Olej z Wiesiołka - czy tłuszcz może być zdrowy?
Zarówno w gazetach, jak i Internecie można coraz częściej natknąć się na temat spalania tkanki tłuszczowej za pomocą zdrowych tłuszczów. Popularność zdobywają prozdrowotne oleje, które stosowane są nie tylko w kosmetyce, ale również jako suplementy wspierające leczenie rozmaitych schorzeń. Takim produktem jest olej z wiesiołka.
Zarówno w gazetach, jak i w internecie można coraz częściej natknąć się na temat spalania tkanki tłuszczowej za pomocą zdrowych tłuszczów. Popularność zdobywają prozdrowotne oleje, które stosowane są nie tylko w kosmetyce, ale również jako suplementy wspierające leczenie rozmaitych schorzeń. Takim produktem jest olej z wiesiołka.
CZYM JEST OLEJ Z WIESIOŁKA?
Olej z wiesiołka jest coraz popularniejszą formą suplementacji, stosowną ze względów zdrowotnych oraz pielęgnacyjnych. Przez wiele osób jest on uznawany, za jedną z najlepszych substancji do profilaktycznej ochrony zdrowia. W Polsce surowiec ten, cieszy się największą popularnością w przypadku, gdy występuje jako gatunek dwuletni.
Ta roślina występuje powszechnie i rośnie na terenach przydrożnych. Jego okres zakwitania wskazany jest na czerwiec-sierpień, w tym czasie dochodzi do intensywnego rozkwitu wiesiołka i wytwarzania charakterystycznej woni oraz żółtego koloru. W celach pielęgnacyjnych i spożywczych wiesiołek zostaje poprzez wytłoczenie przerobiony na olej.
Na chwile obecną, olej z wiesiołka jest sukcesywnie badany na świecie w aspekcie lekarstwa na takie choroby jak:
- alkoholizm,
- trądzik,
- choroby serca,
- nadaktywność u dzieci,
- menopauza,
- stwardnienie rozsiane,
- otyłość,
- schizofrenię.
Oprócz powyższych chorób, olej z wiesiołka posiada w swoim składzie fenyloalaninę, która jest środkiem przeciwbólowym. Sama substancja w swoim składzie wskazuje wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, a w szczególności kwas linolowy (zawartość około 70%), gamma-linolenowy (stanowiący około 10%) oraz kwas oleinowy, stearynowy i palmitynowy. Oprócz kwasów tłuszczowych, w olejku z wiesiołka znaleźć można fitosterole, aminokwasy, witaminę E, magnez, selen, cynk, a także enzymy roślinne.
Olej z wiesiołka łączy dużo elementów z popularnym olejem słonecznikowym. Oba oleje są tłoczone na zimno i mają pozytywny wpływ na schorzenia związane ze skórą, układem nerwowym, bezpłodnością, bólami głowy, a także otyłością. Zarówno olej z wiesiołka, jak i olej słonecznikowy mogą być podawane wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Różnica pomiędzy obiema formami, polega na tym, że oleju z wiesiołka nie powinno stosować się na ciepło, natomiast olej słonecznikowy podgrzany do 100 stopni nie wykazuje negatywnych cech.
Oprócz obu form oleju występuje jeszcze opcja oleju kokosowego, który ma bardzo zbliżone wartości do substancji wyżej wymienionych. Główna różnica pomiędzy olejem kokosowym, a olejem słonecznikowym i z wiesiołka polega na temperaturze, w której można go z sukcesem zastosować. Oleje z wiesiołka powinien być podawany tylko na zimno, olej ze słonecznika można podgrzać do 100 stopni Celsjusza, natomiast olej kokosowy może być stosowany jako olej do smażenia o ile nie przekroczy temperatury 200 stopni Celsjusza. Poza tym wykazuje takie same zalety, jak pozostałe substancje.
OLEJ Z WIESIOŁKA, A KWAS GLA
Wyodrębniony z wiesiołka olejek jest nośnikiem sporej ilości kwasu tłuszczowego nazywanego GLA. Ten kwas jest w dużej mierze odpowiedzialny za zdolności medyczne tej rośliny. Sam wiesiołek jest jedną nielicznych roślin, która w ogóle w swoim składzie posiada ten kwas, a jednocześnie jego zawartość występuje w wysokim stężeniu.
Coraz więcej badań wiesiołka wskazuje, że kwas gamma-linolenowy-GLA, kwas linolowy, a także inne składniki, które są podstawą stanowiącą budulec komórek w organizmie, a także skutecznie wpływają na poprawę elastyczności skóry. Dzięki swoim właściwościom kwas GLA oraz kwas linolowy są substancjami pomagającymi regulować gospodarkę hormonalną całego organizmu, przy jednoczesnej poprawie funkcjonowania układu nerwowego.
WŁAŚCIWOŚCI OLEJU Z WIESIOŁKA
Wiesiołek ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie, może przynosić ulgę w wielu dolegliwościach.
U kobiet ten suplement pomaga:
-
zredukować zespół napięcia przedmiesiączkowego,
-
menopauzę,
-
menstruację,
-
a także leczyć dysplazję piersi.
Wiesiołek zakłóca produkowanie prostaglandyny i wykazuje przez to działanie przeciwzapalne, a także przeciwbólowe podczas miesiączki. Takie zachowanie zawdzięcza olejkom GLA. Podawanie tego produktu wpływa pozytywnie na minimalizacją przedmiesiączkowej wrażliwości piersi, a także pomaga w walce z zespołem jelita drażliwego oraz endometriozą. Przeprowadzono badania wśród kobiet, które cierpiały na zespół napięcia przedmiesiączkowego i ustalono, że w ich organizmie występuje niski poziom GLA. Podawanie tego kwasu zapobiega występowaniu takiego zespołu. Kobiety, które mają dysplazję piersi dzięki podawaniu kwasu GLA mogą zminimalizować zapalenie piersi oraz usprawnić wchłanianie jodyny. Podczas menopauzy wiesiołek dokonuje redukcji uderzeń gorąca i polepsza samopoczucie w aspekcie ogólnym.
REUMATOIDALNE ZAPALENIE STAWÓW
Suplementacja wiesiołkiem doprowadza również do złagodzenia bólów stawów oraz opuchlizn, które powstają w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Przeprowadzono badania w tym zakresie, a podczas ich 6 miesięcznego trwania odnotowano na pacjentach zmniejszenie dolegliwości związanych z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Dla osób, które stosowały wiesiołka ustalono, że opuchlizna i nadwrażliwość stawów uległa znacznemu zmniejszeniu.
NEUROPATIA
Olejek Wiesiołka podawany systematycznie pomaga nie tylko w zapobieganiu, lecz również w odwracaniu już dokonanych uszkodzeń nerwowych tzw. neuropatii, która jest dosyć istotnie powiązana z chorobą cukrzycy. Przez rok badano grupę osób, której podawano olejek z wiesiołka, a objawy związane z drętwieniem, mrowieniem, a także utratą czucia związane z neuropatią cukrzycową ustąpiły.
EGZEMA
Egzema, która występuje w momencie problemów organizmu wynikających z przekształcanych tłuszczów może być zwalczana dzięki GLA. Suplementowanie kwasem gamma-linolenowym, poprzez podawanie oleju z wiesiołka, może przynieść zbawienne efekty. Laboratoria wskazały, że olejek bardzo dobrze radzi sobie z egzemą i objawami z nią powiązanymi tj: swędzeniem, łuszczeniem oraz wysiękami skóry. Co prawda sam GLA nie uleczy pacjenta, jednak w połączeniu z lekarstwami sprawia, że nie trzeba stosować chemicznych medykamentów w takich ilościach. Kwas gamma-linolenowy powoduje, że pacjent może przyjmować mniejsze dawki medykamentów, na problemy skórne. Jest to bardzo dobra informacja, ponieważ maści i kremy stosowane na egzemę, bardzo często są lekarstwami sterydowymi i ich długotrwałe podawanie, wywołuje nieprzyjemne skutki uboczne. Dzięki wiesiołkowi jesteśmy mniej narażeni na takie komplikacje.
TRĄDZIK
Oprócz egzemy występują również inne problemy skórne, które niestety w XXI wieku skutecznie utrudniają komfort życia. Trądzik oraz trądzik różowaty, jest jedną z najpopularniejszych przypadłości skórnych. Olej z wiesiołka działa u samego źródła problemu - wewnątrz warstw skóry, poprzez rozpuszczanie łoju oraz ograniczanie ryzyka zatkania porów. Trądzik różowaty jest leczony poprzez redukcje stanów zapalnych oraz korzystanie ze składników odżywczych przez komórki wewnątrz skóry. Wiesiołek powoduje, że zwiększa się wytwarzanie prostaglandyny, która działa pobudzająco na kurczenie naczyń krwionośnych.
ALZHEIMER
Choroba Alzheimera, która dotyka głównie osób starszych, bardzo mocno szkodzi układowi nerwowemu. Wiesiołek działa w sposób pobudzający na sygnały nerwowe. Wzmacnia on działanie kwasów omega 3, a także pozytywnie wpływa na ogólny stan układu nerwowego człowieka. Dzięki temu olejek z wiesiołka skutecznie polepsza pracę mózgu i wspiera już uszkodzone komórki nerwowe.
IMPOTENCJA, BEZPŁODNOŚĆ
Problemy z impotencją i bezpłodnością dotykają każdej płci. Olejek z wiesiołka działa pobudzająco na przepływ krwi dzięki kwasowi gamma-linolenowemu, a to pomaga w leczeniu podstawowego powodu impotencji. Dzięki jego substancjom więcej krwi dopływa do prącia, co doprowadza do jego wzwodu i wyleczenia choroby. Najlepsze efekty w takim wypadku, daje połączenie olejku wraz z witaminą C oraz miłorzębem. Długotrwałe przyjmowanie olejku może sprawić, że dzięki GLA nie dojdzie do stanowczego zwężenia się naczyń krwionośnych. Wiesiołek zapobiega w ten sposób nawarstwieniu się płytki miażdżycowej, która powstaje przez nadmierny poziom złego cholesterolu. Kobiety stosujące wyciągi z wiesiołka zauważyły polepszenie funkcjonowania macicy, a kwas gamma-linolenowy często polecany jest płci pięknej, w przypadku problemów z poczęciem dziecka.
WŁOSY, PAZNOKCIE, SKÓRA
Włosy, paznokcie oraz skóra głowy stanowią o pięknie i zdrowiu danej osoby. Olejek z wiesiołka posiada olbrzymie zasoby kwasów tłuszczowych, które pełnią nieocenioną rolę w naszym organizmie. Takie kwasy zapobiegają pękaniu paznokci oraz doprowadzają do nieprzetłuszczania i nieprzesuszania się skóry głowy. Oprócz walorów estetycznych, kwas GLA odżywia włosy, a także polepsza ich ogólną, kondycję, a w przypadku przebytych chorób - doprowadza do przyspieszenie regeneracji.
Uzależnienia od różnych substancji, coraz częściej dotykają ludzi w każdym wieku. Objawy abstynencyjne, związane z odłożeniem szkodliwych substancji mogą być zredukowane dzięki wytwarzanej prostaglandynie.
Jej jedna z form „Prostaglandyna E”, zapobiega objawom abstynencyjnym w postaci:
- depresji,
- drgawek,
- bólom mięśniowym.
Dzięki kwasowi GLA, substancja pomagająca w zwalczaniu objawów abstynencyjnych, chroni naszą wątrobę oraz cały układ nerwowy.
W oleju z wiesiołka występujące kwasy tłuszczowe, oraz mikroelementy i antyoksydanty doprowadzają do polepszenia ogólnej kondycji skóry twarzy - nawet w przypadku występowania problematycznej cery. GLA skutecznie wpływa na ujędrnienie i nawilżenie naskórka, a także zredukowaniu łuszczycy, egzemy, alergii, czy trądziki. Olejek z wiesiołka, może być podawany na twarz zarówno wewnętrznie (w postaci pokarmu), ale również zewnętrznie, do nawilżania skóry twarzy. Wiesiołek działa równoważąco na gospodarkę hydro-lipidową skóry, a także przeciwdziała występowaniu wągrów.
JAK STOSOWAĆ OLEJ Z WIESIOŁKA?
Stosowanie oleju z wiesiołka oraz jego dawki, uzależnione jest od wielu czynników związanych z danym człowiekiem. Przyjęto ogólną normę według której w celach profilaktycznych oraz prozdrowotnych wystarczającą dawką będzie 2-3 g olejku dziennie. Substancja ta może być spożywana bezpośrednio, lub jako dodatek do posiłków w postaci sałatek, kanapek, surówek, czy soków. Oprócz takiej formy popularność zdobywa olej wiesiołka podawany w kapsułkach, który z pewnością stanowi najwygodniejszą formę suplementacji. Przed rozpoczęciem stosowania warto przeczytać o tym, jakie dawki wskazuje producent suplementu.
Z pewnością nie można stosować olejku z wiesiołka, jako elementu służącego do smażenia i pieczenia. Pod wpływem temperatury jego tłuszcze nierafinowane nie tylko ulegają zniszczeniu, lecz również mogą zostać przetworzone w substancje toksyczne. Z powyższych względów produkt ten powinien być stosowany wyłącznie na zimno.
Warto podkreślić datę ważności olejku. Oficjalnie przyjęto, że nie jest to najtrwalszy produkt zarówno dla celów spożywczych jak i pielęgnacyjnych. Od momentu wyprodukowania, najlepsze efekty utrzymują się w przedziale 6 do 12 miesięcy. Produkt ten należy przechowywać w ciemnej butelce, która powinna być wykonana ze szkła. Poleca się przechowywanie olejku w ciemnych miejscu, którego temperatura waha się w zakresie 4-10ºC.
Kwestią wartą podkreślenia jest to, że olej wiesiołkowy nie stanowi lekarstwa, a jedynie suplement diety, który z sukcesem stosowany jest jako wspomagacz wielu terapii. Ze względu na brak skutków ubocznych, jego działanie, a także możliwość stosowania przez dzieci, a także kobiety w ciąży ten produkt, będzie z pewnością zdobywać coraz większą popularność!
ALINESS Olej z Nasion Wiesiołka 1000 mg - 90 kapsułek
Olej z wiesiołka uzyskiwany jest z nasion wiesiołka dwuletniego tłoczonego metodą na zimno. Zawiera on wysoką zawartością tłuszczów nienasyconych, w tym tłuszczów wielonienasyconych, do których należą kwasy omega-6: kwas linolowy (LA) oraz kwas gamma-linolenowy (GLA). Olej z wiesiołka pomaga uzupełnić dietę w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (Omega-6). Zawarty w produkcie Kwas linolowy (LA) pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi*. Produkt zawiera wysoką zawartość kwasu gamma-linolenowy (GLA) oraz naturalnie występującą witaminę E. Uzupełnienie codziennej diety w Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe z rodziny Omega-6, a szczególnie w kwas gamma-linolenowy (GLA).
Źródła:
1. "Stosujemy olej z wiesiołka. Niepozorna roślina o niepospolitych właściwościach" – Nancy L Morse, Źródło życia, 2016
2. "Nienasycone kwasy tłuszczowe, ich właściwości biologiczne i znaczenie w lecznictwie" – K. Karłowicz-Bodalska, T. Bodalski, w: Borgis – Postępy Fitoterapii, nr 1/2007
3. "Spotkania z przyrodą. Rośliny" – I. Szwedler, M. Sobkowiak, red. naukowa dr B. Sudnik-Wójcikowska, Multico Oficyna Wydawnicza, Warszawa 1998
Skorzystaj ze zniżki:
Autor:
Patryk Chodyniecki
Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.