język:   PolskiAngielski
waluta:  
Strona główna1 » Porady dietetyka - propozycje suplementów2 » Witamina B3

Filtruj produkty

KategorieKategorie

Witamina B3

Data dodania: 17-08-2018 Witamina B3, powszechniej znana jako Niacyna, albo witamina PP, pełni w naszym organizmie ważną rolę. To co powinniście wiedzieć, to jak produkowana jest witamina b3? Dzieje się to dzięki, aminokwasowi, o nazwie tryptofan. Niacyna, którą uzyskuje się w taki sposób, nie jest w wystarczającej ilości i należy zadbać o to, żeby dostarczyć jej odpowiednie ilości z pożywienia. 


Witamina PP działanie


Przede wszystkim, niacyna obniża produkcję cholesterolu LDL w wątrobie, pomocna jest w leczeniu problemów z gospodarką lipidową. Jakby tego było mało, witamina b3 pomaga podnosić też poziom frakcji HDL cholesterolu. Często osoby z zaburzeniami psychicznymi, problemami ze schizofrenią, powinny zastanowić się nad suplementacją niacyny, a na pewno zwiększyć jej udział w codziennej diecie. Witamina pp pomaga w leczeniu problemów sennych, nadmiernej nerwowości. 

Witamina B, oprócz wspomagania prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, pomaga w utrzymaniu równowagi stanu błon śluzowych organizmu, utrzymuje prawidłowy metabolizm energetyczny, ma duży udział w utrzymaniu zdrowej i pięknej skóry, pomaga w niwelowaniu uczucia zmęczenia, a także syntetyzuje hormony płciowe. Niacyna zalecana jest także jako naturalny odtruwacz, gdyż nasila mechanizmy odtruwania organizmu, bierze udział w produkcji insuliny i wydzielaniu soku żołądkowego.

Co się więc dzieje, kiedy witaminy PP, jest za mało? Przede wszystkim, rozwinąć się może choroba zwana pelagrą. Kiedy możemy mówić o objawach tej choroby? Zauważalne są wtedy objawy takie jak przebarwienia, w postaci plam na dłoniach, szyi, twarzy. Nawracające stany zapalne jamy ustnej i języka, pęcherze i wrzody, mocna reakcja na promienie słoneczne objawiająca się jako zaczerwienienie i szorstkość skóry. Częste biegunki, a także zaburzenia psychiczne, mogą świadczyć o tym, że w organizmie doszło do niedoboru witaminy b3. 

Zajmijmy się teraz sytuacją odwrotną, czyli faktem, gdy witaminy b3 jest za dużo. Pierwsze co może być widoczne to niestrawność, nudności, a także zaczerwienienie, które świadczy o skutecznym działaniu niacyny. Uważać natomiast należy na nadmierną suplementację niacyną,  może to powodować uszkodzenia wątroby, a także zaostrzenie się objawów dny moczanowej. 


Niacyna występowanie


Witamina PP, oprócz tego, że jest syntetyzowana przez nasz organizm, jako aminokwas egzogenny, powinna być dostarczana z pożywieniem, więc i urozmaiconą dietą. Zastanawiacie się, w jakich produktach można znaleźć witaminę b3? Są to przede wszystkim drożdże, orzeszki ziemne, otręby pszenne, nabiał, ryby, fasola, groch, soja, migdały, grzyby, chude mięso, suszone brzoskwinie, kasza gryczana, grzyby i pomidory. 

Ile powinniśmy przyjmować tej witaminy w codziennej diecie? Oczywiście zalecane normy, zależą od płci i wieku. Ilość niacyny niezbędna dla dzieci to 2-12 mg/dzień. Kobiety natomiast powinny przyjmować około 14 mg/dzień, a mężczyźni 16 mg/dzień. Inaczej jest oczywiście, w ciąży, kiedy to zapotrzebowanie się zmienia. U kobiet karmiących i w ciąży dzienne spożycie powinno wynosić około 17-18 mg/dzień. 


Witamina PP zastosowanie


Zapewne pamiętacie z poprzednich wpisów, że ważny jest sposób podawanie suplementu. W witaminie b3 możemy wyróżnić 3 formy- kwas nikotynowy, amid kwasu nikotynowego oraz heksanikotynian inozytolu. Najlepiej wybierać formę kwasu nikotynowego, to ta forma będzie najlepiej przyswajalna. Ciekawe też, że działanie każdej z form, może być odmienne. Jeśli chcemy obniżyć poziom cholesterolu, to powinniśmy koniecznie wybrać amid kwasu nikotynowego, natomiast musimy się liczyć z możliwym występowaniem zaczerwienienia lub rumieńca. Nie musimy się obawiać, że będzie to stan długotrwały, rumieniec może występować przez kilkadziesiąt minut po zażyciu dużej dawki, jako efekt rozszerzania się tętnic i wcale nie świadczy o braku działania suplementacji, wręcz przeciwnie. 

Produktem, który zawiera tylko niacynę, jest  suplement Now Foods, gdzie dawka 1 kapsułki wynosi 500 mg, oczywiście, jest to produkt tylko dla osób narażonych na duże niedobory, u których zauważalne są objawy tych niedoborów.

NOW FOODS Niacin 500mg - 100 tabletek
alt

Witaminę B3 najlepiej przyjmować w kompleksie witamin z grupy B. O ile nie cierpimy na ostre niedobory. Jednym z produktów, zawierających witaminy z grupy B jest  preparat Doctor’s best Fully active B-complex, gdzie dawka niacyny w jednej kapsułce wynosi 50 mg. 

Doctor's Best Fully Active B-Complex 
alt

W suplemencie diety firmy Thorne, który zawiera całą gamę witamin z grupy B, mamy dawkę 80 mg niacyny.

THORNE Stress B-Complex
alt

Mniejsza dawka, niacyny dla osób z mniejszym niedoborem, które potrafią sobie odpowiednio dobrać produkty bogate w niacynę, dostępna jest w produkcie B-right Jarrow Formulas, gdzie w jednej kapsułce znajdziemy 25 mg niacyny.

JARROW FORMULAS B-Right
alt

Można pomyśleć też o suplementacji produktami, które są naturalnymi wyciągami z roślin, jak na przykład  wyciąg z rośliny Graviola, która pochodzi z Ameryki Północnej i Południowej. Roślina ta, w swoim składzie zawiera  niacynę, ale również witaminę C, a także cholinę. Polecana jest w leczeniu stanów zapalnych.

YANGO Graviola Premium
alt


Nie tylko produkty zbiorcze, zawierające witaminy z grupy B, mają niacynę w swoim składzie. Często produkty multiwitaminowe jak na przykład  Multivitamina dla mężczyzn, firmy Now Foods, ma w swoim składzie 17.5 mg niacyny na jedną porcję, co będzie idealną formą  przyjmowania niacyny w codziennej suplemenetacji.

NOW FOODS Adam Multi-Vitamina dla mężczyzn
alt

Ważne też byście brali pod uwagę w trakcie treningów i dobierania odpowiedniej suplementacji, a o innych produktach, które przyjmujecie. Na przykład, odżywka potreningowa FA Nutrition xtreme, w 4 miarkach będzie zawierała około 10 mg niacyny, co jeśli chcielibyśmy dodatkowo suplementować witaminę B3, trzeba by było uwzględnić. 

FA Nutrition Xtreme 3R 500g
alt


Jeśli już wybraliśmy odpowiednią postać witaminy b3, pamiętajmy, że warto zadbać o inne składniki diety, które polepszą działanie witaminy B3. Będą to wszystkie witaminy z grupy B, witamina C, fosfor i chrom.


Skorzystaj ze zniżki:
Rabat 10%

Autor:
Martyna Wiśniewska, dietetyk kliniczny i doktorantka specjalizująca się w chorobach jelit. W swojej pracy naukowej zajmuje się leczeniem chorób stresozależnych przy pomocy odpowiedniej diety i świadomości ciała. W swojej praktyce dietetycznej podkreśla, że najważniejsze jest całościowe spojrzenie na pacjenta. Przede wszystkim stara się by pożywienie stało się lekarstwem. 

Jako dietetyk pomaga w dietoterapii klinincznej, pomaga nie tylko schudnąć, ale i poczuć się lepiej w swoim ciele. W gabinecie przyjmuje pacjentów którym pomaga w:  w leczeniu chorób dietozależnych jak cukrzyca,  insulinooporność, nadciśnienie, otyłość, miażdżyc, w terapii alergii i nietolerancji pokarmowych w dietoterapii chorób takich jak celiakia, choroba Hashimoto, Leśniowskiego-Crohna, Reumatoidalnym Zapaleniu Stawów, choroby tarczycy. Pacjenci, którzy cierpią na zaburzenia odżywiania, depresję, problemy ze snem, mają problem z przewlekłym stresem lub po prostu chcieliby mieć więcej siły w życiu, mogą liczyć na fachową pomóc

alt

Literatura 
Gawęcki J. red.: Witaminy. Wydawnictwo AR w Poznaniu, 2002;
 Lebiedzińska A., Czaja J., Hinz A., Szefer P. Ocena zawartości witaminy B3 w suplementach diety i preparatach farmaceutycznych. Prob Hig Epidemiol, 2011;
 Somer E., Encyklopedia witamin i minerałów, Amber, 2000;
Parsons WB. Cholesterol Control Without Diet! The Niacin Solution. Scottsdale, AZ: Lilac Press, 1998;
Chase H.P., Butler-Simon N., Garg S., McDuffie M., Hoops S.L. and O’Brien D., A trial of nicotinamide in newly diagnosed patients with Type 1 (insulin-dependent) diabetes mellitus. Diabetologia, 1990;
 Fraunfelder F. W., Fraunfelder, F. T., Illingworth, D. R., Adverse ocular effects associated with niacin therapy. British Journal of Ophthalmology 1995;
 Spies, T.D., Bean WB, Stone, R.E. The treatment of subclinical and classic pellagra. Use of nicotinic acid, nicotinic acid amide and sodium nicotinate, with special reference to the vasodilator action and the effect on mental symptoms. Journal of the American Medical Association 1938;
Vague, P., Vialettes, B., Lassmann-Vague, V., and Vallo, J. J. Nicotinamide may extend remission phase in insulin dependent diabetes. Lancet 1987;
 Bays HE, et al. Comparison of once daily, niacin extended – release/lovastatin with standard simvastatin. Am J Card 2003;
 Nagalski A., Bryła J., Niacin in therapy Postepy Hig Med Dosw. (online), 2007;

 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej
19
© 2018 mass-zone.eu
wszelkie prawa zastrzeżone
wykonanie: interium.com.pl