Strona główna » Porady dietetyka - propozycje suplementów » Laktacja, czyli niesamowity czas dla kobiety i dziecka
Porady dietetyka - propozycje suplementów Data dodania: 22-02-2023

Laktacja, czyli niesamowity czas dla kobiety i dziecka

LAKTACJA, CZYLI NIESAMOWITY CZAS DLA KOBIETY I DZIECKA

 

Dla dziecka i matki czas karmienia piersią jest jednym z tych najważniejszych. Wtedy obie osoby poznają się czy po prostu spędzają ze sobą więcej czasu. Jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że to właśnie wtedy do organizmu dziecka dostarczanych jest wiele składników i substancji odżywczych. Z tego powodu trzeba zadbać o odpowiednią suplementację. Dodatkowo w mleku znajdują się związki bioaktywne, które są w stanie zadbać o prawidłowy rozwój dziecka pod względem psychicznym, fizycznym oraz emocjonalnym. Co więcej mogą uchronić nasze dziecko przed licznymi chorobami nie tylko w okresie karmienia piersią.
 

Nie da się ukryć, że podczas karmienia piersią matka także zużywa energię, a co za tym idzie wzrasta jej zapotrzebowanie na kalorie. W zależności od kilku czynników matka potrzebuje wtedy nawet o 500 kcal więcej. Zapewni to tylko i wyłącznie odpowiednia i dobrze zbilansowana dieta. Należy wiedzieć o tym, że podczas karmienia piersią kobieta nie potrzebuje większej ilości tłuszczów czy węglowodanów. Zatem nie powinno zmieniać się dostarczanie tych składników wraz z dietą, gdyż nie ma potrzeby dostarczania ich więcej.


Z drugiej strony konieczne jest zwiększenie ilości białka w produktach. Powinno być to ok. 20g więcej na dobę w pierwszym półroczu oraz 15g więcej w drugim półroczu podczas karmienia piersią. Niezwykle ważne jest to, aby białko, które dostarczamy do naszego organizmu było nie tylko pochodzenia zwierzęcego, ale także roślinnego.


 

JAKICH WITAMIN POTRZEBUJE KOBIETA KARMIĄCA PIERSIĄ?

 

Gdy karmimy piersią to znacznie wzrasta zapotrzebowanie na takie witaminy jak:

§ witaminę A, D, E, witaminę C, witaminy z grupy B, w tym niacynę, biotynę, kwas pantotenowy, cholinę, witaminę B6 i B12, a także foliany (folacyna, kwas foliowy).

§ To nie wszystko, bo ważne są także różnego rodzaju składniki mineralne, których także powinno być więcej. Musimy zadbać o więcej: wapnia, magnezu, żelaza, jodu, selenu, cynku i miedzi.

§ Ponadto w diecie powinny znaleźć się takie kwasy tłuszczowe jak: DHA i EPA – to kwasy z rodziny omega–3. Znajdziemy je przede wszystkich w olejach roślinnych, oleju rybim czy orzechach.


 

WARTO DOSTARCZAĆ WSZYSTKIE WITAMINY WRAZ Z DIETĄ
 

Nie jest tak, że samą dietą załatwimy wszystko, ale z drugiej strony warto pamiętać o tym, że wszystko co jemy trafia także do organizmu naszej pociechy – dlatego warto zadbać o odpowiednią dietę. Wcale nie trzeba rezygnować z wielu potraw czy stawiać sobie wyrzeczenia. Wystarczy, że będziemy codziennie jeść po kilka warzyw i owoców. W przypadku, gdy nie mamy alergii to niezwykle ważne jest, aby pamiętać o laktozie oraz glutenie. Dodatkowo ważne są produkty zbożowe, które powinny być jak najmniej przetworzone. Wszelkiego rodzaju produkty mleczne powinno się jeść 2-3 razy dziennie. Z kolei chude mięso czy ryby minimum raz w tygodniu. W posiłkach niezwykle ważnym elementem są tłuszcze. To właśnie one pozwalają na prawidłowe i szybkie przyswajanie witamin. Dlatego ważne jest, aby każdego dnia przynajmniej w niewielkich ilościach jeść masło czy oleje roślinne.


 

WITAMINY DLA KOBIET KARMIĄCYCH

 

Magnez i żelazo są niezwykle ważne, gdy kobieta decyduje się na dietę wegetariańską.

 

Za najlepsze źródła magnezu uważa się:

 

§ zielone części roślin,

§ kiełki zbóż,

§ strączki,

§ banany,

§ orzechy,

§ czy ukochana przez kobiety czekolada.

 

Jeśli w organizmie będzie jego niedobór to może występować niedokrwistość.

 

Z kolei, jeśli chodzi o żelazo znajdziemy je przede wszystkim w:

 

§ podrobach i mięsie,

§ rybach,

§ żółtkach jaj,

§ pełnoziarnistym pieczywie,

§ zielonych warzywach, w niektórych ziołach.

 

Dla przykładu natka pietruszki wydaje się być idealnym źródłem. Żelazo jednak warto przyjmować w odpowiedni sposób. Jeśli zależy nam na dobrym jego wchłanianiu to najlepiej jest przyjmować je wraz z witaminą C. Wystarczy popijać tabletkę np. wodą z cytryną. Z drugiej strony powinniśmy unikać wapnia, gdyż hamuje on przyswajanie żelaza, dlatego warto zwracać uwagę na to co pijemy i jemy.


 

JAKI SUPLEMENT WYBRAĆ DLA KOBIET W CZASIE KARMIENIA PIERSIĄ?

 

Rodzaj suplementu jak się okazuje ma ogromne znaczenie. W sklepach mamy wiele form suplementów do wyboru. Zatem co będzie najlepsze? Jeśli chcemy kupić witaminy typowo dla kobiet w ciąży to najlepiej decydować się na takie, które w swoim składzie mają dużo folianów. Kupimy je w formie tabletek czy kapsułek. Z kolei witamina D3 najlepsza jest w formie kropel lub kapsułki. Dlaczego?

 

Witamina D3 to prawidłowego przyswojenia przez organizm musi być rozpuszczona w tłuszczach, a są nimi właśnie kapsułki. Z kolei, jeśli chodzi o żelazo czy witaminy z grupy B to najlepiej, aby były przyjmowane wraz z witaminą C, gdyż jak już wcześniej było wspomniane, wtedy są zdecydowanie lepiej wchłaniane i przyjmowane przez organizm.

 

Z drugiej strony najlepszym sposobem będzie w pierwszej kolejności sprawdzenie stanu żelaza w naszym organizmie, aby dowiedzieć się czy przyjmowanie takich suplementów jest w ogóle potrzebne.


 

JAK JEST Z WITAMINĄ D W CZASIE LAKTACJI?

 

Warto wiedzieć, że odpowiedni poziom witaminy D w organizmie jest bardzo ważny. Tak naprawdę działa ona w naszym organizmie w wielu obszarach i powinna być przyjmowana przez zdecydowaną większość społeczeństwa w tym także przez osoby karmiące piersią. Właśnie wtedy kobiety potrzebują tej witaminy jeszcze więcej.

 

Dlatego też wg zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci w okresie laktacji należy przyjmować 1500-200 IU witaminy D. Dodatkowo powinniśmy wiedzieć, że witamina D przyjmowana w takich dawkach w małych ilościach przenika także do organizmu noworodka przez co jest w stanie również działać pozytywnie. Zatem zawsze najlepiej jest podawać ją również dziecku


 


Produkty powiązane z artykułem


OMEGA-3 (DHA) PODCZAS KARMIENIA PIERSIĄ

 

Według wielu ekspertów, jeśli kobieta karmi piersią to powinna przyjmować kwasy tłuszczowe – omega-3. Ma to wpływ nie tylko na organizm matki, ale również płodu. Przenikają one do organizmu matki oraz dzidziusia, przez co mają pozytywny wpływ na jego funkcjonowanie.

 

Kwasem tłuszczowym, który powinien być suplementowany jest kwas dokozaheksaenowy (DHA). Jest on składnikiem strukturalnym tkanki nerwowej. Właściwa podaż DHA w okresie karmienia wpływa korzystnie na rozwój układu nerwowego dziecka. Co więcej jest on w stanie wpłynąć korzystnie także na rozwój narządu wzroku co wydaje się być niezwykle istotnym czynnikiem.

 

Jeśli kobieta odpowiednio się odżywia to jest w stanie dostarczyć te kwasy do swojego organizmu wraz z dietą. Istotne jest, aby zadbać zatem o odpowiednie składniki w naszym menu.

 

Najlepsze źródło tych kwasów to:

 

  • tłuste ryby morskie,
  • owoce morza,
  • algi morskie.

 

Raczej mało kto je takie rzeczy w odpowiednich dawkach, dlatego ważna jest suplementacja tych kwasów. Jeśli w diecie mamy przewidziane ryby, to wystarczą małe dawki tych kwasów w suplementach, z kolei, jeśli nie, to należy je zdecydowanie zwiększyć.


 

JOD, A KARMIENIE PIERSIĄ

 

Jak się okazuje jest to bardzo ważny pierwiastek w ludzkim organizmie. Jako główny składnik hormonów tarczycy biorących udział w regulacji hormonalnej organizmu, w dojrzewaniu układów i narządów, w przemianach lipidów, białek i węglowodanów warto zadbać o jego odpowiedni poziom w organizmie. Dodatkowo wspomniane hormony warunkują prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu.

 

Jeśli będziemy mieć niedobór jodu to może doprowadzić to do:

 

- zaburzeń w pracy tarczycy i rozwoju niedoczynności,

- problemów z karmieniem piersią,

- upośledzenia funkcji rozrodczych,

- obniżenia poziomu inteligencji,

- problemów z zapamiętywaniem, kojarzeniem, uczeniem się,

- opóźnienia rozwoju fizycznego u dzieci i młodzieży,

- spadku odporności.

 

Właśnie, dlatego istotna jest odpowiednia ilość jodu w organizmie. Jeśli kobieta karmi piersią to powinna otrzymywać 290 μg jodu dziennie. Istnieje także coś takiego jak sól hodowana i powinno się ją przyjmować w ilości 4-6 gram na dzień.

 

Jeśli zatem karmimy piersią, a wiemy, że w naszej diecie jest mało soli, to zalecana jest dodatkowa suplementacja jodu. Jest on przekazywany także do organizmu dzidziusia, co stanowi jedyne źródło tego pierwiastka dla naszego maleństwa. Z tego względu jego odpowiednie ilości w organizmie są bardzo ważne. Jednak nadmiar jodu jest w stanie doprowadzić do niedoczynności tarczycy, dlatego trzeba bardzo uważać.


 

KWAS FOLIOWY PODCZAS KARMIENIA PIERSIĄ

 

Sam kwas foliowy to istotny składnik, jeśli chodzi o prawidłowy rozwój nowordoka praktycznie w każdym okresie. Dziecko na początku szybko rośnie, a komórki w jego organizmie ulegają podziałowi przez co tworzą się nowe. Jeśli chcemy, aby ich podział przebiegał w prawidłowy sposób, to właśnie trzeba zadbać o odpowiednią ilość kwasów foliowych i folianów w naszym organizmie, gdyż wraz z mlekiem dostają się one także do organizmu dziecka.

 

Warto zatem zadbać o ich suplementację. Dawki tych składników uzależnione są zawsze od tego, do której grupy ryzyka należy dana kobieta.

 

Prezentuje się to w następujący sposób:

 

  • osoby karmiące z grupy niskiego ryzyka powinny przyjmować 0,4 mg folianów/dobę,
  • matki karmiące z grupy pośredniego ryzyka powinny przyjmować 0,8 mg folianów/dobę, w tym aktywne foliany i wit. B12,
  • kobiety karmiące z grupy wysokiego ryzyka powinny przyjmować 0,8 mg folianów/dobę, w tym aktywne foliany i wit. B12.

Skorzystaj ze zniżki:

alt
 

ŹRÓDŁA:

  1. Janusz Stanisław Keller: 2.4.7. Anabolizm białek. W: Jan Gawęcki, Lech Hryniewiecki: Żywienie człowieka. T. 1: Podstawy nauki o żywieniu. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003, s. 112. ISBN 83-01-13947-1.

  2. Karmienie piersią – zasady, zalety, przeciwwskazania. Jak długo karmić, www.swiat-zdrowia.pl [dostęp 2019-08-05].

  3. Brain Development: Conception to Age 3 > Neurons and synapses form the wiring of the brain (Source: Corel, JL. The postnatal development of the human cerebral cortex, Harvard University Press 1975). W: Brain development [on-line]. April 30, 2012. [dostęp 2016-06-06].



AUTOR:

Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

alt

Komentarze (0)

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle