Gosia
Data dodania: 20-06-2022

Herbatki na zaparcia

Od wieków ludzie używali herbat ziołowych w celu złagodzenia problemów trawiennych. Niektóre napary mogą stymulować układ trawienny i złagodzić zaparcia. Ta przypadłość ma miejsce, gdy spowolniona jest perystaltyka jelit, a wypróżnianie odbywa się rzadko i nieregularnie. Stolec wówczas może być twardy, suchy i trudny w wydaleniu. Wiele osób cierpi na uczucie niepełnego wypróżnienia z rozmaitych powodów np. złych nawyków żywieniowych. W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób różne herbaty mogą pomóc w ruchu jelit oraz omówimy przyczyny i czynniki ryzyka związane z używaniem ziółek.


Od wieków ludzie używali herbat ziołowych w celu złagodzenia problemów trawiennych. Niektóre napary mogą stymulować układ trawienny i złagodzić zaparcia. Ta przypadłość ma miejsce, gdy spowolniona jest perystaltyka jelit, a wypróżnianie odbywa się rzadko i nieregularnie. Stolec wówczas może być twardy, suchy i trudny w wydaleniu. Wiele osób cierpi na uczucie niepełnego wypróżnienia z rozmaitych powodów np. złych nawyków żywieniowych. W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób różne herbaty mogą pomóc w ruchu jelit oraz omówimy przyczyny i czynniki ryzyka związane z używaniem ziółek.


 

Czy herbata może pomóc na perystaltykę jelit?


Niektóre herbaty mogą pomóc w zaparciach, bezpośrednio lub pośrednio. Picie ciepłych płynów to świetny sposób na dostarczenie organizmowi większej ilości wody, a utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia to naturalna metoda łagodzenia zaparć. Dodatkowa woda w stolcu sprawia, że ​​staje się on bardziej miękki i płynniej przechodzi przez nasze ciało. Niski poziom płynów jest popularną przyczyną tytułowej przypadłości. Ciepło herbaty może również stymulować układ trawienny i łagodzić objawy. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu zaparć jest stres, który może powodować problemy z układem pokarmowym. To może wyjaśniać, dlaczego tak wiele osób używa herbat ziołowych, aby się zrelaksować i złagodzić stany lękowe. Aby zredukować zdenerwowanie, spróbuj dodać naturalne napary do swojej codziennej rutyny.

 

Dziewięć herbat ziołowych na zaparcia


Poniżej zaprezentowane specyfiki mogą mieć działanie przeczyszczające lub rozluźniające mięśnie, a w konsekwencji pomogą złagodzić zaparcia i pobudzić ruchy jelit.

1. Herbata miętowa

Popularne, naturalne lekarstwo na problemy trawienne, wiele leków bez recepty na problemy trawienne również zawiera ekstrakt z mięty pieprzowej. Kojące działanie mentolu może pomóc w rozluźnieniu żołądka podczas przemieszczania stolca przez jelita. Wypicie filiżanki miętowych ziół po każdym posiłku może przynieść korzyści osobom cierpiącym na problemy trawienne.

2. Senna

Jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych składników przeczyszczających w naparach. Herbata Senna wytwarzana jest z suszonych liści i strąków krzewu Senna alexandrina, który zawiera związki zwane glikozydami stymulujące układ pokarmowy. Może to mieć działanie ułatwiające wypróżnianie, jednak warto wspomnieć, że wiele tabletek przeczyszczających dostępnych bez recepty zawiera wyższe stężenia senesu niż wywary i powinny być znacznie skuteczniejsze.

3. Mniszek lekarski

Ten wywar może pomóc w łagodnych objawach trawiennych, takich jak wzdęcia lub sporadyczne zaparcia. Mniszek lekarski stymuluje wątrobę do wytwarzania żółci, co pośrednio wspiera organizm podczas omawianego w tym artykule problemu. Może również działać moczopędnie, dodając więcej wody do układu pokarmowego i stolca. Pomoże to złagodzić mniej dolegliwe zaparcia. Aby wesprzeć proces trawienia, spróbuj wypić filiżankę ziół mniszka lekarskiego po posiłkach.

4. Czarna i zielona herbata lub kawa

Herbaty i kawa poprzez swoje właściwości pobudzające mają również działanie przeczyszczające. Wymienione wyżej specyfiki naturalnie zawierają kofeinę, środek przeciwdziałający efektowi przysypiania, który u wielu osób przyspiesza także wypróżnienia. Ludzie często piją te napoje rano, aby się rozbudzić, a przy okazji ułatwić oddanie stolca. Kofeina może jednak mieć negatywne skutki uboczne u osób, które są na nią wrażliwe.

5. Imbir

Kiedy zaparcia są spowodowane złym trawieniem, może pomóc korzeń imbiru. Wiele osób stosuje tę herbatę, aby złagodzić podrażnienia w układzie pokarmowym i poprawić trawienie. Szczególnie skutecznie może pomóc tuż po obfitym posiłku. Picie 1 lub 2 filiżanek dziennie po jedzeniu zadziała zbawiennie na organizm i aktywuje ruchy jelit.

6. Korzeń lukrecji

Herbata z korzenia tej rośliny jest popularnym ratunkiem na problemy związane z przetwarzaniem pokarmu, a dodatkowo działa przeciwzapalnie i może wspomagać trawienie. Chwilę po zjedzeniu posiłku wypicie filiżanki herbaty z korzenia lukrecji ukoi układ trawienny i “da sygnał” organizmowi do wypróżnienia.

7. Korzeń prawoślazu

Korzeń prawoślazu lekarskiego może mieć podobne działanie kojące jak lukrecja, a jego właściwości przeczyszczające sprawiają, że jest częstym składnikiem herbat leczniczych.
Najlepiej wypić filiżankę tej herbaty pod koniec dnia.

8. Rumianek na schorzenia jelita grubego

Jest on znanym, pięknie pachnącym ziołem używanym w herbatach ze względu na jego kojące dla organizmu działanie. Wypicie filiżanki wywaru rumiankowego po posiłkach lub pod koniec dnia może pomóc rozluźnić mięśnie w jelitach i skrócić czas między jedzeniem a wypróżnieniem.

9. Pietruszka

Jest to powszechne zioło, które może pomóc w zaburzeniach trawienia. Herbata zawierająca liście lub nasiona tej rośliny efektywnie złagodzi mniej nasilone zaparcia. Niegdyś ludzie żuli jej łodygi, aby rozwiązać problemy, takie jak nieświeży oddech i wzdęcia .


 

Zagrożenia związane z herbatami ziołowymi


Chociaż wiele osób uważa herbaty ziołowe za delikatne i relaksujące, przy ich stosowaniu należy wziąć pod uwagę kilka poniżej wymienionych w podpunktach czynników.

 

Czy herbaty ziołowe są bezpieczne dla dzieci?


Tylko dorośli powinni spożywać herbaty przeczyszczające lub zioła, ponieważ mogą one powodować różne skutki u dzieci. Zapytaj lekarza o najlepsze sposoby eliminowania zaparć u dzieci. Niektóre leki wspomagające wypróżnianie bez recepty są dostępne w specjalnych dawkach dla młodszych osób.

 

Długotrwałe użytkowanie


Herbatki ziołowe mogą pomóc w sporadycznym ataku zaparć, ale nie są rozwiązaniem na dłuższą metę. Jeśli dana osoba stwierdzi, że zaczęła zbytnio polegać na naparach przeczyszczających, powinna udać się do lekarza, aby zdiagnozować przyczynę przewlekłego problemu. Specjalista może zalecić terapię, która będzie skuteczna w dłuższej perspektywie. Przy długotrwałych trudnościach z wypróżnianiem ważne jest postawienie diagnozy. Każdy, kto nie ma pewności co do ryzyka lub korzyści płynących z herbat lub innych produktów ziołowych, powinien omówić je z lekarzem.

 

Inne metody leczenia zaparć


Dostępnych jest wiele środków przeczyszczających dostępnych bez recepty, a większość z nich jest bardzo skuteczna w leczeniu jedynie sporadycznych ataków zaparć. Warto stosować dodatkowo poniższe reguły w celu ograniczenia występowania tych problemów:

Dbaj o nawodnienie. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia jest niezbędne dla dobrego zdrowia jelit i ogólnego funkcjonowania organizmu. Osoby z nawracającymi zaparciami powinny pić więcej niż 8 szklanek dziennie.

Zwiększ aktywność. Aktywność fizyczna stymuluje układ pokarmowy i pomaga w utrzymaniu regularnych wypróżnień.

Redukuj stres. Techniki takie jak joga, ćwiczenia oddechowe lub medytacja mogą pomóc osobom cierpiącym na zaparcia związane ze stanami zdenerwowania.

Zwróć uwagę na swoją dietę. Spożywanie dużej ilości pokarmów bogatych w błonnik, w tym warzyw i świeżych, całych owoców, pomoże w prawidłowym funkcjonowaniu jelit.


 

Problemy z zaparciami


Niektóre herbaty ziołowe wspomagają trawienie i pomagają w wydalaniu, łagodząc sporadyczne zaparcia. Jednak te cięższe lub długotrwałe mogą mieć poważną przyczynę, która wymaga leczenia. Jeśli problemy występują regularnie lub trwają dłużej niż kilka dni z rzędu, skontaktuj się ze specjalistą. Dla wszystkich zainteresowanych spróbowaniem wymienionych powyżej herbat - obecnie rynek oferuje zróżnicowane smaki, rodzaje i marki, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Często są one dostępne w sklepach ze zdrową żywnością, ale też w niektórych supermarketach.

 

Dlaczego herbatę stosuje się w leczeniu zaparć?


Regularne spożywanie płynów, takich jak woda i herbata, jest jednym z najlepszych sposobów zapobiegania zaparciom lub leczenia ich, gdy pojawią się objawy. Im bardziej jesteś nawodniony, tym lepiej natłuszczone są Twoje jelita i tym więcej wilgoci pozostaje w stolcu. Niektóre zioła w herbatach mogą pomóc nie tylko w zaspokojeniu dziennego zapotrzebowania na płyny. Cascara (pochodna kawowca), na przykład, była używana od wieków jako środek przeczyszczający. Można go również znaleźć w niektórych herbatach ziołowych oraz w postaci suplementów. Senna to kolejne zioło, którego wiele osób używa jako środka ułatwiającego wypróżnienie. Podobnie jak cascara, znajduje się w naparach ziołowych i można ją także przyjmować jako dodatek do diety. Zioło to stopuje wchłanianie wody przez okrężnicę, dzięki czemu więcej wilgoci pozostaje w stolcu. Do krótkotrwałego łagodzenia zaparć należy używać wyłącznie herbat ziołowych, takich jak te zawierające wymieniony wyżej senes lub cascarę.

 

Co powoduje zaparcia?


Trzy najczęstsze przyczyny to:

  • dieta uboga w błonnik,

  • siedzący tryb życia,

  • odwodnienie.

Czasami również podróżowanie może prowadzić do zmiany nawyków jelitowych. Podobny efekt może mieć stres i niepokój. Jeśli jesteś w ciąży, zaparcia mogą być tymczasowym, ale niewygodnym problemem. Twoje dziecko może mieć zaparcia, jeśli nauczyło się korzystać z toalety, ale próbuje powstrzymać lub opóźnić wypróżnienia.

 

Problemy zdrowotne


Zaparcie może być również objawem poważniejszego problemu medycznego, takiego jak:

  • zespół jelita drażliwego i inne dolegliwości jelitowe,

  • choroba tarczycy,

  • mukowiscydoza,

  • zaburzenie nastroju,

  • niektóre problemy neurologiczne, szczególnie te dotyczące nerwów wokół jelita i odbytnicy.


 

Opóźnianie pójścia do łazienki


Jeśli często zwlekasz z pójściem do łazienki, może to również prowadzić do zaparć. Osoby z hemoroidami często doświadczają tego problemu. Ponieważ hemoroidy mogą powodować bolesne oddawanie stolca, dotknięci tym problemem mogą zwlekać z pójściem do toalety, co dodatkowo potęguje ból, gdy w końcu nie będą mieli wyjścia.

 

Skutki uboczne leków


Zaparcie jest potencjalnym skutkiem ubocznym wielu leków. Obejmują one:

  • o działaniu narkotycznym przeciwbólowym,

  • przeciwdepresyjne,

  • przeciwhistaminowe.


 

Czynniki ryzyka do rozważenia


Tylko dorośli powinni spożywać herbaty zawierające zioła o właściwościach przeczyszczających. Jeśli Twoje dziecko ma zaparcia, rozważ ćwiczenia, więcej płynów i dodanie do diety większej ilości pokarmów bogatych w błonnik. Niektóre środki przeczyszczające bez recepty mają również dawki przeznaczone dla dzieci. Gdy masz przekonanie, że ogólnie jesteś zdrowy, prawdopodobnie możesz bezpiecznie wypróbować produkt komercyjny, taki jak napary z ziół, w leczeniu tytułowych dolegliwości. Zachowaj natomiast ostrożność, używając herbat ziołowych z nietypowo brzmiącymi składnikami i obietnicami, które wydają się zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków nie reguluje stosowania tych specyfików w celu łagodzenia zaparć. Ponadto, jeśli jesteś w ciąży, powinnaś dodatkowo unikać niektórych produktów ziołowych ze względu na potencjalne ryzyko. Na przykład herbaty z senesem mogą zwiększać ryzyko biegunki i odwodnienia, dlatego przed zażyciem czegokolwiek najlepiej skonsultuj się ze specjalistą, który dopasuje dla Ciebie odpowiednią terapię.

 

Czy herbaty na zaparcia najlepiej zastosować wieczorem i w jakiej ilości?


Wiele herbat sprzedawanych ze względu na ich działanie przeczyszczające zawiera instrukcje sugerujące spożywanie jednej filiżanki tuż przed snem. Koniecznie przeczytaj etykietę i postępuj zgodnie ze wskazówkami. Napary ziołowe, w tym te, które pomagają leczyć zaparcia, są sprzedawane w sklepach spożywczych, ze zdrową żywnością i w Internecie. W przypadku większości specyfików przeczyszczających porady zalecają tylko jedną filiżankę dziennie. Jeśli jednak zaparcia utrzymują się dłużej niż kilka dni, możesz potrzebować silniejszego leku stymulującego wypróżnianie. Powinieneś udać się do lekarza, jeśli twoje zaparcia trwają tydzień lub dłużej.

 

Jakie są skutki uboczne?


Herbaty sprzedawane specjalnie jako leki na zaparcia są przeznaczone wyłącznie do krótkotrwałego użytku. Długotrwałe spożycie tych produktów może wiązać się z ryzykiem. Na przykład, Twoje jelita mogą stać się zależne od tych produktów, a bez nich może być trudniej wypróżnić się. Zaparcie może być również objawem poważniejszego schorzenia. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz problemy związane z przewlekłym stanem zdrowia. Twój medyk może zalecić wtedy pewne środki przeczyszczające, które możesz przyjmować częściej. Ważne jest, aby przyjrzeć się potencjalnym długoterminowym skutkom ubocznym każdego produktu ziołowego, który przyjmujesz regularnie. Na przykład National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases poinformował, że dłuższe stosowanie cascary i senesu może powodować uszkodzenie wątroby. Herbaty ziołowe mogą również wchodzić w interakcje z obecnie przyjmowanymi lekami. Jeśli przyjmujesz medykamenty na receptę, przed użyciem herbaty przeczyszczającej skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Jaka jest perspektywa wyleczenia?


Jeśli Twoje zaparcia są spowodowane dietą o niskiej zawartości błonnika lub nie piciem wystarczającej ilości płynów, jedna filiżanka herbaty przeczyszczającej może wystarczyć, aby przywrócić organizm do normy. Ale omawiane problemy mają wiele różnych możliwych przyczyn. Jeśli stan chorobowy jest ich przyczyną, może być konieczne zastosowanie silniejszego leczenia. Aby skutecznie wspomóc używane specyfiki w wykonywaniu ich pracy można zrobić to poprzez zwiększenie aktywności fizycznej i przestrzeganie diety bogatej w błonnik.

 

Jak zapobiegać przyszłym zaparciom?


Zapobieganie zaparciom to najlepszy sposób, aby upewnić się, że nie wpływają one na jakość Twojego życia. Jeśli masz schorzenie, które je powoduje, opcje profilaktyczne mogą nie być wystarczające dla Ciebie. Zmiana nawyków dotyczących stylu życia może pomóc w utrzymaniu regularności, jeśli Twój ogólny stan zdrowia jest dobry.

Dieta

Dieta bogata w błonnik może zapobiegać zaparciom. Pokarmy obfite w ten składnik obejmują zielone, liściaste warzywa, owoce, takie jak jagody i produkty pełnoziarniste. Te pokarmy są czasami nazywane „surowymi”, nieprzetworzonymi. Staraj się wypełniać co najmniej połowę talerza owocami i warzywami przy każdym posiłku. W ciągu dnia staraj się, aby co najmniej połowa spożywanych produktów zbożowych to produkty pełnoziarniste. Te pokarmy zawierają składniki, które korzystnie wpływają na układ trawienny i promują ogólny stan zdrowia. Dobre nawodnienie jest również niezbędne dla dobrego stanu układu pokarmowego. Wszystkie funkcje organizmu potrzebują wody.

Ćwiczenia

Powinieneś także spróbować ćwiczyć przez co najmniej 2,5 h tygodniowo. Możesz podzielić ten cel na pięć sesji tygodniowo, po 30 minut każda. Wiele różnych rodzajów aktywności fizycznej może zapobiegać zaparciom, a niektóre z nich to np.:

  • spacer,

  • jogging,

  • pływanie,

  • aerobik.

Zwiększenie aktywności fizycznej wspiera również dobre zdrowie serca, a także może pomóc Ci poczuć się witalniejszym i bardziej energicznym. Toksyczne produkty przemiany materii mogą zostać usunięte dzięki produktom typu zioła na zaparcia. Dzięki głównych składników aktywnych zawartych w powyższych herbatkach dochodzi do zmniejszenia objętości mas kałowych i innych elementów tworzących przyczyny zaparć. Pamiętaj, by znać dawkowania produktów leczniczych, gdyż jest to niezwykle istotne. Regularne picie herbatki ziołowej w efekcie powoduje wzmożenie pracy w obrębie jelit.


Polecane suplementy:

SWANSON Full Spectrum Spearmint Leaf (Zielona mięta) 60 Kapsułek


Foto

MEDICA HERBS Mniszek Lekarski (Oczyszczanie organizmu) 60 Kapsułek
Foto
NOW FOODS Licorice Root 450mg (Korzeń lukrecji) 100 Kapsułek wegetariańskich
Foto
 

Źródła: 

 

  1. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/constipation/treatment

  2. https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/constipation

  3. https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-constipation

  4. https://www.healthline.com/health/constipation


 

Autor:

 

Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

 

alt

Oceń tekst

AUTOR
Gosia
Komentarze (0)

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle