Data dodania: 18-11-2020

Tlenek azotu korzyści

Choć początkowo nikt nie spodziewał się, że tlenek azotu ma korzystny wpływ na organizm człowieka, to ostatnie badania dowodzą, że jego odkrycie pozwoliło zrozumieć, w jaki sposób dochodzi do powstawania określonej grupy chorób, a co za tym idzie, jak z nimi skutecznie walczyć lub uprzednio zapobiegać. Jako ciekawostkę, warto wspomnieć, że dzięki odkryciu roli tlenku azotu w układzie krążenia, badacze, którzy tego dokonali, otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii. Czym jest tlenek azotu i jakie ma właściwości? O tym w poniższym artykule.



TLENEK AZOTU KORZYŚCI

 

Choć początkowo nikt nie spodziewał się, że tlenek azotu ma korzystny wpływ na organizm człowieka, to ostatnie badania dowodzą, że jego odkrycie pozwoliło zrozumieć, w jaki sposób dochodzi do powstawania określonej grupy chorób, a co za tym idzie, jak z nimi skutecznie walczyć lub uprzednio zapobiegać.

 

Jako ciekawostkę, warto wspomnieć, że dzięki odkryciu roli tlenku azotu w układzie krążenia, badacze, którzy tego dokonali, otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii. Czym jest tlenek azotu i jakie ma właściwości? O tym w poniższym artykule.

 

 

DLACZEGO TLENEK AZOTU DZIAŁA?

 

Skuteczność tlenku azotu wynika z tego, że powstaje z grupy związków chemicznych, jakimi są azotany. Przyjmuje się, że azotany stanowczo poprawiają zdolności wysiłkowe, w szczególności u osób uprawiających często sport. Intensywna produkcja tlenku azotu prowadzi do lepszego odżywienia, ukrwienia oraz dotlenienia mięśni oraz ich wzrostu. Wszystko to znalazło liczne grono zwolenników wśród sportowców, w szczególnie fanów pompy mięśniowej. Niemniej wskazać należy, że tlenek azotu może znaleźć również i przeciwników, ponieważ większy zapas krwi we włóknach mięśniowych, to sytuacja wyjątkowo niewskazana dla osób uprawiających m.in. sztuki walki lub inne sporty wymagające olbrzymiej sprawności fizycznej np. sporty siłowe.

 

Co ciekawe, po przeprowadzeniu badań stwierdzono, że zdecydowanie więcej korzyści azotany przynoszą osobom mniej wytrenowanym, natomiast jeśli chodzi o sportowców wyczynowych, czy fanów treningu siłowego, skuteczność tlenku azotu jest sporo mniejsza.

 

Na marginesie podkreślić warto, że ilość azotanów pochodzenia pokarmowego np. sok z buraków może przyczynić się do zwiększenia produkcji samego tlenku azotu – jest to zatem kolejny dowód na to, jak ważna jest dieta w codziennym życiu.


 

ROLA TLENKU AZOTU

 

Jak wynika z badań, tlenek azotu uczestniczy w wielu procesach zachodzących w organizmie. Jest to związek chemiczny wykorzystywany w szczególności przez sportowców, jak i w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych.

 

W zakresie układu krążenia do jego najważniejszych zadań należy:

 

  1. regulowanie przepływu krwi: tlenek azotu tworzy specjalną powłokę, która umożliwia swobodny przepływ krwi tj. erytrocytów (płytek krwi) i innych elementów krwi przez naczynia krwionośne – przez co obniża ciśnienie i ogólnie dba o ciśnienie tętnicze.
  1. wspomaganie produkcji drobnych naczyń krwionośnych: tlenek azotu działa w ten sposób, że oddziałuje na śródbłonek naczyniowy, czyli komórki (błony komórkowe), które wyścielają od wewnątrz naczynia krwionośne i z automatu tworzą ich ściany.
  2. zwiększanie średnicy naczyń krwionośnych: w przypadku zawężenia naczyń krwionośnych z powodu takiej choroby jak np. miażdżycy, tlenek azotu powoduje ich poszerzanie.
  3. zmniejszanie krzepliwość krwi.
  4. obniżenie lepkości krwi: dzięki tej funkcji tlenek azotu pomaga zmniejszyć prawdopodobieństwo zatorowości, co ma przełożenie na lepsze ukrwienie
  5. podnoszenie odporności organizmu.
  6. usprawnienie funkcji kognitywnych w organizmie - odgrywa rolę neuromodulatora w ośrodkowym układzie nerwowym (wpływa m.in. na pamięć).
  7. pomaganie w procesie wychwytywania glukozy przez komórki mięśniowe.

 

Jak już wspominano, działanie tlenku azotu jest zdecydowanie mocniejsze i korzystniejsze, jeżeli należymy do osób aktywnych fizycznie. Co więcej, jeśli chodzi o zdrowie, ale też o osiągi sportowe, istotną rolę pełni poziom naszego cholesterolu, ponieważ im niższy, tym tlenek azotu wywołuje lepsze skutki w naszym organizmie.


 

JAKIE PRODUKTY SPOŻYWAĆ, ABY DOSTARCZYĆ TLENEK AZOTU?

 

W dużym skrócie mówiąc, tlenek azotu NO, to aktywna biologicznie cząsteczka, która w organizmie produkowana jest przede wszystkim w wyniku utlenienia L-Argininy, której rozpad prowadzi do wytworzenia tlenku azotu oraz innych związków m.in. cytruliny. Z kolei roślinne produkty spożywcze, cechujące się wysoką zawartością białka, to często artykuły spożywcze z argininą.

 

Wymaga zaznaczenia jednak, że jeśli korzystamy regularnie z używek, w szczególności palimy papierosy czy też ogółem prowadzimy niezdrowy tryb życia tj. brak specjalnej diety, znikoma aktywność fizyczna, to sami w ten sposób hamujemy działanie enzymu utleniającego, który rozkłada L-Argininę do tlenku azotu.

 

Wobec powyższego, wytwarzanie tlenku azotu możemy wspomóc wzbogacając naszą codzienną dietę o takie produkty roślinne jak:

 

· rukola

· koper

· roszponka

· szpinak

· sałata masłowa

· rzodkiewka

· boćwina

· burak

· kapusta pekińska

 

Warto także dodać do menu trochę nieorganicznych azotanów, które występują np. w orzechach i roślinach strączkowych, ponieważ podobnie jak wyżej wymienione warzywa, wpływają na produkcję tlenku azotu.

 

 

INNE KORZYŚCI PŁYNĄCE ZE SPOŻYWANIA TLENKU AZOTU
 

Rola tlenku azotu NO nie sprowadza się wyłącznie do usprawnienia pracy układu krążenia. Ten związek chemiczny wykazuje również szereg innych, korzystnie wpływających na organizm właściwości, dzięki temu warto zaopatrzyć się w artykuły spożywcze go zawierające.

 

Dobrym rozwiązanie będzie też odpowiednia suplementacja. Kupując suplementy, które w pozytywny sposób zwiększają produkcję tlenek azotu NO, wspomożemy swój organizm, ponieważ tlenek azotu NO wyróżnia się tym, że:

 

  1. Pomaga leczyć zaburzenia erekcji – czyli stan polegający na niezdolności do osiągnięcia lub utrzymania erekcji na tyle silnej, aby móc swobodnie odbyć stosunek seksualny. Kuracja tlenkiem azotu w tym wypadku służy do rozluźnienia mięśni prącia, które umożliwiają komórkom wewnątrz penisa napełnić się krwią, aby uzyskać pełen wzwód.

  2. Nieznacznie zmniejsza bolesność mięśni – albowiem tlenek azotu znacznie zwiększa przepływ krwi do aktywnych mięśni i ułatwia powrót do treningu, a im częstszy trening, tym lepsze efekty (oczywiście przy odpowiednim odpoczynku).

  3. Może pomóc w kontrolowaniu cukrzycy typu 2 – ponieważ u osób cierpiących na ten rodzaj choroby, wymiar produkcji tlenku azotu jest troszkę zniekształcony. Naukowe testy wykazały, że kiedy osoby z cukrzycą typu 2 przyjmowały L-argininę, ilość tlenku azotu wzrosła, co w efekcie doprowadziło do zwiększenia poziomu wrażliwości na insulinę, a ostatecznie na lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi. Takimi suplementami są np. produkty, w których obecna jest także l-cytrulina.


 

SKUTKI UBOCZNE TLENKU AZOTU NO

 

Co do zasady suplementy tlenku azotu uznawane są za bezpieczne, pod warunkiem zażywania ich w odpowiednich dawkach. Niemniej, należy mieć na uwadze to, że „więcej nie zawsze znaczy lepiej”.

 

L-arginina przyjmowana w nadmiernych ilościach tj. powyżej 10 gramów może prowadzić do problemów gastrycznych np. w żołądku lub wywołać biegunkę. Suplementy z soku z buraków spożywane w przesadnej ilości mogą doprowadzić do zmiany kolor moczu i stolca na ciemnoczerwony, przy czym jest ten efekt uboczny nie jest uznawany za nad wyraz szkodliwy.

 

Z poważniejszych skutków ubocznych wskazać trzeba, że tlenek azotu produkowany w nadmiarze, np. podczas wstrząsu septycznego, może nawet wywołać gwałtowny spadek ciśnienia krwi, niewydolność serca oraz zmniejszoną wrażliwość na substancje naczyniowo aktywne. Podwyższony poziom tlenku azotu można zauważyć także w czasie dializy u wykazujących niedociśnienie pacjentów z niewydolnością nerek.

 

Zasada jest więc oczywista – przed spożyciem jakichkolwiek suplementów mających na celu wzrost poziomu tlenku azotu, konieczna jest uprzednia konsultacja z lekarzem lub dietetykiem.


 

Źródła:

  1. Enzymes of the L-Arginine to Nitric Oxide Pathway. Dennis J. Stuehr. The Journal of Nutrition, Volume 134, Issue 10, October 2004, Pages 2748S–2751S.

  2. Bielański, Podstawy chemii nieorganicznej, t. 2, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 655–665, ISBN 83-01-06542-7.

  3. Malinowska E., Gromkowska A., Szefer P. 2007. Zawartość azotanów (V) i azotanów(III) w roślinach strączkowych. Bromat. Chem. Toksykol. XL, 3: 287-291.

  4. Stephan BCM, Harrison SL, Keage HAD, Babateen A, Robinson L, Siervo M. Cardiovascular Disease, the Nitric Oxide Pathway and Risk of Cognitive Impairment and Dementia. Curr Cardiol Rep. 2017.

  5. Lisewska Z, Kmiecik W. 1991. Azotany i azotyny w warzywach. Cz. II. Zmiany zawartości azotanów i azotynów w warzywach podczas krótko i długoterminowego przechowywania. Post. Nauk Roln. 3: 25-31.

  6. Moncada S., Higgs A.E. The L-arginine-nitric oxide pathway. N. Engl. J. Med. 1993; 329: 2002–2012.

  7. Beckman J. Biochemistry of nitric oxide and peroxynitrite. W: Kubes P. wyd. Nitric Oxide: A modulator of cell–cell interactions in the microcirculation, R.G. Landes Company, Austin, Texas, USA 1995: 1–18

 

Badania:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15866322

  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26428638

  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28178400

 

 

Autor:

Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

alt

Oceń tekst

Komentarze (1)
Lara 03-12-2021 12:12:34
Wszystko z umiarem i to prowadzi do harmonii

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle