Wysyłka zamówień złożonych do godziny 10:00 tego samego dnia!
info@mass-zone.eu     668207098
język:   PolskiAngielskiNiemieckiRosyjski
waluta:  
kraj dostawy:  
Strona główna » Porady dietetyka - propozycje suplementów » Olej musztardowy

Filtruj produkty

Kategorie

Olej musztardowy

Data dodania: 14-12-2021
Olej musztardowy, który jest wytwarzany z nasion gorczycy, jest powszechnym składnikiem kuchni indyjskiej. Musztarda została po raz pierwszy uprawiana w Indiach około 3000 lat p.n.e. i jest lepiej znana ze swoich właściwości leczniczych. Olej z ziaren gorczycy pozyskiwany jest z jej nasion i od wieków jest używany na wiele sposobów. 

 

Co zawiera olej musztardowy? 


Olej musztardowy  jest bogaty w jednonienasycone kwasy tłuszczowe i ma właściwości przeciwzapalne. Zawiera również kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, przeciwutleniacze i inne minerały, które zapewniają liczne korzyści zdrowotne.

Znany ze swojego silnego smaku, ostrego aromatu i wysokiej temperatury dymienia. Jest często używany do smażenia warzyw w wielu częściach świata, w tym w Indiach, Bangladeszu i Pakistanie.

Chociaż czysty olej musztardowy jest zakazany jako olej roślinny w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie, często jest stosowany miejscowo i używany jako olejek do masażu, serum do skóry i pielęgnacji włosów. Olej musztardowy, to rodzaj olejku eterycznego wytwarzanego z nasion gorczycy w procesie destylacji z parą wodną, który ​​jest również zatwierdzony do stosowania jako środek aromatyzujący.


 

Na co stosować olej musztardowy? 


Olej musztardowy może zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, złagodzić przeziębienie i kaszel oraz leczyć problemy związane z włosami i skórą. Poniżej przedstawiamy zalety oleju musztardowego oraz kilka sposobów jego wykorzystania: 

Może blokować rozwój drobnoustrojów - Niektóre badania wykazały, że olej musztardowy ma silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe i może pomóc w blokowaniu wzrostu niektórych rodzajów szkodliwych bakterii. Według jednego badania probówkowego olejek eteryczny z gorczycy białej zmniejszył wzrost kilku szczepów bakterii, w tym Escherichia coli, Staphylococcus aureus i Bacillus cereus. Co więcej, kilka badań na probówkach wykazało, że olej musztardowy może hamować rozwój niektórych rodzajów grzybów i pleśni.

Może pomóc zadbać o zdrowie skóry i włosów - Czysty olej musztardowy jest często nakładany miejscowo, aby zoptymalizować zdrowie włosów i skóry. Oprócz domowych masek na twarz i zabiegów na włosy, czasami miesza się go z woskiem i nakłada na stopy, aby pomóc leczyć popękane pięty. W obszarach takich jak Bangladesz jest również powszechnie stosowany do wykonywania masaży olejowych u noworodków, co ma zwiększać siłę bariery skórnej. Jeśli zdecydujesz się użyć olej musztardowy na skórę lub skórę głowy, najpierw wykonaj test płatkowy i użyj tylko niewielkiej jego ilości, aby zapobiec podrażnieniom.

Może złagodzić ból - Olej z musztardowy zawiera izotiocyjanian allilu, związek chemiczny, który został dobrze przebadany pod kątem jego wpływu na receptory bólu w organizmie.

Chociaż brakuje badań na ludziach, jedno badanie na zwierzętach wykazało, że podawanie olejku gorczycznego do wody pitnej myszy odczulało niektóre receptory bólu i pomogło w leczeniu rozległego bólu. Ponadto olej z ziaren gorczycy jest również bogaty w kwas alfa-linolenowy (ALA), rodzaj kwasu tłuszczowego omega-3, który może pomóc zmniejszyć stan zapalny i złagodzić ból spowodowany stanami takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów. Należy jednak pamiętać, że wykazano, że długotrwałe miejscowe narażenie na czysty olejek z gorczycy powoduje poważne oparzenia skóry.

Może spowolnić wzrost komórek rakowych - Obiecujące badania sugerują, że olej z ziaren gorczycy może spowolnić wzrost i rozprzestrzenianie się niektórych typów komórek rakowych. W jednym z badań wskazano, że karmienie szczurów czystym olejem gorczycznym skuteczniej blokowało wzrost komórek raka okrężnicy niż olej kokosowy, kukurydziany lub rybny.  Inne badanie na zwierzętach wykazało, że preparat z nasion gorczycy bogaty w izotiocyjanian allilu hamuje wzrost raka pęcherza o prawie 35%, a także pomaga zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się w ścianach mięśni pęcherza moczowego.

Może wspierać zdrowie serca  - Olej musztardowy jest bogaty w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, rodzaj nienasyconego tłuszczu występującego w żywności, takiej jak orzechy, nasiona i oleje roślinne. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe mają wiele zalet, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie serca. Pamiętajmy, że mogą one pomóc obniżyć poziom trójglicerydów, ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi, a wszystkie z tych elementów są czynnikami ryzyka chorób serca.

Zmniejsza stan zapalny - Tradycyjnie olej z ziaren gorczycy był stosowany miejscowo w celu łagodzenia objawów zapalenia stawów, łagodzenia bólu i dyskomfortu oraz zmniejszania stanu zapalnego spowodowanego stanami zapalnymi płuc lub oskrzeli. Badania wykazują m.in. że spożywanie nasion gorczycy zmniejszyło kilka markerów zapalenia wywołanego łuszczycą. Olej musztardowy jest również bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, w tym kwas alfa-linolenowy. Kwasy tłuszczowe omega-3 biorą udział w regulacji procesów zapalnych w organizmie i mogą pomóc w zmniejszeniu stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego.

Może pomóc w leczeniu objawów przeziębienia - Czysty olejek z ziaren gorczycy jest często stosowany jako naturalny środek w leczeniu objawów przeziębienia, takich jak kaszel i zatory. Można go mieszać z kamforą, związkiem często występującym w kremach i maściach i nakładać bezpośrednio na klatkę piersiową. Alternatywnie możesz wypróbować obróbkę parą oleju musztardowego, która polega na dodaniu kilku kropli czystego oleju musztardowego do wrzącej wody i wdychaniu pary.

Wysoki punkt dymienia - Punkt dymienia to temperatura, w której olej lub tłuszcz zaczyna się rozkładać i wytwarzać dym. Może to nie tylko negatywnie wpłynąć na smak produktu końcowego, ale także spowodować utlenianie tłuszczów, wytwarzając szkodliwe i wysoce reaktywne związki znane jako wolne rodnik. Czysty olej musztardowy ma wysoką temperaturę dymienia (około 250°C), co stawia go na równi z innymi tłuszczami, takimi jak masło klarowane. To sprawia, że ​​jest to powszechny wybór w przypadku metod gotowania w wysokiej temperaturze, takich jak smażenie, pieczenie, grillowanie w obszarach takich jak Indie, Pakistan i Bangladesz. Ponadto składa się głównie z tłuszczów jednonienasyconych, które są bardziej odporne na rozkład pod wpływem ciepła niż wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Może zmniejszyć opaleniznę i ciemne plamy - Regularne masowanie olejku musztardowego na twarzy może znacznie zmniejszyć opaleniznę, ciemne plamy i pigmentację skóry.

Z mąki z ciecierzycy, jednej łyżeczki jogurtu i kilku kropel soku z cytryny warto zrobić pastę z oleju musztardowego. Zastosuj to do twarzy i szyi. Pozostaw na 10 do 15 minut, a następnie zmyj zimną wodą. Rób to trzy razy w tygodniu przez kilka miesięcy.  Olej musztardowy jest bogaty w witaminy z grupy B. Te witaminy mogą polepszyć zdrowie skóry. Możesz mieszać równe części olejku musztardowego i kokosowego. Masuj tę miksturę w skórę każdego wieczoru przez 15 minut, a następnie zmyj delikatnie z twarzy. 


 

Olej musztardowy do olejowania włosów i na porost włosów


Wiele badań wskazuje, że olej z ziaren gorczycy może zapobiegać przedwczesnemu siwieniu włosów. Olej musztardowy zawiera niezbędne witaminy i minerały, które mogą pomóc w zapobieganiu przedwczesnemu siwieniu włosów. Olejek możesz stosować przed snem lub rano. Nałóż olejek musztardowy na włosy i pozostaw na 30 minut przed zmyciem.

Ponadto dotychczasowe badania wskazują, że może on pomóc złagodzić łupież i swędzenie skóry głowy ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Warto zmieszać równe ilości olejku musztardowego i kokosowego i wmasować w skórę głowy. Przykryj włosy ręcznikiem i pozostaw na dwie godziny. Następnie należy zmyć maseczkę łagodnym szamponem. Czynność warto powtarzać kilka razy w tygodniu. Dzięki temu nasze włosy będą grubsze, zdrowsze i pełne blasku.


 

Jak używać oleju musztardowego? 


Olej musztardowy jest ekstrahowany z nasion gorczycy w procesie destylacji z parą wodną. Warto rozcieńczyć go olejem nośnikowym i stosować miejscowo, jako olejek do masażu lub mieszać z domowymi serum do skóry i zabiegami na skórę głowy.

Należy pamiętać o tym, aby wykonać test płatkowy, nakładając niewielką ilość substancji na skórę i odczekać co najmniej 24 godziny, żeby sprawdzić, czy nie ma zaczerwienienia lub podrażnienia. Obecnie nie ma zalecanej dawki oleju musztardowego. W związku z powyższym do stosowania miejscowego najlepiej zacząć od małej ilości około 1 łyżki stołowej (14 ml) i powoli zwiększać jego ilość, aby ocenić swoją tolerancję.


 

Jakie są skutki uboczne oleju musztardowego? 


Olej musztardowy może powodować skutki uboczne, jeśli jest przyjmowany w ilościach większych niż standardowo występujące w żywności. Może powodować anemię u osób podatnych na takie schorzenia, jeśli jest przyjmowany w nadmiarze. Ponadto
spożywanie oleju musztardowego w dużych ilościach może u niektórych osób zwiększać ryzyko raka płuc. Olej musztardowy może powodować krwawienie z pochwy i ostatecznie spowodować poronienie. Spożywanie dużych ilości olejku może zwiększać ryzyko chorób serca. Zanim zdecydujemy się na stosowanie tego produktu, warto skonsultować się z lekarzem, dietetykiem lub farmaceutą. Niemniej jednak jako substancja służąca do pielęgnacji skóry głowy, masażu skóry głowy oraz dla osób o włosach średnioporowatych posługiwanie się olejem musztardowym nie powinno przynosić jakichkolwiek skutków ubocznych. Dzięki niemu nasze włosy będą błyszczące, gładkie i zdrowe. Warto stosować olej musztardowy do pielęgnacji włosów i na wzrost włosów. Mimo wszystko zaleca się ostrożne podchodzenie do tej substancji jeżeli chcemy przyjmować ją doustnie.


Inne oleje korzystne dla zdrowia:

 

NOW SOLUTIONS Comforting Massage Oil (Olejek do masażu, Mieszanka witaminowa) 473ml

NOW SOLUTIONS Shea Nut Oil (Olej z orzechów shea) 473ml


NOW SOLUTIONS Organic Argan Oil (Organiczny Olejek Arganowy) Pure 118ml


 

Skorzystaj ze zniżki:

 

Źródła: 

 
 1. https://food.ndtv.com/health/8-incredible-mustard-oil-benefits-that-make-it-so-popular-1631993  (dostęp 1 grudnia 2021r) 
 2. https://www.seriouseats.com/mustard-oil-guide  (dostęp 1 grudnia 2021r) 
 3. https://www.healthline.com/nutrition/mustard-oil-benefits (dostęp 1 grudnia 2021r)  
 

Autor:

Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.
 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady dietetyka - propozycje suplementów
 • 6 PAK Nutrition
 • ActiKid
 • ACTIVLAB
 • ADAMED
 • AFLOFARM
 • Alfasigma
 • ALINESS
 • ALL NUTRITION
 • Allergy Research Group
 • Almiral
 • ALTO PHARMA
 • ALTRIENT LIVON LABS™
 • APPLIED NUTRITION
 • APU LABS
 • AQUASOOL
 • ARBONNE
 • Art of Nature Mastiha
 • ASEPTA
 • Aura Herbals
 • Aurovitas
 • AVITALE
 • BabyStart
 • BAUSCH & LOMB
 • BAYER
 • Best Joy
 • BESTLAB
 • Bio Botanical Research
 • Bio-Kult
 • BIOCODEX
 • BioGaia
 • BIOLATTE
 • BioLaven
 • Biolife
 • BIOMED
 • BIOTECH USA
 • BIOTON
 • bioU
 • BIOWEN
 • BLAST
 • BPS Pharma
 • BSN
 • by.herbs
 • Canaticann
 • CannabiGold
 • CANNADERM
 • CARLSON LABS
 • Carnomed
 • CEDERROTH
 • CELLUCOR
 • CHILDLIFE
 • COCONAUT®
 • COLFARM
 • COLWAY
 • COLYFINE
 • Crispy Natural
 • DASHRADE
 • DaVinci Laboratories
 • DEDICATED NUTRITION
 • DIET-FOOD
 • DOCTOR LIFE
 • Doctor's Best
 • DORIAN YATES
 • DR ENZMANN
 • DR JACOBS
 • DR Joint
 • Dr Meller
 • Dr. Mercola
 • Dr.OHHIRA®
 • Duo Life
 • DYMATIZE
 • Ecological Formulas
 • EkaMedica
 • ENERVIT
 • Enzymedica
 • ESTABIOM
 • EstroVita
 • Evogen Nutrition
 • FA NUTRITION
 • FARMA Białka
 • FLC PHARMA
 • FoodForce
 • Foods by Ann
 • ForMeds
 • FORMOTIVA
 • FOUR SIGMATIC
 • Franky's Bakery
 • Gaia Herbs
 • GARDEN OF LIFE
 • GASPARI NUTRITION
 • Genactiv
 • GENEXO
 • Gengigel
 • GEONATURALS
 • Global Health Trax
 • Good Health Naturally
 • Green Global Earth
 • GymBeam
 • HANOJU
 • Health Labs Care
 • Health Thru Nutrition
 • Hemanpower
 • HempKing
 • Hempley
 • HempWISH
 • HEPATICA
 • HERBAPOL Poznań
 • HIGH5
 • HIMALAYA
 • HIPP
 • Holistic
 • Holland & Barrett
 • Houston Enzymes
 • Immunotec
 • Imunoglukan P4H
 • INDIA COSMETICS
 • Integrative Therapeutics
 • INTENSON
 • Invent Farm
 • Invex Remedies
 • JARROW FORMULAS
 • Jell-O
 • Jordan
 • KFD
 • KIKI Health
 • KRKA-POLSKA Sp. z o.o.
 • LAB ONE
 • LABORELL
 • LABRADA
 • LABS212
 • LEVANN
 • LEVRONE
 • LIERAC
 • Life Extension
 • Living Food
 • LR
 • Manuka Health
 • MARINEX
 • MARS PROTEIN
 • MASS-ZONE
 • Medica Herbs
 • MEDICALINE
 • MEDVERITA
 • MERCK
 • MIRALEX
 • MITO – PHARMA®
 • MITOcare
 • Mollers Tran
 • MOTION NUTRITION
 • MRM
 • MUSCLETECH
 • MUSTELA
 • MUTANT
 • MY LABS
 • MY PROTEIN
 • MYLAN
 • MyVita
 • NARINE
 • NATROL
 • NATUR PRODUKT PHARMA
 • NATURE SCIENCE
 • NATURE'S ANSWER
 • Nature's Sunshine
 • NATURE'S WAY
 • NatVita
 • Navigator
 • NeoCell
 • NOBLE HEALTH
 • NORDIC NATURALS
 • NORSA PHARMA
 • NORSAN
 • NOW FOODS
 • NOW PETS
 • NUTRAMIGEN
 • NUTREND
 • NUTREX RESEARCH
 • NUTRICIA
 • NutriCology
 • NUTRILINEA
 • Nutropharma
 • OLEOFARM
 • OLI OLI
 • OLIMP
 • OPTIMUM NUTRITION
 • ORGANIC INDIA
 • Organique
 • ORKLA HEALTH
 • Osavi
 • OSTROVIT
 • Panaceo
 • Panaseus
 • PANDY PROTEIN
 • Pharma Nord
 • PHARMABEST
 • PHARMOVIT
 • PHOENIX NUTRITION
 • PHYTOCEUTIC
 • PiLeJe
 • PLATINUM CBD
 • POLPHARMA
 • Polski Lek S.A.
 • POWERBAR
 • Premicanna
 • Primabiotic
 • Progress Labs
 • PURE ENCAPSULATIONS
 • PURE LABS
 • Purely Inspired
 • PURITAN'S PRIDE
 • Puromedica
 • QPHARMA
 • QUICKSILVER SCIENTIFIC
 • Rainforest Foods
 • RCSS
 • ReadiSorb
 • Redfood
 • REVALID
 • RL9
 • Salus-Haus
 • SANDOZ
 • Sanofi Aventis
 • SANPROBI
 • SCI TEC
 • SCIENCE IN SPORT (SIS)
 • Scivation
 • SD Pharmaceuticals
 • SEEKING HEALTH
 • Sensi Hemp
 • SIMPLEDAY
 • SINGULARIS
 • SKARBY POLESIA
 • Skoczylas
 • SLAVITO
 • SMART PHARMA Sp. z o.o.
 • SOLARAY
 • SOLGAR
 • SOURCE NATURALS
 • SPORT DEFINITION
 • Sports Research
 • STADA
 • STANLAB
 • Supmedica
 • SWANSON
 • SWISS MEDICUS
 • SYLVECO
 • TAKEDA Polska sp. z o.o.
 • TARGROCH
 • Teatone
 • TERRANOVA
 • Teva
 • THORNE RESEARCH
 • TOTUM SPORT
 • Trace Minerals
 • TREC
 • UNIVERSAL NUTRITION
 • URSAPHARM ARZNEMITTEL
 • USP Zdrowie
 • Valentis
 • VIANEK
 • Vitacolloids
 • VITAL PROTEINS
 • Vitamins Because
 • VODAVODA
 • Warrior
 • WEIDER
 • WELLECO
 • WISH Pharmaceutical
 • YANGO
 • YumEarth
 • Yummy Sports
 • Zein Pharma
© 2021 mass-zone.eu
wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies oraz przetwarzanie danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności
Nie pokazuj więcej tego komunikatu