Gosia
Data dodania: 17-06-2022

Uderzenia gorąca

Najczęściej są objawem menopauzy, który przypomina nagły efekt ciepła w połączeniu z poceniem się i zaczerwienieniem skóry. Zwykle rozpoczynają się i mogą zakończyć się, gdy jesteś po menopauzie, a rzadziej trwają do końca życia. Uderzenia gorąca i poty, kołatanie serca, wzmożona potliwość, nagła utrata masy ciała. To tylko kilka objawów przekwitania, które łączą się z uderzeniami fal gorąca. Pamiętaj, że istnieją różne przyczyny uderzeń gorąca. Jak zadbać o swoje zdrowie gdy się pojawią? Opcje leczenia mogą obejmować farmaceutyki na receptę, terapie niehormonalne i zmiany stylu życia. O wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu.


Najczęściej są objawem menopauzy, który przypomina nagły efekt ciepła w połączeniu z poceniem się i zaczerwienieniem skóry. Zwykle rozpoczynają się i mogą zakończyć się, gdy jesteś po menopauzie, a rzadziej trwają do końca życia. Uderzenia gorąca i poty, kołatanie serca, wzmożona potliwość, nagła utrata masy ciała. To tylko kilka objawów przekwitania, które łączą się z uderzeniami fal gorąca. Pamiętaj, że istnieją różne przyczyny uderzeń gorąca. Jak zadbać o swoje zdrowie gdy się pojawią? Opcje leczenia mogą obejmować farmaceutyki na receptę, terapie niehormonalne i zmiany stylu życia. O wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Co to są uderzenia gorąca?


Istnieje wiele objawów, które mogą wystąpić podczas menopauzy (faza przejściowa, w której ustaje cykl menstruacyjny), uderzeniom gorąca mogą towarzyszyć w tym wypadku suchości pochwy i parcia na mocz po bezsenność i wahania nastroju. Jednak dla wielu osób tytułowe przypadłości są jednym z najczęstszych symptomów.

Uderzenia gorąca mogą być różne dla każdego. Niektórzy ludzie mogą tak naprawdę ich nie zauważać, podczas gdy inni mogą je odczuwać w taki sposób, który zakłóca normalne, codzienne życie. Nie tylko poziom natężenia może się różnić, ale również czas trwania.

Powód, dla którego w ogóle się pojawiają, nie jest do końca jasny. Istnieją jednak metody na zarządzanie nimi i poprawę życia w okresie przejściowym.


 

W jakim wieku zaczynają się uderzenia gorąca?


Jak już zostało wspomniane są one objawem menopauzy, która zazwyczaj ma miejsce między czterdziestką a pięćdziesiątką. Napady gorąca co do zasady dotyczą kobiet.

 

Czy uderzenia gorąca ustępują po menopauzie?


Podobnie jak w przypadku wielu innych aspektów, czas ich trwania może się różnić w zależności od organizmu. Zdarza się, że mogą występować tylko przez chwilę w okresie menopauzy. Częstokroć ustają po jej zakończeniu, natomiast bywa i tak, że mogą trwać do końca życia, ale wtedy zazwyczaj stają się mniej dotkliwe w miarę upływu czasu.

 

Jakie są objawy?


Chociaż różni ludzie mogą odczuwać je nieco inaczej, uderzenia gorąca zwykle przypominają krótkie uczucie ciepła w całym ciele, dodatkowo możesz się rumienić i zacząć pocić. Po “ataku” zdarza się, że będziesz czuć się zmarznięty.

Ponadto mogą trwać przez różny czas i mieć zróżnicowaną intensywność. To, co może być krótką niedogodnością dla jednej osoby, dla innej może być niezwykle męczącą przypadłością.


 

Co może je wywołać?


W Twoim normalnym życiu jest wiele rzeczy, które mogą wywołać uderzenia gorąca, a zaliczyć do nich można m.in.:

  • gorąca pogoda,
  • palenie,
  • kofeina,
  • alkohol,
  • pikantne jedzenie,
  • ciasne ubrania,
  • stres.

Unikanie rzeczy, które wywołują uderzenia gorąca, najczęściej wiąże się z obserwowaniem tego, co jesz. Przyczyną uderzeń gorąca mogą być również wyzwalane przez aurę. Możesz je odczuwać wielokrotnie podczas upałów, a nawet gdy przegrzejesz się podczas aktywności fizycznej. Zachowaj ostrożność podczas ćwiczeń, aby nie podnieść temperatury zbyt wysoko.

 

Jak je leczyć?


Nagłe uczucie gorąca może wydawać się nieuniknionym objawem menopauzy, z którym po prostu trzeba sobie poradzić. Istnieją jednak opcje leczenia, które poprawią Twoje codzienne życie. Najlepiej od samego początku skontaktuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się więcej o sugerowanych dla Twojego przypadku sposobach leczenia.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwie kategorie: leki na receptę i terapie bez recepty.

Ważne jest, aby porozmawiać ze specjalistą o każdej możliwości oraz omówić za i przeciw, ponieważ najczęściej zna on Twoją historię medyczną i stosowane leki. Niektóre opcje mogą nie być bowiem bezpieczne w przypadku innych używanych medykamentów lub przebytych schorzeń.

Leki na receptę są zazwyczaj uważane za bardziej skuteczne niż te bez recepty. Te z pierwszej grupy mogą obejmować:


Hormonalna terapia zastępcza (HTZ)

 

Zwiększa poziom hormonów i może złagodzić niektóre objawy menopauzy. Najczęściej stosuje się:

  • Estrogen i progesteron lub,
  • Estrogen, jeśli przeszłaś histeroktomię.



Leki niehormonalne


Niektóre farmaceutyki przeciwdepresyjne, zwane SSRI, mogą zmniejszać częstotliwość uderzeń gorąca i ich nasilenie. Przykłady takich leków to:
 

  • Wenlafaksyna: okazała się skuteczna w kilku bardzo starannie przeprowadzonych badaniach. Niektóre typowe skutki uboczne tego leku obejmują nudności, zmiany w wypróżnianiu, bóle głowy (u większości przejściowy) i podwyższone ciśnienie krwi (przy dużych dawkach).
  • Desvenlafaxine: Jest to nowszy lek niż powyżej wspomniany, więc dostępnych jest mniej badań. Częste działania niepożądane to nudności, zmiany w wypróżnianiu, ból głowy (przejściowy dla większości ludzi) i podwyższone ciśnienie krwi (przy dużych dawkach).
  • Fluoksetyna: Działania niepożądane obejmują nudności, zmiany w wypróżnianiu, zmniejszenie popędu płciowego i bezsenność. Tego leku należy unikać, jeśli przyjmujesz tamoksyfen.
  • Paroksetyna: Został zatwierdzony przez FDA do leczenia omawianej przypadłości. Częste skutki uboczne to nudności, zmiany w wypróżnianiu, zmniejszony popęd płciowy, suchość w ustach i przyrost masy ciała (rzadkie). Powinieneś nie przyjmować tego leku, jeśli bierzesz tamoksyfen.
  • Escitalopram: Jeśli cierpisz również na bezsenność w połączeniu z uderzeniami gorąca, ten medykament może być dość skuteczny. W tym przypadku również mogą pojawić się nudności, zmiany nawyków jelitowych, zmniejszony popęd płciowy i nieprawidłowy EKG (jednakże nie jest to częste).
  • Gabapentyna: Ten lek wydaje się być skuteczny w przypadku zaburzeń snu u osób z uderzeniami gorąca. Częste powoduje zmęczenie, zawroty głowy, nudności, dezorientacja, obrzęk i przyrost masy ciała.
  • Klonidyna: łagodzi uderzenia gorąca jedynie u niektórych osób. Standardowo skutki niepożądane obejmują suchość w ustach, senność, zmęczenie, zaparcia i niskie ciśnienie krwi.


 

Terapie bez recepty


Inną opcją leczenia uderzeń gorąca są kuracje bez recepty i ziołowe. W tym przypadku polecane sposoby, to:

  • Olej z wiesiołka: jest tylko jedno dobrze udokumentowane badanie tej metody leczenia i pokazuje ono, że nie jest skuteczna. Częste działania niepożądane mogą obejmować nudności, biegunkę i ból głowy.

  • Cohosh Black, czyli pluskwica groniasta: niektóre mniejsze i krótkoterminowe testy przedstawiają korzyści z tej kuracji, ale większość z nich wskazuje, że ona nie działa. Skutki uboczne to zazwyczaj łagodny rozstrój żołądka. 

  • Soja (estrogen roślinny): jest również określana jako fitoestrogeny. W większości wyniki badań klinicznych pokazują, że nie są skuteczne w leczeniu uderzeń gorąca. Jest to ogólnie rzecz biorąc bezpieczne, gdy spożywasz je w żywności. W suplementach problemem może być brak odpowiedniego dawkowania i jakość. Co więcej, nie są zalecane dla kobiet, które przeszły raka piersi.

  • Akupunktura: poszczególne badania wykazały pewne korzyści z akupunktury, ale większość nie udowadnia żadnej poprawy w porównaniu z placebo. Niektórzy ludzie twierdzą, że ich stan się poprawił, więc możliwe jest, że potrzebne są po prostu dogłębniejsze badania, aby określić, jak bardzo skuteczna jest ta opcja leczenia. Należy pamiętać, że dla niektórych ta kuracja jest niekomfortowa i często kosztowna, a może wymagać wielu wizyt.

  • Witamina E: Jedno z badań wykazało, że ta terapia była skuteczna, ale w niewielkim stopniu. Działania uboczne obejmują aż 13% zwiększone ryzyko niewydolności serca. Może również zwiększyć śmiertelność u osób, które stosują duże dawki przez długi czas. Wykazano również wyższe prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty.


 

Czy dostępne bez recepty produkty ziołowe (botaniczne) są bezpieczne w leczeniu uderzeń gorąca?


Chociaż spożywanie niewielkich ilości izoflawonów sojowych jest ogólnie bezpieczne w diecie, dodawanie do niej suplementów może być szkodliwe dla kobiet po przebytym raku piersi. Na pewno potrzebne są dalsze badania, aby określić pewność i skuteczność zabiegów ziołowych. Na przykład żeń-szeń, dong quai (dzięgiel chiński), dziki pochrzyn, krem ​​​​progesteronowy, refleksologia są proponowane w celu złagodzenia objawów menopauzy, ale nie ma dobrych badań wykazujących ich efektywność. Pamiętajmy - najlepiej porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia.

 

Skąd mam wiedzieć, czy produkt do leczenia uderzeń gorąca jest bezpieczny lub zgodny z prawem?


Ogólnie rzecz biorąc, tak jak już zostało wspomniane zawsze dobrze jest skonsultować się ze specjalistą przed rozpoczęciem stosowania nowego leku lub suplementu. Czasami produkt może wydawać się bezpieczny, ale może nie być dobrą opcją akurat dla Ciebie, jeśli weźmiemy pod uwagę inne przyjmowane leki lub schorzenia, które możesz przechodzić.

Zadaj sobie kilka prostych pytań, gdy rozważasz nowy sposób leczenia uderzeń gorąca:

  • Na czym to polega?

  • Jak to działa?

  • Dlaczego tak to działa?

  • Czy jest jakieś ryzyko?

  • Jakie są skutki uboczne?

  • Czy to jest skuteczne (poproś o dowód lub badania)?

  • Ile to kosztuje?
     

Ponadto, gdy próbujesz ustalić, czy produkt jest tym, za co próbuje się go przedstawić, zastanów się, jak jest promowany. Reklama może dostarczyć wskazówek dotyczących produktu. Uważaj na produkty, które są promowane poprzez:

  • Telemarketerów,

  • Przesyłki bezpośrednie,

  • Reklamy informacyjne,

  • Reklamy podszywające się pod prawdziwe artykuły z wiadomościami,

  • Reklamy z tyłu czasopism.

     

Czy mogę wprowadzić jakieś zmiany w stylu życia, które pomogą w przypadku uderzeń gorąca?


Wprowadzanie nowych nawyków w codziennej egzystencji może czasem pomóc ograniczyć liczbę i nasilenie uderzeń gorąca. Ubieranie się warstwami, obniżanie temperatury w domu, używanie wentylatora i picie zimnych napojów mogą być skutecznymi sposobami na złagodzenie tytułowej przypadłości. Jeśli jesteś osobą otyłą, może być ona nawet bardziej uciążliwa niż przy prawidłowej wadze. Na pewno warto jest zaprzestać palenia i używania wyrobów tytoniowych, ponieważ przyczynia się to do zwiększonego ryzyka sercowo-naczyniowego w okresie pomenopauzalnym.

Ćwiczenia to kolejna zmiana, która często pomaga. To nie tylko świetny sposób na utrzymanie zdrowej wagi, ale również zmniejszenie liczby fal gorąca. Pamiętaj tylko, aby podczas treningu obserwować temperaturę - warto zadbać o schłodzenie pomieszczenia przed aktywnością fizyczną.


 

Czy są produkty, które mogą pomóc w moich uderzeniach gorąca?


Wiele osób próbuje dodać do swojej diety więcej estrogenu roślinnego, aby zwalczyć zmiany hormonalne towarzyszące menopauzie. Uważa się, że izoflawony, mają słabe działanie estrogenopodobne, a tym samym mogą zmniejszać uderzenia gorąca.

Przykłady żywności zawierającej izoflawony to:

  • soja,

  • ciecierzyca,

  • soczewica,

  • siemię lniane,

  • ziarna,

  • fasolki,

  • owoce,

  • czerwona koniczyna,

  • warzywa.

Trzy pierwsze z powyższej listy mają najsilniej skumulowane estrogeny roślinne. Pamiętaj jednak, że działanie tych pokarmów nie będzie tak silne, jak ludzki estrogen.

Spróbuj wprowadzić do swojej diety naturalną żywność, a nie suplementy.


Jakie pokarmy warto jeść?

Niektóre produkty spożywcze zawierają większe ilości izoflawonów niż inne. Warto zapoznać się z poniższą listą:

Ilość izoflawonu w 100g pokarmu:

  • Soja, zielona, ​​surowa - 151,17 Mg.

  • Mąka sojowa - 148,61 Mg.

  • Soja, prażona na sucho - 60,39 Mg.

  • Napój sojowy rozpuszczalny w proszku, nieprzetworzony - 109,51 Mg.

  • Mieszanka do zup miso, wytrawna - 60,39 Mg.

  • Chipsy sojowe - 54,16 Mg.

  • Tempeh, gotowane - 53,00 Mg.

  • Twaróg sojowy - 28,20 Mg.

  • Tofu, organiczne - 27,91 Mg.

  • Tofu, jogurt - 16.30 Mg.

  • Mleko sojowe - 9,65 Mg.


 

Jak radzić sobie z wahaniami nastroju, lękami i depresją?


Wahania nastroju, depresja, lęk - to możliwe objawy, których możesz doświadczyć podczas menopauzy. Jest to bowiem czas ekstremalnych zmian w Twoim ciele. Jeśli w dowolnym momencie poczujesz się przytłoczona którymkolwiek z tych symptomów, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Istnieje również kilka sposobów radzenia sobie z nimi w domu, a wśród nich znajdują się:

  • Joga, medytacja lub ćwiczenia powolnego, głębokiego oddychania,

  • Unikanie środków uspokajających,

  • Angażowanie się w kreatywne hobby,

  • Konta z rodziną, przyjaciółmi i pracownikami.

Kolejnym sygnałem, którego możesz doświadczyć, jest bolesny stosunek. Jeśli stwierdzisz, że seks jest niewygodny lub bolesny, możesz zrobić kilka rzeczy, aby to poprawić. Spróbuj użyć balsamu lub lubrykantu na bazie wody podczas zbliżenia. Warto wiedzieć, że zaleca się unikanie wazeliny, ponieważ może prowadzić do infekcji drożdżakami.

 

Uderzenie gorąca w nocy - jak zapobiegać?


Jak ograniczyć uderzenia gorąca? Zdarza się, że te przypadłości mogą również zakłócać sen. Istnieje kilka sposobów dotyczących środowiska i stylu życia, które mogą pomóc Ci lepiej spać, a zalicza się do nich:

  • Utrzymanie chłodu w sypialni,

  • Unikanie tabletek nasennych,

  • Codzienne ćwiczenia,

  • Unikanie kofeiny i alkoholu w nocy,

  • Ciepła kąpiel,

  • Spożywanie produktów mlecznych przed snem lub w nocy (ale unikaj produktów zawierających kofeinę).

 

Suplementy mogące mieć pozytywny wpływ na łagodzenie objawów uderzeń gorąca:

PHARMOVIT Wiesiołek olej tłoczony na zimno 60 Kapsułek żelowych

Foto

ALINESS Black Cohosh 300mg (Łagodzi objawy menopauzy) 90 Kapsułek wegetariańskich

Foto

SWANSON Vitamin E 400IU (Naturalna Witamina E) 100 Kapsułek żelowych

Foto

 

Źródła: 

 
  1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hot-flashes/symptoms-causes/syc-20352790

  2. https://www.webmd.com/menopause/guide/menopause-hot-flashes

  3. https://www.healthline.com/health/menopause/hot-flash-causes

  4. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/15223-hot-flashes

  5. https://www.medicalnewstoday.com/articles/hot-flash-causes

 

  

Autor:

 

Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

 

alt

Oceń tekst

AUTOR
Gosia
Komentarze (0)

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle