język:   PolskiAngielski
waluta:  
Strona główna1 » Porady dietetyka - propozycje suplementów2 » Prawidłowa suplementacja w trakcie ciąży

Filtruj produkty

KategorieKategorie

Prawidłowa suplementacja w trakcie ciąży

Data dodania: 25-06-2018

Jesteś właśnie po pierwszych badaniach i okazało się, że jesteś w ciąży? Albo dopiero starasz się o dziecko? Możliwe, że jesteś krewnym, który chciałby o kobietę w ciąży zadbać jak najlepiej. Z poniższego tekstu, dowiesz się jakie suplementy są niezbędne dla kobiet w ciąży, co należy suplementować i na co uważać. 

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wydało rozporządzenie, w którym określa jakie witaminy i makroelementy należy stosować u kobiet  planujących ciąże i ciężarnych. Jako pierwszy produkt, w dokumencie wymieniony jest kwas foliowy, jod i witamina D, kolejne składniki, jak żelazo DHA, magnez, powinny być podawane, jeśli stwierdzony jest niedobór lub narażenie na niedobór. Oczywiście każda dawka powinna być dostosowana na podstawie wyników, a także dietę kobiety. 


Kwas foliowy – niezbędny składnik w suplementacji ciężarnej


Poniżej omówię każdy element suplementacji. Zaczniemy od tego, który każdy z nas zna doskonale – kwas foliowy. Dawka, jakajest zalecana, to nie mniej niż 400 ug dziennie, jest to tak zwana witamina B9. A jaka jest rola tej witaminy? Wpływa na odpowiednią pracę układu nerwowego, przewodu pokarmowego, powstawanie czerwonych krwinek i rozwój komórek nerwowych. Bierze ona udział także w procesie wzrostu i rozwoju. Zauważono, że w polskiej populacji większość kobiet nie ma możliwości metabolizowania kwasu foliowego, dlatego wskazane jest, aby podawać kwas foliowy z jego aktywną formą. Zapytacie pewnie, dlaczego trzeba jeszcze przed ciążą zadbać o poziom kwasu foliowego? Z bardzo prostej przyczyny, często przez pierwsze tygodnie, kobiety nie wiedzą, że są w ciąży. A to właśnie w tym czasie następuje rozwój i kształtowanie mózgu i rdzenia kręgowego. Dzięki temu w dużym odsetku przypadków możemy uniknąć ryzyka wystąpienia wad wrodzonych, takich jak wady cewy nerwowej, bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa. Oprócz suplementów, które będę omawiała na koniec artykułu, warto też zadbać o wzbogacenie diety ciężarnej w produkty wysokofolianowe. Pierwsze co powinno nam się kojarzyć, to foliany z kolorem zielonym. Najwięcej bowiem znajdziemy tej witaminy w warzywach zielonych jak szpinak, brokuły, sałata czy kapusta, ale także sok z pomaraćzy, fasola, cykoria, groszek, szparagi, soczewica, ryż, soja i kiełki pszenicy. 


Witamina D dla każdej młodej mamy


Drugim niezbędnym składnikiem i wymagającym suplementacji jest witamina D. Dokładnie o niej możecie poczytać w poprzednich artykule (LINK), warto jednak przypomnieć parę najważniejszych informacji. Niedobór witaminy D w ciąży, nie tylko zwiększa szansę na urodzenie dziecka z niedoborem, ale także może powodować większe ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Skutkiem tego urodzone dziecko, będzie miało słabsze kości, ryzyko krzywicy, a także takich chorób jak cukrzyca, nowotwory i większą szanse na zachorowanie na choroby autoimmunologiczne. Kobiety w ciąży powinny suplementować 1500-2000 IU/dobę, a suplementacja nie powinna rozpocząć się później niż od drugiego trymestru. 


Jod, ważny już od pierwszych dni ciąży


Trzecim niezbędnym w suplementacji pierwiastkiem jest Jod. Jest on odpowiedzialny za rozwój płodowy dziecka, jego prawidłową funkcję tarczycy i rozwój mózgu. Niedobór jodu moze powodować u dziecka-upośledzenie umysłowe zwane kretynizmem. Tutaj podobnie jak w kwasie foliowym, najważniejsze są pierwsze tygodnie. W tym czasie matka dostarcza dziecku, wszystkich niezbędnych hormonów. Oprócz niezbędnego suplementu należy zadbać o dietę w tym zakresie. Zwiększyć udział w diecie ryb morskich (ale koniecznie dobrego pochodzenia), jodowanej soli i wody mineralnej.

Kolejnymi ważnym składnikiem diety ciężarnej powinno być żelazo. Według wcześniejszego opisu nie ma nakazu suplementacji, natomiast konieczne jest zbadanie poziomu, najlepiej jeszcze przed ciążą i jeśli to konieczne wdrożenie suplementacji pod kontrolą specjalisty. U większości ciężarnych występuje niedobór żelaza. Najbardziej narażone na niedobór są wegetarianki, pacjentki z zaburzeniami wchłaniania, oraz poziomem hemoglobiny poniżej 11mg/dl. 


Omega 3 także dla mam


Warto zadbać także o kwas DHA. W większości dieta polek nie pokrywa zapotrzebowania na niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza kwasu dokozaheksanowego (DHA). Jako najważniejsze źródło wymienia się ryby morskie. A jak to wpływa na rozwój dziecka? Przede wszystkim niedobór może powodować problemy z rozwojem układu nerwowego i narządu wzroku, dzięki odpowiedniej suplementacji możliwe jest prawidłowe widzenie u nowo narodzonego dziecka. Kwas DHA jest niezwykle ważny nie tylko dla dziecka, ale także dla matki. U kobiet ze stwierdzoną depresją poporodową zauważono znacząco niski poziom DHA. 

JARROW FORMULAS EPA-DHA Balance 240 kapsułek
alt


Wapń dla zdrowych kości dziecka


Wapń to kolejny składnik diety ciężarnej, o który powinniśmy zadbać. Odpowiada on za prawidłowe wytworzenie się kości i zębów. Zwłaszcza należy zadbać o podaż wapnia w ostatnim trymestrze, wtedy też kształtowany jest szkielet. Dbając o odpowiednie ilości, możemy zapobiegać przedwczesnym porodom i zmniejszać ciśnienie krwi. 


Czego unikać w ciąży?


Przede wszystkim zbyt dużych ilości witaminy A, mogą się one przyczyniać do powstawania wad wrodzonych. Przed planowaniem ciąży najlepiej skontaktować się ze specjalistą, w zakresie swojej diety, niedoborów, wykonania niezbędnych badań i przygotowania się do suplementacji przedciążowej. W samej ciąży oprócz odpowiedniej suplementacji powinniśmy unikać, wszystkich produktów przetworzonych. Niezdrowego jedzenia w postaci fastofood, cukru, słodkich napojów, produktów z długim składem, produktów niewiadomego pochodzenia. Z diety zaleca się wykluczyć surowe mięso, surowe ryby i surowe jajka. Całkowicie poleca się też wykluczyć podroby i wątróbkę ze względu na poziom witaminy A. Tak samo nie poleca się spożywania serów pleśniowych. Orzechy i ziarna poleca się jeść tylko z dobrego źródła, a przed zjedzeniem uprażyć, żeby zapobiegać spożywaniu grzybów i drożdży. Oczywiście w ciąży całkowicie zakazane jest spożywanie KAŻDEJ ilości alkoholu i palenie papierosów. 


Suplementy 


Najlepiej wybierać preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży, w postaci multiwitamin. Pojedyncza suplementacja, oddzielnie każdym składnikiem, może być uciążliwa dla ciężarnej. 
THORNE Basic Prenatal - 90 kapsułek
alt

GARDEN OF LIFE Vitamin Code RAW Prenatal - 90 kapsułek
alt


Pregna plus, podawany w trakcie całej ciąży i laktacji. Zawiera odpowiednią do zalecanych norm ilość kwasu foliowego, wraz z jego aktywną formą, odpowiednie dawki żelaza, jodu i witaminy D. 

Omega med optima forte, przeznaczony tak jak poprzedni na cały okres ciąży i laktacji, zawiera odpowiednią ilość kwasu foliowego, DHA, jod, żelazo i witaminę D. 

Prenatal Duo, przeznaczony dla kobiet od 13 tygodnia ciąży i przez cały okres laktacji, zawiera odpowiednią ilość kwasów omega 3, ważną podaż żelaza, foliany, a pojawiają się także takie składniki jak cholina, witamina B6 i B12. 

Composita Mama DHA, produkt zalecany także dla kobiet w całym okresie ciąży i laktacji. Zawiera kwas foliowy. Kwasy omega 3, pokryte zapotrzebowanie na żelazo, jod, witaminę D i magnez, a także cholinę, witaminę  B12 i B6. 

Literatura
Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin I mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących. 
Roth De i wsp. Global prevalence and disease burden of vitamin D deficiency: a roadmap for action in low- and middle-income countries. Ann NY Acad sci, Sept.2018
Vinding Rk I wsp. Effect of fish oil supplementation in pregnancy on bone, lean, and fat mass at six years: randomised clinical trial., BMJ, 2018
 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej
9
© 2018 mass-zone.eu
wszelkie prawa zastrzeżone
wykonanie: interium.com.pl