z powodu tego, że z jednego mózgu wołowego udawało się uzyskać jedynie 3 gramy tego preparatu. Oprócz niskiej wydajności związanej z wyodrębnieniem fosfatydyloseryny można było wyróżnić kolejne zagrożenie związane z bydłem, które mogło cierpieć na "chorobę szalonych krów".

Na szczęście naukowcy znaleźli sposób na bezpieczniejszą możliwość uzyskiwania tego preparatu za pośrednictwem fosfatydylocholiny pochodzącej z lecytyny sojowej. Ustalono również produkty, które są bogatymi źródłami tego środka.

Ponad 100 mg Fosfatydyloseryny na 100 g zawierają w sobie m.in:

- mózg wołowy,
- śledź atlantycki,
- makrela atlantycka,
- węgorz,
- tuńczyk,
- biała fasola, a nwet kurczak.
Jak widać są to pokarmy wysokobiałkowe pochodzenia głównie zwierzęcego.


 

DZIAŁANIE  FOSFATYDYLOSERYNY

 
Preparat Fosfatydyloseryny ma wpływ na wiele czynników w naszym organizmie. Związane to jest z jej działaniem polegającym na polepszeniu komunikacji międzykomórkowej, a także doprowadzeniem do wydłużenia "życia" komórek, które tworzą nasz organizm. W związku z jej największym stężeniem w centralnym układzie nerwowym uznaje się, że jej odpowiednia ilość polepsza zdolności związane z zapamiętywaniem oraz przetwarzaniem informacji.

Oprócz prozdrowotnego działania związanego z funkcjami kognitywnymi naszego mózgu fosfotadyloseryna dzięki polepszaniu neuroprzekaźników w synapsach oraz regulowaniu poziomu kortyzolu, preparat ten doprowadza do równowagi hormonalnej w naszym organizmie. Badania naukowe potwierdziły, że dzięki tej substancji dochodzi do zwiększenia wydzielania neuroprzekaźników w postaci dopaminy, noradrenaliny, acetylocholiny oraz doprowadzać do powiększenia stężenia glukozy w mózgu.

Przeprowadzono również eksperymenty na szczurach, którym podawano przez 12 tygodni odpowiednią dawkę fosfatydyloseryny. Wyniki jasno wskazują, że ten preparat skutecznie polepsza pamięć przestrzenną, a także poznawczą. Prawdopodobnie efekty te zostały uzyskane dzięki właściwościom nootropowym tego fosfolipidu. Dzięki swoim właściwościom doprowadził on do zwiększenia neuroprzekaźnictwa dopaminergicznego i cholinergiczengo, a co za tym idzie nastąpił wzrost acetylocholiny o 45% w stosunku do zwierząt, które nie brały suplementu.

Oprócz rozwiązywania kwestii poznawczych i neurologicznych jest to suplement, który korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Regularne podawanie fosfatydyloseryny pozwala dostosować się organizmowi do procesów, w których główną rolę odgrywa oś podwzgórze-przysadka-nadnercza.W przypadku występowania bodźców stresowych następuje aktywacja podwzgórza przysadki nadnerczy i wytwarza się kortyzol. Jest to naturalny hormon steroidowy, który ma wpływ na szeroko pojęty metabolizm człowieka. W przypadku występowania dużej ilości stresu kortyzol powoduje pobudzenie wydzielania glukozy do krwi.

W samym swoim założeniu nie jest to hormon negatywny dla naszego ciała, jednak w przypadku jego rozregulowania i wzrostu do górnej granicy normy może dochodzić do spadku poziomu testosteronu. Ten hormon z samego swojego założenia ma istotny wpływ na regenerację organizmu, spadek libido, zwiększenie katabolizmu mięśniowego, a także pogorszenie samopoczucia.

Zwiększenie poziomu kortyzolu doprowadza w praktyce do znaczącego pogorszenia pracy mózgu i syntezy hormonu testosteronu, stąd też wpływ jednego hormonu ma niebagatelne znaczenie na normę testosteronu i ogólną kondycję organizmu. Kortyzol ma wpływ na wiele innych funkcji fizjologicznych - między innymi na metabolizm białek i węglowodanów, a także pracę układu odpornościowego i nerwowego.

Notoryczny stres, który wywiera negatywny wpływ na poziom kortyzolu doprowadza do zaburzeń somatyczno-psychicznych. W tym zakresie zostały przeprowadzenie na badania na ochotnikach, którzy grali w golfa. Przez 24 dni podawano im 200 mg fosfatydyloseryny na dobę. Suplementacja tym preparatem doprowadziła do obniżenia poziomu stresu, a także zwiększenia osiągnięć sportowych. Badaniu zostały poddane również mózgi sportowców i ustalono, że u osób stosujących tą substancję znacząco zwiększyła się ilość fal mózgowych odpowiadających za stan zrelaksowania oraz spadek fal β, które odpowiadają za poziom stresu.

Oprócz czynników stresogennych, poziom kortyzolu oraz hormonu adrenokortykotropowego może zostać również zwiększony przez nadmierny wysiłek fizyczny. Ten fosfolipid może ograniczać ból mięśni spowodowany wysiłkiem fizycznym, a także polepszenie ich regeneracji. Stosowanie preparatu związanego z fosfatydyloseryną doprowadza do spadku aktywności kinazy kreatynowej, która w przypadku nadmiernego poziomu może nawet implikować martwicę włókien mięśniowych.

Zjawisko śmierci komórek określone jest w medycynie jako apoptoza. Wewnątrz uszkodzonych komórek dochodzi do specyficznego szeregu zmian w tym do utraty wody, elektrolitów, obkurczenia komórki a następnie zmiany jej kształtu i wielkości. Powierzchnia umierającej komórki ulega pofałdowaniu, a wewnątrz niej dochodzi do zmian w chromatynie jądrowej. Następuje fragmentacja jądra komórkowego oraz powstają ciałka apoptotyczne w późniejszym okresie tego procesu. Taka sytuacja wynika z tworzących się dodatkowych wiązań pomiędzy błonowymi białkami, co w końcowym efekcie prowadzi do martwicy komórkowej. Podawanie Fosfatydyloseryny doprowadza do ochrony komórek, przy jednoczesnym ich wzmocnieniu. Suplementacja tym produktem hamuje proces apoptozy i doprowadza do wzmocnienia organizmu w tym zakresie.


 

DAWKOWANIE FOSFATYDYLOSERYNY

 
Przyjęto ogólnie normę spożycia tego środka za pośrednictwem pokarmów do granicy 130 mg. Rekomenduje się jednak aby w przypadku podjęcie suplementacji tą substancją stosować dawki od 100 do 500 mg na dobę. Najpowszechniejsza ilość przyjmowana poprzez podawanie poza posiłkowe wynosi 3 dawki po 100 mg na dobę

Samo stosowanie Fosfatydyloseryny jest uzależnione również od kwestii zdrowotnych danego człowieka, na które ma zadziałać ten medykament. Jeżeli podawana ma być dla dzieci i młodzieży, celem zwiększenia koncentracji przyjęto, że skuteczna dawka dobowa wynosić powinna 200 mg. Jeżeli natomiast ma ona zostać podawana u osób starszych, które mają zaburzone funkcje poznawcze, to zaleca się dawkę powiększoną nawet do 500 mg na dobę. 

Najlepszym momentem do przyjęcia suplementu jest stosowanie go po posiłku, ponieważ kwasy tłuszczowe występujące w pokarmie ułatwiają rozprowadzenie i wchłonięcie Fosfatydyloseryny. Na chwilę obecną nie istnieje dowód wskazujący na ewentualne wystąpienie skutków ubocznych stosowania tego suplementu przez kobiety w ciąży, więc w związku z brakiem badań na ten temat-warto w takim przypadku skonsultować się z lekarzem indywidualnie, który doradzi, bądź zakaże stosowanie tego rodzaju wspomagania naszego organizmu.

 

SWANSON Phosphatidylserine (Fosfatydyloseryna) 100mg - 30 kapsułek

alt

Swanson Phosphatidylserine (PS) jest ważnym członkiem rodziny składników fosfolipidowych. Te składniki odżywcze są niezbędne dla budowy i funkcjonowania błon komórkowych. PS znajduje się w szczególnie dużych ilościach w błonach komórkowych i tkance mózgowej, dlatego naukowcy badali jego korzyści dla odżywiania psychicznego.

 

SWANSON Phosphatidylserine (Fosfatydyloseryna - Potrójna Moc) 300mg - 30 kapsułek żelowych


alt


Swanson Phosphatidylserine (PS) jest ważnym członkiem rodziny składników fosfolipidowych. Te składniki odżywcze są niezbędne dla budowy i funkcjonowania błon komórkowych. PS znajduje się w szczególnie dużych ilościach w błonach komórkowych i tkance mózgowej, dlatego naukowcy badali jego korzyści dla odżywiania psychicznego. Komórki twojego mózgu są osłonięte i chronione przez zewnętrzną błonę, która jest pełna ważnej substancji tłuszczowej zwanej fosfatydyloseryną lub po prostu PS.
 

Źródła:
1. Sikora E.: Mechanizmy śmierci programowanej komórek (apoptozy), Post. Bioch. 1994; 40 (3): 150 – 159,
2. Casamenti F., Mantovani F., Amaducci L., Pepeu G. Effect of Phosphatidylserine on Acetylcholine Output from the Cerebral Cortex of the Rat. Journal of Neurochemistry (1979)
3. Cenacchi T, et al Cognitive decline in the elderly: a double-blind, placebo-controlled multicenter study on efficacy of phosphatidylserine administration . Aging (Milano). (1993)
4. Crook T, et al Effects of phosphatidylserine in Alzheimer's disease . Psychopharmacol Bull. (1992)
5. Drago F, Canonico PL, Scapagnini U Behavioral effects of phosphatidylserine in aged rats . Neurobiol Aging. (1981)
6. Engel RR, et al Double-blind cross-over study of phosphatidylserine vs. placebo in patients with early dementia of the Alzheimer type . Eur Neuropsychopharmacol. (1992)
7. Fünfgeld EW, et al Double-blind study with phosphatidylserine (PS) in parkinsonian patients with senile dementia of Alzheimer's type (SDAT) . Prog Clin Biol Res. (1989)
8. Hellhammer J, et al Omega-3 fatty acids administered in phosphatidylserine improved certain aspects of high chronic stress in men . Nutr Res. (2012)
9. Walczewska A., Stępień T., Bewicz-Binkowska D., Zgórzyńska E. Rola kwasu dokozaheksaenowego w czynności komórek nerwowych. Postępy Hig Meg Dosw (online), 2011; 65: 314-327

 

Skorzystaj ze zniżki:

alt
 

Autor:
Patryk Chodyniecki
Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć  na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje  się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

 

alt

Oceń tekst

Średnia ocena: 5.0 (1)
Komentarze (1)
Boskialan 26-11-2021 22:22:55
Dzięki za wiedze

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle