Strona główna » Porady dietetyka - propozycje suplementów » L-karnityna - czym jest, działanie, stosowanie
Data dodania: 17-01-2019

L-karnityna - czym jest, działanie, stosowanie

Szukasz skutecznej pomocy wśród suplementów? Jeśli tak, to dzisiejszy artykuł powinien Cię zadowolić. Prawdopodobnie jesteś na początku przygody z redukcją tkanki tłuszczowej, albo już trochę się tym zajmujesz, ale potrzebujesz większych efektów. Na pewno kiedyś słyszałeś o L-karnitynie możliwe, że oglądałeś już plakaty ze sportowcami, czy osobami uprawiającymi aktywność fizyczną, którzy chwalili skuteczność preparatów zawierających w składzie L-karnitynę. Zacznijmy jednak od początku, czyli wyjaśnienia Ci, czym jest omawiany związek.



Szukasz skutecznej pomocy wśród suplementów? Jeśli tak, to dzisiejszy artykuł powinien Cię zadowolić. Prawdopodobnie jesteś na początku przygody z redukcją tkanki tłuszczowej, albo już trochę się tym zajmujesz, ale potrzebujesz większych efektów.

Na pewno kiedyś słyszałeś o L-karnitynie możliwe, że oglądałeś już plakaty ze sportowcami, czy osobami uprawiającymi aktywność fizyczną, którzy chwalili skuteczność preparatów zawierających w składzie L-karnitynę. Zacznijmy jednak od początku, czyli wyjaśnienia Ci, czym jest omawiany związek.

 

CZYM JEST KARNITYNA?

 

Została znaleziona w tkance mięśniowej, odpowiedzialna jest za odpowiedni wzrost, nie możemy nazwać jej bezpośrednio witaminą, ale klasyfikowana jest jako związek witaminopochodny. Zastanawia Cię pewnie, co oznacza litera L przed główną nazwą tej substancji? Karnityna występuję w dwóch postaciach, lewo i prawoskrętnej. Ta pierwsza oznaczana właśnie literą L jest aktywna biologicznie, co w wielkim skrócie oznacza, że może działać leczniczo na nasz organizm. Jednak tu się pojawia problem. Organizm sam z siebie potrafi wytworzyć tylko około ¼ zapotrzebowania karnityny, całą resztę powinniśmy uzupełnić sobie z diety. Zajmijmy się najpierw tą, którą tworzy Twój organizm. Cały proces odbywa się w wątrobie, jednak żeby nie było za prosto, musisz wiedzieć, że potrzebujesz do tego między innymi witaminy z grupy B, witaminę C, kwas foliowy czy żelazo. Jeśli tego zabraknie, to i proces syntezy będzie upośledzony.
 

Jeśli jednak mowa o diecie i pokarmach,w których L-karnityna występuje, to musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim mięso i produkty mleczne. Jeśli stosujesz dietę wegetariańską bądź wegańską, możesz być narażony na niedobory tej substancji. Biorąc pod lupę produkty, które zawierają najwięcej l-karnityny, będzie to wołowina, baranina, dziczyzna, wieprzowina, ale też ryby, mleko, produkty mleczne i w najmniejszym stopniu grzyby i warzywa.

 

DZIAŁANIE L-KARNITYNY

 

Przede wszystkim przyśpiesza metabolizm tłuszczów w organizmie. To właśnie dzięki niej kwasy tłuszczowe są transportowane do mitochondriów, a te produkują energię dla Twojego organizmu. Dzięki temu cały proces chudnięcia jest szybszy. Także u osób trenujących jest ona niezbędna. Odpowiedzialna jest za regenerację mięśniową i wytrzymałość.

Kolejnym ważnym zadaniem tej substancji to detoksykacja i działanie antyoksydacyjne, czyli wymiatanie wolnych rodników. Możliwe jest to dzięki procesowi chelatowania, który unieczynnia przy użyciu karnityny toksyczne pierwiastki metaliczne. Warto pamiętać też, że karnityna bardzo skutecznie reguluje aktywność hormonów, dbając o odpowiednią pracę tarczycy i regulację stężenia testosteronu. Wpływa także korzystnie na układ nerwowy i stosowana jest w leczeniu choroby Alzheimera.

 

JAK STOSOWAĆ L-KARNITYNĘ?

 

Po pierwsze musisz wiedzieć, że karnityna dostępna jest w paru formach. Najpowszechniejsza to L-karnityna, ale występuje też Acetyl-l-karnityny (stosowany w leczeniu chorób neurodegradacyjnych), D-karnityna (forma, której należy unikać, gdyż wywołuje działania niepożądane). Dziennie zaleca się około 1-3 g dziennie, jednak dawkę najlepiej skonsultować z wykwalifikowanym lekarzem, trenerem lub dietetykiem. Natomiast przy odpowiednio dobranej dawce, nie należy się obawiać o zbyt dużą ilość l-karnityny w organizmie. Skutki uboczne występujące przy nadmiernym stosowaniu tej substancji, są znikome.

Produkty, w których znajdziesz karnitynę, mają różne zastosowanie. Wybraliśmy te najlepszej jakości.
 

JARROW FORMULAS Neuro Optimizer - 120 kapsułek

alt

Jeśli masz problemy z koncentracją, chcesz poprawić pracę swojego mózgu i jego odżywienie, powinieneś sięgnąć po produkt Neuro Optimizer, firmy Jarrow Formulas. W składzie znajdziesz wszystkie bezpieczne składniki, zapobiegające nadmiernej degradacji komórek mózgowych.

 

NOW FOODS Acetyl L-Carnitine 500mg (Acetyl L-Karnityna) - 100 kapsułek wegańskich

alt


Firma NOW Foods, ma w swojej ofercie także produkt zawierający tylko acetyl-l-karnitynę, który można stosować także u osób chcących poprawić swoją wydolność.
 

OLIMP L-CARNITINE 1500 EXTREME MEGA CAPS 120 KAPS
 

alt

Jeśli interesują Cię produkty, z trochę większą dawką, warto przyjrzeć się produktowi firmy Olimp. W jednej kapsułce znajduje się aż 1000mg l-karnityny, produkt idealny dla osób, które walczą nad spalaniem tłuszczu.

 

BioTech L-Carnitine+Chrome 500ml

alt


Karnityna dostępna jest nie tylko w tabletkach, możesz zwiększyć jej podaż rozpuszczając płyn. Dodatkowym atutem tego produktu, będzie dodatek chromu, który utrzymuje odpowiednią gospodarkę cukrową w organizmie, pomagając w procesach redukcji.

 

L-KARNITYNA - NASZA OPINIA

 

Karnityna to substancja, która jest niezbędna w naszym codziennym życiu. Jeśli szukasz substancji, która zadziała jako spalacz tłuszczu, chcesz wspomóc procesy odtruwania organizmu, zapobiec degeneracji to jak najbardziej powinieneś suplementować karnitynę. Pozwoli to na osiągnięcie lepszych wyników, zadbanie o własne zdrowie i długotrwałe widoczne efekty.


Skorzystaj ze zniżki:

Rabat 10%


Autor:
Martyna Wiśniewska, dietetyk kliniczny i doktorantka specjalizująca się w chorobach jelit. W swojej pracy naukowej zajmuje się leczeniem chorób stresozależnych przy pomocy odpowiedniej diety i świadomości ciała. W swojej praktyce dietetycznej podkreśla, że najważniejsze jest całościowe spojrzenie na pacjenta. Przede wszystkim stara się by pożywienie stało się lekarstwem.

Jako dietetyk pomaga w dietoterapii klinincznej, pomaga nie tylko schudnąć, ale i poczuć się lepiej w swoim ciele. W gabinecie przyjmuje pacjentów którym pomaga w: w leczeniu chorób dietozależnych jak cukrzyca, insulinooporność, nadciśnienie, otyłość, miażdżyc, w terapii alergii i nietolerancji pokarmowych w dietoterapii chorób takich jak celiakia, choroba Hashimoto, Leśniowskiego-Crohna, Reumatoidalnym Zapaleniu Stawów, choroby tarczycy. Pacjenci, którzy cierpią na zaburzenia odżywiania, depresję, problemy ze snem, mają problem z przewlekłym stresem lub po prostu chcieliby mieć więcej siły w życiu, mogą liczyć na fachową pomóc



alt

Oceń tekst

Komentarze (0)

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle