Porady dietetyka - propozycje suplementów Data dodania: 22-02-2023

Olejek kamforowy

Olejek kamforowy jest aromatyczny i wchłaniany przez skórę. Może zapewnić różne korzyści zdrowotne, w tym łagodzenie bólu i łagodzenie podrażnień skóry. Olejek kamforowy pozyskiwany jest z drewna drzew kamforowych, znanego naukowo jako Cinnamomum camphora i ma silny aromat. Można go również zsyntetyzować z terpentyny. W tym artykule opiszemy przeznaczenie oleju kamforowego, jego rodzaje i związane z nim ryzyko.

 

Rodzaje olejku kamforowego 

 

Istnieją cztery rodzaje i kolory olejku kamforowego:

  • Biały: to jedyny typ używany w zastosowaniach terapeutycznych. Wbrew nazwie jest klarowny lub lekko mleczny w postaci płynnej.
  • Brązowy i żółty: oba są toksyczne, zawierają wysoki poziom naturalnego składnika roślinnego safrolu.
  • Niebieski: Kolejny toksyczny kolor.

Człowiek powinien używać tylko oleju kamforowego, który jest przezroczysty lub bardzo blady.

 

Jakie wskazania zawiera olejek kamforowy? 

 

Olejek kamforowy ma wiele zastosowań. Ma właściwości przeciwzapalne i często jest składnikiem maści parowych, mazideł i balsamów. Wiele osób używa go do łagodzenia podrażnień, swędzenia i bólu. Jako składnik różnych produktów może również pomóc złagodzić stany zapalne i przekrwienie klatki piersiowej. Ponadto olej kamforowy jest popularny w kuchni, głównie w Indiach. Inne wskazania do stosowania olejku kamforowego to:

Problemy ze skórą - Jedno z badań wykazało, że olejek kamforowy łagodzi patologiczne systemy atopowego zapalenia skóry lub egzemy i pomaga w  leczeniu tych schorzeń. Używaj wyłącznie produktów zawierających olejek kamforowy o stężeniu 11% lub mniejszym. Nie nakładaj produktów kamforowych na uszkodzoną skórę ze względu na potencjalne działanie toksyczne. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

Trądzik - Dzięki swojemu działaniu antyseptycznemu i antybakteryjnym kamfora może pomóc zatrzymać trądzik w małych ilościach. Kamfora zapobiega gromadzeniu się brudu, bakterii i nadmiaru oleju oraz powstawaniu plam i zaskórników. Warto zatem zaopatrzyć się w mydło kamforowe. 

Ból - Olejek kamforowy jest powszechnym składnikiem leków przeciwbólowych, w tym miejscowych środków przeciwbólowych. Może pomóc w leczeniu bólów mięśni, jednocześnie stymulując krążenie poprzez interakcję z receptorami nerwów czuciowych.

Olejek kamforowy może również pomóc w zmniejszeniu przewlekłego bólu mięśni i stawów przez dłuższy czas. Dzięki podwójnemu działaniu ciepła i zimna olejek kamforowy znieczula i chłodzi zakończenia nerwowe, a następnie rozgrzewa bolesny obszar, zwiększając krążenie w sztywnych stawach i mięśniach.

Bóle głowy - Trwają badania nad stosowaniem oleju kamforowego w celu złagodzenia bólów głowy. Panuje powszechne przekonanie, że olejki eteryczne mogą pomóc w leczeniu bólów głowy, w tym migrenowych bólów głowy. Te, które przyczyniają się do uspokajającej atmosfery, mogą również pomóc w zasypianiu. W badaniu z 2019 r. na myszach zbadano wpływ Cinnamomum camphora na migrenę. Odkryto, że olejek eteryczny może tłumić ścieżki sygnalizacji bólu i osłabiać stan zapalny neurogenny. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli dana osoba odczuwa uporczywe bóle głowy lub migrenowe bóle głowy, powinna skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania porady.

Kaszel i przekrwienie dróg oddechowych - Olejek kamforowy jest popularny w aromaterapii, ponieważ pomaga łagodzić przekrwienie dróg oddechowych. Ma również właściwości przeciwkaszlowe, które mogą pomóc złagodzić kaszel u dzieci i dorosłych. Z tych powodów jest składnikiem popularnych maści do klatki piersiowej sprzedawanych bez recepty.

Każdy może spróbować nałożyć te produkty na klatkę piersiową lub stopy — w takim przypadku dobrym pomysłem jest późniejsze założenie skarpet. Można również rozpuścić produkt w misce z gorącą wodą i wdychać parę.

Oparzenia powierzchowne - Badanie z 2015 roku sprawdzało, czy olejek kamforowy i olej kokosowy mogą pomóc w pielęgnacji powierzchownych oparzeń. Naukowcy przeanalizowali dane od 2000 osób. Wyniki wskazują, że mieszanka olejków znacząco pomogła w leczeniu oparzeń w warunkach szpitalnych. Według autorów badania pacjenci, którzy otrzymali leczenie olejkami, zgłaszali poprawę jakości życia i mniejszy ból. Nie doświadczyli żadnych „zbędnych” skutków ubocznych podczas stosowania kombinacji olejków. Ponadto spędzili mniej czasu w szpitalu niż ci, którzy nie stosowali dodatkowego leczenia olejkiem. 

Choroby przewlekłe - Badanie z 2018 roku sprawdzało, czy olejek z białej kamfory ma działanie przeciwnowotworowe. Wyniki wskazują, że olejek eteryczny może stymulować zależną od komórek odpornościowych regresję nowotworów skóry w modelu zwierzęcym.

Dodatkowo, autorzy przeglądu z 2013 r. stwierdzili, że kamfora może pomóc w leczeniu lub zapobieganiu „poważnym, zagrażającym życiu chorobom”. Od tego momentu nastąpił kolejny rozkwit  badań nad jego potencjalną rolą w leczeniu choroby Alzheimera i schorzeń neurologicznych. 

Zmniejsza oznaki starzenia - Uważa się, że kamfora ma działanie przeciwstarzeniowe, ponieważ zwiększa produkcję kolagenu i elastyny. 


 

Dane dotyczące działań niepożądanych 

 

Olejek kamforowy może być potencjalnie szkodliwy i ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji jego użytkowania.

Jeśli osoba przyjmuje go doustnie, to skutkiem ubocznym może być pieczenie jamy ustnej i gardła, wymioty i nudności. Ponadto olej kamforowy może czasami powodować zaczerwienienie i podrażnienie skóry.

Wytyczne dotyczące bezpieczeństwa stosowania tego rodzaju preparatów ostrzegają przed stosowaniem produktów kamforowych:

  • na rany
  • do każdej innej uszkodzonej i popękanej skóry
  • do skóry znajdującej się w okolicach oczu. 

     Zawsze ważne jest, aby uważnie przestrzegać instrukcji jego stosowania. Skonsultuj się również z lekarzem przed użyciem jakiegokolwiek produktu zawierającego kamforę u niemowlęcia. Każdy, kto obecnie przyjmuje leki, powinien skonsultować się z lekarzem przed użyciem produktów kamforowych. Pamiętajmy także o tym, że warto przetestować reakcję na olej kamforowy, nakładając produkt na niewielką powierzchnię skóry przed zastosowaniem go w szerszym zakresie.

Pamiętajmy, że olejek kamforowy, to produkt, którego stosowanie może prowadzić do działań niepożądanych. Cynamonowiec kamforowy może pomóc na wiele schorzeń. Preparat należy stosować zewnętrznie, na miejscowe przekrwienie skóry, choroby skórne, gdyż wykazuje działanie przeciwzapalne, działanie rozgrzewające, przeciwbólowe, a dodatkowo leczy choroby skórne. Zanim zastosujesz tego rodzaju preparat, zapytaj o to swojego lekarza, bądź skonsultuj kurację z farmaceutą.   


Produkty zawierające olejek kamforowy:


CANNADERM Mentholka (Żel chłodzący na bóle mięśniowe i stawowe) 200ml
alt

NOW FOODS Essential Oil (Olejek Eteryczny) Drzewo kamforowe 30ml
alt

NATURE’S SUNSHINE Tei-fu Balsam do Masażu 118,3ml
alt
 


Produkty powiązane z artykułem


Skorzystaj ze zniżki:

alt


 

Źródła: 

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/camphor-oil (dostęp 1 listopada 2021r) 
  2. https://www.naturalfrenchsoap.com/blog/what-is-camphor-7-surprising-benefits-uses-of-camphor-oil (dostęp 1 listopada 2021r.) 
  3. https://www.rxlist.com/camphor/supplements.htm (dostęp 1 listopada 2021r.) 
  4. https://www.organicfacts.net/health-benefits/essential-oils/camphor-essential-oil.html (dostęp 1 listopada 2021r) 
 

Autor:

Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.
 

alt

AUTOR
Gosia
Komentarze (0)

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle