Porady dietetyka - propozycje suplementów Data dodania: 22-02-2023

Witamina B2

Oczywistym jest, że dopasowana i zbilansowana dieta składa się nie tylko z odpowiednich składników odżywczych, zawierających wskazane ilości białka czy węglowodany, ale również przez prawidłową dietę rozumie się witaminy oraz minerały, których obecność wpływa korzystnie na organizm. Każda z witamin posiada szczególne właściwości, które pozwalają zadbać o zdrowie  oraz osiągnąć lepsze wyniki. Jedną z witamin szczególnie polecanych jest witamina B2, która będzie przedmiotem niniejszego artykułu.

 
 

WITAMINA B2 – CZYM JEST?

 

Witamina B2, in. ryboflawina, to rozpuszczalna w wodzie, witamina z grupy B, która podobnie jak pozostałe witaminy z tej grupy jest gwarancją prawidłowego funkcjonowania wielu układów w organizmie człowieka, a w szczególności układu nerwowego. Podkreślona wcześniej rozpuszczalność w wodzie jest o tyle istotna, albowiem oznacza, że witamina B2 ryboflawina wędruje w organizmie przez krwioobieg. Rzadko spotykanym zjawiskiem  będzie stwierdzony nadmiar witaminy B2, ponieważ wszystko co niepotrzebne w organizmie usuwane jest z krwioobiegu wraz z moczem.

 

 

WITAMINA B2 – JAK DZIAŁA?

 

Witamina B2 uczestniczy w wielu procesach zachodzących w ciele człowieka. Posiada one szereg właściwości, które nie tylko regulują, ale i ulepszają pracę naszego organizmu.

 

Witamina B2 pełni następujące funkcje:

 

  1. Jest elementem koniecznym do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, albowiem bierze udział w procesie produkcji przekaźników nerwowych w mózgu, tj. serotoniny, noradrenaliny i acetylocholiny.

  2. Wzmacnia i stabilizuje pracę układu odpornościowego.

  3. Zapewnia szybszą regenerację tkanek, ponieważ ze względu na swoje właściwości uznawana jest za najskuteczniejszy preparat na różnego rodzaju stany zapalne. Specjaliści polecają ją jako skuteczny sposób na walkę z zajadami.

  4. Pozytywnie wpływ na inne substancje i minerały dostarczane organizmowi, gdyż absorbuje i aktywuje żelazo, kwas foliowy i witaminy B1, B3 i B6, zapewniając im szybszą wchłanialność.

  5. Stosowana wraz z witaminą A działa korzystnie na wzrok tj. hamuje i zapobiega powstawaniu zaćmy.

  6. Czynnie partycypuje w procesie trawienia, albowiem wspomaga  metabolizm białek, tłuszczów oraz węglowodanów, a dodatkowo katalizuje przemiany aminokwasów w inne aminokwasy, węglowodany lub tłuszcze, przez co zwiększa zdolność gromadzenia energii w organizmie.

  7. Uczestniczy podczas produkcji niektórych hormonów, ale także oddziałuje na sferę psychiczną człowieka m.in. przeciwdziała depresji.

  8. Ponosi odpowiedzialność za stan naczyń krwionośnych, błon śluzowych, śluzówki przewodu pokarmowego i skóry, chociażby w ten sposób, że uczestniczy w procesie wytwarzania hemoglobiny, która, jak wiadomo, stanowi najważniejszy element czerwonych krwinek transportujących tlen w naczyniach krwionośnych, nie licząc tego, przyczynia się do także regulowania ciśnienia krwi.

 

 

SKUTKI NIEDOBORU WITAMINY B2 ORAZ JEJ NADMIARU

 

Zaznaczyć trzeba, że niedobór witaminy B2 jest zjawiskiem dość rzadko spotykanym i pojawia się przede wszystkim u osób bardzo niedożywionych, przy czym co do zasady, taki stan zdrowia charakteryzuje się niedoborem szeregu witamin i składników odżywczych. Jeżeli cierpimy na zaburzenia wchłaniania lub też często raczymy się alkoholem, prawdopodobieństwo niedoboru witaminy B2 stanowczo wzrasta.

 

Niedobór witaminy B2 objawia się zazwyczaj przez:

 

· dolegliwości skórne ust tj. pęknięcia w kącikach ust bądź też całkowicie wysuszone usta,

· suchą skórę,

· zalążki anemii tj. niedokrwistości spowodowanej brakiem odpowiedniej dawki żelaza w organizmie,

· nadwrażliwość na światło,

· uczuciem przemęczenia lub ciągłego zmęczenia.

 

W kontekście nadmiaru witaminy B2, wskazać należy, że choć zbyt duża ilość witaminy B2 mogłaby wywołać niepożądane i szkodliwe skutki, to jednak w praktyce sytuacja, aby doszło do przedawkowania jest praktycznie niemożliwa. Wynika to z charakteru i właściwości witaminy B2 tj. jej rozpuszczalności w wodzie, co powoduje że wszelkie „nadprogramowe” ilość ryboflawiny szybko są usuwane z organizmu wraz z moczem.

 

 


Produkty powiązane z artykułem


JAKIE PRODUKTY SĄ BOGATYM ŹRÓDŁEM WITAMINY B2?

 

Możemy spać spokojnie, ponieważ dzienną dawkę witaminy B2 uzupełnimy spożywając produkty pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Ryboflawina jest bowiem związkiem chemicznym występującym w wielu produktach.

 

Wobec tego w menu powinny znaleźć się takie elementy jak:

 

¾ nabiał -w tym sery,

  • jajka,

  • mięso - w szczególności wątróbce wieprzowej czy dziczyzna,

  • owoce morza np. małże,

  • owoce np. awokado,

  • warzywa np. dynia,

  • grzyby,

  • rośliny strączkowe np. fasola czy bób,

  • kasza jaglana.

  • ryby m.in. makrela oraz łosoś,

  • orzechy, migdały,

  • produkty pełnoziarniste.

 

Jeżeli chodzi o dawkowanie witaminy B2, odpowiednia ilość uzależniona jest od sytuacji zdrowotnej, w której się znajdujemy oraz od innych okoliczności np. ciąży. W medycynie wskazuje się, że dzienne zapotrzebowanie na witaminę B2 wynosi w granicy od 1,1 do 1,3 mg, z kolei dla kobiet w ciąży oraz tych karmiących piersią, dawka wzrasta aż do 1,6 mg.

 

Przygotowując posiłki pamiętać trzeba, że witamina B2 jest rozpuszczalna w wodzie, zatem długie gotowanie, może pozbawić produkty witaminy B2. Należy także podkreślić, że w przypadku stosowania suplementacji obowiązkiem jest uprzednia konsultacja lekarzem, albowiem witamina B2 może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami, hamując tym samym ich działanie.


 

THORNE Riboflavin 5'-Phosphate (5'-Fosforan Ryboflawiny / Witamina B2) 60 kapsułek wegetariańskich
alt


ForMeds Bicaps® B2 (Witamina B2, Układ nerwowy) 60 Kapsułek
alt




Skorzystaj ze zniżki:
 

alt
 

Źródła:

1. Farmakologia: podstawy farmakoterapii. Podręcznik dla studentów medycyny
i lekarzy pod redakcją Wojciecha Kostowskiego i Zbigniewa S. Hermana. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008, s. 394–395.

2. Sebrell WH, Butler RE (1939). "Riboflavin Deficiency in Man (Ariboflavinosis)". Public Health Reports. 54 (48): 2121–2131.
3. Moszczyński P, Pyć R.: Biochemia witamin, cz. l, Witaminy grupy B i koenzymy, WN PWN, Warszawa, Łódź, 1998.
4. Normy żywieniowe dla ludności w Polsce cz.ll: Witaminy, składniki mineralne, pod red. Gromkowskiej-Sengler A., PWN, Warszawa, 1987.

Komentarze (0)

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle