Strona główna » Porady dietetyka - propozycje suplementów » Katabolizm mięśni po treningu - jak chronić mięśnie przed katabolizmem
Porady dietetyka - propozycje suplementów Data dodania: 04-08-2023

Katabolizm mięśni po treningu - jak chronić mięśnie przed katabolizmem

Wartościowe treningi to klucz do zdrowia i dobrej kondycji fizycznej. Ale co zrobimy, aby chronić nasze mięśnie przed katabolizmem po ćwiczeniach? Na czym polega katabolizm? Co to jest anabolizm? W tym artykule opisujemy czym jest katabolizm mięśni, w jaki sposób kontrolować ten proces, jakie procesy kataboliczne zachodzą w organizmie i czym jest metaboliczna równowaga. Przedstawimy ci także sposoby radzenia sobie z tym katabolizmem mięśniowym, w tym odpowiednią dietę, suplementację, ćwiczenia fizyczne, a także inne skuteczne metody.


Co to jest katabolizm mięśni?

Katabolizm jest procesem w organizmie, który polega na rozkładzie związków chemicznych na prostsze składniki. Ma to na celu uzyskanie energii niezbędnej do funkcjonowania organizmu oraz regeneracji tkanek. Proces ten zachodzi naturalnie w organizmie człowieka i odgrywa ważną rolę w przemianie materii. Jest on szczególnie istotny w czasie wysiłku fizycznego, kiedy organizm potrzebuje energii do pracy mięśni. Może jednak również prowadzić do niepożądanych skutków, takich jak utrata masy mięśniowej - szczególnie jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki ostrożności. Wynika to z faktu, że katabolizm jest procesem, w którym organizm rozkłada swoje własne substancje w celu uzyskania energii lub budulca. W tym przypadku, może wystąpić w wyniku działania pewnych hormonów, takich jak:

 • adrenalina,

 • kortyzol,

 • glukagon,

 • cytokiny - czyli peptydowe substancje hormonopodobne.

Powyższe hormony są zazwyczaj aktywowane w sytuacjach stresowych.


Anabolizm i katabolizm - podstawowe różnice.

W organizmie człowieka zachodzą ciągłe procesy metaboliczne, w tym procesy kataboliczne. Anabolizm natomiast to procesy, podczas których organizm tworzy nowe substancje, takie jak białka, z mniejszych składników. To właśnie ten proces najbardziej zainteresuje osoby, które myślą nad intensywnym zwiększeniem budowy masy mięśniowej. Nie zapominajmy o tym, że powyższe procesy, które zachodzą w naszym ciele sprzyjają budowaniu sylwetki.

Anabolizm i katabolizm są ze sobą bardziej powiązane niż mogłoby się wydawać. Anabolizm jest procesem budowlanym, podczas gdy katabolizm jest procesem rozkładowym. W organizmie zachodzi równowaga między nimi. To właśnie ona jest nazywana równowagą metaboliczną.

W praktyce działa to w taki sposób, że:

 • w procesie anabolicznym - organizm buduje nowe białka i tkankę mięśniową,

 • w procesie katabolicznym - ciało rozkłada białka mięśniowe w celu uzyskania energii.


Jakie procesy kataboliczne zachodzą w organizmie?

Mięśnie zbudowane są z:

 • białek,

 • aminokwasów,

 • innych substancji odżywczych - wykorzystywanych do budowy mięśni i ich utrzymania.

Katabolizm mięśniowy występuje wtedy, gdy organizm wykorzystuje mięśnie jako źródło energii, zamiast spalać tłuszcz lub węglowodany. Może to mieć miejsce, gdy ciało nie otrzyma odpowiedniej dawki składników odżywczych lub w czasie nadmiernego wysiłku fizycznego.


W praktyce możemy wyróżnić następujące procesy kataboliczne:

 • Glukoneogeneza - proces, w którym ciało przekształca białka mięśni w glukozę, aby uzyskać energię.
 • Glikogenoliza - jest etapem, w którym ciało rozkłada glikogen (forma glukozy przechowywana w mięśniach) na glukozę i wykorzystuje ją jako źródło energii.
 • Lipoliza - to moment, w którym ciało rozbija tłuszcze na kwasy tłuszczowe i glicerol, które mogą być wykorzystane jako źródło energii. Niestety przy ekstremalnym wysiłku fizycznym, kiedy organizm potrzebuje energii szybko, ciało może zacząć korzystać z mięśni jako źródła energii.

W momencie, gdy organizm korzysta z mięśni jako źródła energii, dochodzi do katabolizmu mięśniowego. W tym stanie ciało zaczyna rozkładać tkankę mięśniową na aminokwasy i używa ich jako źródło energii. W rezultacie, mięśnie zaczynają się kurczyć, a ich siła i wytrzymałość spadają. Aby tego uniknąć, ważne jest, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią podaż białka i innych składników odżywczych, które będą wspierać procesy anaboliczne i ochronić mięśnie przed katabolizmem.


Katabolizm mięśniowy - dlaczego jest niepożądany?

Katabolizm mięśniowy to proces, w którym mięśnie zaczynają się rozbijać zamiast rosnąć. Jest to niepożądane zjawisko, zwłaszcza dla osób, które chcą zwiększyć swoją masę mięśniową lub poprawić swoje osiągi sportowe. W określonych sytuacjach mogą nasilać się w bardziej intensywne procesy kataboliczne. Jednym z takich przypadków jest nadmiernie intensywny trening fizyczny.


Osłabienie mięśni

Jednym z najpoważniejszych skutków katabolizmu mięśniowego jest osłabienie mięśni. Kiedy komórki mięśniowe ulegają rozpadowi, ich zdolność do generowania siły zanika. W wyniku tego osoba odczuwa, że jej mięśnie są słabsze i mniej wytrzymałe. To z kolei wpływa na efektywność treningu oraz prowadzi do mniejszych osiągnięć sportowych.


Strata masy mięśniowej

Katabolizm mięśniowy prowadzi do utraty masy mięśniowej. Proces ten obniża poziom białek mięśniowych, które są niezbędne do budowania i naprawy mięśni. Zmniejszenie masy mięśniowej ma negatywny wpływ na wygląd ciała i zdolność organizmu do przetwarzania tłuszczu i węglowodanów. W efekcie osoba traci zdolność do utrzymywania zdrowej wagi i wydajności metabolicznej. Wpływa to również na obniżenie regeneracji mięśni po treningu, a jak dobrze wiemy - taki element jest niezbędny przy regularnych treningach. Właściwa ilość tkanki mięśniowej, to również zdolność do większej plastyczności, co sprzyja wykonywaniu treningów z dużym obciążeniem.


Obniżenie wydolności aerobowej i anaerobowej

Niestety powszechnie wiadomo, że katabolizm zwiększa ryzyko utraty wytrzymałości anaerobowej. Kiedy organizm traci mięśnie, zmniejsza się też zdolność do pobierania tlenu i zużywania energii, co wpływa na efektywność treningu. W praktyce oznacza to, że osoby trenujące podczas katabolizmu mięśniowego będą się po prostu gorzej czuły po treningu, a ich wydajność będzie niższa.


Czym jest katabolizm nocny?

Podczas nocnego odpoczynku ma miejsce tzw. katabolizm nocny, który jest naturalnym procesem niezbędnym do regeneracji mięśni (w tym czasie aminokwasy są uwalniane z mięśni). Zbyt krótki okres snu może poważnie utrudnić przyrost masy mięśniowej. Istotne jest więc zapewnienie odpowiedniej ilości białka przed pójściem spać. Termin nocny katabolizm odnosi się do sytuacji gdy organizm nie ma możliwości dostarczenia sobie energii poprzez pokarm. Dlatego skutecznym rozwiązaniem jest spożycie na wieczór posiłków, które są powoli trawione i absorbowane. Dobrym rozwiązaniem są w tym wypadku białka, które są stworzone typowo na noc - gdyż ich uwalnianie trwa wiele godzin.


Jakie są objawy katabolizmu mięśni?

Warto znać objawy katabolizmu, aby móc go zidentyfikować i skutecznie przeciwdziałać.


Spadek masy mięśniowej

Najbardziej oczywistym objawem katabolizmu mięśniowego jest utrata masy mięśniowej. Może się ona pojawić w krótkim czasie, nawet po jednym treningu.


Spadek siły mięśniowej

Utrata siły mięśniowej to kolejny objaw katabolizmu mięśniowego. Osoby, które doświadczają tego procesu, zauważają, że coraz trudniej jest im wykonywać ćwiczenia, które wcześniej nie stanowiły większego problemu.

Odczuwalna bolesność mięśni

Kolejnym objawem katabolizmu mięśniowego jest odczuwalna bolesność mięśni. Po treningu, zamiast poczuć się lepiej, ciało staje się sztywniejsze i bardziej obolałe.


Niska energia

Osoby, które doświadczają katabolizmu mięśniowego, często odczuwają zmęczenie i brak energii. Mogą mieć trudności z wykonywaniem codziennych czynności i z powrotem zmotywować się do ćwiczeń.


Brak postępów

Niestety ten proces prowadzi do stagnacji w trakcie budowania masy mięśniowej. Osoby, które go doświadczają, zauważają brak postępów w swoim treningu. Nie pomaga ani zmiana treningu, ani obciążenia.


Jak chronić mięśnie przed katabolizmem?

Jeśli dostrzegłeś u siebie któryś z wymienionych objawów lub po prostu chcesz uniknąć katabolizmu mięśniowego po treningu, warto zastosować odpowiednie strategie i suplementację. W dalszych częściach artykułu opiszemy, jakie składniki warto spożyć po treningu oraz jakie ćwiczenia wykonywać, aby zminimalizować ryzyko katabolizmu mięśniowego.


Co wpływa na katabolizm mięśni?

Przede wszystkim, nieodpowiednia dieta. Brak odpowiedniej podaży składników odżywczych, zwłaszcza białka, w czasie wysiłku fizycznego, może prowadzić do katabolizmu mięśni. Ponadto:

 • zbyt intensywny trening bez odpowiedniego czasu na regenerację,

 • brak snu,

 • stres,

 • nadmierna aktywność fizyczna mogą również przyczynić się do katabolizmu.

Warto także pamiętać, że katabolizm mięśni to naturalny proces zachodzący w organizmie podczas wysiłku fizycznego i nie jest możliwe go całkowicie zahamować. Jednak stosując odpowiednie strategie żywieniowe i regeneracyjne, można ograniczyć jego negatywne skutki i osiągnąć lepsze efekty ćwiczeń.


Jak chronić mięśnie przed katabolizmem?

Po każdym treningu nasze mięśnie są narażone na katabolizm. Ten proces prowadzi do rozkładu tkanek mięśniowych, co ostatecznie prowadzi do spadku masy mięśniowej. Jak możemy chronić swoje mięśnie przed katabolizmem po treningu? Przede wszystkim należy pamiętać, żeby zapobiegać procesowi rozpadu białek, które ochronią mięśnie. Dzięki temu uchronimy naszą wypracowaną sylwetkę, a także zgromadzoną w nich energię. Inne aspekty, które należy wziąć pod uwagę przedstawiamy poniżej.
 

Odpowiednie nawodnienie

Woda jest niezwykle ważnym składnikiem, dzięki któremu możemy chronić nasze mięśnie po treningu. W trakcie wysiłku fizycznego organizm traci wodę i elektrolity, co wpływa na redukcję masy mięśniowej. Dlatego tak ważne jest, abyśmy po treningu uzupełnili płyny i minerały, które utraciliśmy. Dla osiągnięcia najlepszych efektów, warto wypić około 2-3 litrów wody dziennie. Warto również pić wodę rano - by pobudzić proces przemiany materii oraz przed snem (zamiast napojów słodzonych jak np. herbata).

Spożywanie białka

Białko jest składnikiem odżywczym, który stanowi kluczowy element w odbudowie mięśni po treningu. Spożycie odpowiedniej ilości białka może zapewnić organizmowi odpowiednie warunki do regeneracji tkanek mięśniowych i zapobiec katabolizmowi. Zaleca się, aby podczas jedzenia dostarczać organizmowi aminokwasy, na przykład poprzez spożycie posiłków bogatych w białko lub zastosowanie suplementów diety. Przykłady takich pokarmów to wołowina, kurczak, indyk, tuńczyk, ser. Dzięki nim nie tylko zadbasz o regenerację, lecz także zachowasz poprawną jakość masy ciała, gdyż większa ilość białka pomaga również w procesie redukcji.

Odpowiednie nawodnienie


Spożywanie węglowodanów

Węglowodany są źródłem energii dla organizmu, a ich spożycie w odpowiedniej ilości może pomóc w odbudowie mięśni. Po intensywnym treningu nasze mięśnie potrzebują około 50-100 gramów węglowodanów w celu zregenerowania oraz uniknięcia katabolizmu mięśniowego.


Suplementacja

Suplementacja może pomóc w ochronie mięśni przed katabolizmem po treningu. Wiele suplementów diety, takich jak BCAA, glutamina i kreatyna, może zapewnić organizmowi odpowiednie składniki odżywcze, pomagając w procesie regeneracji i odbudowie.


Odpowiednie ćwiczenia

Po treningu warto poświęcić czas na stretching i masaż mięśni, które pomogą im zregenerować się, a co za tym idzie - lepiej rozwinąć. Dzięki zastosowaniu takich metod, można zwiększyć dopływ krwi do mięśni, co przyspieszy proces regeneracji oraz pomoże uniknąć katabolizmu. Inny sposób na ochronę mięśni to stosowanie rollerów, które pomagają w rozluźnieniu mięśni i zredukowaniu napięcia.


Zbilansowana dieta

Dieta odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu katabolizmu mięśniowego po treningu. Właściwa podaż białka i innych składników odżywczych może pomóc w zapewnieniu organizmowi odpowiednich warunków do regeneracji mięśni. Zaleca się, aby dieta zawierała odpowiednią ilość:

 • węglowodanów,

 • białek,

 • tłuszczów,

 • witamin i minerałów,

To z pewnością pomoże zminimalizować proces kataboliczny mięśni po treningu. Chronienie swoich mięśni przed katabolizmem po treningu jest kluczowe dla uzyskania lepszych efektów ćwiczeń.
 

alt

Jakie produkty są dobre na katabolizm mięśni?

Po treningu nie tylko warto, ale wręcz trzeba uzupełnić niedobory składników odżywczych, których organizm potrzebuje po intensywnym wysiłku fizycznym. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko katabolizmu mięśniowego i przyspieszyć regenerację ciała. Jak wspomnieliśmy wcześniej - białko jest najważniejszym elementem w budowie masy mięśniowej oraz wspieraniu regeneracji. Najpopularniejsze źródła to:

 • jajka,

 • białko serwatki,

 • mięso,

 • ryby,

 • orzechy,

 • tofu.

Węglowodany na katabolizm mięśni

Warto dostarczyć organizmowi węglowodany, które są źródłem energii w trakcie wysiłku fizycznego. Co ciekawe - spożycie węglowodanów również po treningu może pomóc w uzupełnieniu glikogenu w mięśniach. Najczęściej znajdziesz je w:

 • ryżu,

 • maku,

 • batatach,

 • owocach,

 • chlebie pełnoziarnistym.


Tłuszcze na katabolizm

Pamiętaj o spożyciu tłuszczów, które również są niezbędne dla organizmu. Wybierajmy te zdrowe, które zawierają jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. To one pomagają w budowie i regeneracji tkanek mięśniowych. W takim przypadku warto sięgać po:

 • oliwę z oliwek,

 • awokado,

 • orzechy,

 • ryby,

 • siemię lniane.


Jakie witaminy i minerały spożywać na katabolizm mięśni?

Zadbaj o dostarczenie witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na procesy metaboliczne. Szczególnie warto spożyć:

 • witamina C - znajdziemy ją w cytrusach, natce pietruszki czy kiszonej kapuście,

 • witamina E - w olejach roślinnych, awokado czy jajach,

 • witamina D - w tłustych rybach, białkach serwatkowych czy jajkach,

 • wapń - znajdziemy go w nabiale, brokułach czy migdałach,

 • potas - wodach kokosowych, bananach czy ziemniakach.


Jakie ćwiczenia pomagają na katabolizm?

Poza właściwą dietą, warto także zwrócić uwagę na aktywność fizyczną. Ćwiczenia i masaże to świetne sposoby na zmniejszenie uszkodzeń mięśniowych i zapobieganie katabolizmowi.


Roller do masażu mięśni

W trakcie treningu mięśnie poddane są intensywnemu wysiłkowi, co prowadzi do zwiększonego napięcia mięśniowego i uszkodzeń tkanek. Stosowanie rollera po treningu pomaga w zredukowaniu napięcia mięśniowego i zapobiega katabolizmowi. Bez wątpienia roller do masażu mięśni jest idealnym narzędziem, które doprowadza do zmniejszenia napięcia i bólu. Używając rollera, można także złagodzić skurcze mięśniowe i poprawić ukrwienie mięśni.


Aktywność fizyczna

Poza masażem mięśni, aktywność fizyczna może także pomóc w zapobieganiu katabolizmowi. Ćwiczenia aerobowe, takie jak:

 • jogging,

 • jazda na rowerze,

pomagają w utrzymaniu mięśni w dobrej kondycji oraz poprawiają ich wytrzymałość.

Podnoszenie ciężarów, również są świetnym sposobem na ochronę mięśni przed katabolizmem. Wynika to z faktu, że pomagają one w budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły.


Czy można zahamować proces katabolizmu mięśni?

Tak! Jest to świetna wiadomość, chociaż rozwiązanie problemów katabolicznych nie jest wcale takie proste. Zastosuj do poniższych kroków, a z pewnością uda Ci się osiągnąć założony cel:

 • Spożywanie odpowiedniej ilości białka, węglowodanów i tłuszczów, oraz unikanie jedzenia wysokokalorycznego pokarmów przetworzonych to klucz do zapobiegania katabolizmowi. Pamiętaj, by unikać także produktów, które obniżają poziom testosteronu, jak np. alkohol.
 • Ważne jest również, aby uzupełnić elektrolity i minerały, jak magnez, potas i sód, które pomagają w regeneracji mięśni. Podczas wysiłku fizycznego tracimy wraz z potem wiele cennych składników, które trzeba uzupełnić w odpowiedni sposób. Suplementowanie BCAA, Kreatyny i Glutaminy, może również pomóc w zapobieganiu katabolizmowi mięśni.
 • Pamiętaj o odpowiednim odpoczynku i regeneracji mięśni. Nieprawidłowe lub niewystarczający odpoczynek może prowadzić do osłabienia ciała i katabolizmu. Korzystaj z udogodnień, jak np. masaż, sauna czy moczenie nóg w lodzie. Ważne jest wykonywanie ćwiczeń na rozciąganie i unikanie siedzącego trybu życia, ponieważ może to spowodować problemy związane z krążeniem krwi.
 • Wbrew pozorom katabolizm nie jest czymś nieodwracalnym. Odpowiednia dieta, suplementacja, regeneracja i aktywność fizyczna powinny pomóc w odwróceniu katabolizmu mięśniowego. Ważne jest jednak, aby zawsze pamiętać o zdrowiu i zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże nam dobrać odpowiednie suplementy oraz produkty wspierające ten proces.

 

10% rabatu na pierwsze zakupy
AUTOR
Patryk Chodyniecki
Patryk Chodyniecki
Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

Bibliografia:

ostrovit.com - Muscle catabolism what are catabolic processes
www.basetraining.org - Stop catabolism in 4 simple steps
www.ericfavre.com - Understanding catabolism
www.livestrong.com - How to prevent catabolism of muscle
Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

Bibliografia:

ostrovit.com - Muscle catabolism what are catabolic processes
www.basetraining.org - Stop catabolism in 4 simple steps
www.ericfavre.com - Understanding catabolism
www.livestrong.com - How to prevent catabolism of muscle

Produkty powiązane z artykułem

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe - Interium.com.pl
USTAWIENIA PLIKÓW COOKIES
Są zawsze włączone, ponieważ umożliwiają podstawowe działanie strony. Są to między innymi pliki cookie pozwalające pamiętać użytkownika w ciągu jednej sesji lub, zależnie od wybranych opcji, z sesji na sesję. Ich zadaniem jest umożliwienie działania koszyka i procesu realizacji zamówienia, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów z zabezpieczeniami i w przestrzeganiu przepisów.
Pliki cookie funkcjonalne pomagają nam poprawiać efektywność prowadzonych działań marketingowych oraz dostosowywać je do Twoich potrzeb i preferencji np. poprzez zapamiętanie wszelkich wyborów dokonywanych na stronach.
Pliki analityczne cookie pomagają właścicielowi sklepu zrozumieć, w jaki sposób odwiedzający wchodzi w interakcję ze sklepem, poprzez anonimowe zbieranie i raportowanie informacji. Ten rodzaj cookies pozwala nam mierzyć ilość wizyt i zbierać informacje o źródłach ruchu, dzięki czemu możemy poprawić działanie naszej strony.
Pliki cookie reklamowe służą do promowania niektórych usług, artykułów lub wydarzeń. W tym celu możemy wykorzystywać reklamy, które wyświetlają się w innych serwisach internetowych. Celem jest aby wiadomości reklamowe były bardziej trafne oraz dostosowane do Twoich preferencji. Cookies zapobiegają też ponownemu pojawianiu się tych samych reklam. Reklamy te służą wyłącznie do informowania o prowadzonych działaniach naszego sklepu internetowego.
ZATWIERDZAM
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies oraz przetwarzanie danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności
USTAWIENIA
ZGADZAM SIĘ