język:   PolskiAngielski
waluta:  
Strona główna1 » Porady dietetyka - propozycje suplementów2 » Ocet jabłkowy, czyli cudotwórca dla sylwetki!

Filtruj produkty

KategorieKategorie

Ocet jabłkowy, czyli cudotwórca dla sylwetki!

Data dodania: 04-06-2019 Każdy marzy o cudownej sylwetce, czyli o takiej, którą inni będą podziwiać, a część z nich pytać o sposób na jej osiągnięcie. Przy dzisiejszym rozwoju nauki i techniki istnieje wiele środków, pozwalających osiągnąć założone cele w ekspresowym tempie. Nie można jednak zapominać o środkach naturalnych, jakim jest m.in. ocet jabłkowy. Gwiazdy go pokochały, my dopiero się z nim zapoznajemy i oceniając rezultaty coraz bardziej się do niego przekonujemy. Z uwagi na swoje właściwości ocet jabłkowy śmiało można nazwać „cudotwórcą dla sylwetki”.
 

CZYM JEST OCET JABŁKOWY?

Ocet jabłkowy to nic innego jak odmiana octu stworzona na podstawie jabłek. W przemyśle stosowany jest jako przyprawa lub też dodatek do potraw, ale również może być traktowany jako naturalny konserwant. Ocet jabłkowy powstaje na skutek połączenia jabłek wraz z drożdżami, które powodują, że owoce zaczynają się fermentować. W wyniku tego procesu powstaje alkohol w formie octu, który z uwagi na swoje właściwości, okazuje się wybawieniem dla organizmu człowieka.
 

ZASTOSOWANIE OCTU JABŁKOWEGO

Bogaty skład octu jabłkowego decyduje o tym, że posiada on szerokie zastosowanie m.in. w kwestiach żywieniowych, ale przede wszystkim wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu wpływając na wiele zawartych w nim układów m.in nerwowy, immunologiczny, wydalniczy czy krwionośny. Podstawowym składnikiem octu jabłkowego są pektyny, które przyśpieszają metabolizm, co w efekcie końcowym wspomaga trawienie, jak również usprawnia perystaltykę jelit. Ponadto pektyny zmniejszają zdolność przyswajania i odkładania tłuszczu w komórkach oraz obniżają poziom cholesterolu, znacząco zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy. Wartym podkreślenia jest również fakt, że wśród osób chorych na cukrzycę, a zażywających ocet jabłkowy stwierdzono wyraźną poprawę reakcji na insulinę. Należy także podkreślić, że ocet jabłkowy zawiera witaminę E, nazywaną powszechnie witaminą młodości, będącą naturalnym antyutleniaczem, chroniącym skórę przed utlenieniem się wolnych rodników, co ma bezpośredni związek z procesem starzenia się organizmu. Obecna w occie jabłkowym witamina E nie tylko dba o wzrok, ale także wspomaga pracę mięśni szkieletowych i koncentrację. Ocet jabłkowy zawiera posiada w swoim składzie także wiele innych minerałów i witamin m.in. witaminy B1, B2, B3, kwas pantotenowy, pirodyksynę, biotynę, kwas foliowy, kwas askorbinowy minerały np. sód, potas, wapń i żelazo oraz zbawienne dla organizmu enzymy, aminokwasy, związki polifenolowe,które dostarczane organizmowi w odpowiednich dawkach regulują pracę układu pokarmowego oraz wydalniczego, a także wpływają na stan naczyń krwionośnych i jednocześnie wzmacniają odporność organizmu. Z pozostałych zastosowań octu jabłkowego należy wymienić przede wszystkim wspomaganie pracy serca, ochronę przed niedokrwieniem, wspieranie pracy mózgu, wspomaganie układ immunologiczny, zwalczanie obecnych w organizmie bakterii oraz obniżenie poziomu glukozy we krwi.
Jako ciekawostkę należy wspomnieć, iż ocet jabłkowy ma wpływ również na urodę, albowiem wiele osób stosuje również go w celu wzmocnienia włosów oraz paznokci. Zwolenniczką octu jabłkowego od dawna jest m.in Victoria Beckham, która za jego pomocą osiągnęła wspaniałą sylwetkę oraz Megan Fox, u której regularne spożywaniu octu jabłkowego pomogło uporać się z, trapiącym aktorkę, trądzikiem.

 

WSPANIAŁA SYLWETKA W LATO? NIC PROSTSZEGO!

Ile razy usłyszałeś od innych osób deklarację: „do wakacji zrzucę zbędne kilogramy!”, „do wakacji zrobię formę!”? Sezon letni tuż tuż, a wraz z nim okazja do wyeksponowania swojej sylwetki, a czasem i obowiązek jej odsłonienia np. podczas wypoczynku na plaży czy nad basenem. Czas biegnie nieubłaganie, zatem nie dziwi fakt, że im bliżej okresu wakacyjnego, tym częściej szukamy prostych, a co najważniejsze szybkich sposobów na oszałamiającą sylwetkę. Jednym z takich sposób jest właśnie ocet jabłkowy, który doskonale sprawdza się jako sposób na oczyszczanie organizmu z toksyn oraz utratę zbędnych kilogramów.
Dieta oczyszczająca może być jedynym z sposobów, który pozwoli Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę, albowiem ma ona zbawienny wpływ na organizm, jednakże kluczem (jak w wielu przypadkach) jest umiar. Osoby, które zamierzają się jej podjąć w pierwszej kolejności powinno sprawdzić, czy tak naprawdę jej stosowanie jest konieczne. W tym celu skorzystać należy z kalkulatora BMI, który precyzyjnie obliczy wskaźnik masy ciała. Następną ważną rzeczną jest wybór odpowiedniej diety, dlatego też w tym celu powinniśmy skontaktować się z dietetykiem. Jeżeli jednak dieta oczyszczająca jest dla nas zbyt dużym poświęceniem i jej realizacja w sposób prawidłowy jest niemożliwa, dobrym rozwiązaniem jest robienie tzw. detoksów, czyli kilku dni oczyszczania organizmu (oczywiście przy zachowaniu zbilansowanej diety). Środkiem który powoduje ów detoks może być nic innego, jak wspomniany już ocet jabłkowy, który usuwa toksyny z organizmu, podkręca metabolizm i korzystnie wpływa na układ pokarmowy, w szczególności pomaga pozbyć się nadmiaru usuwa tłuszcz z organizmu, przez co nasze organy nie będą odtłuszczone.
Zdaniem dietetyków, efekt codziennego spożywanie octu jabłkowego widoczny będzie już po 12 tygodniach, w szczególności w okolicach brzucha. Ponadto stosowanie octu jabłkowego zapobiega powstaniu tzw. efektu jo-jo, czyli wahaniom masy ciała występujących podczas odchudzania, ponieważ ocet hamuje wtórne odkładanie się tkanki tłuszczowej w organizmie.

 

STOSOWANIE I PRZECIWWSKAZANIA OCTU JABŁKOWEGO

Na wstępie należy zaznaczyć, że stosując jakikolwiek środek kluczową rolę odgrywa dawka. Badania jednoznacznie wskazują, że spożywanie octu jabłkowego w nadmiarze może poważnie zagrozić naszemu organizmowi. W przypadku występowania dolegliwości z żołądkiem, stosowanie octu jabłkowego jest stanowczo niewskazane. Osoby, u których ocet jabłkowy stanowi jednak stały element diety, muszą pamiętać o przestrzeganiu następujących reguł:
Napój produkowany na podstawie octu jabłkowego powinno się spożywać trzy razy dziennie, przy czym zalecane jest picie octu po przebudzeniu, przed głównym posiłkiem i po raz ostatni, bezpośrednio przed snem. Stosując dietę bogatą w ocet istotne jest, aby zwiększyć także ilość spożywanej wody do dwóch, nawet trzech litrów dziennie, jednocześnie nie zapominając o wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych, które w połączeniu z aktywnością fizyczną przyniosą spodziewane rezultaty. W przypadku stosowania detoksu, nie zaleca się, albowiem nie jest to konieczne, spożywanie odpowiedniej ilości octu jabłkowego częściej niż raz na dzień.

 

CO TO ZNACZY ODPOWIEDNIA ILOŚĆ?

Bez wątpienia największą tajemnicą dla spożywających ocet jabłkowy jest pojęcie „odpowiednia ilość”. Zalecaną dawką są 2 łyżki octu jabłkowego, aby efekty były widoczne już po pierwszych dniach stosowania kuracji. Pozostaje pytanie - jak zatem pić ocet jabłkowy? Przede wszystkim najlepszym rozwiązaniem będzie spożywanie go na czczo, albowiem wtedy najszybciej będzie on powodował spalanie tłuszczu. W przypadku niemożności spożywania go w ten sposób, dobrym rozwiązaniem jest wypicie mikstury z octem jabłkowym bezpośrednio po posiłku, a najlepiej po obiedzie. Co do sposobu, wskazać należy, że ocet jabłkowy może być spożywany bezpośrednio lub po zmieszaniu z wodą. Natomiast co do długości trwania kuracji, okresem maksymalnym powinien być tydzień, po którym zaleca się odstawienie octu jabłkowego na około miesiąc.
 

WALKA Z NADKWASOTĄ

Ocet jabłkowy jest również sprzymierzeńcem w walce z nadkwasotą. Nie można wykluczyć tego, iż zgaga, może być związana z “rozleniwieniem” zwieracza przełyku, który zaczyna przepuszczać treść żołądkową (soki żołądkowe). Proces ten wywołuje nieprzyjemne uczucie palenia, na które lekarstwem czy też środkiem często zwalczającym to uczucie jest stosowanie inhibitorów pompy protonowej, reklamowanych ochoczo w telewizji. Należy jednak sceptycznie podchodzić do takiego rozwiązania, albowiem wcale nie gwarantuje ono sukcesu, co więcej takie działanie może okazać się zgubne i jedynie pogłębić problem, ponieważ neutralizacja kwasów żołądkowych, będzie skutkowała jeszcze mniejszą stymulacją zwieracza przełyku do pracy, co w konsekwencji może przerodzić się w refluks. Warto podkreślić także, czego dowodzą przeprowadzone badania naukowe w tym zakresie, iż osoby nadużywające produktów zwalczających zgagę, muszą mieć na względzie, iż w przyszłości mogą mieć problemy z potencją.
Tym samym, mając powyższe na uwadze, zaznaczyć należy, że regularne “zakwaszanie” środowiska żołądka poprzez picie octu jabłkowego, umożliwia przywrócenie prawidłowej pracy żołądka, a dolegliwości związane z nadkwasotą, stanowić będą tylko niemiłe wspomnienie. Oczywistym jest, co nie wymaga szerszego uzasadnienia, że stosowanie kuracji opartej na occie jabłkowym wywołuje skutki podobne jak przy odchudzaniu, jednak wymaga również konsultacji medycznej.

 

JAKI OCET NALEŻY WYBRAĆ?

Poszukując octu w dyskontach spożywczych spotkać można wiele produktów masowej produkcji, przy czym są one w większości pozbawione szeregu witamin oraz prozdrowotnych związków. Dokonując zakupu octu jabłkowego, dobry rozwiązaniem będzie produkt organiczny, wyprodukowany w sposób naturalny, o mętnej konsystencji. Co prawda cena takiego octu oscyluje około 20zł za 500ml, jednakże stanowi gwarancję dobrej inwestycji.
 

NIE CHCESZ KUPIĆ? ZRÓB GO SAM!

Dobra wiadomość dla osób posiadających talent kulinarny. Wystarczy około 1,5kg jabłek, pokrojone w drobne kostki, osłodzoną wodą przegotowaną i mamy własny ocet jabłkowy. Jednakże należy pamiętać, iż ilość wody musi pokrywać dokładnie wszystkie jabłka, tak by nie uległy one zepsuciu. Cukier dostarczy pożywki dla bakterii, co doprowadzi do fermentacji, która powinna trwać 4 tygodni. Brak wydzielania się bąbelków w naczyniu, oznacza, że nasz ocet jest gotowy. Ostatecznie należy przelać zawartość przez gazę do butelek i przygotowany ocet przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.
 

PODSUMOWANIE

Spożywanie naturalnego octu jabłkowego przynosi wiele korzyści prozdrowotnych, m.in. wsparcie trawienia i pomoc w niwelowaniu nieprzyjemnych skutków zgagi. Sama kuracja octem jabłkowym pomoże w walce z nadwagą, tylko jeśli zmianie ulegnie dotychczasowy sposób naszego żywienia. Podstawą jest całkowite wyeliminowanie albo drastycznie ograniczenie słodyczy, ciasta i białe pieczywo oraz smakowe jogurty, słodkie desery oraz słodkie napoje gazowane i wymyślne drinki, które są tylko zbędnymi kaloriami. Kiedy ograniczymy ilość pustych kalorii, dodamy do tego półgodzinną przechadzkę każdego dnia i co najważniejsze do tego zaczniemy popijać ocet jabłkowy - sukces odchudzania gwarantowany.

Na poprawę trawienia polecamy również:

Doctor's Best Betaine HCl Pepsin & Gentian Bitters (Betaina HCl) - 120 kapsułek


alt

Doctor’s Best Betaine HCl Pepsin & Gentian Bitters mogą wspomagać trawienie żołądka i optymalizować sprawność trawienną. 
Betaina HCl może wspomagać trawienie żołądka poprzez obniżenie pH żołądka. Pepsyna jest enzymem wytwarzanym przez organizm w celu trawienia pokarmów zawierających białko w żołądku. Pepsyna działa w połączeniu z kwasem żołądkowym w celu wspomagania trawienia białka. 

HEPATICA Enzymy trawienne + Probiotyk 180 kapsułek wegańskich
Enzymy odgrywają ważną rolę w naszym życiu. Trzy główne składniki pokarmowe – węglowodany, białka i tłuszcze mogą być przyswojone tylko po tym jak zostaną rozłożone na prostsze składniki przy pomocy enzymów trawiennych, które są wydzielane w przewodzie pokarmowym przez ścianę przewodu pokarmowego i narządy trawienne takie jak ślinianki, żołądek, wątroba i trzustka. Główne enzymy trawienne to amylaza, proteaza, lipaza, celulaza i laktaza. Rozkładają one odpowiednio skrobię, białka, tłuszcze, błonnik i cukier mleczny (laktozę). Bez enzymów trawiennych organizm byłby źle odżywiony ponieważ nie mógłby przyswajać wielu składników pokarmowych. Na przykład celulaza pomaga uwolnić składniki odżywcze zamknięte w błonniku warzyw i owoców. Enzymy są produkowane przez nasze ciało oraz można je pozyskać z surowego jedzenia. Im bardziej przetworzona dieta, tym mniej w niej enzymów.
 

SEEKING HEALTH Lactase Drops (Laktaza - Enzym Trawienia Laktozy) 15 mlLactase Drops od Seeking Health jest czystym i silnym płynnym enzymem laktazy, który pomaga rozkładać laktozę, aby pomóc Ci cieszyć się nabiałem bez cierpienia z powodu wzdęć, gazów, bólów żołądka i innych objawów nietolerancji laktozy. Lactase Drops zawierają enzym laktazy, który rozkłada cukier mleczny laktozy na prostsze cukry, co może przynieść korzyści tym, którzy mają objawy nietolerancji laktozy lub tym z niedoborem laktazy. Lactase Drops może być stosowane przez osoby w każdym wieku, a płyn o słodkim smaku jest znacznie łatwiejszy do podawania niemowlętom i dzieciom nietolerującym laktozy niż nieprzyjemne, trudne do połknięcia kapsułki lub tabletki zawierające laktazę.
 

ŹRÓDŁA:

C.S. Johnston, C.M. Kim, A.J. Buller. Vinegar Improves Insulin Sensitivity to a High-Carbohydrate Meal in Subjects With Insulin Resistance or Type 2 Diabetes. „Diabetes Care”. 27 (1), s. 281–282, 2004.
L.L. Hill, L.H. Woodruff, J.C. Foote, M. Barreto-Alcoba. Esophageal Injury by Apple Cider Vinegar Tablets and Subsequent Evaluation of Products. „Journal of American Dietetic Association”. 105 (7), s. 1141–1144, 2005.

 

Skorzystaj ze zniżki: 

Autor:

Patryk Chodyniecki
Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej
56
© 2018 mass-zone.eu
wszelkie prawa zastrzeżone
wykonanie: interium.com.pl