ZAMOWIENIE20
Wysyłka zamówień złożonych do godziny 14:00 tego samego dnia!
język:   PolskiAngielskiNiemieckiRosyjski
waluta:  
kraj dostawy:  
Strona główna » Porady dietetyka - propozycje suplementów » Moringa - pradawna roślina o ponadczasowym zastosowaniu

Filtruj produkty

Kategorie

Moringa - pradawna roślina o ponadczasowym zastosowaniu

Data dodania: 12-04-2019

Większość obecnych lekarstw zawdzięczamy roślinnym odkryciom naszych przodków. Natura od setek lat daje możliwość pozyskiwania medykamentów z roślin. Taka kolej rzeczy prowadzi do tego, że najskuteczniejszą i jednocześnie najmniej przetworzoną formą leków są różne formy roślin. Oprócz kory, liści, czy korzeni można również wykorzystywać inne elementy budowy drzew, które w dawnych czasach nie były znane. Obróbka chemiczno-termincza, a także przeprowadzanie regularnych badań doprowadziła do zmaksymalizowania pozytywnych efektów stosowania ziołolecznictwa. Jednym z najskuteczniejszych ziołowych suplementów jest Moringa, którą można stosować w rozmaitej formie.
 

CZYM JEST MORINGA?

 

Roślina ta znana jest już światu od czasów starożytności. Ze względu na swoje właściwości lecznicze zdobyła uznanie na terenie wielu krajów świata, wykazując olbrzymi potencjał medyczno-odżywczy.

Moringa Olejodajna (Moringa olejfera) nazywana jest również drzewem chrzanowym. Sama nazwa dotyczy korzeni drzewa, które podczas degustacji przypominają smak chrzanu. Roślina ta w związku ze swoją budową jest ponadprzeciętnie odporna na wszelkie susze. Na chwilę obecną ustalono, że występuje 14 odmian Moringi, lecz najbardziej rozpoznawalnym jej elementem jest Moringa olejodajna.

Jej pierwotnym miejscem występowania są północne Indie, jednak do dnia dzisiejszego zdołała się rozpowszechnić na terenie całej Azji, Afryki, a także Ameryki Południowej. Dzięki swoim szeroko pojętym medycznym zaletom nazywana jest "cudownym drzewem", ponieważ każdy z jego elementów zawiera w sobie lekarstwo.

Dla przykładu wskazać można, że sproszkowane liście drzewa Moringa stosuje się do walki z niedożywieniem oraz niewłaściwym odżywianiem. Takie zastosowanie wynika z faktu, że liście tej rośliny zawierają w sobie najważniejsze dla naszego organizmu aminokwasy, kwasy tłuszczowe oraz składniki mineralne z witaminami. Sama Moringa rośnie w naturze w obrębie Himalajów i osiąga imponujące rozmiary w okolicach 10 metrów wysokości. Otoczona jest dużą ilością pęczków małych i owalnych liści oraz kwiatów w kolorze kremowym. Jej pierwsze zastosowanie ujrzała medycyna ajurwedysjka i to już około 3 tys lat temu!


 

CO ZAWIERA W SOBIE MORINGA?

 

Zawartość wszelakich prozdrowotnych substancji, które znajdują się w tym drzewie jest olbrzymia. Sproszkowane liście zapewniają organizmowi odpowiednią dawkę przeciwutleniaczy, związków przeciwzapalnych i aminokwasów. Liście w proszku stanowią również białko bardzo wysokiej jakości, ponieważ jest wyjątkowo przyswajalne oraz wzbogacone o błonnik.

Ilość 100 gramów suchych liści Moringi daje:

- 10 krotnie więcej witaminy A, w porównaniu do marchewki,
- 12 krotnie więcej witaminy C, w porównaniu do pomarańczy,
- 17 krotnie więcej wapnia, niż jakiekolwiek mleko,
- 15 raz więcej potasu, niż w owocach bananowca,
- 25 krotnie więcej żelaza, niż zawiera szpinak,
- 900% większą ilość białka w porównaniu do jogurtu.

Oprócz liści wykorzystuje się również nasiona z Moringi, które podczas odpowiedniej obróbki mechaniczno-termicznej wytwarzają olej. Głównym składnikiem tego oleju jest tzw. kwas oleinowy stworzony w proporcjach 18:1 i tworzący jednocześnie 70% całkowitej masy kwasów tłuszczowych. Kwas oleinowy charakteryzuje się niską wartością liczby jodowej oraz liczby kwasowej. Oznacza to, że jest on stabilniejszy i bardziej wartościowy, niż tradycyjny olej. Sama liczba jodowa świadczy o tym, czy tłuszcz jest podatny na proces utleniania i jełczenia. Kwasy tłuszczowe świadczą natomiast o tym, jaka jest zawartość wolnych kwasów, które powstają w momencie degradacji trójglicerydów. Olej Moringa stanowi lepsze źródło wartości odżywczych, niż jakakolwiek oliwa z oliwek.

Wszelkie wartości odżywcze sproszkowanych liści drzewa Moringa zostały przedstawione w poniższej tabeli:


 

Składnik

Świeże liście

Suszone liście

Witamina A (karoten)

6,78 mg

18,9mg

Witamina B1 (tiamina)

0,06mg

2,64mg

Witamina B2 (ryboflawina)

0,05mg

20,5mg

Witamina B3 (niacyna)

0,8mg

8,2mg

Witamina C

220mg

17,3mg

Wapń

400mg

2,003mg

Kalorie

92kcal

205kcal

Węglowodany

12,5g

38,2g

Białko

6,7g

27,1g

Tłuszcz

1,7g

2,3g

Błonnik

0,9g

19,2g

Miedź

0,07mg

0,57mg

Żelazo

0,85mg

28,2mg

Magnez

42mg

368mg

Fosfor

70mg

204mg

Potas

259mg

1,324mg

Cynk

0,16mg

3,29mg


 

MORINGA – WŁAŚCIWOŚCI

 

Ze względu na swoją oryginalną konstrukcję i wartości, w dawnych czasach uznano, że wszelkie składniki pobierane z drzewa Moringa zapewniały lekarstwo dla ponad 300 chorób.

Roślina ta z powodzeniem stosowana była przez wiele lat na:

- astmę,
- epilepsje,
- czerwonkę bakteryjną,
- zawroty głowy,
- bakterie pasożytnicze,
- jad pająka i skorpiona.

W obecnych czasach przeprowadzono badania, które potwierdziły wyżej wymienione właściwości, a ponadto uznano, że Moringa zawiera w swoim składzie również zeatynę - antyoksydanta, który ułatwia przyswajanie witamin i minerałów. Udowodniono również, że z liści Moringi z powodzeniem można stworzyć preparaty, które pomagają w leczeniu anemii, gorączki, kataru, a także wszelkich chorób górnych dróg oddechowych.

Właściwości prozdrowotne dla górnego układu oddechowego liście Moringi zawdzięczają związkowi zwanemu salwesterol, który działa niczym naturalny antybiotyk. Oprócz kwestii medycznych roślina ta z powodzeniem może być stosowana w kuchni. Liście podaje się do sałatek, natomiast nasiona przyrządza się w sposób zbliżony do groszku.

Kuchnia indyjska używa również młodych strąków jako warzywa do jedzenia, które są zbliżone smakowo do szparagów. Oprócz naturalnych całych elementów rośliny do kuchni podaje się również sproszkowaną wersję liści, która z pewnością nada wartości odżywczych każdej potrawie. Zaleca się przy tym, aby sproszkowany produkt podawać w ilości jednej łyżeczki do potrawy z częstotliwością około 2-3 razy na tydzień. Nie szkodzi jednak stosowanie dawki wyższej, która jest przeznaczona przede wszystkim dla osób z określonym niedoborem składników odżywczych w organizmie. W takim przypadku można podawać około pół łyżeczki dziennie Moringi przez okres 2-3 dni. Jeżeli nadal występują niedobory w organizmie z powodzeniem można zwiększyć ilość proszku.

Oprócz kulinariów zastosowanie tej rośliny ma miejsce również w kosmetyce. Moringa w postaci olejku (Moringa Oleifera) stanowi wartościowy dodatek do kremów, balsamów oraz wszelkich emulsji. Ta substancja charakteryzuje się predyspozycjami do utrzymywania zapachów. Poza kwestiami zapachowymi zawdzięczamy jej również właściwości, które gwarantują wygładzanie, nawilżanie oraz pielęgnację skóry. Zmiażdżone nasiona Moringi stanowią doskonały środek na oczyszczenie brudnej wody. Białka zawarte w nasionach posiadają dodatni ładunek i dzięki temu przyciąfają do siebie bakterie, które są z reguły naładowane ujemnie. Połączenie obu ładunków prowadzi do oczyszczenia wody poprzez usunięcie
około 90% szkodliwych substancji.

Poza medycznymi i odżywczymi właściwościami Moringi warto wskazać, że spełnia ona również praktyczne funkcje w życiu codziennym. Z jej drewna uzyskiwane jest niebieski barwnik mający walory estetyczne, natomiast z liści przyrządzana jest pasza dla wielu zwierząt. W Nigerii jej suszone liście spełniają funkcje higieniczne. W tematyce kulturystyki zostały przeprowadzone badania, na zwierzętach, które wskazują, że Moringa może zmniejszać powstawanie tłuszczu i zwiększać rozpad tłuszczu. Niestety do chwili obecnej nie jest pewne, czy taki sam efekt byłby uzyskany w przypadku zastosowania Moringi u ludzi.

Badania dotychczasowe przeprowadzane na ludziach nie były dokonywane wyłącznie w oparciu o sam preparat Moringi, lecz o jego połączenie wraz z innymi suplementami, zatem pomimo utraty wagi i zmniejszenia złego cholesterolu do dnia dzisiejszego nie udowodniono w 100% skutecznego działania czystej Moringi u osób, które chciały utracić wagę.


 

JAKA JEST CENA MORINGI I GDZIE JĄ KUPIĆ ?

 

Moringi można dokonać w postaci świeżych liści, sproszkowanych, bądź tabletek. Niestety tabletki bardzo często posiadają w sobie różne wypełniacze, dlatego warto odpowiednio wcześniej zwrócić uwagę na skład tabletek. Sama cena tego produktu w postaci tabletek jest stosunkowo droga i waha się w przedziale od 19 do 100zł. Cena uzależniona jest od producenta oraz zawartości procentowej Moringi w danej tabletce.

Najlepszym wyborem może okazać się forma sproszkowanych liści, które posiadają najszersze spektrum zastosowań, a także można je dodać do niemal każdego posiłku. Proszek z liści Moringi ma taką przewagę nad pozostałymi jej formami, że swoje wartości odżywcze zachowuję przez kilka miesięcy, a ponadto jest stosunkowo tani. Cena proszku Moringi wynosi około 15zł za 150 gramów tej substancji. Niezależnie od tego jaką formę Moringi wbierzemy warto sprawdzić kraj pochodzenia produktu oraz ewentualnie ustalić sposób hodowli tej rośliny. Produkty pochodzące z ekologicznych plantacji wykazywać będą skuteczniejsze oraz bezpieczniejsze właściwości dla naszego zdrowia. Lepsze odmiany suplementu mogą być zaopatrzone w różne certyfikaty, które z pewnością potwierdzą ich jakość.


 

JAK STOSOWAĆ MORINGĘ?

 

Wysuszone liście Moringi są proszkiem, który posiada dosyć silne właściwości oraz działanie. W związku z powyższym należy spożywać ją w sposób stopniowy, rozpoczynając suplementację od małych dawek, a następnie z czasem stopniowo ją zwiększać. Inaczej wygląda kwestia stosowania suplementu przez osoby, które cierpią na poważne schorzenia, w takim przypadku najlepsza będzie uprzednia wizyta u lekarza.

z Moringi można stosować do pielęgnacji włosów. Zawiera on w sobie istotną zawartość kwasu oleinowego, który daje wspaniałe efekty dla osób posiadających wrażliwą i przesuszoną skórę. Substancja ta działa nawilżająco, łagodząco oraz odżywczo. Ten składnik najczęściej jest pochodzenia Haitańskiego. Jego cena wynosi około 78 złotych za 30 gram.

Dla spożywania Moringi w celach prozdrowotnych i kulturystycznych warto zastosować napar z liści składający się z 1-1,5 łyżeczki ciętych liści na szklankę wody. Napar należy zalać gorącą wodą i parzyć 5-10 minut. Moringa nie jest zalecana dla kobiet w ciąży, ponieważ może doprowadzać do skurczów macicy, a także ewentualnego poronienia.

Bez wątpienia zainteresowanie Moringą stale rośnie. Wiele osób stosuje ją jako suplement działający nie tylko na wygląd, lecz również na ogólną kondycję organizmu. Nie sposób pominąć jej skuteczne działanie na proces przemiany materii, który może zostać regulowany dzięki piciu samej herbatki z tej rośliny. Wiele komentarzy wskazuje, że skutecznie można niwelować zmęczenie, a także tkankę tłuszczową dzięki zwiększeniu ilości energii w organizmie. Jeżeli więc nie występują jakiekolwiek przeciwwskazania do stosowania tej naturalnej formy medycyny, warto spróbować zastosować ten produkt jeszcze dziś.YANGO Moringa (Antyoksydant - Moringa Oleifera) 120 kapsułek wegańskich

alt


Moringa olejodajna znana jest jako wyjątkowo silny przeciwutleniacz - analiza składu liści rośliny wykazała obecność aż 46 substancji o wysokim potencjale antyoksydacyjnym. Dzięki obecności tych związków spożywanie moringi pozwala na pozbycie się z organizmu produktów ubocznych reakcji oksydacyjnych - wolnych rodników - które w zbyt dużym stężeniu mogą przyczyniać się do przyśpieszonego starzenia się, rozwoju miażdżycy czy powstawania guzów nowotworowych. Z uwagi na wysoką zawartość antyoksydantów i minerałów moringa reguluje czynność tarczycy. Regularne spożywanie moringi, która wspiera poprawną pracę tarczycy, może stanowić ochronę przed problemami z metabolizmem, wahaniami nastroju, depresją czy nieprawidłowymi wartościami ciśnienia tętniczego. 

 

Literatura:

1. Hakim Bey, All Things Moringa. The Story of an Amazing Tree of Life, 2010 Kathryn A. Witt, The Nutrient Content of Moringa oleifera Leaves, „ECHO Research Notes” [data publikacji 2013-10-20].
2.Fuglie L.J., The Miracle Tree: Moringa oleifera: Natural Nutrition for the Tropics. Church World Service, 2001.
3. Kulczyński B., Gramza-Michałowska A., Grdeń M., Właściwości terapeutyczne Moringa oleifera, „Med Rodz” 2017, nr 20(2), s. 111-117,
4. Anwar F., Latif S., Ashraf M., Gilani A.H., Moringa oleifera: a food plant with multiple medicinal uses, „Phytother Res” 2007, nr 21(1), s. 17-25.

 

Skorzystaj ze zniżki: 

Autor:
Patryk Chodyniecki

Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

 

Komentarze (6)
Jagienka 03-09-2019 13:13:15
Fajnie napisany artykuł, treściwie i z sensem. A więc zachęcił mnie do kupienia Moringi. Lubię takie nowinki
Odpowiedź sklepu:Bardzo Nam miło :)
Misio 26-11-2019 18:18:01
Artykuł jak artykuł. Szkoda tylko że na każdej stronie www z moringą możemy przeczytać to samo i nigdzie nie ma wzmianki o możliwych skutkach ubocznych.
Odpowiedź sklepu:Autor zgłębia wiesze na ten temat. WIemy jakieś są przeciwwskazania, lecz rzetelnych informacji na temat skutków ubocznych nie posiadamy.
Meggi 09-02-2020 13:13:55
Oczywiście kupiłam efekty zadne, wzdęcia ból brzucha i ból nerek brak efektów spalania tkanki tłuszczowej reklama dźwignią handlu moze jako dodatek do zupy jest dobry nie polecam
Odpowiedź sklepu:Nie słyszeliśmy wcześniej o podobnych, negatywnych skutkach Moringi. Proponujemy przyjrzeć się jak wygląda reszta żywienia, czy ogólny stan zdrowia, aby zweryfikować co mogło być tego przyczyną.
beata 15-02-2020 7:07:44
polecam wszystkim z problemami i bez sama stosuje i polecam zero słodyczy mniej błonnika i moringa waga w dół
Odpowiedź sklepu:Super, cieszymy się, że produkt pomaga :)
ania 29-02-2020 20:20:05
ja osobiście przyznam że piłam moringe tabletki z początku miałam dużo energii mogłam góry przenosić. Czółam się cudownie.ale po paru dniach zaczełam tyć w oczach 2 kg doszło w 3 dni odstawiłam . mam piasek w nerkach i myślę że to było przyczyną. Mój organizm przedtem nie tolerował większej dawki magnezu puchłam po nocy na twarzy. A więc trzeba być zdrową osobą by brać moringę Szczerze polecam bo działa daje kopa do życia.
Odpowiedź sklepu:Dziękujemy za podzielenie się doświadczeniami. Tak jak Pani sugeruje trzeba mocno zwracać uwagę jak Nasz organizm reaguje na dany produkt. Pozdrawiamy!
Nat 19-03-2020 23:23:21
Czy mogę w niewielkich ilościach podawać moringę dziecku (4 lata)? Niestety, nie może jeść mleka krowiego. Uzupełniam wapń w inny sposób (sery kozie, Owcze, warzywa), ale moringa ma go dużo.
Odpowiedź sklepu:Witamy! nie czujemy się kompetentni, aby o tym decydować. Koniecznie proszę skonsultować to z pediatrą. Natomiast co do uzupełniania wapnia, to jest mnóstwo produktów, które pomogą nam uzupełnić je w zdecydowanie pełniejszy sposób. Proszę zwrócić uwagę, że Moringa w kapsułce to jedyne 500 mg, więc naprawdę niewiele.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady dietetyka - propozycje suplementów
 • 6 PAK Nutrition
 • ADAMED
 • ALINESS
 • ALTRIENT LIVON LABS™
 • APPLIED NUTRITION
 • AQUASOOL
 • Art of Nature Mastiha
 • ASEPTA
 • Aura Herbals
 • AVITALE
 • BabyStart
 • BAUSCH & LOMB
 • BAYER
 • BEBILON
 • Best Joy
 • Bio-Kult
 • BIOCODEX
 • BioGaia
 • BIOLATTE
 • BIOMED
 • BIOTECH USA
 • BIOTON
 • BPS Pharma
 • CannabiGold
 • CARLSON LABS
 • Carnomed
 • CEDERROTH
 • CELLUCOR
 • CHILDLIFE
 • COCONAUT®
 • COLWAY
 • CORAL CLUB
 • DASHRADE
 • DaVinci Laboratories
 • DEDICATED NUTRITION
 • DIET-FOOD
 • DOCTOR LIFE
 • Doctor's Best
 • DORIAN YATES
 • DR ENZMANN
 • DR JACOBS
 • Dr. Mercola
 • Dr.OHHIRA®
 • Duo Life
 • DYMATIZE
 • EkaMedica
 • ENERVIT
 • ENFAMIL
 • Enzymedica
 • ESTABIOM
 • EstroVita
 • FA NUTRITION
 • Ferring Pharmaceuticals
 • FLC PHARMA
 • FoodForce
 • ForMeds
 • FORMOTIVA
 • FOUR SIGMATIC
 • Franky's Bakery
 • Gaia Herbs
 • GARDEN OF LIFE
 • Genactiv
 • Gengigel
 • GEONATURALS
 • Good Health Naturally
 • HANOJU
 • Health Labs
 • HEPATICA
 • HERBAPOL Poznań
 • HIGH5
 • HIMALAYA
 • HIPP
 • Holistic
 • Immunotec
 • Imunoglukan P4H
 • INDIA COSMETICS
 • Integrative Therapeutics
 • INTENSON
 • Invent Farm
 • Invex Remedies
 • JARROW FORMULAS
 • Jell-O
 • KIKI Health
 • KRKA-POLSKA Sp. z o.o.
 • LAB ONE
 • LABORELL
 • LABS212
 • LIERAC
 • Life Extension
 • Living Food
 • LR
 • Manuka Health
 • MARINEX
 • MARS PROTEIN
 • MASS-ZONE
 • Medica Herbs
 • MEDICALINE
 • MEDVERITA
 • MERCK
 • MIRALEX
 • MITO – PHARMA®
 • Mollers Tran
 • MOTION NUTRITION
 • MRM
 • MUSCLETECH
 • MUSTELA
 • MUTANT
 • MY PROTEIN
 • MYLAN
 • NARINE
 • NATROL
 • NATURE SCIENCE
 • NATURE'S ANSWER
 • Nature's Sunshine
 • NATURE'S WAY
 • NeoCell
 • NESTLE
 • NORDIC NATURALS
 • NORSA PHARMA
 • NOW FOODS
 • NOW PETS
 • NUTRAMIGEN
 • NUTREND
 • NUTREX RESEARCH
 • NutriCology
 • Nutropharma
 • OLEOFARM
 • OLI OLI
 • OLIMP
 • OMNi-BiOTiC®
 • OPTIMUM NUTRITION
 • ORKLA HEALTH
 • OSTROVIT
 • Oura Labs
 • Panaseus
 • PANDY PROTEIN
 • Pharma Nord
 • PHARMABEST
 • PHARMOVIT
 • PHOENIX NUTRITION
 • PHYTOCEUTIC
 • PiLeJe
 • PLATINUM CBD
 • POLPHARMA
 • Polski Lek S.A.
 • POWERBAR
 • PURE LABS
 • Purely Inspired
 • PURITAN'S PRIDE
 • QPHARMA
 • QUICKSILVER SCIENTIFIC
 • RCSS
 • Redfood
 • REVALID
 • Salus-Haus
 • SANDOZ
 • Sanofi Aventis
 • SANPROBI
 • SCI TEC
 • SCIENCE IN SPORT (SIS)
 • Scivation
 • SD Pharmaceuticals
 • SEEKING HEALTH
 • SINGULARIS
 • SKARBY POLESIA
 • SMART PHARMA Sp. z o.o.
 • SOLARAY
 • SOLGAR
 • SOURCE NATURALS
 • SPORT DEFINITION
 • Sports Research
 • STADA
 • STANLAB
 • SWANSON
 • TAKEDA Polska sp. z o.o.
 • TARGROCH
 • TERRANOVA
 • Teva
 • The Q
 • THORNE RESEARCH
 • TOTUM SPORT
 • TREC
 • UNIVERSAL NUTRITION
 • USP Zdrowie
 • VISANTO
 • VITAL PROTEINS
 • Vitamins Because
 • VODAVODA
 • Warrior
 • WEIDER
 • YANGO
 • Yummy Sports
 • Zein Pharma
© 2021 mass-zone.eu
wszelkie prawa zastrzeżone
wykonanie: interium.com.pl