Porady dietetyka - propozycje suplementów Data dodania: 22-02-2023

Komosa ryżowa

Nieuniknionymi grupami roślin na każdym terenie rolniczym są chwasty. Chwasty zmniejszają wydajność upraw poprzez swoje działanie allelopatyczne, dzięki czemu uwalniają do środowiska pewne substancje, które hamują wzrost roślin. Wśród długich list chwastów znajduje się Komosa, botanicznie znana jako Amaranthus retroflexus. Komosa to jednoroczne zielone warzywo, które wykazuje szlak fotosyntezy C4. Daje mu to możliwość tak dobrego wzrostu i przetrwania nawet w wysokich temperaturach i trudnych warunkach pogodowych. Komosa pochodzi z Ameryki, zanim rozprzestrzeniła się na inne części świata, takie jak Azja, Europa, Kanada i Afryka z wyjątkiem Antarktydy.

Komosa czerwona hamuje kiełkowanie i wzrost roślin takich jak ryż, szpinak, dynia karbowana, ogórek, kukurydza, szarłat zielony, lucerna, pszenica i fasola. Większość gatunków jest odporna na herbicydy, takie jak diuron, atrazyna, metrybuzyna, linuron, cyjanazyna, simazyna i imazachin.

Chociaż jest to chwast, to roślinę można spożywać. Łodyga komosy rośnie pionowo od około 10 cm do 3 metrów wysokości. Zielonkawe kwiaty są zwykle małe i zebrane w grube kolce na wierzchołku rośliny. Na wyprostowanej łodydze zwykle występują naprzemiennie zielone lub czerwonawozielone liście. Komosa wyróżnia się skupiskami zielonkawych kwiatów, które tworzą się na wierzchołku rośliny. Nasiona amarantusa mogą mieć kolor ciemny, jasnobrązowy lub ciemnobrązowy. Niektóre ważne gatunki Komosy obejmują:

  • szarłat kolczasty (A. spinosus),
  • szarłat pospolity (A. retroflexus),
  • szarłat siwy (A. lividus, A. blitum),
  • szarłat zwyczajny (A. hybridus) i konopie wodne (A. rudis).

 


Czy komosa jest jadalna?

 

Tak, chwasty w ogrodzie, które nazywamy komosą, w tym szarłat pospolity, są jadalne. Każda część rośliny może być zjadana, ale młode liście i rosnące końcówki na starszych roślinach są najsmaczniejsze i najdelikatniejsze. Nasiona są pożywne, jadalne i nie są trudne do zebrania

 

Jak więc jeść produkty z komosy ryżowej?


Używaj jej na większość sposobów, jak każdy inny jadalny zielony produkt. Do jedzenia na surowo warto trzymać się młodych liści i nowych pędów. Mogą być one używane jako sałata lub szpinak. Młode i starsze liście można również smażyć lub gotować na parze, tak jak botwinę lub rzepę. Liście zawierają witaminy A i C, żelazo i wapń.

 

Korzyści zdrowotne z ugotowanej komosy ryżowej


Dobry na zaparcia - komosa eliminuje problem zaparć. Szczególnie u osób starszych i dzieci cierpiących na zaparcia sos przygotowany z komosy działa przeczyszczająco i poprawia ogólny stan zdrowia.

Zapobiegaj powszechnym chorobom letnim - komosę najlepiej spożywać w okresie letnim. Jeśli w sezonie letnim pomieszamy sos z komosy z ryżem w zimnej wodzie, to zmniejszymy uczucie gorąca ciała, dysurii, kłującego upału, czy zawrotów głowy. Komosa działa również jako lek na 5 najczęstszych letnich chorób, takich jak:

 

  • ospa wietrzna,
  • opryszczka,
  • żółtaczka,
  • tyfus,
  • odra.


Wyciąg z szarłatu zastosowany na oparzenia słoneczne zmniejszy stan zapalny i sprawi, że skóra poczuje chłód i suchość. Pasta przygotowana z komosy nałożona na czyraki opryszczki może ochłodzić oraz wysuszyć zmiany skórne.

Działa jak kontroler wagi - w przypadku dzieci z niedowagą, zawarta w diecie komosa z papryką i cebulą zwiększa ich masę ciała. Może ona również działać odchudzająco. Jeśli ugotujemy komosę jako zupę z czosnkiem, pomidorem, kminkiem, papryką, to nasza waga się zmniejszy, gdyż komosa jest mniej kaloryczna i można ją spożywać jako kompletny posiłek.

Leczy czerwonkę i biegunkę - na czerwonkę i biegunkę nasiona komosy rozgniecione w delikatnej wodzie kokosowej będą dobrym lekarstwem.

Poprawia zdrowie mózgu - aby poprawić zdrowie swojego mózgu, wypij filiżankę równie zmieszanego ekstraktu z komosy z ekstraktem z Eclipta Alba. Komosa zawiera kwasy tłuszczowe omega 3 i pomaga w rozwoju mózgu. Zapobiega również objawom ADHD.

Zapobiega infekcjom płuc - komosa zawiera dużą ilość witaminy A, C i kompleksu witamin B. Zapobiega infekcjom płuc. Działa jako jeden z leków na raka jamy ustnej.

Działa jako środek antyseptyczny - uprawa komosy w domu jest równoznaczna z posiadaniem apteczki pierwszej pomocy. Pigwa oraz komosa leczy oparzenia i świerzb. Wystarczy umyć całą roślinę, zmielić ją i nałożyć na zainfekowany obszar, działa to jak krem ​​antyseptyczny.

Lekarstwo na żółtaczkę - zalej zmieloną roślinę komosy delikatną wodą kokosową lub maślanką i uformuj kulkę, wymieszaj ją z zimną wodą ryżową i pij codziennie przed śniadaniem. To pomoże zmniejszyć dolegliwości związane z żółtaczką.

Zmniejsza poziom cholesterolu - ugotuj komosę z czosnkiem i włącz do swojej diety. To obniży poziom cholesterolu we krwi. Ponadto, twoje ciało będzie schłodzone, jeśli często włączysz do diety komosę.

Wspomaganie na przewlekłe choroby - komosa jest korzystna dla dzieci i osób starszych; oczyszcza krew i pomaga uzdrowić organizm z przewlekłej choroby. Komosa dodatkowo zwiększa produkcję mleka u matek karmiących piersią.

Działanie przeciwnowotworowe - Komosa ryżowa wykazuje działanie przeciwnowotworowe, gdyż posiada nienasycone kwasy tłuszczowe. W dużej mierze są to kwasy Omega 3, flawonoidy typu Kwercetyna i kemferol. Te substancje wykazują działanie antyoksydacyjne, usuwają wolne rodniki z ciała i dbają o nasz układ neurologiczny. Co ciekawe - substancje te nie tracą swoich właściwości nawet w wysokiej temperaturze dzięki zawartości witaminy E, która je stabilizuje.

Komosa ryżowa a refluks - refluks polega na cofaniu się kwaśnej treści żołądka. Wynika ona z wadliwego działania układu trawiennego. Osoby, które cierpią na refluks powinny mieć konkretną dietę bogatą w określone składniki odżywcze. Komosa ryżowa pomaga łagodzić dolegliwości ze strony układu pokarmowego i eliminować niestrawność, bóle żołądka i brzucha.


 

Przepis na komosę

 

Kwiaty i łodygi komosy są materiałem eksploatacyjnym. Komosę można łatwo ugotować i wymaga mniej energii cieplnej, dzięki czemu jej przygotowanie zajmuje mniej czasu. Pieczona komosa zapewnia pełne odżywienie. Do sałatek można dodać komosę. Można ją także dodać do dowolnej tradycyjnej potrawy, do zupy lub mieszać z warzywami. Lepiej gotować ten produkt z potrawami tego samego dnia.
 


Kiedy unikać komosy?


Komosa ryżowa jest bogata w kwas szczawiowy, który może doprowadzać do zatrzymywania się wody w nerkach. Tak więc ludzie, którzy cierpią na niewydolność nerek, powinni unikać tej rośliny. W przeciwnym razie, jeśli spożywasz komosę w swojej codziennej diecie, to warto spożywać więcej wody, żeby usprawnić trawienie.
 

Wartość odżywcza w 100 g komosy:

  • Energia: 27 tys. Cal
  • Woda: 90g
  • Białko: 2 g
  • Tłuszcz: 1 g
  • Minerały: 2 g
  • Włókno: 1 gram
  • Węglowodany: 3 g
  • Wapń: 111 mg
  • Fosfor: 45 mg
  • Żelazo: 15 mg


 

Komosa ryżowa a ekdysteron


Ekdysteron jest substancją wartościową przede wszystkim dla sportowców. Wynika to z faktu, że wpływa ona pozytywnie na zwiększenie masy mięśniowej i wydolności fizycznej. Jest zaklasyfikowana jako naturalnie występujące związki steroidowe. Wykazuje działanie anaboliczne i zwiększa poziom testosteronu. Ziarna komosy ryżowej także są bogate w ten związek. Warto zatem wdrożyć je do swojej diety jeżeli jesteśmy atletami, bądź kulturystami. Komosa ryżowa to dobry dodatek do wysokobiałkowych koktajli energetycznych, które są spożywane po treningu w celach regeneracyjnych. Można traktować ją jako zamiennik kasz lub ryżu.

 


Produkty powiązane z artykułem


Komosa ryżowa w alergii


Komosa posiada właściwości przeciwzapalne. W związku z powyższym przypisuje się jej działanie antyalergiczne. Niektóre osoby mogą dostać uczulenia na składniki zawarte w komosie ryżowej. Ostrożność powinny zachować osoby uczulone na buraki, bądź szpinak, ponieważ są to rośliny dosyć mocno do siebie zbliżone. Pierwsze objawy alergii po spożyciu komosy ryżowej to obrzęk i pokrzywka na skórze. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z przełykaniem, osłabienie głosu i ogólne rozbicie organizmu. Nie są to jednak częste symptomy. Mimo wszystko warto zachować ostrożność w wypadku ich wystąpienia, a także podczas stosowania jej u małych dzieci.
 


Nasiona komosy – przeciwwskazania


W chwili obecnej istnieją przeciwwskazania do spożywania komosy. Pomimo jej właściwości prozdrowotnych może dojść do przedawkowania tego produktu. W wypadku nadmiernego spożycia komosy dochodzi do zaburzeń układu trawiennego oraz uszkodzenia żołądka. Komosa ryżowa nie jest zalecana dla osób z:

  • kamicą nerkową,

  • ostrym zapaleniem żołądka

  • wrzodami.

W takim wypadku powinno się unikać komosy ryżowej w swojej diecie. Osoby z ryzykiem alergii również powinny zachować szczególną ostrożność.

Komosa ryżowa posiada niski indeks glikemiczny. Produkty z jej nasion są wyjątkowo zdrowe. Ziarna komosy są także nazywane świętym zbożem inków. Preparaty zawierające tą substancję dostarczają także kwas linolenowy, niezbędne aminokwasy egzogenne oraz pomagają zwiększyć zawartość białka w naszym organizmie. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne. Dzięki niej możemy zastąpić ryż, a także spożywać ją jako osobny pokarm. Warto zatem rozważyć wdrożenie jej do swojej diety.


Komosa i produkty ją zawierające:


TARGROCH Quinoa - komosa ryżowa 1kg

alt
BIOTECH USA Vegan Protein (Wegańskie Białko bez Glutenu) 500g
          alt

NOW SPORTS Plant Protein Complex, wegańskie (Białko roślinne) - 907g
        alt

 

Skorzystaj ze zniżki:

 

alt

 

Źródła:

 

  1. Jha, P., Norsworthy, J. K., Riley, M. B., Bielenberg, D. G. and W. Bridges Jr., (2008), Acclimation of palmer amaranth (Amaranthus palmeri) to shading,” Weed Science, vol. 56, no. 5, pp. 729–734.

  2. Kahramanoglu I., Uygur F. (2010), The effects of reduced doses and application timing of metribuzin on redroot pigweed (Amaranthus retroflexus L.) and wild mustard (Sinapis arvensis L.), Turkish Journal of Agriculture and Forestry, 34: pp. 467–474

  3. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS ONE”, 10 (4), 2015, e0119248, DOI: 10.1371/journal.pone.0119248, PMID: 25923521, PMCID: PMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).

     

 

Autor:


Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

 

alt

 

AUTOR
Gosia
Komentarze (0)

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle