NIACYNA, CZYLI WITAMINA B3
Witamina B3, jak każda witamina posiada szereg właściwości, które oddziałują na nasz organizm. Kluczem, jak w przypadku wielu substancji jest ilość, albowiem przeszkodą może być zarówno niedobór, jak i nadmiar. W nauce spotkać można się z wieloma określeniami na witaminę B3, m.in. niacyna, witamina PP czy kwas nikotynowy. Zanim jednak podejmiemy działania mające na celu zapobieżenie niedoboru lub nadmiaru witaminy B3, należy wiedzieć z czym się mierzymy.
CZYM JEST NIACYNA?
Niacyna jest związkiem chemicznym, powstającym, w odróżnieniu od innych witamin z grupy B, w drodze syntezy dokonywanej przez organizm. Proces ten nie wytwarza niestety takiej ilości witaminy B3, która pozwoliłaby na realizację podstawowych funkcji organizmu czy też zapobieżenie ewentualnego niedoboru. Wobec tego skuteczne jest stosowanie odpowiedniej suplementacji m.in. tabletek Niacyna Now Foods,która uzupełni nasz organizm w brakującą ilość. Podstawowym zadaniem niacyny jest wspomaganie prawidłowej pracy mózgu i obwodowego układu nerwowego. Jest ona również odpowiedzialna za syntetyzowanie innych hormonów występujących w organizmie człowieka m.in. kortyzolu, czyli hormonu odpowiedzialnego m.in. za wzrost stężenia glukozy we krwi podczas sytuacji stresogennych), insuliny tj. hormonu odgrywającego kluczową rolę przy metabolizmie węglowodanów, tyroksyny tj. hormonu produkowanego przez tarczycę, ale również hormonów płciowych. Cześć naukowców uważa także, że regularne zażywanie niacyny poprawia nastrój, zwiększa pewność siebie, a nawet łagodzi stany lękowe, co stanowi uzasadnienie jej stosowania przy terapii osób z zaburzeniami psychicznymi. Ponadto witamina B3 stosowana jest przy leczeniu miażdżycy, ponieważzmniejsza poziom „złego” cholesterolu (LDL) oraz trójglicerydów, zwiększający równocześnie obecność cholesterol HDL, powszechnie nazywanego „dobrym cholesterolem”. Niacyny posiadatakże właściwości przeciwmigrenowe oraz ma pozytywny wpływ na skórę, albowiem łagodzi trądzik.
Chcąc uzupełnić niedobór niacyny, należy pamiętać, że znaleźć ją można w wielu produktach spożywczych, tj. w mięsie, w rybach, produktach zbożowych, produktach mlecznych, ziemniakach, rośliny strączkowe, mleko oraz rośliny liściaste, a nawet niewielki ilości może zawierać kawa czy herbata.
OBJAWY NIEDOBORU NIACYNY
Jak w przypadku wielu chorób, najważniejsza jest diagnoza, czyli ogólnie rzecz ujmując, stwierdzenie co nam dolega. Wiele sytuacji czy stanów zdrowia wskazywać można na niedobór niacyny. Przyjmuje się, że najczęściej niedobór niacyny występują u osób stosujących bardzo niskokaloryczne lub nieurozmaicone diety,u osób starszych, nadużywających alkoholu czy cukru w diecie oraz osób cierpiących na zaburzenie wchłaniania jelitowego i nerkowego tryptofanu. Do objawów zauważalnych gołym okiem należy zaczerwienienie i szorstkość skóry w miejscach odsłoniętych, pęcherze na skórze, złuszczanie się naskórka i zgrubienie skóry, stan zapalny jamy ustnej i języka, biegunka, zapalenie nerwów, zaburzenia układu nerwowego czy zaburzenia psychiczne takie jak apatia czy depresja. Przy czym należy pamiętać, że wystąpienie jakiegokolwiek objawu nie daje stuprocentowej gwarancji, zatem koniecznym jest przeprowadzenie odpowiednich badań. Najbardziej powszechnym, a co za tym idzie również skutecznym badaniem, mającym na celu stwierdzenie niedoboru witaminy B3, jest badanie moczu, które pozwala jednoznacznie rozwiać wszelkie wątpliwości.
SKUTKI NIEDOBORU NIACYNY
Niedobór niacyny w dużych ilościach może prowadzić do ciężkiej choroby, jakim jest pelagra określana mianem rumienia lombardzkiego. Jest to najpoważniejszy skutek niedoboru witaminy B3, gdyż nieleczona pelagra tj. z łac. szorstka skóra, prowadzić może nawet do śmierci. Choroba ta występuje jednak w krajach azjatyckich jak Chiny, Indie oraz w krajach afrykańskich, w których często panuje głód. Do objawów pelagry zaliczyć można zapalenie skóry w postaci zaczerwienienia lub przebarwień, szorstkości czy pojawiających się w okolicy twarzy i dłoni pęcherzy, a nadto występowanie biegunki, wymiotów, zaparć. Co więcej na pelagrę wskazywać może również otępienie, ogólne osłabienie organizmu, skłonność do agresji, bezsenność oraz ataksja tj. zaburzenia koordynacji ruchowej. Z kolei niewielkie niedobory witaminy B3 skutkują przede wszystkim wolniejszą przemianą materii, co powodować może, że osoba cierpiąca na niedobór odczuwać może zimno w sposób ciągły.
NADMIAR WITAMINY B3
Nie tylko niedobór, ale i nadmiar witamin wywoływać może skutki szkodliwe dla naszego organizmu. O nadmiarze niacyny mówimy wtedy, gdy przyjmowana dzienna porcja przekracza 35 mg niacyny. Efektem nadmiaru będzie swędzenie, zaczerwienienia i przesuszenie skóry. Możliwa jest również wysypka, jak również pojawienie się mdłości, doskwierających bólów brzucha, a nawet hiperglikemii czy arytmii.
NOW FOODS Niacin - Niacyna jest znana również jako czynnik przeciwpelagryczny, stąd niekiedy nazywa się ją również witaminą PP. Może być ona, w przeciwieństwie do innych witamin z grupy B, produkowana w organizmie z podstawowego aminokwasu, tryptofanu. Są to jednak niewielkie ilości i jej najważniejszym źródłem powinno być pożywienie. Pozytywne wpływy Niacyny: przyczynia się do zmniejszenie uczucia zmęczenia i znużenia, oczyszcza organizm, pomaga zachować zdrową skórę.
Więcej na temat
witaminy B3 przeczytasz na naszym blogu. Kliknij i sprawdź!
EAN: