Wysyłka zamówień złożonych do godziny 10:00 tego samego dnia!
info@mass-zone.eu     668207098
język:   PolskiAngielskiNiemieckiRosyjski
waluta:  
kraj dostawy:  
Strona główna » Porady dietetyka - propozycje suplementów » Guma Guar

Filtruj produkty

Kategorie

Guma Guar

Data dodania: 29-12-2021
Guma guar to włókno z nasion rośliny guar. Guma guar jest używana jako środek przeczyszczający. Jest również stosowana w leczeniu biegunki, zespołu jelita drażliwego (IBS), otyłości i cukrzycy; do obniżenia poziomu cholesterolu; oraz do zapobiegania „stwardnieniu tętnic” (miażdżyca). W żywności i napojach gumę guar stosuje się jako środek zagęszczający, stabilizujący, zawieszający i wiążący. W produkcji guma guar stosowana jest jako środek wiążący w tabletkach oraz jako środek zagęszczający w balsamach i kremach.


Guma guar to włókno z nasion rośliny guar. Guma guar jest używana jako środek przeczyszczający. Jest również stosowana w leczeniu biegunki, zespołu jelita drażliwego (IBS), otyłości i cukrzycy; do obniżenia poziomu cholesterolu; oraz do zapobiegania „stwardnieniu tętnic” (miażdżyca). W żywności i napojach gumę guar stosuje się jako środek zagęszczający, stabilizujący, zawieszający i wiążący. W produkcji guma guar stosowana jest jako środek wiążący w tabletkach oraz jako środek zagęszczający w balsamach i kremach.

Guma guar to błonnik, który normalizuje wilgotność stolca, pochłania nadmiar płynu w biegunkach i zmiękcza stolec w zaparciach. Może również pomóc zmniejszyć ilość cholesterolu i glukozy, które są wchłaniane w żołądku i jelitach. Wiele osób wykazuje zainteresowanie do stosowania gumy guar w odchudzaniu, ponieważ rozszerza się ona w jelicie, powodując uczucie pełności. Może to zmniejszyć apetyt.


 

Właściwości gumy guar


Ten produkt jest skuteczny na następujące problemy:
 
 • Zaparcie. U niektórych osób przyjmowanie gumy guar doustnie łagodzi zaparcia.

 • Biegunka. Dodanie specjalnego produktu z gumy guar (Benefiber firmy Novartis Nutrition) do formuły żywienia przez zgłębnik podawanej pacjentom w stanie krytycznym może skrócić epizody biegunki i zmniejszyć liczbę płynnych stolców. Ten produkt z gumy guar wydaje się również skracać epizody biegunki u dzieci z biegunką. Jednak guma guar nie wydaje się łagodzić biegunki u dorosłych chorych na cholerę.

 • Wysoki cholesterol (hipercholesterolemia). Przyjmowanie gumy guar wydaje się obniżać poziom cholesterolu u osób z wysokim poziomem cholesterolu. Guma guar i pektyna, przyjmowane z niewielkimi ilościami nierozpuszczalnego błonnika, obniżają również całkowity i „zły” cholesterol lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), ale nie wpływają na „dobry” cholesterol lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL) ani inne tłuszcze krwi zwane trójglicerydy.

 • Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie). Przyjmowanie gumy guar do każdego posiłku może obniżyć ciśnienie krwi u osób z wysokim ciśnieniem krwi. Jednak działanie gumy guar wydaje się być mniejsze niż działanie łuski psyllium.

 • Zespół jelita drażliwego (IBS). Guma guar przyjmowana doustnie może zmniejszyć ból brzucha i poprawić czynność jelit oraz jakość życia u osób z IBS

 • Utrata wagi. Wydaje się, że przyjmowanie gumy guar doustnie pomaga ludziom schudnąć, gdyż daje ona poczucie sytości.

 • Zapobieganie biegunce na skutek leczenia raka (chemioterapia). Wczesne badania sugerują, że dodanie gumy guar do probiotyku Lactobacillus rhamnosus GG może zmniejszyć biegunkę u osób leczonych na raka.

 • Cukrzyca. Niektóre badania sugerują, że przyjmowanie gumy guar z posiłkami może obniżyć poziom cukru we krwi po posiłku u osób z cukrzycą typu pierwszego. Pamiętajmy jednak, że skuteczność gumy guar w cukrzycy typu drugiego nie została jeszcze udowodniona.

 • Zaburzenia wątroby w ciąży (cholestaza wewnątrzwątrobowa). Według badań, przyjmowanie określonego granulowanego produktu z gumy guar (Guarem) może zmniejszać swędzenie oraz poprawić czynności wątroby u kobiet z cholestazą ciążową.


 

Jak przyjmować gumę guar bezpiecznie?


Guma guar jest prawdopodobnie bezpieczna dla większości ludzi, gdy przyjmuje się ją doustnie z co najmniej szklanką wody. Woda jest ważna, ponieważ zmniejsza ryzyko zakrztuszenia się lub powstania blokady w jelicie.

Efekty uboczne obejmują zwiększoną produkcję gazów, biegunkę i luźne stolce. Te działania niepożądane zwykle zmniejszają się lub ustępują po kilku dniach stosowania produktu. Wysokie dawki gumy guar lub nie picie wystarczającej ilości płynu z dawką gumy guar może powodować zablokowanie przełyku i jelit


 

Specjalne środki ostrożności i przeciwwskazania

 

 • Ciąża i karmienie piersią: Przyjmowanie gumy guar podczas ciąży w typowych ilościach jest potencjalnie bezpieczne. Uwaga! Niewiele jednak wiadomo o bezpieczeństwie przyjmowania gumy guar podczas karmienia piersią. Przed zastosowaniem produktu należy skonsultować się z lekarzem.

 • Cukrzyca: Guma guar może obniżać poziom cukru we krwi u niektórych osób. Obserwuj oznaki niskiego poziomu cukru we krwi (hipoglikemia) i uważnie monitoruj jego poziom, jeśli masz cukrzycę i używasz gumy guar.

 • Niedrożność przewodu pokarmowego (GI): Nie bierz gumy guar, jeśli masz stan, który powoduje niedrożność lub zwężenie przełyku lub jelita.

 • Niskie ciśnienie krwi: Guma guar może obniżać ciśnienie krwi. Teoretycznie przyjmowanie gumy guar może spowodować, że ciśnienie krwi stanie się zbyt niskie u osób z niskim ciśnieniem krwi.

 • Operacja: Ponieważ guma guar może wpływać na poziom glukozy we krwi, istnieje obawa, że ​​może zakłócać kontrolę poziomu glukozy we krwi podczas i po operacji. Przestań brać gumę guar co najmniej 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem chirurgicznym


 

Interakcje z lekami


Poniżej przedstawiamy leki i substancje, które mogą wywoływać różne reakcje w organizmie w związku z przyjmowaniem gumy guar. Warto przed jej stosowaniem sprawdzić to, jakie leki przyjmujemy, a następnie skontaktować się z naszym lekarzem, bądź dietetykiem. Substancje, które wchodzą w interakcje z gumą guar to:

Etynyloestradiol

 • Ocena interakcji: Umiarkowana. Zachowaj ostrożność stosując tę ​​kombinację. Porozmawiaj ze swoim lekarzem.
 • Etynyloestradiol jest formą estrogenu, która znajduje się w niektórych produktach estrogenowych i pigułkach antykoncepcyjnych.
 • Guma guar może zmniejszyć ilość etynyloestradiolu wchłanianego przez organizm. Przyjmowanie gumy guar wraz z lekami zawierającymi estrogen może zmniejszać skuteczność estrogenu.
 

Leki na cukrzycę (leki przeciwcukrzycowe)

 • Ocena interakcji: Umiarkowana. Zachowaj ostrożność stosując połączenie gumy guar z lekami na cukrzycę.
 • Guma guar może obniżać poziom cukru we krwi. Leki na cukrzycę są również stosowane w celu obniżenia poziomu cukru we krwi.
 • Przyjmowanie gumy guar wraz z lekami na cukrzycę może powodować zbyt niski poziom cukru we krwi. Uważnie monitoruj poziom cukru we krwi. Może być konieczna zmiana dawki leku na cukrzycę.
 • Niektóre leki stosowane w cukrzycy obejmują glimepiryd (Amaryl), gliburyd (DiaBeta, Glynase PresTab, Micronase), insulinę, pioglitazon (Actos), rozyglitazon (Avandia), chlorpropamid (Diabine), glipizyd (Glucotrol), tolbutamid (Orinase) i inne .
 

Leki stosowane w nadciśnieniu (leki przeciwnadciśnieniowe)

 • Ocena interakcji: Umiarkowana. Zachowaj ostrożność przy tej kombinacji. Porozmawiaj z lekarzem.

 • Guma guar może u niektórych osób obniżać ciśnienie krwi. Przyjmowanie gumy guar wraz z lekami obniżającymi ciśnienie krwi może spowodować zbyt niskie ciśnienie krwi. Nie spożywaj zbyt dużej ilości gumy guar, jeśli zażywasz leki na nadciśnienie.
 

Metformina (glukofag)

 • Ocena interakcji: Umiarkowana. Zachowaj ostrożność przy tej kombinacji. Porozmawiaj ze swoim lekarzem.

 • Guma guar może zmniejszyć ilość metforminy wchłanianej przez organizm. Przyjmowanie gumy guar razem z metforminą może zmniejszyć skuteczność metforminy.

Penicylina

 • Ocena interakcji: Umiarkowana. Zachowaj ostrożność przy tym połączeniu substancji.

 • Guma guar może zmniejszyć ilość penicyliny wchłanianej przez organizm. Przyjmowanie gumy guar wraz z penicyliną może zmniejszyć zdolność penicyliny do zwalczania infekcji.


Digoksyna (lanoksyna)

 • Ocena interakcji: Niewielka. Zachowaj ostrożność przy tej kombinacji. Skonsultuj takie połączenie ze swoim lekarzem, bądź dietetykiem.

 • Niektórzy obawiają się, że guma guar może zmniejszyć ilość digoksyny przyswajanej przez organizm. Ale jest mało prawdopodobne, aby guma guar znacząco wpłynęła na wchłanianie digoksyny

 


Jak stosować gumę guar?

 

W badaniach naukowych stwierdzono, że warto przyjmować następujące dawki gumy guar:

 • Na zaparcia: 12 gramów dziennie. Zacznij od małej dawki 4 gramów dziennie i stopniowo zwiększaj dawkę, aby ograniczyć niepożądane skutki uboczne ze strony przewodu pokarmowego.

 • Na cukrzycę: 15 gramów dziennie.

 • W przypadku wysokiego poziomu cholesterolu: 15 gramów gumy guar dziennie plus pektyna w połączeniu z 5 gramami nierozpuszczalnego błonnika.

 • W przypadku zespołu jelita drażliwego (IBS): 5 gramów częściowo zhydrolizowanej gumy guar (PHGG). PHGG to guma guar, która została poddana obróbce chemicznej, aby rozpuszczała się w płynach i zapobiegała rozkładowi pod wpływem kwasu lub ciepła.

   


Zastosowanie gumy guar i ksantanowej w przemyśle spożywczym


Obie, białe sproszkowane substancje mogą wyglądać i i sprawiać wrażenie podobnych, jednak w praktyce tak nie jest.

Obie gumy mogą prawie w równym stopniu utrzymać stabilność ciasta i rzadkiego produktu. Guma ksantanowa i guma guar są używane w wypiekach bezglutenowych, aby naśladować strukturę białka, która jest naturalnie dostarczana przez gluten znajdujący się w mące pszennej, żytniej, jęczmiennej lub pszenno-żytnej (która jest zarówno uboga w gluten, jak i bardzo ciężka). W przypadku pieczywa zwykle miesza się go z mąką żytnią lub pszenną.

Oba produkty gumowe stabilizują mieszaniny, zapobiegają sklejaniu się kropel oleju i oddzielaniu się oraz osadzaniu cząstek stałych na dnie.

W niektórych przepisach te dwie gumy można stosować zamiennie, a w innych najlepsze wyniki uzyskuje się, gdy stosuje się je w tandemie. Kiedy obie gumy są wymagane w konkretnym przepisie, działają najlepiej, gdy za pomocą blendera lub robota kuchennego zostaną dodane do wyznaczonego składnika z olejem i dokładnie wymieszane przed dodaniem innych płynnych.

Pamiętajmy, że chociaż obie gumy są środkami zagęszczającymi, które utrzymują lepkość, to na tym kończą się ich podobieństwa.


 

Różnice między gumą guar, a gumą ksantanową


Wybór jednej gumy nad drugą najprawdopodobniej wpłynie na końcowy efekt pieczonego produktu. Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że guma guar jest najlepsza do zimnych potraw, takich jak lody lub nadzienia do ciast, podczas gdy guma ksantanowa, jak twierdzą niektórzy, jest lepsza do wypieków.

Guma ksantanowa jest wytwarzana głównie ze sfermentowanej kukurydzy. Jego przydomek pochodzi od nazwy bakterii, z której wyrasta (Xanthonomas campestris).

Przekształca się w żel, który następnie wysycha w proszek, który w świecie świadomym glutenu jest ostatecznie znany jako guma ksantanowa. Proces fermentacji może być problematyczny dla wielu konsumentów, ponieważ kukurydza jest jedną z najbardziej modyfikowanych genetycznie żywności na współczesnym rynku i jako taka prawdopodobnie nie zawiera składników naturalnych lub organicznych.

W przeciwieństwie do tego, proszek gumy guar, który produkujemy i dostarczamy, jest wytwarzany z ziaren guar uprawianych w Stanach Zjednoczonych przy użyciu zrównoważonych praktyk rolniczych i posiada certyfikat USDA. Większość gumy guar jest zawiera około 50% białka, przy czym bielmo to 28%, a łuska 22%. Bielmo to jest wykorzystywane jako stabilizator, emulgator i zagęszczacz w wielu produktach spożywczych.

Guma guar jest komercyjnie pozyskiwana z nasion rośliny w 4-etapowym procesie, który obejmuje: prażenie, łuskanie, mielenie i przesiewanie. Pozostała oczyszczona, sproszkowana substancja to białawy, przypominający mąkę proszek o ziemistym zapachu.

Inne zalety gumy guar to fakt, że:

 

 • Proszek z gumy guar jest bardziej wszechstronny - Uniwersalność, popularność i właściwości chemiczne gumy guar wyróżniają ją na tle konkurencji. W rzeczywistości, ekstrakty guar są wykorzystywane w niezliczonych gałęziach przemysłu poza żywnością, które obejmują: pasze dla zwierząt; rolnictwo; ogrodnictwo; kosmetyki; sektor farmaceutyczny; petrochemiczny, tekstylny; przemysł papierniczy, górniczy i budowlany.

 • Guma Guar jest najbardziej opłacalnym środkiem zagęszczającym - Guma ksantanowa jest na ogół nieco droższa niż guma guar. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na gumę guar w zastosowaniach wiertniczych, w ciągu ostatnich kilku lat miały miejsce pewne wahania cen tej substancji. Guma Guar nadal pozostaje najbardziej wydajnym i opłacalnym środkiem zagęszczającym na rynku.

 • Smak Guar jest bardziej naturalny - Smak to ważna różnica między tymi dwoma gumami i często jest to decydujący czynnik, który wpłynie na zakup. Ze względu na to, że guma ksantamowa jest wytwarzana przez człowieka, jej smak jest kontrolowany, a środki chemiczne stosowane w produkcji mogą powodować nieprzyjemny posmak. Ponadto wraz z rosnącym zainteresowaniem konsumentów w kierunku produktów, które postrzegają jako „naturalne” lub „mniej przetworzone”, guma guar staje się preferowanym emulgatorem i stabilizatorem żywności w porównaniu z ksantanem lub innymi sztucznymi składnikami.

 • Guar ma znacznie dłuższy okres trwałości-Guma ksantanowa w swojej suchej postaci i odpowiednio przechowywana może być stosowana w nieskończoność. Jednak jej okres przydatności do spożycia jest ograniczony i nie zaleca się używania produktu po upływie daty ważności, ponieważ wykazuje wtedy słabsze działanie. Sproszkowana guma guar może zachować swoje właściwości nawet przez 12-18 miesięcy.

 • Guar jest znacznie bardziej skutecznym środkiem zagęszczającym - Szacuje się, że guma guar ma prawie 8 razy większą siłę zagęszczania niż skrobia kukurydziana, która ma dwukrotnie większą siłę zagęszczania niż mąka. Jeśli chodzi o zastosowania według przepisów, na każde 2 łyżki mąki na filiżankę płynu potrzeba około 3/8 łyżeczki gumy guar.

Guma guar to jeden z ciekawszych suplementów diety. Pomaga ona na zapalenie jelita grubego, cukrzycę, należy do środków zapobiegających biegunce, pomaga zrzucić zbędne kilogramy, zapewnia uczucie sytości, a dodatkowo wykazuje szereg zastosowań w przemyśle spożywczym. Gumę guar stosuje się do wyrobów cukierniczych, przemyśle kosmetycznym oraz do produkcji domowych lodów. Pamiętajmy, żeby przed zakupem tego produktu skonsultować się z lekarzem, bądź farmaceutą.

Proponowane suplementy:

SWANSON Full Spectrum Guar Gum (Błonnik roślinny) 60 Kapsułek
NOW FOODS Guar Gum Powder (Guma guar w proszku) 227gTHORNE RESEARCH EnteroMend (Zdrowie Układu Pokarmowego) pomarańcz 168g

 

Skorzystaj ze zniżki:

 


 


Źródła:

 

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3931889/
 2. https://www.livestrong.com/article/314356-the-harmful-side-effects-of-guar-gum/
 3. https://thebeet.com/xanthan-and-guar-gum-are-in-everything-you-buy-are-they-bad-for-you/
 4. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-919/guar-gum
 

Autor:

 

Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady dietetyka - propozycje suplementów
 • 6 PAK Nutrition
 • ActiKid
 • ACTIVLAB
 • ADAMED
 • AFLOFARM
 • Alfasigma
 • ALINESS
 • ALL NUTRITION
 • Allergy Research Group
 • Almiral
 • ALTRIENT LIVON LABS™
 • APPLIED NUTRITION
 • AQUASOOL
 • ARBONNE
 • Art of Nature Mastiha
 • ASEPTA
 • Aura Herbals
 • Aurovitas
 • AVITALE
 • BabyStart
 • BAUSCH & LOMB
 • BAYER
 • Best Joy
 • Bio-Kult
 • BIOCODEX
 • BioGaia
 • BIOLATTE
 • Biolife
 • BIOMED
 • BIOTECH USA
 • BIOTON
 • bioU
 • BLAST
 • BPS Pharma
 • by.herbs
 • CannabiGold
 • CANNADERM
 • CARLSON LABS
 • Carnomed
 • CEDERROTH
 • CELLUCOR
 • CHILDLIFE
 • COCONAUT®
 • COLFARM
 • COLWAY
 • COLYFINE
 • CORAL CLUB
 • Crispy Natural
 • DASHRADE
 • DaVinci Laboratories
 • DEDICATED NUTRITION
 • DIET-FOOD
 • DOCTOR LIFE
 • Doctor's Best
 • DORIAN YATES
 • DR ENZMANN
 • DR JACOBS
 • DR Joint
 • Dr Meller
 • Dr. Mercola
 • Dr.OHHIRA®
 • Duo Life
 • DYMATIZE
 • Ecological Formulas
 • EkaMedica
 • ENERVIT
 • Enzymedica
 • ESTABIOM
 • EstroVita
 • Evogen Nutrition
 • FA NUTRITION
 • FLC PHARMA
 • FoodForce
 • Foods by Ann
 • ForMeds
 • FORMOTIVA
 • FOUR SIGMATIC
 • Franky's Bakery
 • Gaia Herbs
 • GARDEN OF LIFE
 • GASPARI NUTRITION
 • Genactiv
 • GENEXO
 • Gengigel
 • GEONATURALS
 • Good Health Naturally
 • Green Global Earth
 • GymBeam
 • HANOJU
 • Health Labs Care
 • HempKing
 • Hempley
 • HempWISH
 • HEPATICA
 • HERBAPOL Poznań
 • HIGH5
 • HIMALAYA
 • HIPP
 • Holistic
 • Holland & Barrett
 • Houston Enzymes
 • Immunotec
 • Imunoglukan P4H
 • INDIA COSMETICS
 • Integrative Therapeutics
 • INTENSON
 • Invent Farm
 • Invex Remedies
 • JARROW FORMULAS
 • Jell-O
 • Jordan
 • KFD
 • KIKI Health
 • KRKA-POLSKA Sp. z o.o.
 • LAB ONE
 • LABORELL
 • LABRADA
 • LABS212
 • LEVANN
 • LEVRONE
 • LIERAC
 • Life Extension
 • Living Food
 • LR
 • Manuka Health
 • MARINEX
 • MARS PROTEIN
 • MASS-ZONE
 • Medica Herbs
 • MEDICALINE
 • MEDVERITA
 • MERCK
 • MIRALEX
 • MITO – PHARMA®
 • MITOcare
 • Mollers Tran
 • MOTION NUTRITION
 • MRM
 • MUSCLETECH
 • MUSTELA
 • MUTANT
 • MY PROTEIN
 • MYLAN
 • NARINE
 • NATROL
 • NATUR PRODUKT PHARMA
 • NATURE SCIENCE
 • NATURE'S ANSWER
 • Nature's Sunshine
 • NATURE'S WAY
 • NatVita
 • Navigator
 • NeoCell
 • NOBLE HEALTH
 • NORDIC NATURALS
 • NORSA PHARMA
 • NORSAN
 • NOW FOODS
 • NOW PETS
 • NUTREND
 • NUTREX RESEARCH
 • NUTRICIA
 • NutriCology
 • NUTRILINEA
 • Nutropharma
 • OLEOFARM
 • OLI OLI
 • OLIMP
 • OMNi-BiOTiC®
 • OPTIMUM NUTRITION
 • ORGANIC INDIA
 • Organique
 • ORKLA HEALTH
 • Osavi
 • OSTROVIT
 • Panaceo
 • Panaseus
 • PANDY PROTEIN
 • Pharma Nord
 • PHARMABEST
 • PHARMOVIT
 • PHOENIX NUTRITION
 • PHYTOCEUTIC
 • PiLeJe
 • PLATINUM CBD
 • POLPHARMA
 • Polski Lek S.A.
 • POWERBAR
 • Premicanna
 • Primabiotic
 • Progress Labs
 • PURE ENCAPSULATIONS
 • PURE LABS
 • Purely Inspired
 • PURITAN'S PRIDE
 • Puromedica
 • QPHARMA
 • QUICKSILVER SCIENTIFIC
 • Rainforest Foods
 • RCSS
 • ReadiSorb
 • Redfood
 • REVALID
 • RL9
 • Salus-Haus
 • SANDOZ
 • Sanofi Aventis
 • SANPROBI
 • SCI TEC
 • SCIENCE IN SPORT (SIS)
 • Scivation
 • SD Pharmaceuticals
 • SEEKING HEALTH
 • Sensi Hemp
 • SIMPLEDAY
 • SINGULARIS
 • SKARBY POLESIA
 • Skoczylas
 • SLAVITO
 • SMART PHARMA Sp. z o.o.
 • SOLARAY
 • SOLGAR
 • SOURCE NATURALS
 • SPORT DEFINITION
 • Sports Research
 • STADA
 • STANLAB
 • Supmedica
 • SWANSON
 • SWISS MEDICUS
 • SYLVECO
 • TAKEDA Polska sp. z o.o.
 • TARGROCH
 • TERRANOVA
 • Teva
 • THORNE RESEARCH
 • TOTUM SPORT
 • Trace Minerals
 • TREC
 • UNIVERSAL NUTRITION
 • URSAPHARM ARZNEMITTEL
 • USP Zdrowie
 • Valentis
 • Vitacolloids
 • VITAL PROTEINS
 • Vitamins Because
 • VODAVODA
 • Warrior
 • WEIDER
 • WISH Pharmaceutical
 • YANGO
 • Yummy Sports
 • Zein Pharma
© 2021 mass-zone.eu
wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies oraz przetwarzanie danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności
Nie pokazuj więcej tego komunikatu