Porady dietetyka - propozycje suplementów Data dodania: 22-02-2023

Witamina B1

Witamina B1, in. tiamina to kolejna witamina z grupy B, której obecność w diecie jest wręcz niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, m.in. układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego. W jakich produktach znajdziemy witaminę B1? Jak działa na nasz organizm? Do czego witamina B1 jest nam potrzebna? Jakie mogą być skutki deficytu B1 bądź też nadmiaru ów witaminy? Odpowiedź znajdziemy w poniższym artykule.

 

WITAMINA B1 – WŁAŚCIWOŚCI

 

Jak już wspomniano podstawowym zadaniem witaminy B1 jest zapewnienie, by jedne z najważniejszych elementów organizmu tj. układ nerwowy, serce, a także mięśnie, pracowały prawidłowo. Witamina B1 jest substancją rozpuszczalną w wodzie, co stanowi jej atut, albowiem zwiększa to jej przyswajalność.
 

W pierwszej kolejności zaznaczyć trzeba, że tiamina bierze czynny udział w procesie przemiany węglowodanów. Witamina B1 ma również realny wpływ na sferę psychiczną człowieka m.in samopoczucie, albowiem działa w ten sposób, że partycypuje w syntezie neuroprzekaźników, czyli cząsteczek przekazujących pomiędzy neuronami informacje.

Z przeprowadzonych badań wynika również, że obecność witaminy B1 w organizmie skraca czas gojenia się  ran, ale również dodatkowo chroni nerki w sytuacji zachorowania na cukrzycę typu II, w ten sposób, że ogranicza utratę białka z moczem (co świadczyć może o uszkodzeniu nerek). Oprócz tego, tiamina wykazuje także właściwości antyoksydacyjne, czyli polegające na unicestwianiu nadmiaru wolnych rodników z organizmu i zapobieganie tym samym starzeniu się komórek.

 

 

 

WITAMINA B1 – W JAKICH PRODUKTACH JĄ ZNAJDZIEMY?

 

Głównym źródłem tiaminy, czyli witaminy B1 są produkty pochodzenia roślinnego, ale również i zwierzęcego. Cennym dostawcą witaminy B1 są z całą pewnością produkty zbożowe i suche nasiona roślin strączkowych np. groch czy fasola, przy czym zaznaczyć trzeba, że zawartość tiaminy w poszczególnych produktach zbożowych uzależniona jest od wielu czynników, w szczególności od rodzaju zboża czy wysokości wymiału oraz procesów technologicznych wykorzystywanych do produkcji.

 

Codzienne zapotrzebowanie na witaminę B1 uzupełnimy wzbogacając dietę o m.in.

 

  • nasiona słonecznika,
  • drożdże,
  • otręby pszenne,
  • orzeszki arachidowe,
  • pistacje,
  • owoce.


Z kolei jeśli chodzi o zawartość tiaminy w produktach pochodzenia zwierzęcego, króluje tutaj wieprzowina, ponieważ na 100 gram przypada średnio od między 0,5 a 1 mg witaminy B1. Tiaminę znajdziemy także w rybach np. makreli bądź łososiu, czy w jajkach.

 

 

TIAMINA – DAWKOWANIE

 

Wskazać należy, że czynniki takie jak wiek, czy stan zdrowia bądź też inne okoliczności jak ciąża, kształtują wysokość dziennego zapotrzebowanie na witaminę B1.

 

  • Przyjmuje się, że dla dorosłego człowieka dzienna dawka tiaminy oscyluje od  około od 1 do 1,4 mg.
  • W przypadku dzieci ilość ta jest stosunkowo mniejsza, ponieważ dziecko do 3 roku życia potrzebuje dziennie około 0,5 mg witaminy.
  • Inaczej ma się sytuacja kobiet w ciąży, osób wysoce narażonych na stres oraz osób aktywnych fizycznie, albowiem w ich sytuacji dzienne zapotrzebowanie na witaminę B1 wynosi nawet do 2,2 mg.

 

Nie oznacza to jednak, że osoby takie muszą dostarczać sobie tiaminę za pomocą przeróżnych suplementów, gdyż odpowiednia, zbilansowana i co najważniejsze, pełnowartościowa dieta dostarczy organizmowi niezbędnej ilości ów witaminy.

 

 


Produkty powiązane z artykułem

Brak danych do wyświetlenia

NIEDOBÓR WITAMINY B1 ORAZ JEJ NADMIAR

 

Należy zwrócić uwagę, że ilość witaminy B1 dość długi czas utrzymuje się w naszym organizmie. Bez dostarczania jej z zewnątrz, pokłady zawarte w naszym ciele wystarczają na około 2-3 miesiące.

 

Najczęstszym przypadkiem niedoboru witaminy B1 jest choroba „beri-beri”, czyli forma awitaminozy.

 

W medycynie wyróżnić można trzy typy choroby Beri-beri:
 

  • Suchą - dotyczy głównie układu nerwowego, np. powoduje porażenie nerwów.
  • Mokrą - oddziałuje na układ sercowo-naczyniowym i prowadzi m.in. do szybszego bicia serca.
  • oraz niemowlęcą.

 

Wszystkie typy związane są z niewłaściwą pracą różnych układów w organizmie. Różnią się przede wszystkim objawami, jednak mają tą samą podstawę, a mianowicie – niedobór witaminy B1. I choć występowanie tej choroby nie jest zjawiskiem dość częstym, pamiętać trzeba, że w przypadku niepodjęcia jakichkolwiek czynności profilaktycznych, czy w przypadku stwierdzenia choroby – leczenia, choroba beri-beri może prowadzić nawet do śmierci.

 

Oprócz wspomnianej choroby, za sygnał wskazujący na niedobór witaminy B1 uznaje się m.in.

 

  • stan ogólnego rozdrażnienia, 
  • ciągłe uczucie zmęczenia,
  • oczopląs,
  • zaburzenia percepcji, w szczególności koncentracji i pamięci,
  • depresję (w najgorszym przypadku) i zakłócenia równowagi emocjonalnej.

 

Z przeprowadzonych badań wynika również, że deficyt tiaminy niekorzystnie oddziałuje na układ pokarmowy, ponieważ może prowadzić do biegunki, nudności, utraty łaknienia, a nawet wymiotów. Wśród innych skutków niedoboru witaminy B1 wymienia się także zanik popędu płciowego czy też powiększenie się serca lub opuchliznę kończyn górnych i dolnych. O ile znamy skutki niedoboru witaminy B1, o tyle koniecznym jest znać przyczyny oraz czynniki, które mogą znacząco przyśpieszyć zużycie witaminy B1.
 

Z uwagi na prowadzony tryb życia, przyjmuje się, że na niedobór witaminy B1 szczególnie narażone są osoby regularnie uprawiające sport, jak również wysiłek umysłowy. Co więcej niedobory witaminy B1 często spotykane są u osób spożywających duże ilości alkoholu bądź zażywających innych napojów, jak kawa czy herbata. Co więcej na niedobór tiaminy narażone są osoby stale przebywające pod stresem, ale również i osoby starsze. Na ilość witaminy B1 w organizmie wpływ mogą mieć również takie schorzenia jak HIV/AIDS bądź cukrzyca.

 

O ile niedobór witaminy B1 wywołuje szereg negatywnych skutków, o których wspomniano wyżej, o tyle nie stwierdzono żadnych szkodliwych efektów nadmiaru tiamiany, a to z uwagi chociażby na fakt, że w przypadku nadmiaru jest on szybko wydalany z organizmu wraz z moczem. Uznaje się, że ewentualny nadmiar witaminy B1 może skutkować występowaniem różnych reakcji alergicznych lub też powodować zawroty głowy, drżenie mięśni lub też drobną arytmię serca.


NOW FOODS Vitamin B1 (Witamina B1 - Tiamina) 100mg- 100 tabletek wegańskich
alt


 

SEEKING HEALTH Thiamin 120 Kapsułek wegetariańskich
alt



Skorzystaj ze zniżki:
 

alt

 

Źródła:
1. Gryszczyńska A., Witaminy z grupy B – naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy, "Postępy Fitoterapii" 2009, nr 4.
2. Wielka encyklopedia zdrowia. Twardosz W. (red.). T. I: Ab–Az. Poznań: Wydawnictwo HORYZONT, 2002, s. 60.
3. "Witaminy", praca zbiorowa pod red. prof. Jana Gawęckiego, Biblioteczka Olimpiady Wiedzy o Żywieniu, Zeszyt 5, Katedra Higieny Żywienia Człowieka, Poznań 2000.

Komentarze (0)

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle