Gosia
Data dodania: 22-02-2023

Trzydniówka u dzieci

Rumień nagły (inaczej zwanym trzydniówka) jest reakcją alergiczną. Powoduje wysypkę plam na ciele dziecka z ciemnymi centrami i bladoczerwonymi pierścieniami, które wyglądają jak środek tarczy lub „bycze oko”. Niektóre z nich mogą mieć mały pęcherz lub strup pośrodku. Może on być groźny dla zdrowia dziecka. Co może go powodować? Jakie niesie za sobą objawy choroby u małych dzieci? Jak gorączka trzydniowa wpływa na organizm dziecka i jak to leczyć? O tym piszemy poniżej!



Rumień nagły (inaczej zwanym trzydniówka) jest reakcją alergiczną. Powoduje wysypkę plam na ciele dziecka z ciemnymi centrami i bladoczerwonymi pierścieniami, które wyglądają jak środek tarczy lub „bycze oko”. Niektóre z nich mogą mieć mały pęcherz lub strup pośrodku. Może on być groźny dla zdrowia dziecka. Co może go powodować? Jakie niesie za sobą objawy choroby u małych dzieci? Jak gorączka trzydniowa wpływa na organizm dziecka i jak to leczyć? O tym piszemy poniżej!

 

Drgawki gorączkowe i inne objawy trzydniówki


Rumień nagły zaczyna się objawiać różowymi lub czerwonymi plamami. Rosną one w ciągu kilku dni w okrągłe, które wyglądają jak cele z czerwonymi, różowymi i bladymi pierścieniami.

Często wysypka zaczyna się na ramionach, dłoniach, nogach i stopach, a następnie pojawia się na twarzy, szyi, okolicy pieluszkowej i ciele. Niektóre dzieci mają również kilka plam na ustach. Jeśli na wargach jest wiele przebarwień, nazywamy to rumieniem wielopostaciowym.

Wysypka najczęściej występuje po obu stronach ciała. Często nie będzie to przeszkadzać dzieciom, ale czasami może je swędzieć lub palić.

W miarę jak wykwit znika, skóra na której znajdowały się plamy może przez kilka miesięcy wyglądać na ciemną, ale nie pozostawi żadnych blizn.

Jedynym widocznym na pierwszy rzut oka objawem zazwyczaj jest wysypka, ale czasami dzieci z rumieniem wielopostaciowym nękają również poniższe symptomy:

  • uczucie zmęczenia,

  • pogorszenie samopoczucia,

  • zaczerwienienie gardła,

  • wysoka temperatura ciała dziecka,

  • bóle mięśni i stawów,

  • brak apetytu,

  • maluch ma znacznie obniżoną odporność,

  • opuchnięte dłonie lub stopy.


 

Co powoduje rumień nagły?


Trzydniówka występuje, ponieważ organizm przechodzi reakcję alergiczną na infekcję lub lek. Najczęstszym wyzwalaczem takiego stanu jest zarazek wywołujący opryszczkę. U dzieci drobnoustrój wywołujący zakażenie płuc może również wywołać rumień wielopostaciowy.

Rzadziej powoduje to lekarstwo. Niektóre medykamenty, które mogą do tego doprowadzać, to:

  • antybiotyki na bazie penicyliny lub sulfonamidów,

  • niektóre leki przeciwpadaczkowe,

  • znieczulenia,

  • stosowanie leków przeciwgorączkowych, czy przeciwzapalnych takich jak ibuprofen. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na leki przeciwgorączkowe, które podajemy dziecku.


 

Czy rumień nagły jest zaraźliwy?


Nie, trzydniówka nie może przenosić się z osoby na osobę. Jeśli powoduje to infekcja, to ona sama w sobie może się rozprzestrzeniać. Ale ktoś inny, kto zostanie zarażony, może nie dostać wysypki.

 

Trzydniówka - diagnoza


Lekarzowi często do diagnozy wystarczy rzut oka na pacjenta. Aby dowiedzieć się natomiast, co spowodowało rumień, lekarz zapyta zapewne o niedawno przebytą chorobę dziecka oraz o leki, które przyjmuje. Czasami przyczyna nie jest możliwa do zdiagnozowania.

 

Koniec choroby i jak ją wyleczyć


Rumień nagły najczęściej ustępuje samoistnie. Jeśli przyczyną jest infekcja, lekarz może ją leczyć. Jeśli powodem był lek, specjalista zaleci przerwę w przyjmowaniu i zastosuje w jego miejsce nowy, jeśli oczywiście jest nadal potrzebny. Jeśli Twoje dotknęła trzydniówka spowodowana przez zarazki opryszczki, wysypka może powrócić, gdy znów pojawi się opryszczka. Jeśli tak się stanie, lekarz może podać lek zwalczający tę przypadłość, tak aby powstrzymać kolejne wykwity. Medyk mogą leczyć niektóre ciężkie przypadki za pomocą środków steroidowych.

 

Jakie są rodzaje rumienia?


Istnieją dwa rodzaje - mniejsze i większe. Rumień wielopostaciowy mniejszy (EM minor) zwykle występuje na obwodowych częściach ciała, takich jak palce rąk i nóg. Rzadko może objawiać się lekkimi owrzodzeniami jamy ustnej. Zwykle ustępuje samoistnie.

Zmiany skórne związane z rumieniem wielopostaciowym większym (EM major) są natomiast bardziej rozległe i poważne. Są one bardziej prawdopodobnie spowodowane reakcją na lek niż infekcją. Z tego powodu EM major może być również znany jako zespół Stevensa-Johnsona (SJS), potencjalnie zagrażająca życiu wysypka skórna spowodowana stosowaniem środków medycznych. W przeciwieństwie do EM minor, EM major powoduje rozległe, pęcherzowe rany na wargach i jamie ustnej. Mogą również pojawiać się na oczach i genitaliach. Ponadto wyróżnić można także poniższe rodzaje rumienia.

Rumień guzowaty

Rumień guzowaty pojawia się jako czerwone, delikatne guzki, które uwidaczniają się na goleniach. Większość guzków dotyczy kończyn dolnych. Głównymi przyczynami są reakcje na chorobę lub leki. Ogólnie rzecz biorąc, ta wysypka dotyka od jednej do pięciu na sto tysięcy osób. Może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej spotyka osoby w wieku od 20 do 30 lat. Infekcje paciorkowcowe są najczęstszą przyczyną u dzieci. Reakcje polekowe, reakcje hormonalne i nieswoiste zapalenia jelit należą natomiast do najczęstszych przyczyn u dorosłych. Oprócz czerwonych guzków objawy obejmują gorączkę, ból stawów i powiększone węzły chłonne w klatce piersiowej. Ten stan nie jest zazwyczaj poważny i ustępuje po około sześciu tygodniach. Leczenie obejmuje kortykosteroidy, antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i unikanie jakichkolwiek wysiłków fizycznych.

Rumień Marginatum

Rumień brzeżny to wysypka skórna, która zwykle pojawia się na kończynach i tułowiu. Może wyglądać jak blady, różowy środek z ciemniejszym czerwonym konturem.

Plamy te są zazwyczaj okrągłe, ale mogą mieć nieregularne lub wydłużone kształty. Zazwyczaj nie są swędzące ani bolesne. Najczęściej występuje w odpowiedzi na gorączkę reumatyczną. Inne przyczyny to borelioza, reakcje alergiczne na leki lub dziedziczny obrzęk naczynioruchowy. Wysypka zwykle zanika sama, ale lekarze mogą przepisać specyfiki na wszelkie choroby podstawowe mogące mieć związek z tą przypadłością.

Rumień toksyczny

Rumień toksyczny noworodków to powszechna wysypka skórna, która dotyka około 40 do 70 procent nowo narodzonych w terminie. Może się to zdarzyć przy urodzeniu, ale większość dzieci dostaje ją w drugim lub trzecim dniu życia. Pojawia się jako krosty otoczone plamistymi zaczerwienieniami, często opisywanymi jako „pogryziony przez pchły”. Te wykwity mogą być wypełnione płynem, ale niekoniecznie wskazuje to na infekcję. Wysypka może wystąpić w dowolnym miejscu na tułowiu, twarzy i kończynach, ale zazwyczaj nie obejmuje podeszew i dłoni. Lekarze nie wiedzą, co powoduje taki stan, ale nie jest on poważny i zwykle zanika w ciągu pięciu do siedmiu dni bez specjalistycznego leczenia. Czasami może się powtórzyć.

Piąta choroba

Rumień zakaźny jest również nazywany piątą chorobą. Jest to łagodna wysypka wywołana przez parwowirusa B19 i występuje częściej u dzieci.

Według Centers for Disease Control and Infection najbardziej zauważalną cechą jest czerwony wykwit na twarzy, czasami nazywany “wysypką policzków”. Pojawia się w ciągu 14 dni od zakażenia parwowirusem.

Inne objawy to gorączka, ból głowy i katar. Szereg plam może rozprzestrzenić się z twarzy na szyję, klatkę piersiową, pośladki, nogi, ręce lub podeszwy stóp kilka dni po pojawieniu się na twarzy. Osoby z piątą chorobą mogą również odczuwać ból stawów trwający od jednego do trzech tygodni. U niektórych osób może trwać miesiącami lub dłużej, ale nie powoduje długotrwałych problemów.

Objawy zwykle ustępują w ciągu 7-10 dni. Kuracja obejmuje leczenie podtrzymujące w celu złagodzenia swędzenia, gorączki i obrzęku.

Rumień dłoni

Rumień dłoni to czerwona wysypka na dłoniach, a czasem na palcach. Jest lekko podatny na ciepło, ale nie bolesny ani swędzący. Występuje na obu rękach. Może stać się bardziej zaczerwieniony przy zmianach temperatury, nacisku na dłoń, stanach emocjonalnych lub uniesieniu dłoni.

Ten stan jest spowodowany ciążą, chorobą podstawową lub reakcjami na leki. W zależności od przyczyny określany jest jako rumień pierwotny dłoni lub wtórny rumień dłoni.

Trzydniówka i przyczyny pierwotnego rumienia dłoni obejmują:

  • dziedziczność,

  • nieznane alergie lub przyczyny,

  • ciąża – występuje u około 30 procent kobiet w ciąży.

Trzydniówka i przyczyny wtórnego rumienia dłoni obejmują:

  • choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów,

  • cukrzycę,

  • reakcje na lek,

  • infekcje i choroby, takie jak rak, przewlekła obturacyjna choroba płuc,

  • choroby wątroby,

  • tyreotoksykozę.

Nie ma możliwości leczenia rumienia dłoni samego w sobie. Lekarze przetestują Cię pod kątem chorób podstawowych, które mogą go powodować i zalecą leczenie tych problemów zdrowotnych. Jeśli będą uważali, że wysypkę spowodował lek, mogą zalecić przerwanie jego stosowania.

Rumień przewlekły wędrujący

Rumień przewlekły wędrujący lub rumień wędrujący to wysypka skórna występująca u osób z wczesną boreliozą, chorobą spowodowaną ukąszeniem zakażonego kleszcza. Przypadłość zaczyna się w miejscu ugryzienia u około 70 do 80 procent osób zarażonych boreliozą. Wykwit pojawia się średnio około siedmiu dni po ugryzieniu przez kleszcza, chociaż może pojawić się w dowolnym miejscu od trzech do 30 dni po zdarzeniu. Wysypka stopniowo się powiększa, tworząc czerwoną plamkę otoczoną większym czerwonym pierścieniem, przypominającym oko byka. Może rozszerzyć się nawet do około 12 cali. Czasami pojawia się również jako czerwona plama z centralnym stwardnieniem i pęcherzami. Intensywność koloru waha się od jasnoróżowego do głębokiego fioletu. Ten rodzaj wykwitu rzadko jest bolesny, ale może być wrażliwy i ciepły w dotyku oraz swędzący. Osoba z tą wysypką może również doświadczać innych objawów boreliozy, takich jak bóle stawów, ból głowy, gorączka i dreszcze. Nie ma specyficznego leczenia rumienia wędrującego, z wyjątkiem kuracji stosowanej w celu opanowania swędzenia. Jeśli borelioza jest leczona antybiotykami, wykwit zwykle ustępuje w ciągu kilku tygodni.

Rumień Ab Igne

Rumień Ab Igne to niezbyt częsta wysypka spowodowana wielokrotną ekspozycją na promieniowanie lub bezpośrednio źródła ciepła na skórę. Mamy tu na myśli przede wszystkim termofory, poduszki grzewcze, laptopy i grzejniki. Zmiany wyglądają jak nakrapiane, lekko różowe plamy, a następnie stają się czerwone lub fioletowe, a nawet brązowe. Te łaty tworzą wzory przypominające koronkę lub kabaretki. Zwykle nie powodują objawów, ale mogą swędzieć, palić lub powodować ból.

Leczenie polega na usunięciu źródła ciepła, które może powodować wysypkę. Łagodne przypadki mogą ustąpić w ciągu kilku miesięcy, ale bardziej zaawansowane mogą utrzymywać się przez lata lub być trwałe. W takich przypadkach leczenie obejmuje tretynoinę, 5-fluorouracyl lub terapię laserową w celu poprawy wyglądu.

Rzadko rumień Ab Igne może prowadzić do raka. Dermatolog powinien monitorować wysypkę i może zlecić biopsję spowodowaną długotrwałymi wysypkami.

Rumień pierścieniowy Centrifugum

Rumień pierścieniowy odśrodkowy (EAC) to rzadka wysypka skórna charakteryzująca się drobnymi, czerwonymi guzkami rozchodzącymi się z centralnego płata skóry. Mogą tworzyć nieregularne kształty, ale częściej formują okrągły, przypominający pierścień wzór.

EAC najczęściej dotyczy ud lub nóg. Jest bardziej prawdopodobne, że pojawi się w średnim wieku, ale pojawiły się również doniesienia o wysypce u niemowląt. Naukowcy nie są pewni, co powoduje ten rodzaj wykwitów, ale wiąże się to z infekcjami grzybiczymi, wirusami i bakteriami. Niektóre leki i pokarmy również mogą to wywołać.

Rzadko EAC może wystąpić, gdy układ odpornościowy ma nieprawidłową odpowiedź na komórki rakowe, zwaną zjawiskiem paranowotworowym. W takich przypadkach nazywa się to erupcją paraneoplastyczną rumienia pierścieniowego lub PEACE. Jest to bardziej powszechne u kobiet.

Jeśli lekarz podejrzewa PEACE, przeprowadzi test na raka. Niektóre nowotwory związane z EAC obejmują chłoniaka, białaczkę, guzy lite i zaburzenia limfoproliferacyjne.


 

Jak rodzice mogą pomóc?


Aby dzieci poczuły się lepiej, lekarze mogą zasugerować:

  • nakładanie maści na wysypkę,
  • wzięcie chłodnej kąpieli lub prysznica,
  • używanie acetaminofenu (takiego jak Tylenol) na ból lub gorączkę odpowiednio do wagi dziecka,
  • stosowanie leków przeciwhistaminowych (takich jak Benadryl, Claritin, Zyrtec),
  • nakładanie na skórę kremów łagodzących swędzenie.

Te zabiegi nie sprawią, że wysypka zniknie szybciej, ale sprawią, że dziecko poczuje się lepiej, dopóki wykwit nie ustąpi.

 

Kiedy powinniśmy zadzwonić do lekarza?


Zadzwoń do specjalisty, jeśli uważasz, że Twoje dziecko ma rumień wielopostaciowy. Inne wysypki mogą wyglądać podobnie.
Jeśli u Twojej pociechy zdiagnozowaliście tę przypadłość, skontaktuj się z lekarzem. Pomocne może być ustalenie, czy Twoje dziecko ma którykolwiek z tych problemów:

  • dużo plam w ustach,

  • kłopoty z piciem płynów,

  • ból, który nie ustępuje z lekami przeciwbólowymi,

  • plamy wokół oczu lub biała część oczu wyglądają na czerwone.


 

Co jeszcze powinienem wiedzieć?


Rumień wielopostaciowy często ustępuje w ciągu 1-2 tygodni, ale może trwać nawet 4 tygodnie. Nie powoduje blizn, ale u niektórych dzieci może pozostawić ciemniejsze plamy na skórze na kilka miesięcy. Zmniejszenie wysypki zwiastuje koniec choroby maluszka i starszych dzieci. Może być trudno czekać, aż wysypka zniknie, więc postaraj się pomóc dziecku, lecząc swędzenie i ból oraz dzwoniąc do lekarza, jeśli uważasz, że stan pociechy się pogarsza.

Suplementy mogące przynieść ulgę w alergii:


NOW FOODS Niacin 500mg (Niacyna) Witamina B3 250 Tabletek

Foto

SEEKING HEALTH HistaminX (Wsparcie Układu Odpornościowego i Organizmu w Trakcie Alergii Sezonowych) 60 kapsułek wegetariańskich
Foto

PiLeJe Lactibiane Tolerance (Probiotyk na Biegunki i Alergie - Lactibiane Tolerancja) 30 kapsułek
Foto

 

Źródła: 

 

  1. https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/exanthema-subitum

  2. https://kidshealth.org/en/parents/roseola.html

  3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/roseola/symptoms-causes/syc-20377283


 

Autor:


Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

 

alt

Oceń tekst

AUTOR
Gosia
Komentarze (0)

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle