Transkrypcja nagrania
Czujesz, że marnujesz swój potencjał w miejscu, w którym jesteś?
Czujesz, że mógłbyś robić wielkie rzeczy, ale przytłacza Ciebie codzienne życie?
Chciałbyś, aby Ci się chciało tak bardzo, jak bardzo Ci się nie chce?
Jednym z powodów, przez które sabotujesz sam siebie i nie robisz tego, co chcesz, może być niski poziom testosteronu. Uważa się, że współcześni mężczyźni mają zdecydowanie niższy poziom testosteronu niż ich rówieśnicy z poprzedniego pokolenia. Różnica ta może wynosić nawet 20%. W dużym uproszczeniu, w praktyce oznacza to tyle, że Twój tata, kiedy był w Twoim wieku, był zdecydowanie bardziej męski niż jesteś Ty.
Testosteron jest hormonem, który wpływa na jakość każdego aspektu życia mężczyzny.
Mówi się, że z testosteronem jest trochę jak z pieniędzmi. Niby szczęścia nie daje, ale każdy wie, że im ma się go więcej, tym lepiej się żyje. Lista korzyści wynikających z wysokiego poziomu testosteronu jest przeogromna, dlatego pozwolę sobie wymienić tylko kilka podstawowych aspektów, na które testosteron ma wpływ. Przede wszystkim wysoki poziom testosteronu wpływa na pewność siebie, na ilość energii życiowej, na siłę i rozmiar mięśni, na pracę Twojego mózgu, na kondycję Twojego serca, na ilość włosów na klacie, na jakość plemników, na ochotę na seks, na poczucie sprawczości, na wszystko.
Niestety, nie dość, że współcześni 20-latkowie mają zdecydowanie niższy poziom testosteronu niż ich rówieśnicy z przeszłości, to po 30 roku życia poziom testosteronu u każdego z mężczyzn spada średnio o 2% rocznie, co może spowodować, że w wieku 40 lat będziemy już w czarnej dziurze. Na szczęście jest wiele sposobów, aby oszukać świat i mimo wszechobecnych starań ku temu, aby współcześni mężczyźni byli mniej męscy. Jesteśmy w stanie w prosty sposób optymalizować produkcję swojego testosteronu. I mówię tutaj tylko i wyłącznie o sposobach naturalnych.
Dlatego przedstawię Tobie dzisiaj 5 podstawowych czynników, na które musisz zwrócić uwagę, aby w ogóle zacząć przygodę z optymalizacją, z podnoszeniem w naturalny sposób testosteronu.
Więc tak, zaczynając - przede wszystkim schudnij. Otyli mężczyźni mają zdecydowanie niższy poziom testosteronu niż reszta. Otyłość jest swego rodzaju błędnym kołem, ponieważ otyłość sama w sobie powoduje niższy poziom testosteronu, a niższy poziom testosteronu zwiększa ryzyko powstawania otyłości. Dlatego musisz zrobić pewny krok i pewnym krokiem z tej otyłości wyjść.
Trenuj! Cokolwiek, jakkolwiek. Każda forma treningów wpłynie pozytywnie na poziom Twojego testosteronu. No chyba, że zaczniesz trenować wyczynowo, to tutaj sytuacja może być troszkę inna, ale w to się nie zagłębiajmy. Uważa się, że już 4 godziny treningu tygodniowo mogą mieć duże znaczenie dla produkcji testosteronu w Twoim organizmie. Mówię, abyś trenował cokolwiek, abyś trenował jakkolwiek, ale warto zwrócić uwagę na to, że trening siłowy i trening interwałowy o wysokiej intensywności, tak zwany trening HIIT, dadzą Tobie najlepsze rezultaty.
3. Przestań jeść syf, zrezygnuj całkowicie z przetworzonej żywności. Twoja dieta powinna być jak najbliższa systemowi diety śródziemnomorskiej.Tak to wygląda, bez problemu znajdziesz mnóstwo informacji w internecie. Ja ze swojej strony dodam jedynie tyle, abyś nie bał się tłuszczów nasyconych, abyś nie bał się cholesterolu, tak de facto testosteron powstaje z cholesterolu, ale żebyś zrezygnował całkowicie z tłuszczów trans.
4. Zacznij spać, sen jest niezbędny do tego, aby zredukować ilość kortyzolu w Twoim organizmie. Kortyzolu, czyli hormonu stresu, który ogranicza produkcję testosteronu. Uważa się, że każda dodatkowa godzina snu może zwiększyć poziom Twojego testosteronu o 10-12%. 8 godzin efektywnego snu powinno być Twoją codziennością. Więcej o śnie, o tym, jakie daje efekty, jaka jest jego rola, jak dooptymalizować opowiem w odrębnym filmie, który nagram w przyszłości, ale na który już teraz Ciebie serdecznie zapraszam.
5. Zacznij suplementować witaminę D3. Witamina D3 w sposób bezpośredni stymuluje tkankę jąder do produkcji testosteronu.
Zatem niedobór witaminy D3 może powodować niedobór testosteronu. Jednak nie oznacza to tego, że im więcej witaminy D3 suplementujemy, tym będziemy mieli wyższy poziom testosteronu. Najważniejsze jest to, aby pozbyć się niedoboru witaminy D3. Zatem znowu powstaje podstawowe pytanie, które zadaje każdy za każdym radem. Ile tej witaminy D3 suplementować? Ja mogę Tobie na chwilę obecną powiedzieć jedynie tyle, żebyś polskie normy, które zalecają suplementację 2000-4000 jednostek odłożył w kąt i zerknął na normy, które są w Niemczech, które są w Austrii. Wyglądają one dużo, dużo sensowniej.
To było 5 podstawowych czynników, o które musisz zadbać w pierwszej kolejności. Proces optymalizacji testosteronu jest procesem złożonym. Jest mnóstwo strategii, które go mogą znacznie usprawnić, ale dopóki nie ogarniesz tych pięciu aspektów, nie ma sensu zabierać się na całą resztę.
Rok 2022 będzie rokiem, w którym poświęcę swoją uwagę przede wszystkim męskiemu zdrowiu. Dlatego temat testosteronu przewałkuje doszczętnie. Zatem, jeśli Ciebie ten temat zainteresował, już teraz Ciebie zachęcam do tego, abyś obserwował mnie na wszystkich social mediach, na wszystkich Facebookach, Instagramach i innych YouTubach. Tam się pojawi mnóstwo informacji o testosteronie i ogólnie o męskim zdrowiu. Ale, to też chciałbym zaznaczyć, to nie oznacza, że będą to tylko i wyłącznie materiały dla mężczyzn. Kobiety również z tego wiele wyniosą.
Także w tym momencie chciałbym Tobie podziękować, że obejrzałeś, obejrzałaś ten film. I do zobaczenia w nowym roku.