Patryk Chodyniecki
Patryk Chodyniecki
Data dodania: 03-03-2022

Kręgozmyk

Kręgozmyk (lub zapalenie stawów kręgosłupa), znany jest również jako choroba rdzenia kręgowego to schorzenie kręgosłupa polegające na przemieszczaniu się kręgów wraz z całym odcinkiem kręgów wyżej leżących do przodu, w stosunku do kręgu położonego niżej. W największym skrócie jest to przemieszczenie się kręgów kręgosłupa względem siebie. Ćwiczenia kręgosłupa stanowią podstawową formę rehabilitacji w przypadku drobnych zmian, podczas gdy poważniejsze warunki spowodują leczenie operacyjne. Jakie są objawy kręgozmyku i jak  go leczyć? O tym piszemy poniżej! 


Kręgozmyk (lub zapalenie stawów kręgosłupa), znany jest również jako choroba rdzenia kręgowego to schorzenie kręgosłupa polegające na przemieszczaniu się kręgów wraz z całym odcinkiem kręgów wyżej leżących do przodu, w stosunku do kręgu położonego niżej. W największym skrócie jest to przemieszczenie się kręgów kręgosłupa względem siebie. Ćwiczenia kręgosłupa stanowią podstawową formę rehabilitacji w przypadku drobnych zmian, podczas gdy poważniejsze warunki spowodują leczenie operacyjne. Jakie są objawy kręgozmyku i jak  go leczyć? O tym piszemy poniżej! 

 

Co to jest kręgozmyk?


Kręgozmyk to stan obejmujący niestabilność kręgosłupa, co oznacza, że ​​kręgi poruszają się bardziej niż powinny. Kręg wyślizguje się z miejsca na kręg poniżej. Może wywierać nacisk na nerw, co może powodować ból w dole pleców, ból nóg oraz zaburzenia czucia kończyn dolnych. Słowo spondylolisteza pochodzi od greckich słów “spondylos”, co oznacza „kręgosłup” lub „kręg”, a listhesis, co oznacza „ślizganie się, przesuwanie lub ruch”.

 

Czy spondylolisteza to to samo co spondyloliza?


Zarówno spondyloliza, jak i spondylolisteza powodują bóle krzyża. Te schorzenia są spokrewnione, jednak nie są identyczne. 

Spondyloliza: ta wada kręgosłupa to złamania stresowe lub pęknięcie kości kręgosłupa. Jest to powszechne u młodych sportowców.
Kręgozmyk: ten stan występuje, gdy kręg wyślizguje się z miejsca, opierając się na kości poniżej.

Spondyloliza może powodować spondylolistezę, gdy złamanie stresowe powoduje poślizg, lub kręg może wyślizgnąć się z miejsca z powodu choroby zwyrodnieniowej. Dyski między kręgami a stawami międzywyrostkowymi (dwie tylne części każdego kręgu, które łączą ze sobą kręgi) mogą się zużywać. Kość stawów międzykręgowych faktycznie odrasta i zarasta, powodując nierówną i niestabilną powierzchnię, co sprawia, że ​​kręgi mają mniejszą zdolność do pozostawania na miejscu.

Bez względu na przyczynę, kiedy kręg ześlizguje się z miejsca, wywiera nacisk na kość poniżej. Większość przypadków kręgozmyku nie powoduje objawów. Jeśli odczuwasz ból w nogach, może to być również spowodowane uciskiem lub „uszczypnięciem” zakończeń nerwowych wychodzących z kanału kręgowego (tunel utworzony przez zazębiające się kręgi kręgosłupa). Ucisk lub szczypanie jest spowodowane wysunięciem się kręgów i zwężeniem potrzebnej przestrzeni dla nerwów.

 

Jakie są rodzaje kręgozmyków?


Rodzaje kręgozmyków są następujące:

  • Kręgozmyk wrodzony - występuje, gdy kręgosłup dziecka nie formuje się tak, jak powinien przed urodzeniem. Nieprawidłowo ustawione kręgi narażają osobę na ryzyko poślizgu w późniejszym życiu.

  • Kręgozmyk istmiczny - powstaje w wyniku spondylolizy. W takim wypadku pęknięcie lub złamanie osłabia kość.

  • Kręgozmyk zwyrodnieniowy - najczęstszy typ, ma miejsce u osób starszych. Z biegiem czasu krążki, które amortyzują kręgi, tracą wodę. Ponieważ dyski są cienkie, jest bardziej prawdopodobne, że wyślizgną się z miejsca


Mniej powszechne rodzaje kręgozmyków to: 

  • Kręgozmyk urazowy - ma miejsce, gdy uraz powoduje poślizg kręgów

  • Kręgozmyk patologiczny - powoduje go choroba – taka jak osteoporoza, lub guz.

  • Kręgozmyk pooperacyjny - to poślizg w wyniku operacji kręgosłupa.


 

Jak powszechny jest kręgozmyk?


Kręgozmyk i spondyloliza występują u około 4% do 6% dorosłej populacji. Można żyć z kręgozmykiem  przez lata i nie wiedzieć o tym, ponieważ mogą nie występować objawy. 

Kręgozmyk zwyrodnieniowy (występujący z powodu starzenia się i zużycia kręgosłupa) występuje częściej po 50 roku życia i częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Kiedy ból pleców występuje u nastolatków, istmiczna spondylolisteza (zwykle spowodowana spondylolizą) jest jedną z najczęstszych przyczyn tego schorzenia. 

 

Kto jest zagrożony kręgozmykiem? 


Możesz być bardziej podatny na rozwój kręgozmyku z następujących przyczyn:

  • Lekkoatletyka: Młodzi sportowcy (dzieci i nastolatki), którzy uprawiają sporty rozciągające kręgosłup lędźwiowy, takie jak gimnastyka i piłka nożna, są bardziej podatni na rozwój kręgozmyku. Poślizg kręgu ma tendencję do występowania podczas gwałtownego wzrostu dzieci. Kręgozmyk jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu pleców u nastolatków.

  • Genetyka: Niektóre osoby z kręgozmykiem istmicznym rodzą się z cieńszym odcinkiem kręgu zwanym “pars interarticularis”. Ten cienki kawałek kości łączy stawy międzykręgowe, które łączą kręgi bezpośrednio powyżej i poniżej, tworząc jednostkę roboczą, która umożliwia ruch kręgosłupa. Cieńsze obszary kręgów są bardziej podatne na pękanie i ślizganie się. Kręgozmyk zwyrodnieniowy ma również duży komponent genetyczny.

  • Wiek chorego: Wraz z wiekiem mogą rozwinąć się choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, co oznacza, że ​​zużycie kręgosłupa osłabia kręgi. Starsi dorośli z chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa mogą być bardziej narażeni na kręgozmyk. Staje się on bardziej powszechny po 50 roku życia.


 

Kręgozmyk stopnie


Aby określić, jak ciężka jest spondylolisteza, twój lekarz wystawia ocenę:

  • Niski stopień (stopień I i stopień II - przesunięcie mniejsze) zazwyczaj nie wymaga operacji. Przypadki niskiego stopnia są zwykle obserwowane u nastolatków z kręgozmykiem istmicznym i prawie we wszystkich przypadkach kręgozmyków zwyrodnieniowych.

  • Wysoki stopień (stopień III i stopień IV) może wymagać operacji, jeśli odczuwasz duży ból.


 

Czy będę potrzebować operacji kręgozmyku?


Twój lekarz prawdopodobnie zacznie od opcji niechirurgicznych, takich jak odpoczynek i fizjoterapia, które pomogą rozluźnić mięśnie i sprawić, że wystąpi stabilizacja kręgów, bądź stawów kręgu. Dzięki temu zostaną wzmocnione plecy i zmniejszy się niestabilność kręgosłupa. Te zabiegi często łagodzą dolegliwości bólowe. Diagnostyka kręgozmyku odbywa się m.in przez rezonans magnetyczny. 

Twój lekarz może zalecić operację, jeśli:

  • masz kręgozmyk wysokiego stopnia 
  • doświadczasz silnego bólu.
  • leczenie niechirurgiczne nie przynosi poprawy. 


 

Co powoduje kręgozmyk?


Przeprostowanie kręgosłupa jest jedną z głównych przyczyn spondylolistezy u młodych sportowców. Genetyka też może odgrywać pewną rolę. Niektórzy ludzie rodzą się z cieńszą kością kręgową. U osób starszych zużycie kręgosłupa i dysków (poduszek między kręgami) może powodować ten stan.

 

Zaburzenia czucia kończyn dolnych i inne objawy 


Możesz nie odczuwać żadnych objawów kręgozmyku. Niektórzy ludzie mają tę chorobę i nawet o tym nie wiedzą. Jeśli masz objawy, ból w dolnej części pleców jest zazwyczaj głównym. Ból może rozciągać się na pośladki i uda. Możesz również doświadczyć następujących objawów:

  • skurcze mięśni ścięgien podkolanowych (mięśnie z tyłu ud).

  • sztywność pleców.

  • trudności w chodzeniu lub staniu przez dłuższy czas.

  • ból podczas pochylania się.

  • drętwienie, osłabienie lub mrowienie stopy


 

Jak diagnozuje się kręgozmyk?


Twój lekarz przeprowadzi badanie fizykalne i zapyta Cię o objawy. Wtedy prawdopodobnie będziesz potrzebować skanu obrazowego, aby potwierdzić diagnozę.
W takim wypadku można przeprowadzić niniejsze badania obrazowe: 

  • RTG kręgosłupa pomaga pracownikom służby zdrowia sprawdzić, czy kręg nie jest na swoim miejscu.

  • Tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny mogą być konieczne, aby zobaczyć bardziej szczegółowo kręgosłup lub tkankę miękką, taką jak dyski i nerwy.


 

Kręgozmyk - Leczenie zachowawcze 


Zabiegi niechirurgiczne obejmują:

  • Odpoczynek: zrób sobie przerwę od forsownych zajęć i sportu.

  • Leki: można używać zgodnie z zaleceniem lekarza dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen lub naproksen. Jeśli to nie zadziała, twój lekarz może przepisać inne leki.

  • Zastrzyki: otrzymujesz zastrzyk leków steroidowych bezpośrednio w zmieniony chorobowo obszar.

  • Fizjoterapia: fizjoterapeuta może nauczyć Cię ukierunkowanych ćwiczeń wzmacniających brzuch i plecy. Codzienne ćwiczenia często łagodzą ból po kilku tygodniach.

  • Orteza: orteza może pomóc ustabilizować kręgosłup. Orteza ogranicza ruch, dzięki czemu złamania mogą się goić. Szelki nie są stosowane u dorosłych.


 

Skąd mam wiedzieć, czy potrzebuję operacji na kręgozmyk?


Możesz potrzebować operacji, jeśli masz kręgozmyk wysokiego stopnia, ból jest silny lub próbowałeś niechirurgicznych metod leczenia bez powodzenia. Celem operacji kręgozmyku jest to aby:

  • złagodzić ból podrażnionego nerwu.

  • ustabilizować kręgosłup w miejscu, w którym zsunął się kręg.

  • przywróć funkcję kręgosłupa. 


 

Jak przebiega zabieg na kręgozmyk? 


Chirurgia bólu pleców z powodu kręgozmyku zazwyczaj obejmuje dekompresję kręgosłupa, z lub bez zespolenia. Sama dekompresja prawie nigdy nie jest wykonywana w spondylolistezie istmicznej. Badania pokazują, że fuzja z dekompresją może dać lepsze wyniki niż sama dekompresja. Podczas operacji dekompresyjnej chirurg usuwa kość i dysk z kręgosłupa. Ta procedura zapewnia nerwom przestrzeń wewnątrz kanału kręgowego, łagodząc ból.

W przypadku operacji fuzji chirurg łączy (łączy) dwa dotknięte chorobą kręgi. Gdy się goją, tworzą jedną kość, eliminując ruch między dwoma kręgami. W wyniku operacji możesz doświadczyć ograniczonej elastyczności kręgosłupa.

 

Kręgozmyk - ćwiczenia i zdrowa dieta


Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia schorzenia jakim jest kręgozmyk? Możesz podjąć niniejsze kroki, aby zmniejszyć ryzyko spondylolistezy:

  • wykonuj regularne ćwiczenia na silne mięśnie pleców i brzucha

  • utrzymuj zdrową wagę. Nadwaga dodatkowo obciąża dolną część pleców.

  • stosuj dobrze zbilansowaną dietę, aby Twoje kości były dobrze odżywione i mocne


 

Kręgozmyk - jak zapobiegać nawrotowi?


Twój lekarz może zalecić ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i brzucha, szczególnie dla dzieci. Upewnij się, że masz regularne kontrole, aby lekarz mógł wcześnie wykryć wszelkie problemy. Szanse na powrót lub nawrót spondylolistezy są większe, jeśli ocena powagi schorzenia była wyższa. W przypadku osób z niewielkim poślizgiem stan może nigdy nie powrócić.

 

Prognozy po zabiegu chirurgicznym na kręgozmyk 


Chirurgia ma wysoki wskaźnik sukcesu. Osoby po operacji kręgozmyku często wracają do aktywnego życia w ciągu kilku miesięcy od operacji. Prawdopodobnie będziesz potrzebować rehabilitacji po operacji, aby móc wrócić do pełnej sprawności.

Osoby z wrodzonym ubytkiem stawów kręgowych, bądź problemami przy dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego powinny udać się do lekarza ortopedy. Deformacja kręgosłupa, a w szczególności deformacja okolicy lędźwiowej mogą doprowadzić do dolegliwości bólowych i problemów z prawidłowym napięciem mięśniowym. Podłoże dysplastyczne może mieć różne przyczyny. Pamiętajmy o tym, żeby szybko wdrożyć leczenie kręgozmyku, gdyż dzięki ćwiczeniom i zmianie diety być może uda nam się uniknąć leczenia operacyjnego. 
 

Oceń tekst

AUTOR
Patryk Chodyniecki
Patryk Chodyniecki
Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.
Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.
Komentarze (0)

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle