Gosia
Data dodania: 15-12-2021

Mangan

Mangan to minerał śladowy, którego organizm potrzebuje w niewielkich ilościach.

Mangan jest niezbędny do normalnego funkcjonowania mózgu, układu nerwowego i wielu systemów enzymatycznych organizmu. Zdrowe ciało człowieka przechowuje do około 20 mg manganu w nerkach, wątrobie, trzustce i kościach, oznacza to, że należy przyjmować go podczas diety. 


Mangan to minerał śladowy, którego organizm potrzebuje w niewielkich ilościach.

Mangan jest niezbędny do normalnego funkcjonowania mózgu, układu nerwowego i wielu systemów enzymatycznych organizmu. Zdrowe ciało człowieka przechowuje do około 20 mg manganu w nerkach, wątrobie, trzustce i kościach, oznacza to, że należy przyjmować go podczas diety. 

Mangan jest uważany za niezbędny składnik odżywczy i można go znaleźć zwłaszcza w nasionach i pełnych ziarnach, a także w mniejszych ilościach w suchych nasionach roślin strączkowych, fasoli, orzechach, zielonych warzywach liściastych i herbacie. Zawierają go także ziarna słonecznika. 


 

Właściwości manganu 


Niezwykle istotną rolę w organizmie pełni mangan. Poniżej przedstawiamy szereg korzyści związanych z przyjmowaniem odpowiedniej ilości manganu: 

Może poprawić zdrowie kości - Mangan jest niezbędny dla zdrowia kości, w tym dla ich prawidłowego rozwoju i zwiększenia ich wytrzymałości.  W połączeniu z wapniem, cynkiem i miedzią, mangan wspomaga gęstość mineralną kości. Jest to szczególnie ważne u osób starszych. Badania wykazały, że około 50% kobiet po menopauzie i 25% mężczyzn w wieku 50 lat lub starszych będzie cierpieć z powodu złamania kości związanego z osteoporozą.

Badania wskazują, że przyjmowanie manganu z wapniem, cynkiem i miedzią może pomóc zmniejszyć utratę gęstości kości kręgosłupa u starszych kobiet. Ponadto istotne badanie przeprowadzone wśród kobiet o słabych kościach wykazało, że przyjmowanie suplementu zawierającego te składniki odżywcze, a także witaminę D, magnez i bor może poprawić masę kostną.

Mangan wykazuje silne właściwości przeciwutleniające -  Mangan jest częścią antyoksydacyjnego enzymu dysmutazy ponadtlenkowej (SOD), który jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych przeciwutleniaczy w twoim ciele. Przeciwutleniacze pomagają chronić organizm przed wolnymi rodnikami, które są cząsteczkami, mogącymi powodować uszkodzenie komórek w twoim ciele. Uważa się, że wolne rodniki przyczyniają się do starzenia, chorób serca i niektórych nowotworów. SOD w szczególności pomaga zwalczać negatywne skutki wolnych rodników, przekształcając nadtlenek — jeden z najniebezpieczniejszych wolnych rodników — w mniejsze cząsteczki, które nie uszkadzają komórek.

Mangan pomaga zmniejszyć stan zapalny - szczególnie w połączeniu z glukozaminą i chondroityną

Ze względu na swoją rolę jako część silnej przeciwutleniającej dysmutazy ponadtlenkowej (SOD), mangan może zmniejszać stan zapalny. Badania wskazują, że SOD jest potencjalnie użyteczny jako środek terapeutyczny w zaburzeniach zapalnych. Połączenie manganu z glukozaminą i chondroityną może zmniejszyć ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Zmniejsza ataki padaczki - Udar jest główną przyczyną padaczki u osób powyżej 35 roku życia. Udary są spowodowane zmniejszonym przepływem krwi do mózgu. Mangan jest znanym środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne, co oznacza, że ​​pomaga powiększać żyły, aby skutecznie przenosić krew do tkanek takich jak mózg. Odpowiednie poziomy manganu w twoim ciele mogą pomóc zwiększyć przepływ krwi i zmniejszyć ryzyko niektórych schorzeń, takich jak udary i zapewnić prawidłową pracę układu nerwowego. 

Może zmniejszyć objawy związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego - Wiele kobiet cierpi z powodu różnych objawów w określonych momentach cyklu miesiączkowego. Objawy mogą obejmować niepokój, skurcze, ból, wahania nastroju, a nawet depresje. Badania naukowe wskazują, że przyjmowanie manganu i wapnia w połączeniu może pomóc złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Przyczynia się do dobrego zdrowia tarczycy - Mangan jest niezbędnym kofaktorem różnych enzymów, co oznacza, że ​​pomaga tym enzymom funkcjonować i prawidłowo działać w organizmie. Odgrywa również rolę w produkcji tyroksyny. Tyroksyna to ważny hormon dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy, który pomaga utrzymać właściwy apetyt, metabolizm, wagę i sprawność narządów. W rezultacie niedobór manganu może powodować lub przyczyniać się do niedoczynności tarczycy, co może skutkować wzrostem masy ciała i zaburzeniami równowagi hormonalnej

Może wspomagać gojenie się ran - mangan odgrywa rolę w produkcji kolagenu.

Minerały śladowe, takie jak mangan, są ważne w procesie gojenia się ran. Mangan jest potrzebny do produkcji aminokwasu proliny, który jest niezbędny do tworzenia kolagenu i gojenia się ran w ludzkich komórkach skóry. Doświadczenia naukowe wskazują, że stosowanie manganu, wapnia i cynku na przewlekłe rany przez 12 tygodni może poprawić ich gojenie.


 

Mangan istotny w procesie prawidłowego trawienia 


Mangan to produkt, który wpływa na nasz cały organizm wspierając trawienie. 

Odgrywa rolę w metabolizmie - Mangan pomaga aktywować wiele enzymów w metabolizmie i odgrywa rolę w różnych procesach chemicznych zachodzących w organizmie. Pomaga w trawieniu i utylizacji białek i aminokwasów, a także w metabolizmie cholesterolu i węglowodanów. Prawidłowy poziom manganu może pomóc w metabolizowaniu substancji odżywczych.  Mangan pomaga organizmowi wykorzystać szereg witamin, takich jak cholina, tiamina, witaminy C i E oraz zapewnia prawidłową pracę wątroby.

Odgrywa rolę w regulacji poziomu cukru we krwi - Mangan jest niezwykle istotny w aspekcie regulacji poziomu cukru we krwi. Udowodniono, że wśród niektórych gatunków zwierząt niedobór manganu może prowadzić do nietolerancji glukozy podobnej do cukrzycy. 

Ponadto wiele doświadczeń naukowych wykazało, że osoby z cukrzycą mają niższy poziom manganu we krwi. Dodatkowo mangan jest silnie skoncentrowany w trzustce. Bierze udział w produkcji insuliny, która usuwa cukier z krwi. Tym samym mangan może przyczyniać się do prawidłowego wydzielania insuliny i pomagać w stabilizacji poziomu cukru we krwi. Niedobór manganu może mieć negatywny wpływ na naszą trzustkę i odpowiedni poziom glukozy. 


 

Niedobór manganu i nadmiar manganu - jak prawidłowo go stosować? 


Chociaż nie ma zalecanej dawki dietetycznej (RDA) dla manganu, sugeruje się odpowiednie spożycie (AI) wynosi 1,8-2,3 mg dziennie. Tolerowany górny poziom spożycia (UL) wynosi 11 mg dziennie dla dorosłych w wieku 19 lat i starszych. Podobnie jak cynk, miedź, selen i żelazo, mangan jest uważany za metal ciężki, a jego nadmierne spożycie może być niebezpieczne.

Mangan jest stosowany terapeutycznie w celu uzupełnienia niedoborów oraz zrównoważenia cynku i miedzi. Zazwyczaj przyjmuje się go doustnie, ale można go podać dożylnie osobom ze znacznym niedoborem.

Wiele produktów spożywczych zawiera dużo manganu. W największych stężeniach można go znaleźć w nasionach i pełnych ziarnach, a w mniejszych ilościach w roślinach strączkowych, fasoli, orzechach, zielonych warzywach liściastych i herbacie.


 

Skutki uboczne i zagrożenia


Wydaje się, że dla dorosłych bezpieczne jest spożywanie do 11 mg manganu dziennie.

Bezpieczna ilość dla nastolatków w wieku 19 lat lub młodszych wynosi 9 mg dziennie lub mniej. Zdrowa osoba z funkcjonującą wątrobą i nerkami powinna być w stanie wydalać nadmiar manganu z pożywienia. Jednak osoby z chorobą wątroby lub nerek muszą zachować szczególną ostrożność.

Należy mieć na uwadze fakt, że badania wykazały, iż osoby z niedokrwistością wynikającą z niedoboru żelaza mogą wchłonąć więcej manganu. Dlatego ludzie z tym schorzeniem powinni obserwować spożywanie tego minerału. Nadmiar manganu może również wynikać z jego wdychania, co może mieć miejsce podczas spawania. W takim przypadku mangan omija normalne mechanizmy obronne organizmu. Nadmiar manganu może powodować uszkodzenie płuc, wątroby, nerek i ośrodkowego układu nerwowego. Długotrwały nadmiar manganu może powodować objawy podobne do choroby Parkinsona, takie jak drżenie, spowolnienie ruchu, sztywność mięśni i słaba równowaga. Większość osób spożywających mangan z pożywienia nie musi się martwić o nadmiar manganu, gdyż jest on wydalany o ile mamy zdrowy organizm. 

Mangan to pierwiastek, bez którego ciężko zadbać o wiele procesów chemicznych w twoim ciele. Właściwe stężenie Manganu odgrywa wiele ról w naszym organizmie:

  • wspomaganie metabolizmu, 
  • regulacja poziomu cukru we krwi i udział w procesie prawidłowego trawienia
  • zmniejszenie stanu zapalnego, 
  • zmniejszenie skurczów przedmiesiączkowych i wiele innych.


Suplementacja manganem może pomóc na wypadające włosy, osłabiony układ kostny, syntezę cholesterolu, układ krążenia, słabe paznokcie. Ten suplementu ułatwia wchłanianie wszelkich substancji służących zdrowiu naszego organizmu. 

Nadmiar manganu i wysokie stężenie manganu w organizmie może wywoływać następujące problemy:

  • zmniejszenie płodności, 
  • anemię
  • bezsenność 
  • stany niepokoju
  • depresję i zaburzenia neurologiczne oraz nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.  


Aby zadbać o prawidłowy przebieg wyżej wymienionych procesów - spożywaj różnorodne produkty bogate w mangan, takie jak produkty pełnoziarniste i nasiona. Warto także wzmocnić swój organizm poprzez suplementację popartą wiedzą lekarską, bądź dietetyczną. 

Pamiętajmy o tym, że najwięcej Manganu znajdziemy naturalnie w kaszy gryczanej, chlebie żytnim razowym, czy płatkach owsianych. Zawiera go gorzka czekolada, korzeń pietruszki oraz płatki owsiane. Odpowiednio skomponowana dieta, porada lekarza i właściwa suplementacja z pewnością pomogą zadbać nam o odpowiedni poziom manganu w organizmie. 


Niektóre suplementy z manganem:

THORNE RESEARCH Manganese Bisglycinate (Bisglicynian manganu) 60 Kapsułek wegetariańskich

alt

INVEX REMEDIES Biochelat Cynk + Mangan + Chrom 150ml
alt

GEONATURALS Silica Flexi (Krzem 100mg, Mangan 3mg, Bor 1,8mg) 500ml

              alt
 

Skorzystaj ze zniżki:

alt




Źródła: 

  1. https://www.mountsinai.org/health-library/supplement/manganese (dostęp 15 listopada 2021) 
  2. https://www.healthline.com/nutrition/manganese-benefits (dostęp 15 listopada 2021 r)
  3. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Manganese-HealthProfessional/ (dostęp 15 listopada 2021r) 
 

Autor:

Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.
 

alt

Oceń tekst

AUTOR
Gosia
Komentarze (0)

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle