Saturacja krwi
- Saturacja - jak sprawdzić nasycenie krwi tlenem?
- Dlaczego muszę wykonać badanie poziomu tlenu we krwi?
- Jak zwiększyć poziom tlenu we krwi?
- Kto wykonuje badanie poziomu tlenu we krwi?
- Badanie Allena
- Saturacja krwi - jak mierzyć saturację?
- Jak sprawdzić saturację badaniem krwi?
- Jak użyć pulsoksymetr?
- Saturacja krwi - wynik badania
- Jaki jest normalny poziom tlenu we krwi?
- Co oznacza niski poziom tlenu we krwi?
- Saturacja krwi - kiedy dzwonić do lekarza?
- Czy niski poziom tlenu we krwi jest oznaką COVID-19?
- Objawy niedotlenienia organizmu
- Źródła
- Autor
Co oznacza saturacja krwi? Twój poziom tlenu we krwi (saturacja krwi tlenem) to ilość tlenu krążącego we krwi. Tlen jest niezbędny do życia, a nasze ciała potrzebują określonej ilości tlenu, aby prawidłowo funkcjonować. Tlen dostaje się do organizmu przez nos lub usta podczas oddychania (wdech) i przechodzi przez płuca do krwiobiegu. Po dotarciu do krwioobiegu tlen trafia do komórek w całym ciele. Wszystkie twoje komórki potrzebują tlenu, aby wydajnie wytwarzać energię, a twoje ciało potrzebuje energii, aby spełnić wszystkie swoje procesy, takie jak trawienie, a nawet myślenie. Gdy twoje komórki wykorzystują tlen, wytwarzają dwutlenek węgla. Twój krwioobieg następnie przenosi dwutlenek węgla z powrotem do płuc, a ty wydychasz go przez usta lub nos. Twoje ciało ściśle reguluje ilość tlenu we krwi, ponieważ niski poziom tlenu we krwi ( hipoksemia ) może prowadzić do wielu poważnych stanów i uszkodzeń poszczególnych układów narządów, zwłaszcza mózgu i serca. Niski poziom tlenu we krwi wskazuje, że Twoje płuca lub układ krążenia mogą nie działać tak, jak powinny.
Saturacja - jak sprawdzić nasycenie krwi tlenem?
Istnieją dwa główne sposoby mierzenia lub testowania poziomu tlenu we krwi:
-
test pobierania krwi
-
pulsoksymetria (przy użyciu oksymetru ).
Badanie krwi dostarcza znacznie więcej informacji na temat poziomu tlenu niż pulsoksymetr.
Test pobierania krwi na poziom tlenu - pracownicy służby zdrowia mogą mierzyć poziom tlenu we krwi w ramach większego testu zwanego gazometrią krwi tętniczej (ABG). Test ABG mierzy poziom tlenu i dwutlenku węgla we krwi. Test sprawdza również równowagę kwasów i zasad, zwaną równowagą pH, we krwi. Zbyt dużo lub zbyt mało kwasu we krwi może być szkodliwe dla zdrowia.
Pulsoksymetr - pulsoksymetr może również mierzyć poziom nasycenia krwi tlenem za pomocą małego klipsa, który zwykle umieszcza się na palcu u nogi. Odczyt oksymetru wskazuje tylko, jaki procent krwi jest nasycony tlenem, znany jako poziom SpO2, a także tętno. To szybki i nieszkodliwy sposób na sprawdzenie, czy u kogoś poziom tlenu we krwi nie jest zbyt niski. Pracownicy służby zdrowia często używają pulsoksymetrów w szpitalach. Pulsoksymetru można również używać w domu — zwykle można go kupić w aptece lub w niektórych sklepach i na stronach internetowych.
Dlaczego muszę wykonać badanie poziomu tlenu we krwi?
Twój lekarz może zlecić wykonanie badania poziomu tlenu we krwi, jeśli doświadczasz któregokolwiek z następujących ostrych (nagłych i poważnych) stanów:
- Jeśli masz problemy z oddychaniem. (Noworodek może również potrzebować badania tlenu we krwi, jeśli ma problemy z oddychaniem).
- Jeśli niedawno doznałeś urazu głowy lub szyi, co może mieć wpływ na oddychanie.
- Jeśli masz chorobę koronawirusową (COVID-19).
- Jeśli masz zapalenie płuc.
- Jeśli masz zatrucie tlenkiem węgla.
- Jeśli masz obrażenia spowodowane wdychaniem dymu.
- Jeśli miałeś wiele epizodów nudności i/lub wymiotów.
- Jeśli przedawkowałeś narkotyki.
Twój lekarz może również wykonać badanie tlenu we krwi, jeśli masz którąkolwiek z następujących chorób płuc, aby upewnić się, że twoje leczenie działa prawidłowo:
- astma,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
- mukowiscydoza,
- choroba serca.
Jeśli otrzymujesz terapię tlenową w szpitalu, twój lekarz prawdopodobnie będzie monitorował poziom tlenu we krwi, aby upewnić się, że otrzymujesz odpowiednią ilość tlenu.
Jak zwiększyć poziom tlenu we krwi?
Istnieje kilka sposobów na naturalne zwiększenie ilości tlenu we krwi, w tym:
- Oddychanie świeżym powietrzem: Otwarcie okien lub wyjście na spacer może zwiększyć ilość tlenu dostarczanego do organizmu, co zwiększa ogólny poziom tlenu we krwi.
- Rzucenie palenia: zaledwie dwa do trzech tygodni po rzuceniu palenia prawdopodobnie znacznie poprawi się krążenie. Po upływie jednego do dziewięciu miesięcy duszność zmniejsza się. Oba te aspekty przyczyniają się do zdolności organizmu do przyjmowania większej ilości tlenu.
- Wykonywanie ćwiczeń oddechowych: proste ćwiczenia oddechowe, takie jak oddychanie zaciśniętymi ustami i głębokie oddychanie brzuchem, mogą otworzyć drogi oddechowe i zwiększyć ilość tlenu we krwi.
Możesz użyć pulsoksymetru w domu, aby sprawdzić poziom tlenu we krwi i sprawdzić, czy te naturalne sposoby na zwiększenie spożycia tlenu działają na Ciebie. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że jeśli masz chorobę podstawową, szczególnie poważną chorobę, taką jak zapalenie płuc lub zatrucie tlenkiem węgla, te naturalne środki mogą nie wystarczyć, aby zwiększyć poziom tlenu we krwi do akceptowalnego wyniku. Jeśli wystąpią objawy hipoksemii, jak najszybciej udaj się do najbliższego szpitala.
Kto wykonuje badanie poziomu tlenu we krwi?
Specjalista świadczący opiekę zdrowotną zwany terapeutą oddechowym zwykle wykonuje pobranie krwi do badań poziomu tlenu we krwi, które są częścią gazometrii krwi tętniczej z tętnicy w nadgarstku. Próbka jest następnie przetwarzana przez terapeutę lub bardzo szybko wysłana do laboratorium, gdzie naukowcy z laboratorium medycznego ją przetwarzają. Każdy pracownik służby zdrowia może zastosować pulsoksymetr, aby sprawdzić poziom nasycenia krwi tlenem. Możesz również użyć pulsoksymetru na sobie lub innej osobie w domu.
Badanie Allena
Jeśli lekarz pobiera próbkę krwi z tętnicy w nadgarstku, może wykonać test krążenia krwi zwany “testem Allena” przed pobraniem próbki. Test Allena polega na trzymaniu dłoni wysoko z zaciśniętą pięścią. Twój lekarz będzie następnie naciskał na tętnice w nadgarstku przez kilka sekund. Ten prosty test upewnia się, że obie tętnice w nadgarstku są otwarte i działają prawidłowo. Jeśli stosujesz uzupełniającą terapię tlenową, twój lekarz może wyłączyć tlen na około 20 minut przed pobraniem krwi. Nazywa się to testem powietrza w pomieszczeniu. Jeśli nie jesteś w stanie oddychać bez dodatkowego tlenu, twój lekarz nie wykona tego testu.
Saturacja krwi - jak mierzyć saturację?
Prawidłowe normy saturacji krwi są niezwykle istotne. Dlatego ważne jest to, by przeprowadzić badanie, które zbada prawidłowe natlenienie krwi. Większość badań krwi pobiera próbkę krwi z jednej z twoich żył. W przypadku badania poziomu tlenu we krwi, które jest częścią gazometrii krwi tętniczej, laborant pobierze próbkę krwi z jednej z twoich tętnic. Dzieje się tak, ponieważ poziom tlenu we krwi z tętnicy jest wyższy niż we krwi z żyły. Laborant zwykle pobiera próbkę z tętnicy w nadgarstku, zwanej tętnicą promieniową . Czasami można pobrać próbkę z tętnicy w łokciu lub pachwinie. Jeśli noworodek przechodzi badanie poziomu tlenu we krwi, można pobrać próbkę z pięty dziecka lub pępowiny. Niestety pobranie próbki krwi z tętnicy jest zwykle bardziej bolesne niż pobranie próbki z żyły. Dzieje się tak, ponieważ tętnice są głębsze niż żyły i są otoczone nerwami. Możesz odczuwać zawroty głowy, nudności, gdy lekarz pobiera krew z tętnicy.
Jak sprawdzić saturację badaniem krwi?
Pomiar saturacji przy użyciu badania krwi przebiega następująco:
-
Usiądziesz na krześle lub położysz się na łóżku medycznym, a lekarz będzie szukał tętnicy – zwykle w twoim wewnętrznym nadgarstku. Można użyć obrazowania ultrasonograficznego, aby znaleźć tętnicę.
-
Po zlokalizowaniu tętnicy czyści i dezynfekuje obszar wkłucia.
-
Następnie wprowadza małą igłę do tętnicy, aby pobrać próbkę krwi. Możesz poczuć ostry ból, gdy igła wbija się w tętnicę.
-
Po wkłuciu igły niewielka ilość krwi zostanie zebrana w strzykawce.
-
Gdy będzie mieć wystarczającą ilość krwi do zbadania, wyjmuje igłę i przytrzyma wacik lub gazę w miejscu, aby zatrzymać krwawienie. Może naciskać przez 5 do 10 minut lub dłużej, jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew.
-
Założy bandaż na miejscu.
Jeśli pobrano krew, możesz doświadczyć siniaków lub bolesności w miejscu wkłucia igły. Twój lekarz może zalecić unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów przez 24 godziny po pobraniu krwi.
Jak użyć pulsoksymetr?
Badanie saturacji krwi za pomocą pulsoksymetru obejmuje następujące etapy:
- Twój lekarz przypnie małe, plastikowe urządzenie elektroniczne zwane pulsoksymetrem na części ciała — zwykle opuszce palca.
- Pulsoksymetr wyśle specjalny rodzaj światła zwanego podczerwonym, które przejdzie przez skórę i do krwi w naczyniach włosowatych. To jest nieszkodliwe i nic nie poczujesz.
- Pulsoksymetr mierzy następnie, ile światła odbija się od cząsteczek hemoglobiny we krwi. Służy do określania poziomu tlenu we krwi.
- Po kilku sekundach pulsoksymetr wyświetli liczbę odpowiadającą twojemu tętnu i poziomowi tlenu.
Możesz również użyć pulsoksymetru w domu. Należy pamiętać o czynnikach, które mogą zmniejszyć dokładność odczytów pulsoksymetru, do których należą:
- Mając lakier do paznokci na palcu lub u nogi, którą testujesz.
- Intensywne oświetlenie w pomieszczeniu, w którym używasz pulsoksymetru.
- Nadmierny ruch podczas korzystania z pulsoksymetru.
Saturacja krwi - wynik badania
Co oznaczają wyniki badania poziomu tlenu we krwi? Raporty z badań krwi, w tym raporty z badań poziomu tlenu we krwi, zazwyczaj zawierają następujące informacje:
-
Nazwa badania krwi lub to, co zostało zmierzone we krwi.
-
Liczba lub pomiar wyniku badania krwi.
-
Normalny zakres pomiarowy dla tego testu.
-
Informacje, które wskazują, czy twój wynik jest normalny, nieprawidłowy, wysoki czy niski.
Jeśli wyniki badań krwi nie są prawidłowe, może to oznaczać, że:
-
Nie pobierają wystarczającej ilości tlenu.
-
Nie pozbywamy się wystarczającej ilości dwutlenku węgla.
-
Brak równowagi pH krwi (jest zbyt kwaśny lub zasadowy).
Test poziomu tlenu we krwi nie może zdiagnozować konkretnych schorzeń. Jeśli twoje wyniki nie są normalne, twój lekarz zleci więcej testów w celu potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy. Kiedy powinienem poznać wyniki mojego badania poziomu tlenu we krwi? Wyniki badania poziomu tlenu w próbce krwi są zwykle dostępne od razu (w ciągu kilku minut). Pulsoksymetr w ciągu kilku sekund pokazuje poziom nasycenia tlenem.
Jaki jest normalny poziom tlenu we krwi?
Laboratoria mogą mieć różne zakresy referencyjne dla aspektów twojej krwi, które są mierzone w teście poziomu tlenu we krwi. Kiedy otrzymasz z powrotem wyniki badań krwi, pojawią się informacje wskazujące, jakie są normalne zakresy laboratorium dla każdego pomiaru. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące wyników, koniecznie zapytaj swojego lekarza. Dla większości ludzi normalny odczyt pulsoksymetru wynosi od 95% do 100%. Jeśli masz chorobę płuc, taką jak POChP lub zapalenie płuc, twój normalny poziom nasycenia tlenem może być niższy. Twój lekarz poinformuje Cię, jakie poziomy są dopuszczalne. Twój poziom nasycenia tlenem może być również niższy, jeśli mieszkasz na obszarze o dużej wysokości. Należy zauważyć, że pulsoksymetry nie zawsze są dokładne. Rzeczywisty poziom saturacji krwi może być o 2% do 4% wyższy lub niższy niż odczyt pulsoksymetru. Aby uzyskać dokładniejszy wynik, twój lekarz może sprawdzić poziom tlenu we krwi za pomocą badania krwi.
Co oznacza niski poziom tlenu we krwi?
Niższy niż normalny poziom tlenu we krwi nazywa się hipoksemią. Ponieważ tlen jest niezbędny do wszystkich funkcji twojego organizmu, hipoksemia jest często niepokojąca. Im niższy poziom tlenu, tym większe prawdopodobieństwo powikłań w tkankach ciała i narządach. Dlatego tak ważna jest prawidłowa saturacja krwi. Różne warunki i okoliczności mogą zakłócać zdolność organizmu do dostarczania prawidłowego poziomu tlenu do krwi. Niektóre z najczęstszych przyczyn niskiego poziomu tlenu we krwi (hipoksemia) obejmują:
- choroby serca,
- choroby płuc, takie jak astma, rozedma płuc i zapalenie oskrzeli,
- silne leki przeciwbólowe lub inne problemy spowalniające oddychanie,
- bezdech senny (upośledzenie oddychania podczas snu),
- zapalenie lub bliznowacenie tkanki płucnej,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc,
- miejsca na dużych wysokościach, gdzie poziom tlenu w powietrzu jest niższy.
Jeśli masz niski poziom tlenu we krwi, twój lekarz prawdopodobnie zaleci dalsze badania w celu ustalenia, co powoduje niski poziom tlenu. Sam test poziomu tlenu we krwi nie może ustalić przyczyny. W przypadku niewydolności oddechowej prawidłowa diagnoza jest niezwykle istotna. Niska saturacja krwi, bądź nagły spadek saturacji to powód do konsultacji medycznej.
Saturacja krwi - kiedy dzwonić do lekarza?
Jeśli używasz pulsoksymetru w domu, a poziom nasycenia tlenem wynosi 92% lub mniej, zadzwoń do swojego lekarza. Jeśli wynosi 88% lub mniej, jak najszybciej udaj się do najbliższej izby przyjęć. Jeśli masz przewlekłą chorobę płuc, taką jak POChP lub astma, prawdopodobnie będziesz musiał regularnie odwiedzać swojego lekarza, aby upewnić się, że twoje leczenie działa. Jeśli pojawią się objawy związane z chorobą płuc, jak najszybciej zadzwoń do swojego lekarza.
Czy niski poziom tlenu we krwi jest oznaką COVID-19?
COVID-19 wpływa na ludzi na różne sposoby. Zainfekowani ludzie mieli szeroki zakres objawów — od łagodnych po ciężką chorobę. Niektóre – ale nie wszystkie – osoby zakażone COVID-19 doświadczają niskiego poziomu tlenu we krwi. To, że masz normalny poziom tlenu we krwi, nie oznacza, że nie masz COVID-19, jeśli doświadczasz innych objawów. Podobnie możesz mieć niski poziom tlenu we krwi i nie mieć COVID-19. Jedynym sposobem, aby upewnić się, czy masz COVID-19, jest poddanie się testom. Chociaż domowy pulsoksymetr może być pomocny w pewnych sytuacjach, ma ograniczenia i pokazuje tylko jeden mały aspekt twojego zdrowia. Nie należy polegać na pulsoksymetrze w celu ustalenia diagnozy COVID-19. Jeśli doświadczasz objawów COVID-19, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.
Objawy niedotlenienia organizmu
Objawy niskiego poziomu tlenu we krwi (hipoksemia) różnią się w zależności od ciężkości stanu i od osoby do osoby. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze symptomy:
- ból głowy
- duszność,
- szybkie bicie serca,
- kaszel,
- świszczący oddech,
- dezorientacja,
- niebieskawy kolor skóry, paznokci lub ust,
- wiśniowo czerwony kolor skóry, paznokci lub ust (objaw zatrucia tlenkiem węgla).
O ile nie masz podstawowej choroby, która może wpływać na zdolność organizmu do przyjmowania tlenu, nie jest konieczne regularne monitorowanie poziomu tlenu we krwi. Chociaż korzystanie z domowego pulsoksymetru może być pomocne w pewnych sytuacjach, nie jest on tak dokładny jak badanie krwi w celu sprawdzenia poziomu tlenu we krwi. Jeśli wystąpią objawy niskiego poziomu tlenu we krwi lub problemy z oddychaniem, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Mierzenie saturacji nie jest bolesne (o ile wykonujemy je pulsoksymetrem). Analizując wszystkie powyższe aspekty i potencjalne zagrożenia zdrowotne - warto zbadać saturację krwi jeżeli mamy objawy wskazane w artykule.
Suplementy wspomagające zdrowie krwi:
GARDEN OF LIFE Vitamin Code Healthy Blood (Zdrowie krwi) 60 Kapsułek wegetariańskich
DuoLife My Blood Moja Krew (Wsparcie prawidłowej morfologii krwii) 750ml
SWANSON Yucca (Zdrowie stawów i krwi) 100 Kapsułek
Źródła:
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/321044#oxygen-saturation
- https://www.mayoclinic.org/symptoms/hypoxemia/basics/definition/sym-20050930
- https://medlineplus.gov/lab-tests/blood-oxygen-level/
- https://www.whoop.com/thelocker/how-to-increase-blood-oxygen-level/
Autor:
Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.