język:   PolskiAngielski
waluta:  
1 » 2 » Prawidłowa suplementacja w trakcie ciąży3

Prawidłowa suplementacja w trakcie ciąży

Właśnie dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą i zastanawiasz się jakie witaminy wybrać, aby zapewnić swojemu maluszkowi jak najlepszy rozwój? Jak wiesz, podczas ciąży lub karmienia piersią wzrasta zapotrzebowanie organizmu na makroskładniki, witaminy i minerały, które są bardzo ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Z racji ich dużego zapotrzebowania, zbilansowana dieta może nie wystarczyć. Warto więc w zależności od trymestru wprowadzić do niej dodatkową suplementację, która pozwoli pokryć ich niedobór. Prawidłowa suplementacja w tym czasie ma uzasadnienie i niesie ze sobą sporo korzyści dla dziecka.

 

Jaki suplement prenatalny wybrać?

 

Suplementy pozwalają na prawidłowy rozwój organów dziecka, układu nerwowego, jak również zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych w późniejszym jego rozwoju. Zapotrzebowanie na makro i mikroskładniki w trakcie ciąży lub karmienia piersią wzrasta, a jak pokazują badania zbilansowanie ich może być trudne. Dlatego coraz częściej producenci przygotowują odpowiednie preparaty, które są w stanie uzupełnić niedobory pokarmowe. Polecamy w szczególności kompleks witamin firmy Thorne – Basic Prenatal i Garden of life – Vitamin Code Raw Prenatal. Obaj producenci cechują się najwyższą jakością produktów.alt      alt


Jakie witaminy są potrzebne w trakcie ciąży?

 

Kwas foliowy powinien być przyjmowany przez kobiety przynajmniej pół roku wcześniej przed planowaną ciążą. Zmniejsza on ryzyko wystąpienia wad ośrodkowego układu nerwowego oraz wad serca, a zapotrzebowanie na niego w trakcie ciąży wzrasta aż 4-krotnie! Mimo iż witamina B6 jest jedną z najważniejszych, nie należy pomijać pozostałych witamin i minerałów. Żelazo, podobnie jak kwas foliowy, jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dziecka. Jego niedobór może być przyczyną osłabienia, podatności na infekcje, a nawet bólów głowy. Bardzo popularne okazują się wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza omega-3 i omega-6, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i dojrzewania dzieci. Przyszła matka musi suplementować również jod nie tylko dla siebie samej, aby utrzymać właściwą równowagę hormonalną tarczycy, ale i dla noworodka. Odpowiednio przyjmowany magnez pozwoli na obniżenie ciśnienia tętniczego, ale także pozytywnie wpłynie na prawidłową gospodarkę mineralną kości u płodu.

 

Produkty żywieniowe, których należy unikać w trakcie ciąży.

 

Przede wszystkim należy unikać żywności przetworzonej typu fast food, czyli hamburgerów, pizzy i innych bezwartościowych produktów, które nie dostarczą dziecku żadnych składników odżywczych. Unikaj również nadmiaru węglowodanów i pustych kalorii, które znajdują się w słodyczach. Proste cukry, syrop glukozowo-fruktozowy i kwasy tłuszczowe typu trans również nie będą odpowiednie. Postaraj się wyłączyć z diety produkty wędzone, ponieważ w składzie dymu wędzarniczego znajdują się szkodliwe związki, m.in. dioksyny, które działają rakotwórczo. Jedzenie tatar, surowych ryby lub owoców morza w trakcie ciąży może grozić zatruciem pokarmowym. Zdecydowanie zrezygnuj z tych produktów w czasie ciąży.

Czy istnieje możliwość przedawkowania witamin w trakcie ciąży?

Zbyt duża ilość preparatu, jest podobnie problemowa, jak i jej niedobór. Dlatego zalecamy dopasowanie dawki produktu w zależności od niedoborów (najlepiej popartych badaniami klinicznymi), w konsultacji z lekarzem.
Przejdź do strony głównej
9
© 2018 mass-zone.eu
wszelkie prawa zastrzeżone
wykonanie: interium.com.pl