Izometria
Trening izometryczny – znany również jako statyczny trening siłowy – jest niedocenianą i niedostatecznie wykorzystywaną metodą treningu siłowego, która może pomóc w przezwyciężeniu przestoju w wielu ćwiczeniach i zwiększeniu ogólnej siły. Kiedy trenujemy, nasze mięśnie zazwyczaj kurczą się na jeden z trzech sposobów (w zależności od ruchu). Kiedy obniżamy ciężar – jak to ma miejsce podczas przysiadu z tyłu – nasze mięśnie napinają się podczas wydłużania. Nazywa się to skurczem ekscentrycznym. Kiedy podnosimy ciężar, nasze mięśnie napinają się i kurczą, aby skrócić odległość między stawami. To jest koncentryczny skurcz. Wreszcie, nasze mięśnie mogą wykonywać skurcz izometryczny. Dzieje się tak, gdy mięsień kurczy się, ale nie zmienia długości.
TRENING IZOMETRYCZNY
Trening izometryczny – znany również jako statyczny trening siłowy – jest niedocenianą i niedostatecznie wykorzystywaną metodą treningu siłowego, która może pomóc w przezwyciężeniu przestoju w wielu ćwiczeniach i zwiększeniu ogólnej siły.
CZYM JEST TRENING IZOMETRYCZNY?
Kiedy trenujemy, nasze mięśnie zazwyczaj kurczą się na jeden z trzech sposobów (w zależności od ruchu). Kiedy obniżamy ciężar – jak to ma miejsce podczas przysiadu z tyłu – nasze mięśnie napinają się podczas wydłużania. Nazywa się to skurczem ekscentrycznym. Kiedy podnosimy ciężar, nasze mięśnie napinają się i kurczą, aby skrócić odległość między stawami. To jest koncentryczny skurcz. Wreszcie, nasze mięśnie mogą wykonywać skurcz izometryczny. Dzieje się tak, gdy mięsień kurczy się, ale nie zmienia długości.
W przeciwieństwie do tradycyjnego treningu siłowego – w którym nasze mięśnie zwykle wykonują skurcze ekscentryczne i koncentryczne poprzez zakres ruchu – trening izometryczny odbywa się w pozycji statycznej. Pomyśl o odpychaniu się od nieruchomego obiektu – takiego jak ściana – lub utrzymywaniu pozycji napiętej mięśni bez ruchu, takiej jak deska, siad na ścianie lub utrzymywanie pozycji dolnej w przysiadzie z pauzą. Zazwyczaj wiele ruchów izometrycznych jest wykonywanych przy użyciu masy ciała, ale sportowcy nadal mogą uwzględniać w treningu pozycje izometryczne z obciążeniem.
JAKIE SĄ ZALETY TRENINGU IZOMETRYCZNEGO?
1. Zwiększa siłę mięśni
Jak wspomniałem wyżej, trening izometryczny polega na napinaniu mięśni bez zmiany długości w pozycji statycznej. W efekcie sportowiec nie przechodzi pełnego zakresu ruchu. Niektórzy mogą pomyśleć, że nie jest to idealny sposób na budowanie siły, ale mogą być daleko od prawdy. Pomyśl o tym, jak długo twoje ramiona i barki będą napięte podczas wykonywania ciężkiego martwego ciągu w pełnym wyproście.
W rzeczywistości podczas treningu izometrycznego ciało jest w stanie zrekrutować prawie wszystkie jednostki motoryczne. Jednostki motoryczne składają się z neuronu ruchowego i włókien mięśni szkieletowych — grupy jednostek motorycznych współpracują ze sobą, aby: koordynować skurcze pojedynczego mięśnia.
W rzeczywistości, w 1953 roku dwaj niemieccy naukowcy, Hettinger i Muller, badali wpływ izometrii na siłę, dochodząc do wniosku, że pojedyncze codzienne ćwiczenia izometryczne, które wykorzystywały 2/3 maksymalnego wysiłku osoby, wykonywanego przez sześć sekund na raz, zwiększyły siłę o 5% w 10 tygodni.
Być może jednym z najbardziej użytecznych zastosowań treningu izometrycznego w podnoszeniu ciężarów jest to, że może on pomóc w budowaniu siły w ruchach wymagających dużych skurczów mięśni, a także pomaga sportowcom przezwyciężyć tzw. sticking point w tych ruchach.
Podczas dynamicznego podnoszenia, takiego jak przysiad z tyłu, mięśnie poruszają się poprzez koncentryczne i ekscentryczne skurcze. W podnoszeniu stosuje się maksymalną siłę w całym zakresie ruchu, ale nie pozwala to na skupienie tej siły i napięcia mięśniowego na żadnym konkretnym etapie podnoszenia. W tym momencie w grę wchodzi przewaga izometrii. Poddając się pracy izometrycznej (tj. gdy trzymasz ciężar, a twoim celem jest zapobieganie jego upuszczeniu) lub pokonując pracę izometryczną (gdzie pchasz lub ciągniesz przeciw nieruchomemu oporowi), możesz celować w poszczególne etapy podnoszenia, w których walczysz i użyć całej swojej siły, aby wzmocnić ten obszar.
Załóżmy na przykład, że jesteś słaby, wychodząc z dołu w przysiadzie tylnym. Dobre ćwiczenie izometryczne wymaga obciążenia sztangi ciężarem i zejścia do pozycji tuż powyżej pełnej głębokości w przysiadzie i trzymania jej tak długo, jak to możliwe. Mięśnie wokół stawu w tej konkretnej pozycji ciała będą poddawane długotrwałemu obciążeniu, które można osiągnąć w dynamicznym ruchu, zapewniając w ten sposób większe adaptacje nerwowo-mięśniowe.
Ponadto Mel Siff w swojej książce „Supertraining” zauważa, że:
„Trening izometryczny powoduje również znaczny wzrost siły w zakresie do 15 stopni po obu stronach kąta treningu. Co więcej, podobnie jak w przypadku wszystkich pomiarów siły, dla każdego rodzaju skurczu mięśni istnieje konkretna krzywa siły lub momentu obrotowego w funkcji kąta stawu, więc jest wysoce nieprawdopodobne, aby wzrost siły ograniczył się do bardzo precyzyjnego kąta i nigdzie indziej z tego zakresu”.
Zasadniczo Siff mówi, że siła wytwarzana przy dowolnym kącie stawu przenosi się o 15 stopni do dowolnej pozycji powyżej lub poniżej obszaru, który pracuje.
2. Może pomóc poprawić kontrolę nad ciałem
Podczas gdy pokonywanie i ustępowanie izometrii mają doskonałe zastosowanie w podnoszeniu ciężarów, metody te są mniej korzystne w przypadku wzorców ruchowych, które wymagają pełnej kontroli i świadomości ciała. Jednak izometria nadal może być używana do poprawy tych obszarów. Sportowiec powinien dążyć do włączenia chwytów opartych na gimnastyce (takich jak trzymanie na rękach i siadanie w pozycji L), aby osiągnąć podobny poziom aktywacji mięśni, jaki można osiągnąć przy pokonywaniu i osiąganiu wyników izometrycznych, jednocześnie poprawiając kontrolę i świadomość ciała oraz aktywację korpusu. W celu praktycznego zademonstrowania, w jaki sposób te obszary mogą być ćwiczone, po prostu stań na rękach przy ścianie i utrzymaj tę pozycję tak długo, jak to możliwe.
3. Poprawia elastyczność
Fantastyczną zaletą treningu izometrycznego jest to, że może pomóc w poprawie elastyczności. Pomyśl o tym, jak próbujesz poprawić mobilność bioder podczas przysiadów. Jednym z ćwiczeń, które możesz wykonać, jest po prostu przykucnięcie na pełną głębokość i utrzymanie tej pozycji, skupiając się na utrzymaniu spiętej pozycji. Bez wątpienia poczujesz ogromne napięcie w pachwinie, ścięgnach podkolanowych, mięśniu czworogłowym i otaczających mięśniach stawu biodrowego.
Zastanów się? Mięśnie te są napinane i rozciągane, aby utrzymać cię w tej pozycji i powstrzymać cię przed upadkiem na ziemię. Twoje ciało działa jak opór i technicznie wykonujesz chwyt izometryczny. Teraz pomyśl o dodaniu sztangi do tej pozycji, a uzyskasz ustępujący ruch izometryczny. Utrzymanie niskiej pozycji w przysiadzie z oporem zapewnianym przez sztangę będzie poważnym treningiem mobilności bioder i nie ma wątpliwości, że zobaczysz imponującą przemianę, jeśli chodzi o wykonywanie regularnych ruchów przysiadu podczas treningu. Nic dziwnego, że olimpijscy ciężarowcy i gimnastycy regularnie wykonują izometryki, aby poprawić swoją elastyczność.
ĆWICZENIA IZOMETRYCZNE
Aby rozpocząć trening izometryczny, oto kilka ćwiczeń, nad którymi możesz pracować w domu lub w klubie.
Przysiady na ścianie
Znajdź ścianę i opuść się, aż kolana będą pod kątem 90 stopni, a uda równolegle do podłogi. Plecy powinny być płasko oparte o ścianę. Utrzymaj tę pozycję tak długo, jak to możliwe (twoje czworogłowe będą palić), a następnie powtarzaj przez 3 zestawy.
Pompki/wypady
Z pozycji wyjściowej każdego ruchu, obniżaj się aż będziesz w połowie drogi do podłogi. Utrzymaj tę pozycję przez 30-60 sekund, następnie odpocznij i powtarzaj przez 3-5 zestawów.
Rozciąganie bioder
Stojąc przodem do stołu lub krzesła, podnieś prawe ramię bezpośrednio za siebie, utrzymując je tak prosto, jak to tylko możliwe, jednocześnie lekko pochylając się do przodu w talii. Możesz chwycić się stołu/krzesła dla wsparcia. Staraj się, aby tylna noga była równoległa do podłoża. dwugłowe, pośladki i dolna część pleców powinny się kurczyć. Wytrzymaj 30-60 sekund, a następnie powtórz z drugą nogą.
Martwy ciąg
Po rozgrzewce wykonując pełne martwe ciągi z umiarkowaną lub lekką wagą, założ na sztangę ciężar, który jest powyżej twojego maksymalnego obciążenia. Ustaw się w pozycji wyjściowej do martwego ciągu i ciągnij tak mocno, jak to możliwe przez sześć do ośmiu sekund. Ważne jest, aby zachować dobrą formę i postawę w tej pozycji.
Przysiady do tyłu
Zanim spróbujesz tego ruchu, powinieneś być wygodny i kompetentny w wykonywaniu przysiadów z leżenia tyłem. Chwyć sztangę w stojaku do przysiadów i załóż umiarkowany ciężar lub duży. Teraz opuść się do określonej pozycji w przysiadzie (pełna głębokość, równolegle, nieco powyżej równoległości itp.) i utrzymaj tę pozycję przez pięć do ośmiu sekund. Dla większego bezpieczeństwa możesz użyć dodatkowego zestawu uchwytów, które są ustawione na tej samej wysokości, na której wykonujesz przysiad. W ten sposób możesz ponownie ustawić poprzeczkę bez próby wstania lub konieczności ratowania się, co będzie pomocne, ponieważ ciężar będzie ciężki.
Podciąganie
Wybierz pozycję w podciąganiu, w której masz problemy i wejdź w tę pozycję. Więc jeśli jesteś słaby w pobliżu górnej części drążka, podskocz do drążka i przyjmij pozycję, w której jesteś na wysokości oczu z drążkiem. Być może będziesz musiał użyć skrzyni lub taśmy, aby pomóc sobie w osiągnięciu pożądanej pozycji. Utrzymuj tę pozycję tak długo, jak to możliwe i pozwól sobie na powolne schodzenie, aby uzyskać dodatkowy trening. Powtarzaj w razie potrzeby.
BIBLIOGRAFIA:
-
Hypertrophy Muscle fiber growth - Chris Beardsley
-
Strength is Specific- Chris Beardsley
AUTOR:
A. Dziemianko - Trener personalny. Zawodnik trójboju siłowego. Jego specjalizacją jest trening siłowy. Stara się łączyć świat fizjoterapii z treningiem, co daje efekt zdrowego i silnego ciała. Uczestniczył w wielu szkoleniach zakresu treningu siłowego, fizjoterapii. Pracuje na co dzień z różnymi klientami - od osoby z dolegliwościami bólowymi, przez osoby chcące zadbać o swoje ciało jak i takie które chcą zwiększy swoje wyniki siłowe.